* [GAL] * Mitsubishi Ki-15 BABS - Arii 1/72

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Re: * [GAL] * Mitsubishi Ki-15 BABS - Arii 1/72

Postprzez zegeye » piątek, 18 września 2009, 10:10

dewertus napisał(a):Zastanawiam się tylko czy przy takim poziomie otarć i obić zabrudzenia od wydechu nie powinny być troszkę bardziej intensywne.


A jaki związek mają obicia/otarcia powłoki malarskiej z intensywnością okopceń od wydechu ?????
pozdrawiam
Zbych

Obrazek
zegeye

Animal Planet
 
Posty: 1703
Dołączył(a): wtorek, 12 lutego 2008, 16:03
Lokalizacja: warszawa

Reklama

Re: * [GAL] * Mitsubishi Ki-15 BABS - Arii 1/72

Postprzez lejgo_inc » piątek, 18 września 2009, 13:15

Zbychu, myślę że padłeś ofiarą skali - zdjęcia pokazujące cały model (zwłaszcza z góry-z tyłu) nie wzbudzają wątpliwości co do faktury powierzchni (mówię oczywiście o moim oku) - wygląda to elegancko matowo, bez żadnego ziarna. Natomiast jak zaczynasz zbliżać obiektyw do modelu, to kombinacja skali 1/72 i matowej powierzchni daje o sobie znać.
Chyba dlatego subiektywnie lepiej się odbiera małe samolociki z lekkim połyskiem - nawet jeżeli nie jest to na 100% zgodne z prawdą historyczną, to po prostu wydają się gładsze.
Dalej nie wchodźmy lepiej w dyskusję, bo zaraz trzeba będzie definiować o ile procent rozjaśniać dany kolor w zależności od skali :) Już i tak wystarczy że fotografowanie 1/72-ek pełne jest pułapek na słonie i tygrysy :)
pozdrawiam, Leszek
http://www.shelfoddity.com
[Mankind has a perfect record in aviation; we never left one up there]
Avatar użytkownika
lejgo_inc
 
Posty: 1238
Dołączył(a): wtorek, 16 grudnia 2008, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: * [GAL] * Mitsubishi Ki-15 BABS - Arii 1/72

Postprzez dewertus » piątek, 18 września 2009, 14:27

zegeye napisał(a):A jaki związek mają obicia/otarcia powłoki malarskiej z intensywnością okopceń od wydechu ?????


Obicia/odarcia powłoki malarskiej wskazują na intensywność eksploatacji i warunki bytowania w jakich przyszło działać danej jednostce. Pierwszymi śladami jakie zwykle pojawiają się na sprzęcie są okopcenia z rur wydechowych i broni strzeleckiej, które zazwyczaj szybciej nabierają intensywności aniżeli obicia/odarcia. W moim subiektywnym 8-) odbiorze Twojego modelu, okopcenia sugerują mniejszą intensywność ekspolatacji niż wskazywać by mogły odarcia/obicia - i to własnie powoduje ów mały "dysonans". :mrgreen:

pzdr.
Hubert
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: * [GAL] * Mitsubishi Ki-15 BABS - Arii 1/72

Postprzez greatgonzo » piątek, 18 września 2009, 14:45

Nie musi tak być. Wiele okoliczności się na to składa. Ale jeżeli nawet przyjąć taką prawidłowość jako najczęściej występującą to i tak mamy sytuację, gdzie występują ślady eksploatacji mniej i bardziej trwałe. Naprawa powłok lakierniczych zdarzała się raczej rzadziej niż zwykłe czyszczenie płatowca. Wyeksploatowany ale umyty samolot mógł wcale nie mieć zadymień o ile był przed startem, albo mieć ich niewiele o ile lot trwał krótko.
Ślady eksploatacji to taki sam element modelarskich działań jak wszystko inne i wymagają potwierdzenia w źródłach dla konkretnego egzemplarza.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: * [GAL] * Mitsubishi Ki-15 BABS - Arii 1/72

Postprzez zegeye » wtorek, 22 września 2009, 11:10

lejgo_inc napisał(a):Natomiast jak zaczynasz zbliżać obiektyw do modelu, to kombinacja skali 1/72 i matowej powierzchni daje o sobie znać. Chyba dlatego subiektywnie lepiej się odbiera małe samolociki z lekkim połyskiem


Pewnie masz rację. Następny wykończę lekko połyskliwie..... zobaczymy jak wyjdzie. No i raczej chyba już nie będę mu wjeżdżał w ''tryby'' z moimi soczewkami macro :D
pozdrawiam
Zbych

Obrazek
zegeye

Animal Planet
 
Posty: 1703
Dołączył(a): wtorek, 12 lutego 2008, 16:03
Lokalizacja: warszawa

Re: * [GAL] * Mitsubishi Ki-15 BABS - Arii 1/72

Postprzez zegeye » wtorek, 22 września 2009, 15:58

hacz napisał(a):Fajny szkoda, że nie robią tego w 48. :cry:


Ale planują robić ;o)

http://www.legatokits.cz/az48.htm
pozdrawiam
Zbych

Obrazek
zegeye

Animal Planet
 
Posty: 1703
Dołączył(a): wtorek, 12 lutego 2008, 16:03
Lokalizacja: warszawa

Re: * [GAL] * Mitsubishi Ki-15 BABS - Arii 1/72

Postprzez Lewy » sobota, 17 października 2009, 14:11

Muszę się przyznać, ze nie znałem tego samolotu wcześniej, bardzo ciekawa konstrukcja. Model naprawdę piękny, mimo jego prostoty poprzez ślady eksploatacji i ciekawe malowanie wycisnąłeś z niego wszystkie soki. Gratuluję.
Avatar użytkownika
Lewy
 
Posty: 398
Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 06:39
Lokalizacja: Słupsk/Kwidzyn

Re: * [GAL] * Mitsubishi Ki-15 BABS - Arii 1/72

Postprzez marco2607 » czwartek, 7 sierpnia 2014, 08:04

Wpadł mi na warsztat ten model i podczas przeszukiwania materiałów natrafiłem na ten model, więc odgrzeję kotleta

lejgo_inc napisał(a):Zbychu, myślę że padłeś ofiarą skali - zdjęcia pokazujące cały model (zwłaszcza z góry-z tyłu) nie wzbudzają wątpliwości co do faktury powierzchni (mówię oczywiście o moim oku) - wygląda to elegancko matowo, bez żadnego ziarna.


Ziarno na tym modelu to zapewne faktura powierzchni plastiku ( cała do polerki) która w połączeniu z matem dała taki efekt.

Mam pytanie odnośnie tego malowania, za zdjęć mi wynika że nie było w nim brązu. Z opisów że powierzchnie górne i boczne naniesiono zieloną farbę na część powierzchni ( w jednostkach).
Co o tym myślisz , może masz coś na potwierdzenie brązowego koloru. :?:
Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
marco2607

Animal Planet
 
Posty: 3307
Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2009, 18:25
Lokalizacja: Białystok

Re: * [GAL] * Mitsubishi Ki-15 BABS - Arii 1/72

Postprzez radoslaw6363 » czwartek, 7 sierpnia 2014, 10:59

Jak widać i Japończycy mieli swojego ,,Karasia " ;o)
Model się podoba :idea: :mrgreen:
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Nie kłóć się z głupim, bo najpierw zaniży cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem !
Według przeprowadzonych niedawno badań stwierdzono, że ludzie którzy nie rozpoznają ironii i sarkazmu są mniej inteligentni ! Pozdrawiam !
Avatar użytkownika
radoslaw6363
 
Posty: 2544
Dołączył(a): niedziela, 28 lutego 2010, 13:12
Lokalizacja: W PL Aleksandrów Łódzki, ponadto DK,NL,A,SK,D.

Re: * [GAL] * Mitsubishi Ki-15 BABS - Arii 1/72

Postprzez marco2607 » czwartek, 7 sierpnia 2014, 11:19

radoslaw6363 napisał(a):Jak widać i Japończycy mieli swojego ,,Karasia "


To jest odpowiednik czapli. ;o) ( przeznaczenie - samolot obserwacyjny).

A tak przy okazji czy ktoś widział lub wie coś o zestawach tego samoloty w skali 1/48 wydane przez AZ.
NR.48012 i NR.48014
Ostatnio edytowano czwartek, 7 sierpnia 2014, 11:31 przez marco2607, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
marco2607

Animal Planet
 
Posty: 3307
Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2009, 18:25
Lokalizacja: Białystok

Re: * [GAL] * Mitsubishi Ki-15 BABS - Arii 1/72

Postprzez radoslaw6363 » czwartek, 7 sierpnia 2014, 11:30

Karasie też na rozpoznanie latały :lol: A Ki -15 250kg. zabierały ;o) Ponadto Na początku 1943 roku samoloty te wycofano z pierwszej linii, ale w końcowej fazie wojny wiele z nich zostało jeszcze wcielonych do służby jako samoloty kamikaze.
Chodziło mi o pewne podobieństwo układu konstrukcyjnego :idea:
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Nie kłóć się z głupim, bo najpierw zaniży cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem !
Według przeprowadzonych niedawno badań stwierdzono, że ludzie którzy nie rozpoznają ironii i sarkazmu są mniej inteligentni ! Pozdrawiam !
Avatar użytkownika
radoslaw6363
 
Posty: 2544
Dołączył(a): niedziela, 28 lutego 2010, 13:12
Lokalizacja: W PL Aleksandrów Łódzki, ponadto DK,NL,A,SK,D.

Re: * [GAL] * Mitsubishi Ki-15 BABS - Arii 1/72

Postprzez zegeye » czwartek, 7 sierpnia 2014, 13:38

marco2607 napisał(a):Wpadł mi na warsztat ten model i podczas przeszukiwania materiałów natrafiłem na ten model, więc odgrzeję kotleta


Oj toś odgrzał rzeczywiście.... Marku....jeśli z jednego czy dwóch bardzo niewyraźnych zdjęć wychodzi ci że tylko zielony....to tak go pomaluj. Ja użyłem standardowego schematu malowania chińskiego. Na cz-b zdjęciach ciężko odróżnić czasem odcień ciemnozielony i brązowy, szczególnie jeśli są obok siebie .... W ten sposób ten samolot jest przedstawiany na wszystkich znanych mi materiałach (rysunki, monografie zbiorcze, bokorysy, instrukcje malowania....) nie wywarzałem więc otwartych drzwi ;o) Czy tak było w rzeczywistości? ....sam musisz rozwiązać ten problem. :P
pozdrawiam
Zbych

Obrazek
zegeye

Animal Planet
 
Posty: 1703
Dołączył(a): wtorek, 12 lutego 2008, 16:03
Lokalizacja: warszawa

Re: * [GAL] * Mitsubishi Ki-15 BABS - Arii 1/72

Postprzez marco2607 » czwartek, 7 sierpnia 2014, 14:22

zegeye napisał(a):Na cz-b zdjęciach ciężko odróżnić czasem odcień ciemnozielony i brązowy, szczególnie jeśli są obok siebie


Problem polega na tym że przy dinahu ,nate czy nell to widać , a tu niestety nie. Malowanie które zrobiłeś faktycznie jest na
wielu malowankach i modelach , ale obawiam się że jakiś gość z ari , ls lub innej japońskiej firmy sobie pofantazjował.

A fajne jest i to mnie męczy. :(
Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
marco2607

Animal Planet
 
Posty: 3307
Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2009, 18:25
Lokalizacja: Białystok

Re: * [GAL] * Mitsubishi Ki-15 BABS - Arii 1/72

Postprzez Aphar » czwartek, 14 sierpnia 2014, 08:55

Bardzo mi się podoba ten model jak i Twoje jego wykonanie.
Szkoda że nie robią takich w większej skali :(
Pozdrawiam
Aphar
ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Aphar
 
Posty: 322
Dołączył(a): poniedziałek, 10 listopada 2008, 21:20
Lokalizacja: Wesoła

Poprzednia strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 76 gości