PZL P.11 a IBG 1/72

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

PZL P.11 a IBG 1/72

Postprzez skusz » piątek, 26 listopada 2021, 19:07

Jeszcze jeden Pułaszczak do kolekcji. Jest to moja interpretacja tych paru czarno-białych zdjęć. Kalkomanie od Mr. Decal. Zapraszam.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : viewtopic.php?f=207&t=20734
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3135
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 16:27
Lokalizacja: Roztocze

Reklama

Re: PZL P.11 a IBG 1/72

Postprzez Łukasz_K » piątek, 26 listopada 2021, 19:25

Najlepsze malowanie 11 jakie do tej pory widziałem!
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4760
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: PZL P.11 a IBG 1/72

Postprzez abtb » piątek, 26 listopada 2021, 19:49

Ale wyścigówa!
Super model.
abtb

Zimna Wojna 1
 
Posty: 1238
Dołączył(a): poniedziałek, 3 grudnia 2018, 08:43
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

Re: PZL P.11 a IBG 1/72

Postprzez Mikolaj75 » piątek, 26 listopada 2021, 20:53

Interesująca interpretacja i kolejny z Twych ciekawych PZL-i. Swoją drogą, niezłe tempo :)
Mikolaj75

Animal Planet
 
Posty: 534
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2014, 17:16

Re: PZL P.11 a IBG 1/72

Postprzez RAV » piątek, 26 listopada 2021, 22:10

skusz napisał(a):Jeszcze jeden Pułaszczak do kolekcji. Jest to moja interpretacja tych paru czarno-białych zdjęć.

Bardzo fajny. Wiatrochron z blaszki? Ja z nim miałem problem...

Napisz coś więcej o tej interpretacji. Jak dużo w niej "rzucania monetą"?

skusz napisał(a):Kalkomanie od Mr. Decal.

Też ostatnio zainteresowałem się kalkami Fiedotowa. Akurat HA-NBN odpuściłem, ale może to jeszcze przemyślę... Problem w tym, ze nie dostałem odpowiedzi na dwa maile wysłane na podany na stronie adres, a FB nie używam. Czy Mr.Decal jeszcze działa?
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: PZL P.11 a IBG 1/72

Postprzez skusz » piątek, 26 listopada 2021, 23:13

Dziękuję za zainteresowanie
Mikolaj75 napisał(a):Interesująca interpretacja i kolejny z Twych ciekawych PZL-i. Swoją drogą, niezłe tempo :)

robię trzy jednocześnie i tak to wychodzi ;o)
RAV napisał(a):Wiatrochron z blaszki? Ja z nim miałem problem...

Tak, trzeba dobrze ją zagiąć, parę zmarnowałem, ale w blaszkach są wiatrochrony do wszystkich wersji z IBG :) więc żalu nie było
RAV napisał(a):Napisz coś więcej o tej interpretacji. Jak dużo w niej "rzucania monetą"

Hmm, jedną z ciekawszych wersji jaką widziałem to był błękitny napis :D . Po głowie mi chodziły jeszcze węgierskie pasy na usterzeniu poziomym jak to jest często widoczne na samolotach wojskowych, ale jakoś się ich nie dopatrzyłem na zdjęciach, chociaż ciekawie by to wyglądało. Poprzednie wojskowe malowanie miało dwa celowniki kołowe, też by to ciekawie wyglądało, ale po zcywilizowaniu i usunięciu km-ów to pewnie też i zdemontowano celowniki
Na fb jest taki adres:
https://mrdecal.zolnierowi.cz/?fbclid=I ... DprBDxQYVg
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : viewtopic.php?f=207&t=20734
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3135
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 16:27
Lokalizacja: Roztocze

Re: PZL P.11 a IBG 1/72

Postprzez GrzeM » sobota, 27 listopada 2021, 00:58

Rewelka! Wygląda znakomicie.

Jeśli chodzi o kolorystykę z czarno-białych zdjęć - to każdy ma prawo do swojej interpretacji, gdy nie ma innych materiałów źródłowych, a tu chyba nie ma.
Są takie zdjęcia, które nie mówią nic jednoznacznie...
Obrazek
Obrazek
...i na ich podstawie nie zdziwiłbym się, gdyby pas poziomy i litery były... srebrne (zmienna jasność przy różnym oświetleniu, srebrny czasem ciemniejszy, czasem jaśniejszy od białego może się wydawać!)
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3094
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: PZL P.11 a IBG 1/72

Postprzez fragles » sobota, 27 listopada 2021, 07:29

Bardzo fajna robota. Podoba się. Pomysł na kolorystykę znakomity.
Na podstawie tych zdjęć poszedłbym w węgierskie pasy na stateczniku poziomym. To widać dość dobrze.
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1556
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: PZL P.11 a IBG 1/72

Postprzez Mac Eyka » sobota, 27 listopada 2021, 12:50

Model bardzo fajny, fajnie zbudowany, ale niestety mocno kontrowersyjnie pomalowany.

Chociaż zdjęcia są tak różne, że trudno wstrzelić się gdzie jest prawda.

Na zdjęciach pokazanych przez Grześka pas w oznaczeniach państwowych na stateczniku jest na pewno biały, to może być odnośnik.
Pas pionowy przed statecznikiem jest nieco ciemniejszy, ja obstawiam, że to żółty, i co do tego mam spora pewność. Ale o tym za chwilę.
Pas poziomy i litery są ewidentnie ciemniejsze od poprzednio opisanych oznaczeń. Może to srebrny lub szary na przykład.
Osłona silnika też jest ciemnawa. Może srebrna. Kolektor jest wypracowany więc ciemniejszy.

Ale są kolejne fotki, może nie tak ładne jak Grześkowe.

Obrazek

No pas poziomy i literki są jednak ciemniejsze od bieli na stateczniku.
Ale wydają się być jaśniejsze od pasa przed statecznikiem. W podobnej tonacji jest osłona silnika.
Możliwe, że to potwierdza przypuszczenie Grześka, że są srebrne.
Ale jest jeszcze ten lanszafcik

Obrazek

A tu pasek biały i oznaczenia na kadłubie oraz osłona silnika wydają się być w jednym kolorze.
Ale chyba słońce pada z lewej strony fotografującego i jest intensywne i dlatego takie może być złudzenie.
Najciekawsze, ze wszystkiego jest to, że pasek przed statecznikiem wydaje się być ciemniejszy od czerwieni i zieleni w oznaczeniach na stateczniku.
Tak więc pewnie nigdy się nie dowiemy jakie było rzeczywiste malowanie i oznakowanie.
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3019
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 21:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: PZL P.11 a IBG 1/72

Postprzez GrzeM » sobota, 27 listopada 2021, 13:23

Maćka spostrzeżenia też ciekawe.
Mogły w niektórych zdjęciach być zastosowane filtry.
A mógł też samolot zostać przemalowany, nie wszystkie zdjęcia muszą przedstawiać tą samą wersję malowania.
To co pokazał skusz nie musi być wersją obowiązującą, ale też jest wiarygodne - i super wygląda!
(początkowo miałem wątpliwości co do jaśniejszej niż kołpak osłony karteru silnika za kołpakiem, ale ostatnie zdjęcie które wrzucił Maciek pokazuje to bardzo wyraźnie)
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3094
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: PZL P.11 a IBG 1/72

Postprzez Mac Eyka » sobota, 27 listopada 2021, 13:52

Rzućcie okiem, że na drugim, pokazanym przeze mnie zdjęciu, na stateczniku pionowym jest jakiś symbol, którego nie widać na pozostałych.
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3019
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 21:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: PZL P.11 a IBG 1/72

Postprzez GrzeM » sobota, 27 listopada 2021, 13:57

Mac Eyka napisał(a):Rzućcie okiem, że na drugim, pokazanym przeze mnie zdjęciu, na stateczniku pionowym jest jakiś symbol, którego nie widać na pozostałych.

Rzeczywiście, co może świadczyć o jakimś przemalowaniu.
Ale może to być też uszkodzenie emulsji, na tym zdjęciu jest trochę białych plamek, rys. Tylko że jednak kształt ma dość regularny.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3094
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: PZL P.11 a IBG 1/72

Postprzez Krzysiek Kowalik » sobota, 27 listopada 2021, 15:45

Świetna praca i super ciekawe malowanie.
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 948
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 09:12
Lokalizacja: Zabierzów

Re: PZL P.11 a IBG 1/72

Postprzez KayFranz » sobota, 27 listopada 2021, 16:25

Słowo "világoskék ", widoczne na którymś z pierwszych dokumentalnych zdjęć znaczy "jasnoniebieski". Wygrzebałem je kiedyś na jakimś węgierskim forum, aczkolwiek mam wrażenie, że autor opisu za bardzo się nie orientował w temacie, więc to nie musi być prawda. Bo dlaczego nazwał ten samolot P11c, zamiast "a"? Chociaż akurat niebo jest dobrze widoczne, więc jeśli założono żółty filtr, to i jasnoniebieska rejestracja mogła wyjść ciemniej. Żółty jako kolor pasa wokół kadłuba - też by w takiej sytuacji mógł pasować. Próbowałem sobie coś przetłumaczyć, ale translator chyba nie był za dobry, no i jakoś nie pamiętam, żeby tam były rewelacje godne zapamiętania.
To tyle.

Model - jak dla mnie OK. Interpretacja fajna.
Jak było naprawdę - na razie nie stwierdzimy, podróże w czasie z powodu COVID-19 zostały zawieszone...
Obrazek
Avatar użytkownika
KayFranz
 
Posty: 403
Dołączył(a): czwartek, 5 lutego 2009, 15:53
Lokalizacja: Pyrowe dwa dni do piątku

Re: PZL P.11 a IBG 1/72

Postprzez skusz » sobota, 27 listopada 2021, 18:08

Ale super spostrzeżenia. Ten znaczek to znak Aeroklubu namalowany w późniejszym czasie.
fragles napisał(a):Na podstawie tych zdjęć poszedłbym w węgierskie pasy na stateczniku poziomym. To widać dość dobrze.

Bardzo mnie to zaintrygowało, bo myślałem o przepisowo malowanych pasach na usterzeniu, ale na drugim zdjęciu które zamieścił GrzeM, faktycznie widać pasy tyle że malowane inaczej. Zacząłem szukać. Na czas remontu i oczekiwania na zamówiony (w maju) regał wszystkie materiały wyniosłem na strych m.in. Hungarian Fighter Colours, bo tam mogłem znaleźć coś odnośnie pasów. W 1 i 2 cz. znalazłem dwa zdjęcia z pasami malowanymi w poprzek, Fiat CR.20 z 1931 r. i Fiat CR.30B z 1938, ale też ...
Obrazek
tak już mam, obszukam internet, czasem zajmuje mi to sporo czasu, a jak już nie potrzebuję to się znajduje :mrgreen:
Statecznik poziomy do przemalowania, swoją drogą to studenci mieli fantazję. :D
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : viewtopic.php?f=207&t=20734
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3135
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 16:27
Lokalizacja: Roztocze

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości