Ki-84 Hayate ARMA HOBBY 1/72

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Re: Ki-84 Hayate ARMA HOBBY 1/72

Postprzez iras67 » sobota, 14 stycznia 2023, 22:16

Ja tu widzę sprytny sposób na jamki skurczowe :-) .Pisałem na Fejsie ale tu chyba zdjęcia lepiej mi wyświetla , widać więcej i model jeszcze lepiej się prezentuje. Jednym słowem - Rewelacja!
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Ki-84 Hayate ARMA HOBBY 1/72

Postprzez sebastian.roland » wtorek, 17 stycznia 2023, 12:47

Na pierwszy rzut oka model wygląda bardzo spektakularnie i chylę czoła nad wysiłkiem włożonym w wykonanie tej miniatury.

Będę jednak tym, który zakrzyknie "Król jest nagi!" Nie za bardzo rozumiem dlaczego poszycie na skrzydłach wygląda jakby dniami i nocami skakało po nich stado małp. Chyba, że to amerykanie wylali swoją frustrację na tę maszynę. Zamiast wgnieceń powinny być w tych miejscach wypukłości. Zresztą zgodnie z zasadami fizyki, wzdłuż górnej powierzchni skrzydła wytwarza się podciśnienie, które wytwarza siłę nośną, mówiąc prościej ciągnie skrzydło w górę, a nie próbuje je zgnieść, a takie wrażenie można odnieść patrząc na skrzydła Twojego Hayate.

Od jakiegoś czasu przygotowuję się do budowy modelu na którym zamierzam, tak samo jak ty, odwzorować efekt zmęczonego poszycia. W związku z tym trafiłem między innymi na artykuł opisujący to zjawisko zarówno od strony teoretycznej i praktycznej:
http://www.ratomodeling.com.br/articles/stressed_skin/

Nie trafiłem niestety na dobrej jakości zdjęcia Hayate, pokazujące jak dokładnie zachowywało się poszycie na kadłubie i skrzydłach tego samolotu. Z braku dowodów zakładam jednak, że tak samo jak w innych samolotach.

Pozdrawiam i gratuluję zbudowania modelu, który mimo tego co przedstawiłem powyżej przyciąga wzrok. :)
sebastian.roland
 
Posty: 11
Dołączył(a): czwartek, 1 października 2020, 19:33

Re: Ki-84 Hayate ARMA HOBBY 1/72

Postprzez Marcin_Matejko » wtorek, 17 stycznia 2023, 15:56

Ugięcie poszycia jest w modelu czy sam wykonywałeś? Jeśli sam to napisz coś może o tym

Krzysiek, doskonale wiesz że nie ma ;o) Napisze coś o tej technice przy P11ce :idea:

Na pierwszy rzut oka model wygląda bardzo spektakularnie i chylę czoła nad wysiłkiem włożonym w wykonanie tej miniatury.

Dziekuję :D
To nie był wielki wysiłek, fajny zestaw kilkanaście godzin pracy ;o)

... trafiłem między innymi na artykuł opisujący to zjawisko zarówno od strony teoretycznej i praktycznej:
http://www.ratomodeling.com.br/articles/stressed_skin/

Nie znałem, ciekawe :idea:
Wspominam raczej to co pokazywał kiedyś Wojtek Fajga, było gdzieś na forum, ale nie pamiętam gdzie :?:

Nie będę polemizował na tema reszty bo szkoda naszego czasu. Model powstał na szybko a ugięcia poszycia z ciekawości i treningowo więc nie wnikałem w to merytorycznie. Trenowałem umiejętności i zdobywałem wiedzę przed wykonaniem tego na modelu który interesuje mnie bardziej na poważnie :)
Obrazek
Obrazek

Ale to zupełnie inna historia ;o)

Od jakiegoś czasu przygotowuję się do budowy modelu na którym zamierzam, tak samo jak ty, odwzorować efekt zmęczonego poszycia.

Powodzenia :D
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1337
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 22:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: Ki-84 Hayate ARMA HOBBY 1/72

Postprzez sebastian.roland » wtorek, 17 stycznia 2023, 16:41

Nie będę polemizował na tema reszty bo szkoda naszego czasu. Model powstał na szybko a ugięcia poszycia z ciekawości i treningowo więc nie wnikałem w to merytorycznie. Trenowałem umiejętności i zdobywałem wiedzę przed wykonaniem tego na modelu który interesuje mnie bardziej na poważnie :)


Nie zrozum mnie źle, nie chciałem Cię atakować, a zwrócić uwagę na pewne zjawisko. Śledzę Twoje warsztaty i podziwiam kunszt modelarski, który w nich pokazujesz. I to jaki nacisk kładziesz na zgodność pomiędzy modelem, a rzeczywistą maszyną. W związku z tym postanowiłem zabrać głos ponieważ wielka szkoda byłaby, gdybyś to co pokazałeś na Hayate przeniósł 1:1 na P.11. :)

Pozdrawiam. :)
sebastian.roland
 
Posty: 11
Dołączył(a): czwartek, 1 października 2020, 19:33

Re: Ki-84 Hayate ARMA HOBBY 1/72

Postprzez Marcin_Matejko » środa, 18 stycznia 2023, 11:19

Sebastian,
Nie ma sprawy ja się nie obrażam i nie napinam. Konstruktywne uwagi, wskazówki i krytyka zawsze są mile widziane, bo podnoszą moją wiedzę i pozwalają mi na zrozumienie moich błędów i do ich eliminacji, aby kolejne moje prace były jeszcze lepsze. Model ten zrobiłem na szybko i wiem, że popełniłem w nim sporo błędów. Nie posiadałem żadnej szczegółowej dokumentacji do tego samolotu, jedynie kilka zdjęć i rysunki w rzutach głównych z rozkładem nitowania, które pobrałem z netu. Jeśli chodzi o samo wykonanie zmęczonego pokrycia to tu eksperymentowałem z wgięciami pomiędzy elementami wewnętrznej struktury do wewnątrz oraz wgięciami w miejscach struktury do, wewnątrz które imitują właśnie te wybrzuszenia na zewnątrz środków paneli, o których pisałeś. No i jak te pierwsze są doskonale widoczne, bo są miedzy liniami nitów to te drugie są praktycznie niewidoczne, mimo że wykonane są tą samą metodą. Na P11ce robię to podobnie, choć z przewagą odkształceń wzdłuż linii nitów. Czy to będzie widoczne po pomalowaniu farbą to się okaże, bo nie będzie na tym modelu metalizera.
Co do odkształceń blachy to główną ich przyczyną jest odkształcanie konstrukcji w wyniku sił oddziałujących na strukturę podczas jej użytkowania (momenty skręcające, siły gnące, sił aerodynamiczne, naprężenia termiczne). Kolejną przyczyną jest sama technologia gdyż podczas nitowania pojawiają się drobne naprężenia w materiale pokryciowym a przy dziesiątkach nitów na danym fragmencie panelu poszycia naprężenia są na tyle duże, że pokrycie lekko się wybrzusza. Oczywiście się nie zapadnie, (choć to też jest możliwe), ponieważ pod spodem są elementy strukturalne podpierające poszycie. Więc naturalnie materiał będzie uciekał tam gdzie mu łatwiej. No i oczywiście odkształcenia eksploatacyjne, które powstaną wyniku mechanicznego odkształcenia poszycia poprzez nacisk na przykład w czasie obsługi płatowca. Te też mogą być wklęsłe i wypukłe zależnie od sytuacji. Przynajmniej tak mi podpowiada logika i inżynierskie doświadczenie. Ale tutaj najlepiej mógłby wypowiedzieć się jakiś konstruktor lotniczy, dla którego ten temat jest zapewne doskonale znany i sporo by nam wyjaśnił.
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1337
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 22:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: Ki-84 Hayate ARMA HOBBY 1/72

Postprzez raptorf22 » wtorek, 31 stycznia 2023, 11:07

Kozak! rewelacja!

Czym nitowałeś?
raptorf22
 
Posty: 482
Dołączył(a): niedziela, 5 października 2008, 22:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Ki-84 Hayate ARMA HOBBY 1/72

Postprzez Marcin_Matejko » wtorek, 31 stycznia 2023, 12:58

Kółeczko z małego zegarka.
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1337
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 22:56
Lokalizacja: Świdnica

Poprzednia strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 18 gości