PWS-16 bis (RPM 1/72)

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

PWS-16 bis (RPM 1/72)

Postprzez Ipkinss » poniedziałek, 20 kwietnia 2009, 18:41

Witam!

Chciałbym zaprezentować i poddać Waszej ocenie mój niedawno ukończony model PWS-a 16bis w skali 1/72. Wypraski pochodzą z zestawu RPM-u, które wzbogaciłem o blaszkę Part'a oraz żywiczny silnik z Ardpolu. Poza wymienionymi dodatkami wykonałem też kilka przeróbek we własnym zakresie. Przerobiłem zastrzały, podwozie oraz okapotowanie silnika. Otworzyłem bagażnik oraz schowek na apteczkę, a także "ruszyłem" wszystkie stery. W zasadzie PWS-a sklejało się całkiem miło choć spasowanie RPM-u pozostawia wiele do życzenia. Niestety nie ustrzegłem się kilku błędów ale to będzie lekcja na przyszłość. Ogólnie jestem zadowolony z efektu końcowego bo to mój pierwszy dwupłatowiec :D

Modelik postanowiłem postawić na skromnej podstawce (także moja pierwsza :)). Dodałem tablice z numerami samolotów oraz dwa taborety i klocki pod koła żeby choć trochę urozmaicić otoczenie samolotu. Moim zamysłem (od początku budowy) było to, by "scenka" przedstawiała maszynę intensywnie wykorzystywaną do szkolenia młodych pilotów w dęblińskiej szkole. Model przedstawia PWS-16 bis nr "5" (nr seryjny 59-27.) z 1 CWL w Dęblinie (1937 rok).

Zapraszam do komentowania i liczę na konstruktywną krytykę :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam Ipkinss
Avatar użytkownika
Ipkinss
 
Posty: 126
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 09:36
Lokalizacja: z Krużewnik...

Reklama

Re: PWS-16 bis (RPM 1/72)

Postprzez Jaho63 » poniedziałek, 20 kwietnia 2009, 22:03

Jak dla mnie to bardzo ładny modelik, jedynie naciągi sprawiają wrażenie za grubych, ale to trzeba zobaczyć „na żywo”. Sam mam w odległych planach PWS-26, gdyby tak jeszcze maszynę Falkowskiego się udało... :)
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: PWS-16 bis (RPM 1/72)

Postprzez Murek » poniedziałek, 20 kwietnia 2009, 22:26

Ładny, polski, fajnie pocieniowany, tylko ugięcia płótna na spodzie dolnego płata trochę dziwne, dobrze by im zrobiło zaszpachlowanie albo zalanie jakimś specyfikiem i przeszlifowanie papierem ściernym... ale jak stoi na kołach to i tak nie widać ;o)
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 3006
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 23:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: PWS-16 bis (RPM 1/72)

Postprzez piotr dmitruk » poniedziałek, 20 kwietnia 2009, 23:48

Malujesz pędzlem? Raczej zbyt gruba warstwa farby.
Coś tam jest na krawędzi spływu lotek- niedoszpachlowane łączenie? zaciek farby?
Zastrzały zbyt deskowate, powinny mieć przekrój kroplowy.
Niesymetryczne połówki usterzenia poziomego
Rozpórki na naciągach powinny łączyć miejsca wykrzyżowań.

Sporo z tego wszystkiego to wina "plastelinowego" zestawu
Ale ja wiem jak w takich maleństwach fotki mogą wyciągnąć błędy niewidoczne gołym okiem
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9949
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: PWS-16 bis (RPM 1/72)

Postprzez Ipkinss » wtorek, 21 kwietnia 2009, 09:28

Hoho ale mi się oberwało :-| ale sam tego chciałem ;o)

Dziękuję za spostrzeżenia. Murek nie zwróciłem na to uwagi ale już przy następnym PWS-ie będę o tym pamiętał.
Piotrze! Maluję aerografem, a na lotce nie ma zacieku tylko wytarcie farby i widać podkład...dopiero na zdjęciach to zauważyłem :-/ Zastrzały między skrzydłami nie były przerabiane choć faktycznie mogłem je chociaż odchudzić. A jeśli chodzi o naciągi no to cóż...starałem się jak umiałem, a był to mój debiut w tym temacie :)

Jestem świadom błędów w tym modelu, a dzięki temu przy kolejnym PWS-ie (w planach PWS-26 i PWS-26 Ślepak) już ich nie powtórzę :)

Najbardziej w tym modelu cieszy mnie to, że z RPM-owskiej dwudziestki szóstki (bo to te same wypraski) zrobiłem jednak szesnastkę bis :)

Pozdrawiam Ipkinss
Avatar użytkownika
Ipkinss
 
Posty: 126
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 09:36
Lokalizacja: z Krużewnik...

Re: PWS-16 bis (RPM 1/72)

Postprzez spiton » wtorek, 21 kwietnia 2009, 10:08

Sprawdź jeszcze profil baldachimu. Nie wydaje mi się ,żeby jego krawędź spływu była taka tępa. Podoba mi się wycieniowane malowanie. Spodnia cześć skrzydła też jest nie do przyjęcia. Lepiej już wyglądałaby gładka. Modelik z tego co pamiętam, ma świetny detal w środku, i włożyłeś w niego kupę serca.
Z uwag krytycznych dodam jeszcze, że odpryski farby na pierścieniu silnika są kiepskie, i przed ich zrobieniem silnik wyglądał znacznie lepiej.
Generalnie podoba mi się ;_))
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: PWS-16 bis (RPM 1/72)

Postprzez tomek_chacewicz » wtorek, 21 kwietnia 2009, 10:26

spiton napisał(a): wycieniowane malowanie

Gdzie?
Cały model jest jakby dwukolorowy, takie prześwity podkładu? (dolny płat na 8 zdjęciu)
Jeszcze co do podstawki, lotnisko wyszło bardzo fajnie ale kiepsko wygląda, gdy ramki wystają ponad poziom podłoża, całość przez to trochę 'tonie' zamiast być wyeksponowana.
ale podziwiam Cię, że porwałeś się na ten model... ;o)
pozdrawiam
Tomek
Avatar użytkownika
tomek_chacewicz
 
Posty: 1827
Dołączył(a): poniedziałek, 17 marca 2008, 14:47
Lokalizacja: Warszawa - Odolany

Re: PWS-16 bis (RPM 1/72)

Postprzez Ipkinss » środa, 22 kwietnia 2009, 12:02

tomek_chacewicz napisał(a):Jeszcze co do podstawki, lotnisko wyszło bardzo fajnie ale kiepsko wygląda, gdy ramki wystają ponad poziom podłoża, całość przez to trochę 'tonie' zamiast być wyeksponowana.


Jak wspominałem była to moja pierwsza podstawka i, że tak powiem, pierwsze koty za płoty :) przy następnej będę o tym pamiętał :)

Dziękuję za wytknięcie błędów. Kolejny PWS na pewno na tym zyska! A w kolejce czeka PWS-26 "Ślepak"

Pozdrawiam Ipkinss
Avatar użytkownika
Ipkinss
 
Posty: 126
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 09:36
Lokalizacja: z Krużewnik...


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 54 gości