[KAPCIE]Avia B-534 Polski samolot myśliwski 1939 1/72 RS mod

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Re: [KAPCIE]Avia B-534 Polski samolot myśliwski 1939 1/72 RS mod

Postprzez Izydor » wtorek, 2 czerwca 2015, 16:44

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=njCMhsnDP-w[/youtube]

:lol:
Miał naturalną śmiercią od obucha paść, a jemu przyjdzie zginąć, jak na wojnie...
Avatar użytkownika
Izydor
 
Posty: 232
Dołączył(a): poniedziałek, 25 maja 2009, 19:20

Reklama

modele polskich samolotów

Re: [KAPCIE]Avia B-534 Polski samolot myśliwski 1939 1/72 RS mod

Postprzez GrzeM » wtorek, 2 czerwca 2015, 22:13

A tak bardziej na serio, Manufaktura, wiesz że są dobre zdjęcia tych czechosłowackich samolotów, zrobione przez Niemców w zdobytym Dęblinie. Trzy Letovy S-328 i jeden Aero Ab-101. Znaki czechosłowackie. Znane są numery seryjne.
Żródło: Glass, Kopański. Polskie Konstrukcje Lotnicze tom IV cz. 1. To samoloty, które przeleciały do Polski ze Słowacji w czerwcu 1939 r. z 64 eskadry w Piestanach.
Frantisek chyba zwiał wcześniej i pieszo.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: [KAPCIE]Avia B-534 Polski samolot myśliwski 1939 1/72 RS mod

Postprzez potez » wtorek, 2 czerwca 2015, 22:37

GrzeM napisał(a):Frantisek chyba zwiał wcześniej i pieszo.

NIe chyba a na pewno, z buta do Polski w okolicach Havirova dzisiajszego przeszedł.
Można o tym poczytać tutaj:
Obrazek
Ostatnio edytowano środa, 3 czerwca 2015, 00:32 przez potez, łącznie edytowano 1 raz
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: [KAPCIE]Avia B-534 Polski samolot myśliwski 1939 1/72 RS mod

Postprzez GrzeM » wtorek, 2 czerwca 2015, 22:39

A Curtissy na filmie to podejrzewam że norweskie.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: [KAPCIE]Avia B-534 Polski samolot myśliwski 1939 1/72 RS mod

Postprzez quest » środa, 3 czerwca 2015, 08:21

potez napisał(a):
GrzeM napisał(a):Frantisek chyba zwiał wcześniej i pieszo.

NIe chyba a na pewno, z buta do Polski w okolicach Havirova dzisiajszego przeszedł.
Można o tym poczytać tutaj:
Obrazek


Potez dorzuć jeszcze okładkę polskiego wydania.
Zresztą Potez, jak pammiętam z tej książki, nasz Czech bojował właśnie na Potezach... :mrgreen:
Eh, dęblińską maszynę Frantiska zrobić...
Pzdr.
quest
 
Posty: 234
Dołączył(a): poniedziałek, 31 października 2011, 15:35

Re: [KAPCIE]Avia B-534 Polski samolot myśliwski 1939 1/72 RS mod

Postprzez P11c » środa, 3 czerwca 2015, 09:36

Wiem, że zwiał pieszo a nie przyleciał. Ale dałem go jako przykład zaufania do pilotów czechosłowackich. Jemu akurat się udało latać ( choć nie na myśliwcach ) ale większość z nich nie latała.
Wiem, że samoloty same nie latają tylko przylecieli na nich piloci, poprawie się i nie będę już mówił np. że przyjechała taksówka tylko, że przyjechał taksówkarz w swojej gablocie ( poprawność językowa ponad wszystko :mrgreen: )
Wiem, że są zdjęcia zrobione przez Niemców, czechosłowackich maszyn. Nie mam ich pod ręką, ale o ile dobrze pamiętam to znaki są tam wycięte przez Niemców a jedynie po kształcie sugeruje się, iż były to znaki czechosłowackie. (ale może się mylę )
Wiem też, że równie dobrze jak zrobienie tego modelu w tytule ( całkiem fajny i popieram temat) można też zrobić model jakiejś czechosłowackiej maszyny, która była u nas we wrześniu 39 roku, Bez względu na to jakie nosiła oznaczenia.
Nie wiem tylko skąd ten atak na moją skromną osobę po zamieszczeniu, krótkiej informacji w formie ciekawostki i przypomnienia.
P11c
 
Posty: 667
Dołączył(a): środa, 14 maja 2014, 23:07

Re: [KAPCIE]Avia B-534 Polski samolot myśliwski 1939 1/72 RS mod

Postprzez GrzeM » środa, 3 czerwca 2015, 10:06

Ja też nie wiem skąd atak, bardzo niefajny. Może z upału?
Na zdjęciach znaki czechosłowackie są pocięte, ale nie całkiem, wyraźnie widać ich charakterystyczne elementy.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: [KAPCIE]Avia B-534 Polski samolot myśliwski 1939 1/72 RS mod

Postprzez Mac Eyka » środa, 3 czerwca 2015, 10:28

Manufaktura napisał(a): że przyjechała taksówka tylko, że przyjechał taksówkarz w swojej gablocie ( poprawność językowa ponad wszystko :mrgreen: )


W swoim furaku. Proszę o więcej fachowości.
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3031
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: [KAPCIE]Avia B-534 Polski samolot myśliwski 1939 1/72 RS mod

Postprzez P11c » środa, 3 czerwca 2015, 10:56

Tu już w grę wchodzą regionalizmy. U mnie to się nazywa gablotą więc proponuje pozostawić tu dowolność.
Ważne , że nie przyjechała sama :lol:
A co do wyciętych znaków to na 99 % były to znaki czechosłowackie, choć nikt nigdy już do końca nie będzie pewny na 100% iż np. na znakach czechosłowackich nie było naszych szachownic, albo że nie było innych oznak polskich na tych samolotach.
Nikt też nie zaręczy głową, że one nie latały we wrześniu ( choćby z czechosłowackimi znakami ) np. w wypadku nagłej potrzeby przewiezienia meldunku lub rozpoznania.
Jest wiele niezbadanych i nieznanych niszowych tematów z 39 r.
Wracając jeszcze do zaufania do tych maszyn to zawsze wydawało mi się, że wolałbym jako pilot latać na wojskowym samolocie sąsiada niż na amatorskiej konstrukcji zarekwirowanej jakiemuś cywilowi. A są i takie przykłady, że do celów wojskowych wykorzystywano takie samoloty zbudowane przez cywilów.
P11c
 
Posty: 667
Dołączył(a): środa, 14 maja 2014, 23:07

Re: [KAPCIE]Avia B-534 Polski samolot myśliwski 1939 1/72 RS mod

Postprzez GrzeM » środa, 3 czerwca 2015, 11:12

Na tych zdjęciach (a jest ich kilka 5-6?) dobrze widać, że polskich znaków nie było. O tych samolotach można to powiedzieć ze 100% pewnością.
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: [KAPCIE]Avia B-534 Polski samolot myśliwski 1939 1/72 RS mod

Postprzez P11c » środa, 3 czerwca 2015, 15:27

Ano nie widać aby takowe były.
Pewnie też nie latały, a szkoda :roll:
Jedyny sensowny model to byłaby chyba tylko dioramka z turystami na tle dziur po wyciętych znakach.
P11c
 
Posty: 667
Dołączył(a): środa, 14 maja 2014, 23:07

Re: [KAPCIE]Avia B-534 Polski samolot myśliwski 1939 1/72 RS mod

Postprzez radoslaw6363 » czwartek, 4 czerwca 2015, 14:40

Bardzo mi miło że wątek spotkał się z zainteresowaniem ;o) Jak widzę w dyskusji głos zabrał nawet Krzysztof Krawczyk :mrgreen:
Myślę że temat jest ciekawy, dlatego zdecydowałem się model pokazać. Jest to mój pierwszy model jaki pokazałem na forum i w ogóle gdziekolwiek :shock: Tym bardziej dziękuję za miłe słowa :oops:
Niestety w tym przypadku dysponuję tylko kilku słabej jakości zdjęciami i jeszcze gorszej jakości materiałem filmowym.
Wielokrotnie oglądałem sekunda po skundzie Avie w filmie. Długo przeszukiwałem internet i znalazłem tylko jedną próbę rekonstrukcji wyglądu tego samolotu, kto i kiedy wykonał ten rysunek nie wiem :?:
Obrazek
Nastepny obrazek powstał zapewne pod wpływem poprzedniego!
Obrazek
Oczywiście tematem zajmowało się już wielu modelarzy , w tym obecny tutaj kolega Maciej ;o)
http://www.modelarstwo.mdi.pl/Galerie/avia534/avia.html
GrzeM napisał(a):Model wygląda nieźle a temat jest super-ciekawy!
Dwie rzeczy mi się nie podobają: za duża kalka na sterze kierunku oraz błękitny dół - na zdjęciach z filmu wyraźnie widać, że cały samolot był khaki.
No i ten czerwony kołpak - chyba zmyślony?

Fakt szachownica powinna być nieco mniejsza !
Z drugim twierdzeniem się nie zgadzam :-/ Wydaje się że wszystkie samoloty na filmie dolne powierzchnie mają w ciemnych kolorach, wynika to moim zdaniem z niedoskonałości ówczesnego sprzętu filmowego, popatrz na spód Me-109 też jest ciemny.
Jest jedno ujęcie w filmie kiedy światło pada na dolną powierzchnię samolotu pod odpowiednim kątem i wtedy dolna powierzchnia steru kierunku rozbłyskuje jasnym kolorem , dokładny czas -20,54 :evil:
Co ciekawe w 20minucie i 11 sekundzie filmu pojawiające się po raz pierwszy Avie mają numery boczne :shock: :shock:
Pierwsza ma numer 7 :!: Ale kilka sekund później samoloty już numerów nie mają :shock:
Niedawno znalazłem znane wcześniej zdjęcie w nieco innej jakości , i tutaj widać że godło eskadry wygląda nieco inaczej niż to wykonane na podstawie wcześniej dostępnych materiałów.Wcześniej ledwie widoczne szachownica i godło są nagle znacznie wyraźniejsze, ale reszta samolotu nadal jest nie wyraźna. Czy nie mamy tu do czynienia z tym że ktoś do nieczytelnego zjęcia dodał swoje poprawki ?
Zlecić zaprojektowanie nowych kalek, czy pozostać przy tym co jest ??
Sęk w tym że nadal nie wiele widać i nie ma pewności czy ktoś tego zdjęcia nie ,,poprawił'' ?
Obrazek
W nakręconym Polsko-Włoskim filmie ,,Wielka Droga'' Z 1946 ciekawostką jest to, że twórcy użyli w jednej ze scen filmu, obrazującej walki powietrzne we Wrześniu '39 fragmentów niemieckiego filmu "Kampfgeschwader Lützow" z ,,naszymi'' B-534 w głównej roli.
Temat pozostaje otwarty :P Być może ktoś posiada nieco więcej informacji :P
Jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie :roll:
Ostatnio edytowano piątek, 5 czerwca 2015, 19:43 przez radoslaw6363, łącznie edytowano 4 razy
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Nie kłóć się z głupim, bo najpierw zaniży cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem !
Według przeprowadzonych niedawno badań stwierdzono, że ludzie którzy nie rozpoznają ironii i sarkazmu są mniej inteligentni ! Pozdrawiam !
Avatar użytkownika
radoslaw6363
 
Posty: 2543
Dołączył(a): niedziela, 28 lutego 2010, 13:12
Lokalizacja: W PL Aleksandrów Łódzki, ponadto DK,NL,A,SK,D.

Re: [KAPCIE]Avia B-534 Polski samolot myśliwski 1939 1/72 RS mod

Postprzez Sherman » czwartek, 4 czerwca 2015, 17:14

Przyznam, że nawet na tych niewyraźnych zdjęciach jest znaczna równica między godłem a tym co jest na modelu. Powierzchnie dolne są MSZ ciemne, zobacz, że jest kontrast pomiędzy bielą a kolorem spodu, nie ma natomiast kontrastu pomiędzy czerwienią a spodem.

I gdzie są te śruby rzymskie bo na modelu nie widzę? Swoją drogą ostatnio oglądałem zdjęcia oryginałów i też tam tych śrub nie mogłem znaleźć, jakaś pomoc :lol:
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: [KAPCIE]Avia B-534 Polski samolot myśliwski 1939 1/72 RS mod

Postprzez radoslaw6363 » czwartek, 4 czerwca 2015, 18:31

Sherman napisał(a):Przyznam, że nawet na tych niewyraźnych zdjęciach jest znaczna równica między godłem a tym co jest na modelu. Powierzchnie dolne są MSZ ciemne, zobacz, że jest kontrast pomiędzy bielą a kolorem spodu, nie ma natomiast kontrastu pomiędzy czerwienią a spodem.
I gdzie są te śruby rzymskie bo na modelu nie widzę? Swoją drogą ostatnio oglądałem zdjęcia oryginałów i też tam tych śrub nie mogłem znaleźć, jakaś pomoc :lol:

Przyznam że nie bardzo wiem co Masz na myśli pisząc o równicy :lol:
Jeżeli na wcześniej prezentowanych zdjęciach dostrzegłeś coś co pozwoliłoby zaprojektować inne kalki to gratuluję sokolego wzroku.Co do ostatniego z prezentowanych zdjęć mam pewne wątpliwości i o tym napisałem.
Napisałeś że nie widzisz śrub rzymskich na modelu i słusznie bo ich tam nie ma :cry:
Obrazek
Zestaw YAHU został pocięty i przerobiony na zaczepy do naciągów komory płata.
A na koniec postu powinienem ponownie wkleić piosenkę Krzysztofa Krawczyka :mrgreen:
Zaproponowaną przez kolegę Izydora z Kondominium :lol:
Ostatnio edytowano czwartek, 4 czerwca 2015, 23:40 przez radoslaw6363, łącznie edytowano 2 razy
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Nie kłóć się z głupim, bo najpierw zaniży cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem !
Według przeprowadzonych niedawno badań stwierdzono, że ludzie którzy nie rozpoznają ironii i sarkazmu są mniej inteligentni ! Pozdrawiam !
Avatar użytkownika
radoslaw6363
 
Posty: 2543
Dołączył(a): niedziela, 28 lutego 2010, 13:12
Lokalizacja: W PL Aleksandrów Łódzki, ponadto DK,NL,A,SK,D.

Re: [KAPCIE]Avia B-534 Polski samolot myśliwski 1939 1/72 RS mod

Postprzez GrzeM » czwartek, 4 czerwca 2015, 23:35

radoslaw6363 napisał(a):Z drugim twierdzeniem się nie zgadzam :-/ Wydaje się że wszystkie samoloty na filmie dolne powierzchnie mają w ciemnych kolorach, wynika to moim zdaniem z niedoskonałości ówczesnego sprzętu filmowego, popatrz na spód Me-109 też jest ciemny.

Owszem, Messer ma tak ciemny dół że aż nie widać na nim krzyża. Po prostu jest w cieniu, film się niedoświetlił. W ostatnim momencie wywrotu skrzydło się rozjaśnia i widać także krzyż.


radoslaw6363 napisał(a):Jest jedno ujęcie w filmie kiedy światło pada na dolną powierzchnię samolotu pod odpowiednim kątem i wtedy dolna powierzchnia steru kierunku rozbłyskuje jasnym kolorem , dokładny czas -20,54

To odblask światła. Podobny efekt masz na grzbiecie kadłuba na tym zdjęciu:
Obrazek

Nic nie wskazuje na to, że dół jest jasny. Gdyby było tak jak twierdzisz, nie byłoby widać szachownic (tak, jak nie widać krzyża na Messerschmicie). A widać je doskonale, do tego stopnia, że na tym zdjęciu czerwień jest jaśniejsza od reszty skrzydła:
Obrazek
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 47 gości