Titowski Hurricane Mk.IIc z Airfixa w 72

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Titowski Hurricane Mk.IIc z Airfixa w 72

Postprzez Mac Eyka » piątek, 28 marca 2014, 10:46

Poszukując informacji o Jugosłowiańskich Hurricane z reguły spotykamy się z maszynami biorącymi udział w kampanii 1941 r.
Mało kto zdaje sobie sprawę, że jugosłowiański personel spotkał się z tymi maszynami 3 lata później w dalekiej Libii.
1 lipca 1944 r na lotnisku Benina niedaleko Bengazi powołano do życia 351 myśliwsko-bombowy dywizjon RAF składający się z jugosłowiańskiego personelu. Wraz z siostrzanym 352 dywizjonem stanowić one miały lotniczy komponent partyzantki działającej na Bałkanach pod wodzą Josipa Bros Tito.
Od momentu powstania do września 1944 r 351 Sqn wyposażony był w Hurricane Mk.IIc i przechodził szkolenie w północnej Afryce.
Następnie został przezbrojony także w Hurricane ale w wersji Mk.IV lepiej przystosowanych do stawianych lotnikom zadań. Kolejnym przystankiem w wojennym szlaku jugosłowiańskich Huraganów były Kanny we Włoszech. Tam właśnie dywizjon wraz z myśliwskim, latającym na Spitfire, dywizjonem 352 wszedł w 281 skrzydła RAF.
W październiku, po przenosinach na lotnisko na wyspie Vis, na Chorwackim wybrzeżu Adriatyku, wspierał partyzanckie wojska walczące z Niemcami i Włochami. Walki prowadzono do kwietnia 1945 r.
Ostatni okres walk od 5 kwietnia do 16 maja loty odbywały się już z kontynentalnej części Chorwacji, z lotniska położonego niedaleko wsi Prkos (Dalmacja).
18 maja 1945 r 351 i 352 Sqn RAF przekształcone zostały w 1. Lovački Puk na lotnisku w Zadarze.

Mój model przedstawia używaną do szkolenia w Libii maszynę w wersji Mk.IIc.
Zbudowałem go wykorzystując zestaw New Toolin Airfixa i kalkomanie Print Scale.
Sam zestaw jest praktycznie samo składalny. Szpachlówkę użyłem w niedużych ilościach głównie przy łączeniu połówek kadłuba. Model pomalowałem emaliamy Extracolor. I to był chyba błąd.
Po położeniu kalkomanii Print Scale chciałem zwerniksować lakierem Tamiyi. I wtedy nastąpiła katastrofa. Lakier zrolował się w niektórych miejscach.
Troszkę udało mi się go wyszlifować, ale w miejscach niedostępnych było to nie możliwe.
Po konsultacji z kolegami okazało się, że winę ponoszą właśnie farby extracolor które potrafią schnąć po 2 i więcej tygodni. W kontakcie z lakierem niedoschła farba spowodowała lekką katastrofę.
Kalki Print Scale też sprawiły mi nieco problemów.
Po włożeniu do wody kartonik błyskawicznie się zrolował i nadruk lekka popękał.
Było z nim nieco zabawy.

Zdjęcia modelu wykonał kol. Strużyn i chciałem mu w tym miejscu podziękować za pomoc.

No dobra koniec z pogaduchami. Czas na lanszafciki, rzucanie pomidorami i chwalebne pochwały

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dla niedowiarków. Śmigiełko się kręci choć nieco z oporem. Ba lanszafcikach nie widać., No trudno
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3031
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Reklama

Re: Titowski Hurricane Mk.IIc z Airfixa w 72

Postprzez skusz » piątek, 28 marca 2014, 18:00

Widzę, że Twoje ostatnie modele latają na jakimś szemranym paliwie, kopcą niesamowicie. :lol:
Ja też obraziłem się na Xtracolory, kiedyś to były najlepsze farby, a teraz to kicha straszna. Jakieś farfocle, grudki i jakoś dłużej schną niż te stare.
Na górze skrzydeł nie miały żadnych kokard?
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=20734
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3151
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 17:27
Lokalizacja: Roztocze

Re: Titowski Hurricane Mk.IIc z Airfixa w 72

Postprzez dewertus » piątek, 28 marca 2014, 20:37

Maciek, a co mu się przytrafiło na sterze kierunku, no i gdzie antenka?
Fajna ciekawostka ten "Titiwiec".
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Titowski Hurricane Mk.IIc z Airfixa w 72

Postprzez karambolis8 » piątek, 28 marca 2014, 22:51

Model fajny, ale widzę, że Airfix kontynuuje politykę rowów mariańskich.
karambolis8
 
Posty: 2257
Dołączył(a): poniedziałek, 21 września 2009, 08:24

Re: Titowski Hurricane Mk.IIc z Airfixa w 72

Postprzez xmald » sobota, 29 marca 2014, 00:37

Model ma ciekawe malowanie i fajne giwery ;o)
Kopcenie mi się nie podoba. No i krawędź natarcia chyba nierówna jest (łączenie połówek skrzydła) i przejście skrzydło kadłub na fotach wygląda niefajnie. Do ogona jakieś paprochy się chyba przyplątały.
Poza wyżej wymienionymi model mi się podoba!
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 09:33

Re: Titowski Hurricane Mk.IIc z Airfixa w 72

Postprzez Aleksander » niedziela, 30 marca 2014, 20:13

Mnie się też "libi" :) - fajny, bo temat nietuzinkowy!
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Titowski Hurricane Mk.IIc z Airfixa w 72

Postprzez robmario » poniedziałek, 31 marca 2014, 09:27

Jakoś nie kojarzę Hurricane'a IIc z Airfixa w wydaniu New Tooling. Jaki to ma numer katalogowy? Mozna prosić o przybliżenie tematu.
Jak zawsze witam Mariusz Łukasik
Obrazek
Avatar użytkownika
robmario
 
Posty: 270
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 14:40
Lokalizacja: Lublin

Re: Titowski Hurricane Mk.IIc z Airfixa w 72

Postprzez GrzeM » poniedziałek, 31 marca 2014, 09:35

Nooo, Maćku, to chyba najbardziej oryginalny Hurry jakiego ostatnio widziałem! Całkiem niezły.
Model to jeden z najstarszych i najsłabszych nowych airfixów (już sprzed paru lat). Najnowszy Hurry (Mk.I z płóciennym płatem) ma o wiele lepsze linie!
http://www.martola.com.pl/pl306/produkty32638/hawker_hurricane__sea_hurricane_mk_iic
Ostatnio edytowano poniedziałek, 31 marca 2014, 09:37 przez GrzeM, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Titowski Hurricane Mk.IIc z Airfixa w 72

Postprzez Mac Eyka » poniedziałek, 31 marca 2014, 09:35

robmario napisał(a):Jakoś nie kojarzę Hurricane'a IIc z Airfixa w wydaniu New Tooling. Jaki to ma numer katalogowy? Mozna prosić o przybliżenie tematu.


Użyłem tego zestawu
http://www.cybermodeler.com/hobby/kits/airfix/kit_airfix_2096.shtml
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3031
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: Titowski Hurricane Mk.IIc z Airfixa w 72

Postprzez RAV » poniedziałek, 31 marca 2014, 10:26

Mac Eyka napisał(a):
robmario napisał(a):Jakoś nie kojarzę Hurricane'a IIc z Airfixa w wydaniu New Tooling.

Użyłem tego zestawu
http://www.cybermodeler.com/hobby/kits/airfix/kit_airfix_2096.shtml

To jeden z pierwszych "new toolów" Airfixa, o wiele słabszy od najnowszych (np. Hurricane'a Mk.I).
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości