Strona 1 z 2

PZL 37B Łoś, IBG 1/72

PostNapisane: środa, 2 grudnia 2020, 22:04
przez Krzysiek Kowalik
Chciałem zaprezentować skończony jakiś czas temu model. Został wzbogacony blaszkami Yahu, celownikami do japońskiej broni maszynowej z Shelf Oddity (postanowiłem ich użyć gdyż są o wiele bardziej dokładne i "lekkie" w porównaniu z tymi zestawowymi) i przenitowany. Malowany farbami Vallejo i Hataka. Model w malowaniu maszyny z 17. Eskadry Bombowej, litera kodowa N. 5 września samolot wjechał do rowu podczas kołowania na lotnisku koło Starej Wsi. Tak pozostawiony został bardzo dokładnie sfotografowany.
Zapraszam do galerii.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeszcze fotka wnętrza z warsztatu. IBG odwaliło kawał dobrej roboty, aż żal było je zamykać

Obrazek

Z modelem miał miejsce mój debiut na łamach Super Modelu, gdzie została też zamieszczona relacja z warsztatu

Obrazek

Re: PZL 37B Łoś, IBG 1/72

PostNapisane: środa, 2 grudnia 2020, 22:14
przez Artur Rzepka
Superancko, przenitowany Łoś w Twoim wykonaniu to coś, co chciałem zobaczyć. :) Jaka farba do zdrapek?

Re: PZL 37B Łoś, IBG 1/72

PostNapisane: środa, 2 grudnia 2020, 22:34
przez Łukasz_K
Podwójne gratulacje, z powodu świetnego modelu i publikacji.

Re: PZL 37B Łoś, IBG 1/72

PostNapisane: środa, 2 grudnia 2020, 22:53
przez Mr. Headshok
Świetny, gratulacje!!!

Re: PZL 37B Łoś, IBG 1/72

PostNapisane: środa, 2 grudnia 2020, 22:56
przez HubertKendziorek
Świetny, bardzo fajnie zmalowany i zdetalowany, kolektory też ładnie przegrzane.
I super fotki, choć jakieś paprochy gdzieniegdzie - chyba pora na serwis?

Pozdrawiam
Hubert

Re: PZL 37B Łoś, IBG 1/72

PostNapisane: środa, 2 grudnia 2020, 23:01
przez GrzeM
Bardzo piękny model!!! Nie wierzę tylko w Vickersa w bojowej maszynie Brygady Bombowej i w 300 kg bomby PuW (w tych samych okolicznościach). Bo rozumiem że model ma odwzorowywać samolot z Września '39. Natomiast oczywiście na zdjęciach z przedwojennych pokazów (chyba marzec 1939 - wizyta Ciano) są takie Vickersy poinstalowane (choć bez magazynków). Chyba na pokaz. Podobno wtedy wyciągnęli wszystko co było, z hangarów, także nieukończone maszyny z PZLa, by się Włochom pochwalić.

Re: PZL 37B Łoś, IBG 1/72

PostNapisane: czwartek, 3 grudnia 2020, 08:37
przez skusz
Świetny model, gratulacje.

Re: PZL 37B Łoś, IBG 1/72

PostNapisane: czwartek, 3 grudnia 2020, 15:08
przez Murek
Ładny :D

Re: PZL 37B Łoś, IBG 1/72

PostNapisane: czwartek, 3 grudnia 2020, 16:40
przez Krzysiek Kowalik
Dziękuję bardzo za komentarze.

Artur Rzepka napisał(a):Superancko, przenitowany Łoś w Twoim wykonaniu to coś, co chciałem zobaczyć. Jaka farba do zdrapek?


Srebro to Vallejo Metal Color.

HubertKendziorek napisał(a):I super fotki, choć jakieś paprochy gdzieniegdzie - chyba pora na serwis?


Właśnie robiąc już którąś galerię temu zauważyłem, a byłem przekonany, że to uwalony ekran monitora. Przy scrollowaniu okazało się, że plamy się ruszają :D i to jakieś skazy na zdjęciach. Jest kilka takich pkt. Wygląda, że coś jest na matrycy :-/ muszę oddać do jakiegoś pentaxo lekarza.

GrzeM napisał(a):Nie wierzę tylko w Vickersa w bojowej maszynie Brygady Bombowej i w 300 kg bomby PuW


Bardzo prawdopodobne, że masz rację. Co do km-ów to Szczeniaki na każdym stanowisku? Czy z przodu Vickers (z tego co pamiętam na przednim stanowisku IBG przygotowało na ścianach magazynki Vickersa). Ostatnio mignęły mi w jakims sklepie Szczeniaki bodajże Parta.
Bardzo milo wspominam budowę tego Łosia, tak że w przyszłości na pewno będę chciał jeszcze nie jednego wykonać. Na bank tego z pojedynczym pionowym statecznikiem.

Re: PZL 37B Łoś, IBG 1/72

PostNapisane: czwartek, 3 grudnia 2020, 23:37
przez GrzeM
Przejrzałem zdjęcia - ten Twój w Nowejwsi ma cały czas przyczepiony do ram osłony kabiny zapasowy magazynek - duży, płaski, więc do Szczeniaka. (zdjęcia np. w PKL tom IV cz. 1).

Re: PZL 37B Łoś, IBG 1/72

PostNapisane: piątek, 4 grudnia 2020, 00:14
przez Krzysiek Kowalik
GrzeM napisał(a):Przejrzałem zdjęcia - ten Twój w Nowejwsi ma cały czas przyczepiony do ram osłony kabiny zapasowy magazynek - duży, płaski, więc do Szczeniaka. (zdjęcia np. w PKL tom IV cz. 1).


Faktycznie. Też znalazłem wzmiankę o tym wiszącym magazynku do Szczeniaka na przednim stanowisku. Czym mógł kierować się projektant modelu umieszczając na tylnych stanowiskach Szczeniaki a na przednim Vickersa? Tyczy się to też magazynków na burtach. Na maszynach stosowany był taki mieszany komplet uzbrojenia?

Obrazek

Obrazek

Re: PZL 37B Łoś, IBG 1/72

PostNapisane: piątek, 4 grudnia 2020, 08:44
przez HubertKendziorek
Krzysiek Kowalik napisał(a):Faktycznie. Też znalazłem wzmiankę o tym wiszącym magazynku do Szczeniaka na przednim stanowisku. Czym mógł kierować się projektant modelu umieszczając na tylnych stanowiskach Szczeniaki a na przednim Vickersa? Tyczy się to też magazynków na burtach. Na maszynach stosowany był taki mieszany komplet uzbrojenia?

Mógł być.
https://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=14&p=1000344

Re: PZL 37B Łoś, IBG 1/72

PostNapisane: piątek, 4 grudnia 2020, 11:15
przez Josef Priller
Gratulacje, model przepiękny, chyba najładniejszy Łoś, prezentowany do tej pory na forum. Czy mógłbyś opisać krok po kroku jak pomalowałeś kolektory? Wyglądają bardzo realistycznie.

Re: PZL 37B Łoś, IBG 1/72

PostNapisane: niedziela, 6 grudnia 2020, 17:51
przez Krzysiek Kowalik
Josef Priller napisał(a):Gratulacje, model przepiękny, chyba najładniejszy Łoś, prezentowany do tej pory na forum. Czy mógłbyś opisać krok po kroku jak pomalowałeś kolektory? Wyglądają bardzo realistycznie.


Dzięki.
Jeśli chodzi o kolektor to całość pomalowałem podkładem i stalowym Vallejo Metal Color (po tym etapie wszystko co jest nanoszone, jest transparentną bardzo rozcieńczoną farbą). Następnie przednią część- pierścień po obwodzie, w miejscu gdzie widoczny jest silnik, psiknąłem bardzo rozcieńczonym ciemnym niebieskim, jedną ledwo widoczną warstwą. Na całość naniosłem warstwę ciemniejszego odcienia rdzawego koloru. Kierując się w stronę gondoli silnika, od połowy pierścienia naniosłem drugą tego samego odcienia i trzecią prze jego krawędzi (przy okapotowaniu silnika gdzie farba na następnym panelu nie jest już przepalona). Ostatnią warstwę, ledwo widoczną naniosłem z koloru khakiego- jak kamuflaż całości samolotu, w miejscy trzeciej warstwy rdzawego, tak aby nawiązać ciut niby to przepalonym odcieniem docelowego khakiego koloru do reszty samolotu. Jak wcześniej wspomniałem wszystkie warstwy po kolorze stalowym są transparentne.
Całość w miejscach które wydawały mi się najbardziej narażone na jakieś wytarcia i obicia przetarłem jeszcze krawędzią ołówka 9b.
Mam nadzieje, że jako tako jest to zrozumiałe. Jak nie to proszę pisać, postaram się jeszcze ewentualnie coś wyjaśnić :)

Re: PZL 37B Łoś, IBG 1/72

PostNapisane: niedziela, 6 grudnia 2020, 20:57
przez Aleksander
Świetny!