Heinkel He-51B (jak Bułgaria), ICM, 1:72

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Heinkel He-51B (jak Bułgaria), ICM, 1:72

Postprzez dymuwa » poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 08:07

Witam!
Ponieważ „przejadły” mi się malowania Heinkli 51 z Luftwaffe i z Hiszpanii, chciałem zaprezentować coś nietypowego, czyli

Heinkel He-51B sił powietrznych Jego Królewskiej Mości cara Borysa III

Trochę historii
Na mocy traktatu pokojowego z Neuilly z 27 listopada 1918 r. Bułgaria wyszła z I w.św. „w potrzasku” - drastycznie ograniczono ilość wojsk lądowych (m.in. zakazując posiadanie czołgów), całkowicie zlikwidowano marynarkę wojenną i lotnictwo. W tym zniszczono 70 samolotów, 110 silników lotniczych, 3 sterowce, 76 lotniczych karabinów maszynowych itp.
Dopiero w 1937 r., stymulowana przez Niemcy hitlerowskie, Bułgaria rozpoczęła reaktywację lotnictwa wojskowego. W ramach osobistego daru od Hermanna Göringa dla cara Borysa III w maju 1937 Bułgarom dostarczono myśliwce Arado Ar 65 (12 szt) I Heinkel He 51B (12 szt), bombowce Dornier Do 11 (12 szt) I rozpoznawcze Heinkel He 45B (12 szt).
27 czerwca 1937 odbyła się tradycyjna parada wojskowa z okazji dnia św.Jerzego (patrona sił zbrojnych), pod czas której zostały wręczone sztandary nowostworzonych jednostek lotniczych i samoloty zaprezentowano widzom na lotnisku Wrażdebna - Bożuriszcze. Z tego co udało mi się dowiedzieć Heinkel He-51B otrzymały okreslenie taktyczne “Sokół” i przynajmniej dwa z nich miały nazwy własne: nr 11-7 nosił nazwę “Simeon”, a nr 22-6 “Mińor”. Bułgarskie Heinkle znajdowały się w służbie do 1942 r. najpierw w jednostkach liniowych, później w szkolnych.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Model
Generalnie nie sprawił kłopotów. Zgodnie z zaleceniami instrukcji o 2 mm skrócone golenie podwozia. Naciągi i antena z żyłki, wszystkie wystające drobne części z metalu, podpory górnego płata też metal, metalowa siatka w chłodnicy (ale jej nie widać), pasy w kabinie z taśmy malarskiej. Kalkomania zrobiona we własnym zakresie z użyciem podłoża od Techmod. Malowanie farbami Gunze Aqueous, przeważnie aerograf, ale też musiałem podprawiać pędzelkiem.
Starałem się przybliżyć prototyp zaprezentowany 27 czerwca 1937 na lotnisku Bożuriszcze świeżo po wprowadzeniu do służby, dlatego brak śladów eksploatacji.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

PS.Nawiasem mówiąc, polecam mało znane zdjęcia lotnictwa bułgarskiego na stronie: https://www.lostbulgaria.com/?cat=245
Ostatnio edytowano środa, 22 września 2021, 22:07 przez dymuwa, łącznie edytowano 6 razy
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 741
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 15:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Reklama

Re: Heinkel He-51B (jak Bułgaria), ICM, 1:72

Postprzez Thalgonis » poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 08:36

Cytując klasyka „ciemność widzę” ;-) Zjadło Ci obrazki.
Pozdrówka
Thalgonis -> https://modelarstwozpudla.pl/

Obrazek Obrazek Obrazek
Thalgonis

Transport
 
Posty: 1399
Dołączył(a): środa, 13 czerwca 2018, 17:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Heinkel He-51B (jak Bułgaria), ICM, 1:72

Postprzez dymuwa » poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 09:18

Są to zwykłe pliki *.JPG z mojej strony domowej, Firefox i Chrome wyświetlają poprawnie, nawet na smartfonie. Faktycznie MS Edge nie wyświetla, ale nie wiem co z tego tytułu mam zrobić, raczej szanowni adminowie może coś podpowiedzą....
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 741
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 15:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Re: Heinkel He-51B (jak Bułgaria), ICM, 1:72

Postprzez Łukasz_K » poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 09:34

dymuwa napisał(a):z mojej strony domowej...ale nie wiem co z tego tytułu mam zrobić, raczej szanowni adminowie może coś podpowiedzą....


nie masz certyfikatu na swojej stronie, dlatego niektóre przeglądarki nie puszczają zdjęć z niezaufanych źródeł, proponuję użyć jakiegoś serwisu hostującego (np. imgur) lub jak jesteś oblatany w tych sprawach podpięcie certyfikatu.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4816
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Heinkel He-51B (jak Bułgaria), ICM, 1:72

Postprzez fragles » poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 10:19

dymuwa napisał(a):Firefox i Chrome wyświetlają poprawnie,


Moja Chrome nie wyświetla.

Edit:
Aaa, już widzę. Mój antywirus blokuje otwarcie tych plików i informuje, że zablokowano znaną niebezpieczną stronę.
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1560
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Heinkel He-51B (jak Bułgaria), ICM, 1:72

Postprzez Mac Eyka » poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 20:12

A ja lanszafciki widzę i samolocik całkiem zgrabny.
Nieco razi długaśne golenie podwozia, ale może tak miało być.
Duży plus za fotkę z kręcącym się śmigiełkiem.
Napisałeś że generalnie nie było kłopotów.
W internecie krążą zgoła inne oceny tego zestawu, że bez betoniarki ze szpachlówką nie ma co podchodzić.
Tak więc albo te oceny są nieco na wyrost albo Ty masz niski próg biadolenia.
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3031
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: Heinkel He-51B (jak Bułgaria), ICM, 1:72

Postprzez dymuwa » wtorek, 17 sierpnia 2021, 06:49

Po zrobieniu kilku "czortranów" ze wczesnych Amodel czy Pavla, ICM wydaje się całkiem spoko. Być może zależy to tez od stopnia zużycia formy. Co do długaśnych goleni podwozia - obciąłem je wg zaleceń producenta - o 2 mm, "ale niesmak pozostał" (C) ;o)

PS. Znalazłem sposób na otwieranie obrazków w "nieufnych" przeglądarkach. Należy prawym przyciskiem myszy nacisnąć na ikonkę "obrazek" i później wybrać "Otwórz w nowej karcie". Wszystko wyświetla się.
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 741
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 15:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Re: Heinkel He-51B (jak Bułgaria), ICM, 1:72

Postprzez obłok » piątek, 27 sierpnia 2021, 15:09

Cieszę się bardzo, że kolega Dymuwa pojawił się na forum po 6 latach przerwy - bez krygowania - trochę brakowało tutaj Twoich modeli i wiedzy m.in. o Wojnie Zimowej i konstrukcjach z czasów Stalina. Model He-51 z ICM nie jest nowy - to jeden z pierwszych ich wypustów, rocznik 2005 więc szału nie ma. Z tymi betoniarkami szpachli to chyba trochę przesada, ale sam jako już sklejacz w stanie spoczynku ze względu na wzrok nie wypowiadam się. Model, jak to u Dymuwy, z dodatkowym nakładem własnej pracy i podbudową merytoryczną. Mnie się podoba.
Avatar użytkownika
obłok
 
Posty: 206
Dołączył(a): piątek, 27 sierpnia 2010, 19:29

Re: Heinkel He-51B (jak Bułgaria), ICM, 1:72

Postprzez dymuwa » poniedziałek, 30 sierpnia 2021, 06:38

obłok napisał(a):Cieszę się bardzo, że kolega Dymuwa pojawił się na forum po 6 latach przerwy...

Ano, trochę się zmieniło przez ten czas. Forum jakieś bardziej niemrawe, znajomych mniej... Jednak mam nadzieję, że sprawiają to "odpuszczenia" ograniczeń epidemicznych, a nie "upadek branży". Dziękuję za dobre słowa i życzę zdrowia!
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 741
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 15:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Re: Heinkel He-51B (jak Bułgaria), ICM, 1:72

Postprzez piotr dmitruk » poniedziałek, 30 sierpnia 2021, 10:06

"Wybrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go." Łk 15
:D :D :D
Witaj ponownie.
Piękne zdjęcia Symeona. Że Bułgarzy pisali na PZL-ach, to wiedziałem, ale że na Heinklach- tego nie. W pierwszym momencie myślałem, że on ma również ogon czerwony, odcień podobny do pasa na kadłubie, ale chyba jest to różnica odcieni na płótnie i blasze. Fajnym akcentem byłoby zaznaczenie tego w modelu, nadal można to zrobić np kredkami. Podobnie chodniczki, na zdjęciu wyglądają na bardzo jasne.
Ciekawy model i fajne wykonanie, zasługuje na nieco lepsze zdjęcia.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Heinkel He-51B (jak Bułgaria), ICM, 1:72

Postprzez dymuwa » poniedziałek, 30 sierpnia 2021, 10:47

Dziękuję Ci, Mistrzu, za czułe powitanie! Prawda głęboka ukryta w słowach Twych, zdjęcia muszę podciągnąć. Zaś co do modelu - daleko mi do Twojej PZL-ki (ciągle podziwiam precyzję napisu na kadłubie) ;o)
Ostatnio edytowano poniedziałek, 30 sierpnia 2021, 10:48 przez dymuwa, łącznie edytowano 1 raz
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 741
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 15:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Re: Heinkel He-51B (jak Bułgaria), ICM, 1:72

Postprzez Jostein » poniedziałek, 30 sierpnia 2021, 10:47

dymuwa napisał(a):Po zrobieniu kilku "czortranów" ze wczesnych Amodel czy Pavla, ICM wydaje się całkiem spoko. Być może zależy to tez od stopnia zużycia formy. Co do długaśnych goleni podwozia - obciąłem je wg zaleceń producenta - o 2 mm, "ale niesmak pozostał"

Bo też i długość goleni w modelu Kolegi jest chyba w porządku, natomiat podwozie zostało trochę zbyt wąsko rozstawione.
Ostatnio edytowano poniedziałek, 30 sierpnia 2021, 11:10 przez Jostein, łącznie edytowano 3 razy
Avatar użytkownika
Jostein
 
Posty: 1309
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Heinkel He-51B (jak Bułgaria), ICM, 1:72

Postprzez dymuwa » poniedziałek, 30 sierpnia 2021, 11:00

Faktycznie, w przypadku modelu kąt rozstawu jest ostrzejszy :oops: Dziękuję za uwagę!

PS.Zmieniłem odnośniki do zdjęć na serwer Postimage.
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 741
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 15:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 63 gości