Bf 109 F-4, Hasegawa 1/48

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Re: Bf 109 F4, Hasegawa 1/48

Postprzez wojtek_fajga » wtorek, 4 listopada 2008, 19:05

Michał U. napisał(a):Poprawnie po angielsku to się nazywa "drop tank" a jak po polsku to szukałem, zastanawiałem sie i nic nie wymyśliłem. Mi też od początku ta "bomba" nie pasowała i chętnie się dowiem jak to się nazywa po polsku. :P



Dodatkowy podwieszany/odrzucany zbiornik paliwa...
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Reklama

Re: Bf 109 F4, Hasegawa 1/48

Postprzez Slash » wtorek, 4 listopada 2008, 19:05

wojtek_fajga napisał(a):
Michał U. napisał(a):... linie na bombie jak dla mnie nierealistyczne, za czarne.

Linie na czym...?!

...zbiorniku paliwa.

Od siebie do wszystkich ochów achów dodałbym tylko, że cienie na kadłubie chyba troszkę za mocne. Kammo od góry i tak ciemne, a jaśniejsze elementy wyglądają jakby miały po prostu miejscami inny kolor - pas szybkiej identyfikacji prawie jakby się składał z 3 elementów.
Ale to tylko moje wrażenie/odczucie, wiadomo... De gustibus non disputandum est.
Avatar użytkownika
Slash
 
Posty: 3046
Dołączył(a): środa, 28 maja 2008, 17:50

Re: Bf 109 F4, Hasegawa 1/48

Postprzez tomek_chacewicz » wtorek, 4 listopada 2008, 19:12

Timi napisał(a):Dopóki nie spróbuje to się nie dowiem:p

...niewierny Tomasz :mrgreen: no te odrapania kredką rewelacja, ja dopiero będę testował a z okopceniami to pokaż jak coś zmajstrujesz :P
pozdrawiam
Tomek
Avatar użytkownika
tomek_chacewicz
 
Posty: 1827
Dołączył(a): poniedziałek, 17 marca 2008, 14:47
Lokalizacja: Warszawa - Odolany

Re: Bf 109 F4, Hasegawa 1/48

Postprzez net_sailor » wtorek, 4 listopada 2008, 20:11

Stratocaster napisał(a): Mam sobie wiele do zarzucenia przy tej pracy

I słusznie ;o)
Zamiast pokazać się na warsztacie i dać sobie pomóc, to kolega ukrywa się po kątach, a potem wychodzą z kwiatki :twisted:
Na wszelki wypadek wypiszę co nieco - niech inni też mają z tego naukę:
1. Niepotrzebny wlew paliwa na grzbiecie kadłuba (lewa strona, trzecia sekcja). Właściwy wlew to ten pod kabiną.
2. Wlot powietrza do sprężarki niepodobny to tego stosowanego na F-4 (bardziej podpada pod F-2).
3. Opuściłeś klapy chłodnic - no i fajnie. Szkoda, że nie pokusiłeś się o opuszczenie reszty klap.
4. Antena linkowa jest, nawet pojawiło się coś na kszałt izolatorów, ale przewodu łączącego radio z anteną brak (wychodził maleńkim "kominkiem" po lewej stronie grzbietu, w piątej sekcji kadłuba).

Zaczepy na tropikalny parasol po lewej stronie kabiny wydają mi się podejrzane, tak jak koliste wnęki na koła i podwieszany zbiornik paliwa, ale to już cechy osobnicze - może Kuba się wypowie, bo nie mogę znaleźć fotki tego egzemplarza.

A tak w ogóle to wizualnie modelik sprawia bardzo dobre wrażenie.
Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:01
Lokalizacja: Elbląg

Re: Bf 109 F4, Hasegawa 1/48

Postprzez Kuba P. » wtorek, 4 listopada 2008, 20:21

Cukierasy zapodali wcześniej koledzy to ja może dla odmiany kilka konkretów:

[1] Hasegawa pakuje w modelach 109 F - G-2 ten sam kadłub i pokazuje, co należy zaszpachlować dla której wersji. W Twoim przypadku powinny być to dwa (OBA!) wlewy na grzbiecie kadłuba,
[2] Linka anteny połączona była z radio na grzbiecie na wysokości krzyża kadłubowego. Widać wyraźnie zawsze taki biały ceramiczny (plastikowy?) izloator. U Ciebie brakuje i linki i izolatora,
[3] Kwestie wnęk podwozia i wlotu powietrza teraz pominę, bo nie mam teraz czasu szukać zdjęć tej maszyny...postaram się później coś dodać.
[4] Dziwi mnie niekonsekwencja w śladach zużycia - na górze model poobijany a na spodzie czysty jakby świeżo z fabryki. Aż tak poobijanych samolotów nie kojarzę, za to zakopcone, zaolejone, zabrudzone niemalże regularnie. Okopcenia za wydechem układały się nieco inaczej, zachodziły aż na klapę za chłodnicą.
[5] Brakuje wyważenia masowego lotek (nie klap, Wojtek!)
[6] Klapy za chłodnicami cieczy otwierały się nieco inaczej. Jeśli klapy lądowania masz schowane, to górna klapa za chłodnicą powinna być podniesiona. Jeśli chcesz ją zostawić taką opuszczoną to i klapa lądowania i dolna za chłodnicą powinny być na max do dołu.
[4] Generalnie detale, detale i jeszcze raz detale ale tego nie bierz jako zarzutu, bo sam model Hase detali jest pozbawiony a jeśli nie chciało Ci się strugać wszystkiego od nowa to jest to zrozumiałe.

[7] Podoba mi się półmatowe wykończenie i ogólnie malowanie,
[8] Podoba mi się, bo to 109 :)

ps - po wysłaniu postu widzę, że Marcin mnie uprzedził z częścią uwag. Pozdrawiam Marcin!
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Bf 109 F4, Hasegawa 1/48

Postprzez Grzegorz Stróżek » wtorek, 4 listopada 2008, 20:26

Mariusz Jarzyna ze Szczec napisał(a):Oj coś słabo się starał bo np. w Hobbyeasy są na wyciągnięcie ręki i długo ich nie zabraknie.

Teraz tak. ale 8-10 lat temu, kiedy nie było netu, to mogłeś sobie pomarzyć wzdychając do katalogu, pomimo ''kapitalizmu z ludzką twarzą''.
A teraz jak mam G-2, to mi wszystko jedno, z resztą i tak nie wiem, kiedy go zrobię.
Żeby tak mi się chciało, jak mi się nie chce.
pzdr. Grzegorz
Na warsztacie; P.11c___________, Bf 109B, Whirlwind
Avatar użytkownika
Grzegorz Stróżek
 
Posty: 364
Dołączył(a): czwartek, 1 maja 2008, 14:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Bf 109 F4, Hasegawa 1/48

Postprzez Stratocaster » wtorek, 4 listopada 2008, 20:57

Dziękuję za wszystkie opinie krytyczne i pochwały. Te "cukierasy" dają motywację do dalszego lepienia, a "konkrety" Kuby i net_sailora pokazują ile pracy trzeba jeszcze włożyć przy kolejnym klejeniu. No, dobrze. Ja nawet przeglądałem kwity. Chciałem dobrze. Znalazłem różnice w wersjach - szczególnie te pomiędzy F-4 i G-2. Np. okrągłe wykończenie wnęk podwozia (a nie "okrągło-kanciaste). Ale, że wiedza znikoma, to trudno złapać szczegóły. Poza wszystkim interpretacja zdjęć to niezła jazda i wymaga niezłej wprawy. Patrzy się człowiek w te czarno-białe piktogramy i nic nie widzi.

Kubie wybaczam, ale będę pamiętał (wężykiem, Jasiu!) ;o)

Odnosząc się do uwag mniej merytorycznych, bardziej modelarskich. Podsumowuję i rację przyznaję: z obiciami przesadziłem, dół za czysty, szpara w wiatrochronie, słabe i lekko bezmyślne sklejenie otworów chłodnic (tych niby klap przy kadłubie), brak anteny łączącej linkę z kadłubem.

A oprócz srebrnych kredek w Empiku można kupić pastele oprawione w drewno (jak zwykłe kredki). Są miękkie i świetnie trzymają się półmatu na modelu. Ja o takich pisałem w warsztacie tora-tora-tora.
Stratocaster
 
Posty: 656
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 09:00
Lokalizacja: Łódź

Re: Bf 109 F4, Hasegawa 1/48

Postprzez mysiek13 » sobota, 8 listopada 2008, 19:35

Piekny model i super fotki, tylko wypada podziwiac i gratulowac :shock: :shock: :shock:
Pozdro MG
Avatar użytkownika
mysiek13
 
Posty: 818
Dołączył(a): wtorek, 12 sierpnia 2008, 16:23

Re: Bf 109 F-4, Hasegawa 1/48

Postprzez Aleksander » sobota, 8 listopada 2008, 21:15

"Fritz" (albo "Friedrich" - znalazłem i taka i taką wersję) to trochę chyba "niszowy" temat, bo na ogół wszyscy pasjonują się "Emilami", albo "Guciami", a podobno (gdzieś wyczytałem), wersja F należała do najbardziej udanych Messerów. Także go mam w planach - wreszcie zdobyłem kalki.
Model fajny, bardzo mi się podoba malowanie, choć może rzeczywiście zbyt czysty od dołu, w porównaniu z górą.
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7967
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Bf 109 F-4, Hasegawa 1/48

Postprzez LukaszS » sobota, 8 listopada 2008, 23:52

Cześć Stratocaster,

Bardzo mi się podoba Twój model. Mam dwa pytania:

Wlot powietrza na osłonie silnika z lewej strony (patrząc oczyma pilota) jest niezaszpachlowany (sklejany z dwóch połówek, czy to tylko złudzenie na fotografii)?
Wydaje mi się że nie zdjąłeś maski z owiewki w lewym przednim rogu owiewki. A może to też złudzenie na fotografii?

Jeszcze raz gratuluję tak fajnie wykonanego modelu :)
Pozdrowka,
Lukasz
Avatar użytkownika
LukaszS
 
Posty: 583
Dołączył(a): niedziela, 7 października 2007, 21:56
Lokalizacja: Brisbane / Bali / Pobierowo

Re: Bf 109 F-4, Hasegawa 1/48

Postprzez PrzemoL » niedziela, 9 listopada 2008, 14:37

Koledzy pochwalili i wytknęli już chyba wszystko. Ja tylko dodam od siebie, że całości dopełniają rewelacyjne zdjęcia. Chyba sobie też sprawię ciemne tło.
Namarie...
Avatar użytkownika
PrzemoL
 
Posty: 734
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 14:26
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: robmario i 23 gości