MiG-23MF // Trumpeter // 1:48

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Re: MiG-23MF // Trumpeter // 1:48

Postprzez nobie1973 » wtorek, 12 grudnia 2023, 08:29

Atlas napisał(a):Ciemna zieleń jest za ciemna na mój gust, to prawie czarny kolor wyszedł. Osobiście znacznie bym to rozjaśnił. Na Twoich zdjęciach widać tam wyraźnie zieleń, choć rzecz jasna to stare zdjęcia i nasycenie kolorów pewnie odbiega znacznie od rzeczywistości.


Zdjecia sa stare bo z 1995 roku :lol: ale skan negatywu jest zrobiony na profesjonalnym sprzecie takze dobrze oddaje kolory ;o)
Oczywiscie roznice bede na innych zdjeciach bo ogromna role gra tu oswietlenie sloneczne lub jego brak itd.
Avatar użytkownika
nobie1973
 
Posty: 560
Dołączył(a): czwartek, 25 września 2008, 19:46
Lokalizacja: Londyn

Reklama

Re: MiG-23MF // Trumpeter // 1:48

Postprzez Albatros » wtorek, 12 grudnia 2023, 09:02

nobie1973 napisał(a):
Atlas napisał(a):Ciemna zieleń jest za ciemna na mój gust, to prawie czarny kolor wyszedł. Osobiście znacznie bym to rozjaśnił. Na Twoich zdjęciach widać tam wyraźnie zieleń, choć rzecz jasna to stare zdjęcia i nasycenie kolorów pewnie odbiega znacznie od rzeczywistości.


Zdjecia sa stare bo z 1995 roku :lol: ale skan negatywu jest zrobiony na profesjonalnym sprzecie takze dobrze oddaje kolory ;o.


Z doświadczenia niestety wiem, że szalenie upraszczasz temat, zeskanowanie negatywu na „profesjonalnym” sprzęcie nie jest żadną gwarancją na właściwe oddanie kolorów, czynników jest bardzo dużo, aby prawidłowo oddać kolory na fotografii. A już zwłaszcza, jeśli chodzi o fotografię analogową.
Albatros
 
Posty: 73
Dołączył(a): piątek, 31 marca 2017, 10:42

Re: MiG-23MF // Trumpeter // 1:48

Postprzez nobie1973 » wtorek, 12 grudnia 2023, 11:16

Albatros napisał(a):
Z doświadczenia niestety wiem...


Ty masz swoje doswiadczenie ;o) Ja mam swoje doswiadczenie :lol: Kazdy ma prawo do wlasnego zdania, tak samo jak kazdy ma prawo do innej interpretacji kolorystyki kamuflazu na zdjeciu, zwlaszcza jesli kolory emalii lakierniczych nie byly dobierane wedlug zadnych norm typu FS lub RAL :mrgreen:
Avatar użytkownika
nobie1973
 
Posty: 560
Dołączył(a): czwartek, 25 września 2008, 19:46
Lokalizacja: Londyn

Re: MiG-23MF // Trumpeter // 1:48

Postprzez manas » wtorek, 12 grudnia 2023, 14:09

Bardzo się podoba!
soczewica koło miele młyn
manas
 
Posty: 352
Dołączył(a): niedziela, 1 stycznia 2012, 12:29

Re: MiG-23MF // Trumpeter // 1:48

Postprzez Atlas » wtorek, 12 grudnia 2023, 14:25

Albatros napisał(a):Z doświadczenia niestety wiem, że szalenie upraszczasz temat, zeskanowanie negatywu na „profesjonalnym” sprzęcie nie jest żadną gwarancją na właściwe oddanie kolorów, czynników jest bardzo dużo, aby prawidłowo oddać kolory na fotografii. A już zwłaszcza, jeśli chodzi o fotografię analogową.


Szczególnie że na tych dwóch zdjęciach widać gołym okiem, że odwzorowanie kolorów jest dość słabe.
Obawiam się że nie znajdzie się żadne, na którym widać dobrze odcienie tego kamuflażu. Dlatego też pozwoliłem sobie na własną interpretację tematu.
Atlas
 
Posty: 345
Dołączył(a): środa, 31 lipca 2019, 17:29

Re: MiG-23MF // Trumpeter // 1:48

Postprzez Albatros » wtorek, 12 grudnia 2023, 21:37

nobie1973 napisał(a):
Albatros napisał(a):
Z doświadczenia niestety wiem...


Ty masz swoje doswiadczenie ;o) Ja mam swoje doswiadczenie :lol: Kazdy ma prawo do wlasnego zdania, tak samo jak kazdy ma prawo do innej interpretacji kolorystyki kamuflazu na zdjeciu, zwlaszcza jesli kolory emalii lakierniczych nie byly dobierane wedlug zadnych norm typu FS lub RAL :mrgreen:


Zgoda, czym potwierdzasz, że te zdjęcia to tylko jakaś - bardzo niedoskonała - interpretacja, bo - powtarzam - o tym, że one "dobrze odwzorowują kolory" to nawet nie ma co mówić... na pierwszy rzut oka widać, że są one żółto-zielone ( co tylko potęguje przekłamania właśnie w interesujących nas kolorach - czyli zieleniach). I nie jest to tylko moje zdanie i "moja interpretacja", bo na szybko sprawdziłem sobie bardzo orientacyjnie tylko jeden parametr - balans bieli - i aż krzyczy o duże korekty. Przy odwzorowaniu koloru na zdjęciach naprawdę wchodzi w grę bardzo dużo czynników - poczynając od jakości i kalibracji monitora, jakości skanera, oprofilowania aparatu (czy doboru odpowiedniego filmu, bo w dobie fotografii analogowej każdy film miał też inną charakterystykę odwzorowania barw - np. Velvia miała barwy bardzo nasycone, a Portra - zbalansowane tak, aby jak najlepiej oddawać barwy skóry, itd. Sposób wołania i użyta chemia też miała znaczenie)... dobrej jakości skaner to tylko jeden z wielu czynników, a przy tym też trzeba umieć go oprofilować, obsłużyć oraz właściwie obrobić zdjęcie. Dlatego przy interpretacji zdjęć raczej należy zachować spory dystans. W warunkach polowych bardzo trudno jest zrobić fotografię, która będzie właściwie oddawała barwy. Raczej zdajemy się na ogólne wrażenie, niż precyzję. Chyba, że możemy posiłkować się konkretnymi próbkami farb, albo - jak mówisz - wzornikami FS lub RAL.
Albatros
 
Posty: 73
Dołączył(a): piątek, 31 marca 2017, 10:42

Re: MiG-23MF // Trumpeter // 1:48

Postprzez Ringo » środa, 13 grudnia 2023, 11:23

Albatros napisał(a):
... bo na szybko sprawdziłem sobie bardzo orientacyjnie tylko jeden parametr - balans bieli - i aż krzyczy o duże korekty...

Ciekawa dyskusja. Czy mógłbyś dokonać korekty tych zdjęć, tak, żeby były poprawne?
Avatar użytkownika
Ringo
 
Posty: 178
Dołączył(a): czwartek, 18 maja 2023, 18:16
Lokalizacja: Kociewie

Re: MiG-23MF // Trumpeter // 1:48

Postprzez Łukasz_K » środa, 13 grudnia 2023, 12:04

Ringo napisał(a):Czy mógłbyś dokonać korekty tych zdjęć,


proszę bardzo, teraz możemy rozpocząć dyskusję o kolorach na poważnie :mrgreen:

Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4831
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Re: MiG-23MF // Trumpeter // 1:48

Postprzez D.Smialkowski » środa, 13 grudnia 2023, 12:18

Wyszedł kozacko. Ja mam szarego i już widzę, że to był błąd. Zielone są ładniejsze.
D.Smialkowski
 
Posty: 9
Dołączył(a): piątek, 15 września 2023, 12:25

Re: MiG-23MF // Trumpeter // 1:48

Postprzez Albatros » środa, 13 grudnia 2023, 13:18

Ringo napisał(a):
Albatros napisał(a):
... bo na szybko sprawdziłem sobie bardzo orientacyjnie tylko jeden parametr - balans bieli - i aż krzyczy o duże korekty...

Ciekawa dyskusja. Czy mógłbyś dokonać korekty tych zdjęć, tak, żeby były poprawne?


Problem w tym, że na tym zdjęciu nie ma punktu referencyjnego, na podstawie którego można precyzyjnie wprowadzić korektę. W teorii powinna być to 18% szarość, tutaj kliknąłem w kilka miejsc szarych - ale widać, że te szarości też sporo się od siebie różnią - ale i tak w każdym miejscu wskazania do korekty były spore, zarówno jeśli chodzi o temperaturę jak i tintę. Więc znów będzie to tylko jakaś interpretacja. Mógłbym opisać ogólnie procedurę, jak się wykonuje takie zdjęcia, aby zachować wierność kolorystyczną i jak ja bym ewentualnie podszedł do tego tematu, ale to byłby długi post , a nie chcę też zaśmiecać wątku autorowi, bo i tak się już z tego zrobił offtop... więc jeśli @Atlas nie ma nic przeciwko, to mogę spróbować pokrótce to opisać.
Albatros
 
Posty: 73
Dołączył(a): piątek, 31 marca 2017, 10:42

Re: MiG-23MF // Trumpeter // 1:48

Postprzez Atlas » środa, 13 grudnia 2023, 13:49

Nie mam nic naprzeciwko.
Atlas
 
Posty: 345
Dołączył(a): środa, 31 lipca 2019, 17:29

Re: MiG-23MF // Trumpeter // 1:48

Postprzez nobie1973 » środa, 13 grudnia 2023, 14:09

Łukasz_K napisał(a):
Ringo napisał(a):Czy mógłbyś dokonać korekty tych zdjęć,


proszę bardzo, teraz możemy rozpocząć dyskusję o kolorach na poważnie :mrgreen:



Calkowicie sie zgadzam z ta korekta :mrgreen: Nic wiecej nie mozna juz dodac... ;o)
Niestety normy, ktore obowiazywaly w krajach bylego Ukladu Warszawskiego mialy to do siebie ze malo ktory producent emalii lakierniczych ich przestrzegal :roll: Dlatego tez tak trudno jest dobrac poprawnie kolory kamuflazu i tak naprawde jak sie nie mialo kontaktu rzeczywistego z np. samolotem to dobieranie kolorow na podstawie zdjec zawsze bedzie obarczone jakims bledem :-/
Avatar użytkownika
nobie1973
 
Posty: 560
Dołączył(a): czwartek, 25 września 2008, 19:46
Lokalizacja: Londyn

Re: MiG-23MF // Trumpeter // 1:48

Postprzez Atlas » środa, 13 grudnia 2023, 14:22

Pytanie: czy Ty widziałeś na własne oczy ten kamuflaż na tych maszynach, czy opierasz się tylko na zdjęciach które posiadasz?
Atlas
 
Posty: 345
Dołączył(a): środa, 31 lipca 2019, 17:29

Re: MiG-23MF // Trumpeter // 1:48

Postprzez nobie1973 » środa, 13 grudnia 2023, 14:49

Atlas napisał(a):Pytanie: czy Ty widziałeś na własne oczy ten kamuflaż na tych maszynach, czy opierasz się tylko na zdjęciach które posiadasz?


Ja jestem autorem tych zdjec, ktorych mam tez wiecej i mialem okazje ogladac z bliska ten konkretny egzemplaz MiG-a 23MF nr 120 ;o)
Avatar użytkownika
nobie1973
 
Posty: 560
Dołączył(a): czwartek, 25 września 2008, 19:46
Lokalizacja: Londyn

Re: MiG-23MF // Trumpeter // 1:48

Postprzez Atlas » środa, 13 grudnia 2023, 14:53

Ok, w takim razie jak się mają moje kolory, dobrze oddane na zdjęciach w stosunku do tego co model prezentuje w rzeczywistości, do prawdziwych kolorów myśliwca, ale nie tych które widać na tych zdjęciach?
Atlas
 
Posty: 345
Dołączył(a): środa, 31 lipca 2019, 17:29

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 44 gości