1/72 P-47D Thunderbolt Tamiya

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

1/72 P-47D Thunderbolt Tamiya

Postprzez GMK » czwartek, 2 czerwca 2022, 11:33

Dzień dobry.

Razorback z Pacyfiku. Tamiya z wszelkimi dodatkami - blachy Eduarda, żywiczne usterzenie i koła podwozia, lufy i pitot Master.
Malowanie z 69FS z Nowej Gwinei - zawsze podobał mi się kontrast białego i olive drab - miało być przebarwione i wypłowiałe. Wyszło jak wyszło, następnym razem będzie lepiej.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I kilka zbliżeń:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam

Grzegorz
Avatar użytkownika
GMK
 
Posty: 38
Dołączył(a): niedziela, 3 kwietnia 2022, 20:16
Lokalizacja: Gdynia

Reklama

modele polskich samolotów

Re: 1/72 P-47D Thunderbolt Tamiya

Postprzez greatgonzo » czwartek, 2 czerwca 2022, 14:08

GMK napisał(a):następnym razem będzie lepiej.


O, świetnie! Wtedy będzie można zadbać o parę szczegółów, jak właściwy kolor przestrzeni za pilotem, kształt przejścia biały/OD na stateczniku pionowym (przejście raczej od szablonu), kontrastowe malowanie zatrzasków zdejmowanych elementów okapotowania silnika, czy kilka charakterystycznych łat, naklejonych zapewne na przestrzeliny :).

NG jawi się podejrzanie jasno, czyżby zdjęcia?
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: 1/72 P-47D Thunderbolt Tamiya

Postprzez GMK » czwartek, 2 czerwca 2022, 14:42

greatgonzo napisał(a):NG jawi się podejrzanie jasno, czyżby zdjęcia?


Powołam się na znaną wszem i wobec klauzulę, że na żywo wygląda lepiej. Rzeczywiście, zdjęcia robione przy naturalnym oświetleniu wyszły dość ciemne, musiałem rozjaśniać suwakami i w efekcie jest trochę zbyt jasny.
Łaty pominąłem świadomie, obawiając się o moje umiejętności. przejścia na stateczniku i zatrzasków nie będę bronił, ale zapytam jaki kolor powinien być za kabiną?
Pozdrawiam

Grzegorz
Avatar użytkownika
GMK
 
Posty: 38
Dołączył(a): niedziela, 3 kwietnia 2022, 20:16
Lokalizacja: Gdynia

Re: 1/72 P-47D Thunderbolt Tamiya

Postprzez greatgonzo » czwartek, 2 czerwca 2022, 14:46

Kolor kamuflażu, jak to u Amerykanów.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: 1/72 P-47D Thunderbolt Tamiya

Postprzez Murek » czwartek, 2 czerwca 2022, 14:47

Model całkiem fajny. Rzuciło mi się w oczy takie zjawisko zwane przebijaniem światła przez element przezroczysty (osłona kabiny). Jest na to prosty patent - między warstwę koloru wnętrza i zewnętrza połóż kolor czarny.
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 3003
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 23:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: 1/72 P-47D Thunderbolt Tamiya

Postprzez zegeye » czwartek, 2 czerwca 2022, 18:54

Dzban to dzban.... już samo to powoduje uśmiech na mej twarzy :D Dodatkowo "pacyficzny" więc radość ma jest tym większa... ale...jestem ciekaw jakimsz to kolorem potraktowałeś statecznik pionowy i spód osłony silnika.... btw. spód w NG na mój gust zbyt jasny. To był dość ciemny jednak szaro-niebieski kolor.... Zagłowek pilota pod oszkleniem dla mnie git... (ale ja jestem jakiś inny w tym temacie) :mrgreen:
pozdrawiam
Zbych

Obrazek
zegeye

Animal Planet
 
Posty: 1703
Dołączył(a): wtorek, 12 lutego 2008, 16:03
Lokalizacja: warszawa

Re: 1/72 P-47D Thunderbolt Tamiya

Postprzez GMK » piątek, 3 czerwca 2022, 08:03

Dzięki za komentarze,

zegeye napisał(a): jakimsz to kolorem potraktowałeś statecznik pionowy i spód osłony silnika.... btw. spód w NG na mój gust zbyt jasny. :

Jasność spodu wyjaśniłem kilka postów wyżej - na żywo jest jednak zdecydowanie ciemniejszy. Statecznik i osłona malowana zgodnie z sugestią Tamiyi ;o) - mieszanka białego i NeutralGrey

Murek napisał(a): zjawisko zwane przebijaniem światła przez element przezroczysty (osłona kabiny).

Coś, czego nie znałem dopóki nie zacząłem fotografować modeli. Nie jest problemem gdy patrzysz na model na półce, dopiero na zdjęciach jest widoczne.
Spróbuję z czarnym. Proste, ale powinno działać.
Pozdrawiam

Grzegorz
Avatar użytkownika
GMK
 
Posty: 38
Dołączył(a): niedziela, 3 kwietnia 2022, 20:16
Lokalizacja: Gdynia

Re: 1/72 P-47D Thunderbolt Tamiya

Postprzez zegeye » piątek, 3 czerwca 2022, 12:22

Chmmm..... mieszanka szarego z białym.... przedziwne. Zastanawiam się dlaczego tak zasugerowali. Podejrzewam że nie byli pewni co zaproponować. Na zdjęciach ogon i podgardle samolotu wyglądają zdecydowanie ciemniej niż jasne elementy które są białe na 100 proc. Pewnie dlatego taka sugestia. Jednak wydaje mi się mało prawdopodobna.... Popatrzyłem sobie na inne dzbanki z tego okresu i teatru działań. Rzeczywiście większość miała białe ogony (białe nie szare). Jest pewna prawidłowość... jeśli ogon był biały to miał pozostawioną ramkę z numerem w kolorze żółtym na tle OD. Numer w kolorze czarnym był domeną samolotów niemalowanych. Niektóre jednostki stosowały taki wybieg że ogon i osłona silnika były obierane z farby. Myślę że tu taka sytuacja mogła mieć miejsce. I choć ogon tego samolotu nie błyszczy jakoś super to jednak te czarne cyfry numeru pchnęły by mnie chyba do takiego rozwiązania. ;o)
pozdrawiam
Zbych

Obrazek
zegeye

Animal Planet
 
Posty: 1703
Dołączył(a): wtorek, 12 lutego 2008, 16:03
Lokalizacja: warszawa

Re: 1/72 P-47D Thunderbolt Tamiya

Postprzez GMK » piątek, 3 czerwca 2022, 14:43

Moja wiedza na ten temat jest zbyt mała, żeby podjąć rzeczową dyskusję. Na zdjęciu kolor na stateczniku wygląda podobnie do tego na ramie owiewki, ale żółty odrzuciłem od razu. W porównaniu do podwieszonych zbiorników nie ma wcale połysku, więc usunięcie farby też mnie nie przekonuje, chociaż czarny serial daje do myślenia.
Tak to jest z interpretacją czarno-białych zdjęć.

BTW - ostatnio wydane kalkomanie HGWModels przywołują statecznik jako biały ;o)
Pozdrawiam

Grzegorz
Avatar użytkownika
GMK
 
Posty: 38
Dołączył(a): niedziela, 3 kwietnia 2022, 20:16
Lokalizacja: Gdynia

Re: 1/72 P-47D Thunderbolt Tamiya

Postprzez greatgonzo » piątek, 3 czerwca 2022, 19:49

zegeye napisał(a):Niektóre jednostki stosowały taki wybieg że ogon i osłona silnika były obierane z farby.



Hmmm, jakoś nie kojarzę jednostek z V AF robiącyh takie rzeczy. Przychodzi mi tylko do głowy obdarta do połowy Daring Dottie Moore'a i ze dwie P-40-ki z 49th FG NMF. Ale i te, poza stuningowanym do gonienia kotów Curtissem Johnsona, miały białe ogony. To było regulaminowe oznaczenie szybkiej identyfikacji właściwe dla rejonu działań i choć forma się trochę zmieniała to kolor biały był sztywny. Jeszcze niektóre Bubbletopy z 35th FG dostały z rozpędu białe ogony.
Może skojarzyło Ci się z 318th FG?

Rzeczywiście okienko OD z pozostawionym fabrycznym serialem to standard w rejonie. Ale taki przemalowany serial na białym tle przypisywany jest i innym P-47 z 58th. Choć jest to wielka rzadkość, to da się znaleźć fotę tak wykończonego ogona P-47 latającego w V AF.

Moim zdaniem szaro-biały z instrukcji to próba dostosowania się do wrażenia jakie robi zdjęcie.

Obrazek
Prostokąty na górze zdjęcia to próbki wzięte z nosa, ogona i ramy kabiny. Fota hostowana na FB, obawiam się, że niedługo zniknie.

zegeye napisał(a):Zagłowek pilota pod oszkleniem dla mnie git...

:?:
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: 1/72 P-47D Thunderbolt Tamiya

Postprzez zegeye » niedziela, 5 czerwca 2022, 14:26

Tak, racja zdecydowanie skojarzyłem z 318 FG, jednak ten szary ogon sie nie tlumaczy tutaj i zastanawiam sie dlaczego Tamiya tak zaleciła malowanie.... Chyba że mieli na myśli tzw "OFF White" ... tyle że ogon tego samolotu na zdjęciu wcale nie wygląda na biały. :-/ No ale przynajmniej powinien taki być regulaminowo... :D
pozdrawiam
Zbych

Obrazek
zegeye

Animal Planet
 
Posty: 1703
Dołączył(a): wtorek, 12 lutego 2008, 16:03
Lokalizacja: warszawa


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 70 gości