Strona 1 z 1

V-1 [Special Hobby 1:32]

PostNapisane: piątek, 24 maja 2019, 17:37
przez jaros
Po baaaardzo długiej przerwie postanowiłem coś wreszcie skleić. Miało być łatwo i bezpiecznie, tak żeby się nie zniechęcić i apetytu starczyło na jakieś kolejne modele.

Model Special Hobby 1:32. Zestaw bardzo prosty i większych trudności w zasadzie nie napotkałem. Pierwsza uwaga to lekko zwichrowana jedna połówka kadłuba w moim egzemplarzu. Nic wielkiego, wystarczyło zachować ostrożność przy klejeniu i tyle. Druga, to jakieś dziwne zakończenie kadłuba pod/za sterem kierunku. Tu SH albo popuścił wodze fantazji, albo zapomniał oznaczyć, że część tego co zaproponował to jest jakaś nadlewka technologiczna i należy ją samodzielnie usunąć.

Analizując zdjęcia archiwalne i kilku różnych egzemplarzy muzealnych zdecydowałem się na lekkie przeróbki w obrębie statecznika pionowego. Zacząłem od wycięcia steru kierunku i wykonania owalnych otworów inspekcyjnych w samym stateczniku. Odchudziłem też po wewnętrznej stronie ścianki statecznika wokół tych otworów. Następnie skleiłem obie połówki modelu i... odciąłem silnik wraz z dyszą wylotową. Obniżyłem trochę tylną część statecznika, tak aby pomiędzy nim a dyszą silnika powstała szczelina. Jest wyraźnie widoczna na zdjęciach, ale SH tego nie uwzględnił. A - niejako przy okazji - ponieważ wspornik U podpierający dyszę silnika był trochę 'ciastowaty' to zeszlifowałem go i wykonałem nowy z wygiętego płaskownika Evergreen. Wewnątrz statecznika dodałem pionowy pręcik podtrzymujący ten wspornik i dopiero teraz dokleiłem z powrotem silnik do kadłuba.

Zostało malowanie - wykorzystałem farby Mr. Hobby C nakładane na czarny Surfacer 1500. Kalki są dobrej jakości, ale b. cienkie i trzeba uważać. Te najmniejsze łatwo się podwijają przy nakładaniu. Natomiast jeśli chodzi o wózek transportowy, to jest to moja pierwsza próba z techniką lakieru do włosów.

I to tyle tytułem wstępu. Teraz można krytykować...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Re: V-1 [Special Hobby 1:32]

PostNapisane: piątek, 24 maja 2019, 21:33
przez Łukasz_K
Bardzo fajnie wyszło.

Re: V-1 [Special Hobby 1:32]

PostNapisane: piątek, 24 maja 2019, 21:53
przez Krzysiek Kowalik
Góra bardzo fajna. Dół mi się nie podoba. Za wyraźny ten blak bejsing jak dla mnie.

Re: V-1 [Special Hobby 1:32]

PostNapisane: piątek, 24 maja 2019, 22:13
przez Aleksander
Podoba się!

Re: V-1 [Special Hobby 1:32]

PostNapisane: piątek, 24 maja 2019, 22:19
przez Thalgonis
Bardzo fajnie wyszło!

Re: V-1 [Special Hobby 1:32]

PostNapisane: sobota, 25 maja 2019, 23:18
przez Artur Rzepka
Podoba mi się całość, a dół w szczególności. Może bardziej realistycznie byłoby trochę jednak przytłumić efekt na spodzie, ale jakbym miał sam robić, to bym wolał Twoją wersję na półce. ;o)

Re: V-1 [Special Hobby 1:32]

PostNapisane: niedziela, 26 maja 2019, 07:33
przez KRL
Dla mnie bomba :D

Re: V-1 [Special Hobby 1:32]

PostNapisane: niedziela, 26 maja 2019, 16:47
przez jaros
Dzięki za komentarze. Cieszę się z pozytywnego odbioru.

Krzysiek Kowalik napisał(a):...za wyraźny ten blak bejsing jak dla mnie.

Rzeczywiście, może trochę zbyt mocny ten efekt. Dodatkowo został nieco uwypuklony na etapie obróbki zdjęć, bo RAW-y z aparatu najpierw rozjaśniałem, a potem podbijałem kontrast. W naturalnym oświetleniu aż takiej różnicy między dołem a górą nie ma, choć - moim zdaniem również - ogólnie góra jest lepsza.