Spitfire Mk Vc RAAF Airfix 1/48

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Re: Spitfire Mk Vc RAAF Airfix 1/48

Postprzez greatgonzo » wtorek, 11 listopada 2008, 13:37

Obiecałem, że się poznęcam.
Będzie eseik :mrgreen: .
W modelowaniu jest tak, że czasem krok do przodu wymusza trzy następne. Taki krok jest zawsze dobry dla modelarza bo go rozwija ale z modelem bywa różnie. W zasadzie prezentacja modelu jest swego rodzaju instalacją artystyczną (bez zaperzania się to piszę, nie chodzi mi o kolejny spór; przynajmniej nie w tym temacie) i podlega pewnym kryteriom oceny. Klasycznym dosyć. Model powinien reprezentować określoną, spójną koncepcję. Merytoryczną, czytelną dla fachowców i taką ogólną, czytelną dla wszystkich. Jeżeli zdecydowałeś się opuścić ster i klapy to zgrzytem stają się zespawane z płatowcem lotki i ster kierunku. OK., na zdjęciu wydaje się, że są w pozycji zero i, jak sądzę, odtworzenie sytuacji ze zdjęcia było celem. Jednak można je było wychylić o te 2-3%, czy wreszcie odciąć i przykleić w tej zerowej pozycji. Spitfire stałby się spójnym koncepcyjnie obiektem :D , a teraz coś nie gra :( .
Podobnie rozjaśnienia malowanych paneli. Na DE pojawiają się jaśniejsze plamy. Na granicy koloru z DG plamy te obwiedzione są ciemniejszą ramką. Jak rozumiem ideą jest pokazanie płowienia farby w centralnej części panelu i podkreślenie przyciemnienia na jego krańcach, będącego imitacją licznych plam braku światła, wynikłego z obecności śrub, nitów, pogięć i szczeliny między blachami. Wypłowienie na środku panelu nic nie robiłoby sobie z przejścia między kolorami i płowiałoby równo, po całości. Pewnie, że jest kłopot ze zrobieniem takiego efektu. Akurat tutaj przedcieniowanie może być jakimś rozwiązaniem (?). W sumie, jak w wielu przypadkach, odnoszę wrażenie, że poszczególne etapy malowania są celem samym w sobie, a model sam ma się z tego wykluć. Ostatnio pojawił się tu gdzieś Avenger (widziałem tam Twój wpis, więc wiesz chyba który). Model ładny ale potraktowanie malowania utworzyło jednolitą kratkę identycznych paneli. Wychodzi samolot ‘sterylnie zużyty’. Sądzę, że malowania wychodziłyby lepiej, gdyby autorzy zastanowili się nad celem jaki chcą osiągnąć, zamiast skupiać się nad zaliczeniem kolejnych, obowiązkowych etapów malowania.
Mówisz, że bałeś się potraktować jakoś biały ogon samolotu. Wielka rzecz!? Każdy by się bał. Po to właśnie jest kombinowanie na boku na próbkach. Nie ma takich mocnych, co radzą sobie bez tego. Tacy typkowie jak Michał Anioł, Rembrandt van Rijn itd. też wspomagali się szkicami i studiami. Wziąwszy pod uwagę efekty Twoich wysiłków na tym Spicie nie mam żadnych wątpliwości, że szybko znalazłbyś metodę na satysfakcjonujący Cię efekt. I prezentacja znowu zyskałaby na spójności. A w ogóle to odwagi przecież Ci nie brak. Podziwiam wszystkich, których stać psychicznie na pryskanie okopceń za wydechem. Uruchomienie spustu to musi być niezły horror. A ty jeszcze pojechałeś po naklejonej kalkomanii :shock: . Jakby nie wyszło to tylko płakać. Szacunek!

Ostatecznie model IX w tle, przez swoją spójność, konsekwencję i poziom wykonania, prezentuje się lepiej niż nowa V. Chociaż ta druga, niewątpliwie jest świadectwem wyższego poziomu kunsztu modelarskiego autora.

Mam nadzieję Olku, że udało mi się uniknąć mentorskiego tonu. Jeżeli nie to przepraszam :oops: . I chociaż powyższe uwagi są tylko moją opinią, to zawierają też ‘prawdy ogólne’, od wieków stosowane w pokrewnych dziedzinach.
Bardzo fajna jest akcja z malowaniem oznaczeń. To niejednakowe ‘T’ udokumentowane i namalowane robi na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Werniksowałeś tego De Havillanda? Ze zdjęć nie mam pewności.
Gratuluję szybkiego ukończenia fajnego modelu.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Reklama

Re: Spitfire Mk Vc RAAF Airfix 1/48

Postprzez Aleksander » wtorek, 11 listopada 2008, 15:03

Nie będę ukrywał, że Twojej opinii bałem się najbardziej i pewnie słusznie zmyłeś mi głowę za niekonsekwencje, których się dopuściłem. Trudno się z Tobą nie zgodzić co do merytoryczności uwag - troche mnie dopingują do powrotu do modelu i dołożenia czegoś jeszcze - może zniwelowania tego przeraźliwie bałego ogona ? Pomyślę.
Dużo się nauczyłem - pewnie jeszcze dużo przede mną. Każda uwaga to nowa idea :idea: i pomysł na coś nowego.
Dzięki za eseik :lol: - wyciagam z niego wnioski na przyszłość :lol: , licząc na dalsze wsparcie Twojej osoby - bardzo mi pomogłeś (i uniknąłeś "mentorskiego tonu" - takie życzliwe uwagi przyjmuję bez problemów i z należną pokorą ;o) ).
Przyznam, że brakuje mi umiejętności patrzenia na kolory w taki sposób, jak to robią plastycy i dlatego trudniej mi wyobrazić sobie co będzie gdy...
Ale "co nas nie zabija - wzmacnia nas" - z tym hasłem zacznę następny projekt :lol:

PS
Śmigło zwerniksowałem, ale satyną, więc na fotkach się trochę błyszczy !
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Spitfire Mk Vc RAAF Airfix 1/48

Postprzez greatgonzo » wtorek, 11 listopada 2008, 17:07

'Plastycy' mają łatwiej bo więcej próbują. Właśnie o to chodzi, żeby sprawdzić co będzie gdy..., a nie wyobrażać to sobie. Ja bym nie wracał do ładnego modelu tylko wyżywałbym się na następnym. Ale może Ty znajdziesz w sobie dość motywacji by z entuzjazmem podejść do zamkniętego już tematu. Ja pewnie bym nie znalazł :P .
Tak, tak, śmigło w tym modelu jest genialne :lol: .
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Spitfire Mk Vc RAAF Airfix 1/48

Postprzez Aleksander » wtorek, 11 listopada 2008, 17:23

greatgonzo napisał(a):Tak, tak, śmigło w tym modelu jest genialne :lol: .

No ba ! :mrgreen:
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Spitfire Mk Vc RAAF Airfix 1/48

Postprzez PrzemoL » środa, 12 listopada 2008, 19:35

Greatgonzo napisał to, co mi się snuło po głowie od kiedy zobaczyłem Twojego Spita, Aleksander. Tylko, że ja nie potrafiłem tego tak pięknie wyrazić. Mogłem tylko napisać, że czegoś mi w tym modelu brakuje, teraz już wiem czego, dzięki greatgonzo. :D Przy tym dołączam się do jego oceny, że pokazałeś w tym modelu, że na wiele Cię stać. Przy tym jednak rozumiem, że można się pewnych nowych technik obawiać - sam tak mam. Teraz wiem też, czego brakuje w wielu moich modelach, jeszcze raz dzięki, greatgonzo, za eseik.
Namarie...
Avatar użytkownika
PrzemoL
 
Posty: 734
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 14:26
Lokalizacja: Poznań

Re: Spitfire Mk Vc RAAF Airfix 1/48

Postprzez Aleksander » środa, 12 listopada 2008, 20:53

No to fajnie, że przy okazji mojej "produkcji" wyjaśniło się jeszcze parę rzeczy. Niech będzie to mój przyczynek (choć oczywiście pośrednio, i nie tylko mój) do dyskusji o modelarstwie i ocenianiu modeli :lol:
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Spitfire Mk Vc RAAF Airfix 1/48

Postprzez Darek Trzeciak » środa, 12 listopada 2008, 23:01

Okopcenia wyszły genialnie :) Mimo, iż zabrakło pewnej konsekwencji w brudzeniu "złośnicy" to i tak baaardzo mi się podoba. Namawiam w przyszłości na częstsze zabawy aero przy cieniowaniu - to naprawdę przednia zabawa :->
Pozdrawiam Darek
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość, nie zmniejsza jednak naszej głupoty." - Josh Billings
***** ***
Avatar użytkownika
Darek Trzeciak
 
Posty: 2216
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 23:23
Lokalizacja: EPWA

Re: Spitfire Mk Vc RAAF Airfix 1/48

Postprzez Aleksander » czwartek, 13 listopada 2008, 01:33

Każdy następny model to mały, ale odważny kroczek do przodu - mam nadzieję się udoskonalać :lol: - dlatego dzięki wszystkim, którzy swoje uwagi zamieszczają !
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Spitfire Mk Vc RAAF Airfix 1/48

Postprzez bartek piękoś » sobota, 15 listopada 2008, 10:31

Witam
Bardzo podoba mi się cieniowanie i okopcenia! Gratuluję!
Twoja nowa modelarska oaza ewidentnie Ci służy ;o)
..."a gdzie będziesz trzymał ten embrion, w pudełku?!"...
Avatar użytkownika
bartek piękoś
 
Posty: 800
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2008, 21:20
Lokalizacja: Radom

Re: Spitfire Mk Vc RAAF Airfix 1/48

Postprzez spiton » sobota, 15 listopada 2008, 12:35

Wielki Gonzo rąbnął niezły tekścik!!!!! Szacuneczek.
Mi najbardziej przeszkadza sterylność Twojego spita. W końcu był używany w ciężkich warunkach klimatycznych. Powinien być bardziej zszargany.
Ja podczas malowania używam często gąbeczek matujących, które pozwalają, osłabić efekt zbyt mocnych plam, i jednocześnie fantastycznie wygładzają powierzchnię. Radze spróbować. Największą frajdą jest właśnie ten etap malowania, kiedy model lekko "niszczymy". I chyba każdy na początku tego etapu zadaje sobie pytanie czy warto. Zwłaszcza, jak stoi przed nim piękny, idealnie pomalowany aerografem model.
ZDECYDOWANIE WARTO :-))))
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Spitfire Mk Vc RAAF Airfix 1/48

Postprzez Michał U. » sobota, 15 listopada 2008, 15:47

spiton napisał(a):
Ja podczas malowania używam często gąbeczek matujących, które pozwalają, osłabić efekt zbyt mocnych plam, i jednocześnie fantastycznie wygładzają powierzchnię. Radze spróbować.


Gdzie to można dostać?
Avatar użytkownika
Michał U.
 
Posty: 162
Dołączył(a): czwartek, 23 października 2008, 16:07

Re: Spitfire Mk Vc RAAF Airfix 1/48

Postprzez Darek Trzeciak » sobota, 15 listopada 2008, 19:39

spiton napisał(a):Ja podczas malowania używam często gąbeczek matujących, które pozwalają, osłabić efekt zbyt mocnych plam, i jednocześnie fantastycznie wygładzają powierzchnię.

Czy to jest coś w stylu waty mineralnej? Jak się spisuje w przypadku lakierów akrylowych?
Pozdrawiam Darek
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość, nie zmniejsza jednak naszej głupoty." - Josh Billings
***** ***
Avatar użytkownika
Darek Trzeciak
 
Posty: 2216
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 23:23
Lokalizacja: EPWA

Re: Spitfire Mk Vc RAAF Airfix 1/48

Postprzez Aleksander » sobota, 15 listopada 2008, 21:49

No właśnie - "sprzedaj" patent na te gąbki !
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Spitfire Mk Vc RAAF Airfix 1/48

Postprzez spiton » niedziela, 16 listopada 2008, 12:19

Kupuje się to w sklepach z farbami(normalnymi) Jest tego kilka odmian,o rożnych gradacjach. Podobnie jak papier ścierny. Działa to podobnie do papieru ściernego, tylko dużo bardziej delikatnie, i równomiernie. Używam ich na każdym etapie. Dobrze jest nimi zmatowić powierzchnie przed malowaniem, przetrzeć nakładane warstwy transparentne, wash. Idealnie nadaje się do polerowania dorabianych z mas plastycznych elementów. ( mógłbym pracować w reklamie) Taka ściereczko-gąbeczka kosztuje koło 4PLN, i starcza na bardzo długo :-))
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Spitfire Mk Vc RAAF Airfix 1/48

Postprzez Aleksander » niedziela, 16 listopada 2008, 14:44

Dzięki ! W poniedziałek lecę do "farbiarni" !
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 88 gości