[KAPCIE]Avia B-534 Polski samolot myśliwski 1939 1/72 RS mod

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Re: [KAPCIE]Avia B-534 Polski samolot myśliwski 1939 1/72 RS mod

Postprzez Jostein » sobota, 6 czerwca 2015, 20:13

Ja bym czerwieni nie wykluczał. Primo, odcień dobrze pasuje do ciemnych pól szachownic, secundo, czerwony kolor dostatecznie dobrze kontrastowałby z zielonym kolorem kamuflażu, niezależnie czy użyto tu farby jeszcze z zapasów czechosłowackiego lotnictwa, czy np. niemieckiego RLM71.
Swoją drogą, mam z kolei wątpliwości, czy na Bf 109 rzeczywiście znajduje się numer "12". Może być to równie dobrze "IZ".
Avatar użytkownika
Jostein
 
Posty: 1309
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Gdańsk

Reklama

Re: [KAPCIE]Avia B-534 Polski samolot myśliwski 1939 1/72 RS mod

Postprzez Sherman » sobota, 6 czerwca 2015, 20:40

Kolor jest zdecydowanie inny niż na szachownicy. I chodziło mi właśnie o to, może one były czerwone, ale malowane innym odcieniem niż znaki państwowe.
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: [KAPCIE]Avia B-534 Polski samolot myśliwski 1939 1/72 RS mod

Postprzez net_sailor » sobota, 6 czerwca 2015, 20:42

Jeśli chodzi o widocznego na zdjęciu Messerschmitta to w wykazach figuruje Bf 109D-1 Stkz. "PF+IZ". Sądzę, że to właśnie ten samolot.
Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:01
Lokalizacja: Elbląg

Re: [KAPCIE]Avia B-534 Polski samolot myśliwski 1939 1/72 RS mod

Postprzez Jostein » sobota, 6 czerwca 2015, 20:53

Sherman napisał(a):Kolor jest zdecydowanie inny niż na szachownicy. I chodziło mi właśnie o to, może one były czerwone, ale malowane innym odcieniem niż znaki państwowe.

Moim zdaniem "zdecydowanie inny niż na szachownicy" to kolor cyfry nie jest. Jest raczej bliźniaczo podobny. Co więcej, podlega takim samym efektom związanym z użyciem różnych typów klisz. W istnienie zaś dwóch odcieni czerwonego zwyczajnie nie wierzę - byłaby to niepotrzebna komplikacja.
Zastanawia mnie z kolei, że Bk.534 numeru najprawdopodobniej nie otrzymał w ogóle.
Avatar użytkownika
Jostein
 
Posty: 1309
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [KAPCIE]Avia B-534 Polski samolot myśliwski 1939 1/72 RS mod

Postprzez Sherman » sobota, 6 czerwca 2015, 21:02

Jostein napisał(a):Jest raczej bliźniaczo podobny.

Sam piszesz, że podobny. Czyli jednak nie taki sam, prawda? Kolor 7mki wyraźnie odróżnia się od koloru czerwonego pola szachownicy, ergo nie pomalowano tego tą sama farbą. I w tym momencie na podstawie zdjęcia można tylko i wyłącznie zgadywać jaki to może być kolor. Ze zdjęciami czarno białymi jest dodatkowo ten kłopot że dwa różne kolory mogą na negatywie (czy pozytywie w wypadku filmu do kamery) mieć ten sam odcień szarości.

Mnie cały czas chodzi o to, że nie namalowano 7mki tym samym kolorem co szachownicę.
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: [KAPCIE]Avia B-534 Polski samolot myśliwski 1939 1/72 RS mod

Postprzez Jostein » sobota, 6 czerwca 2015, 21:31

No właśnie po wycięciu fragmentu "siódemki" w paincie i położeniu go na ciemnym polu szachownicy nie zaobserwowałem żadnej różnicy w odcieniu, a zdjęcie B.534 z "7" z lewej burty jest wręcz wzorcowe. Zarówno burta jak i usterzenie poziome są identycznie oświetlone, żadnych znaczących krzywizn nie ma. Dlatego napisałem o bliźniaczym podobieństwie i swoim braku wiary w użycie dwóch różnych odcieni czerwonego.
Avatar użytkownika
Jostein
 
Posty: 1309
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [KAPCIE]Avia B-534 Polski samolot myśliwski 1939 1/72 RS mod

Postprzez Jarek Gurgul » sobota, 6 czerwca 2015, 22:12

Ja też sprawdziłem w programie graficznym.
Porównałem próbnikiem na tych dwóch zdjęciach odcień szarego dla szachownicy ze steru i dla "7":

Obrazek

Obrazek

Odcień szarego z "7" jest o jakieś 20% ciemniejszy, co oznacza, że kolory szachownicy i "7" różniły się, ale nie wyklucza, że "7" była czerwona.

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6045
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [KAPCIE]Avia B-534 Polski samolot myśliwski 1939 1/72 RS mod

Postprzez GrzeM » niedziela, 7 czerwca 2015, 00:53

Porównaj jeszcze odcień barwy kamuflażu ze steru i z kadłuba - czy będzie ten sam, czy też się będzie analogicznie różnił.

W czasach filmów czarno-białych scenografowie mieli zupełnie inne podejście do barw niż mamy je teraz. Np. samochody "czarne" były często czerwone, bo na czarno-białym filmie wychodziły ładniej, bardziej czarno.
W ogóle prawdziwy czarno-biały film wygląda zupełnie inaczej niż film kolorowy, wyświetlany na czarno-białym telewizorze.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: [KAPCIE]Avia B-534 Polski samolot myśliwski 1939 1/72 RS mod

Postprzez radoslaw6363 » niedziela, 21 czerwca 2015, 10:30

Jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie, próby wyjaśnienia wielu niewiadomych i miłe słowa :mrgreen: Wygląda na to że tak jak napisał kolega Fragles jest - Niewiele lepiej, ale... lepiej. :lol:
Nadal zbyt wiele kwestii pozostaje nie wyjaśnionych. Liczyłem na to, że być może napisze ktoś kto jeszcze ma jakieś materiały w temacie , niestety możliwe że niczego więcej nie ma i nie będzie.
Zastanawiałem się czy wobec uzyskania nowych materiałów, które delikatnie mówiąc nie są do końca zgodne z wyglądem mojego modelu :mrgreen: nie przeprowadzić kilku zmian, mógłbym zamalować naklejone kalki i przykleić w ich miejsce Słowackie albo Czeskie i wtedy wszystko byłoby OK :lol:
Tak jak już napisałem podoba mi się ten samolot z Polskimi znakami i dlatego niech pozostanie taki jaki jest :shock:
Avię B -534 być może jeszcze zrobię :mrgreen: Bez kapci i z otwartą kabiną :idea:
Ostatnio edytowano niedziela, 21 czerwca 2015, 10:32 przez radoslaw6363, łącznie edytowano 1 raz
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Nie kłóć się z głupim, bo najpierw zaniży cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem !
Według przeprowadzonych niedawno badań stwierdzono, że ludzie którzy nie rozpoznają ironii i sarkazmu są mniej inteligentni ! Pozdrawiam !
Avatar użytkownika
radoslaw6363
 
Posty: 2544
Dołączył(a): niedziela, 28 lutego 2010, 13:12
Lokalizacja: W PL Aleksandrów Łódzki, ponadto DK,NL,A,SK,D.

Re: [KAPCIE]Avia B-534 Polski samolot myśliwski 1939 1/72 RS mod

Postprzez radoslaw6363 » poniedziałek, 22 czerwca 2015, 23:46

RS model wydaje właśnie Avie z takim malowaniem jakie ja zrobiłem :mrgreen:
I tutaj mam prośbę ! Gdyby ktoś ten model zakupił i wybrał inne malowanie niż ,,Polskie'' bardzo prosze o kontakt :!:
Chciałbym pozyskać trójkątne godło z boku kadłuba :roll: Te które użyłem są do niczego nie podobne :shock:
Obrazek
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Nie kłóć się z głupim, bo najpierw zaniży cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem !
Według przeprowadzonych niedawno badań stwierdzono, że ludzie którzy nie rozpoznają ironii i sarkazmu są mniej inteligentni ! Pozdrawiam !
Avatar użytkownika
radoslaw6363
 
Posty: 2544
Dołączył(a): niedziela, 28 lutego 2010, 13:12
Lokalizacja: W PL Aleksandrów Łódzki, ponadto DK,NL,A,SK,D.

Poprzednia strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 66 gości