Tu-154M PLL LOT / Zvezda 1:144

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Tu-154M PLL LOT / Zvezda 1:144

Postprzez Woit » niedziela, 31 grudnia 2023, 01:55

Przedstawiam Wam model, którego budowę rozpocząłem w ramach konkursu "Transport 2023". Konkurs się dawno zakończył a model nie. Tzn. też, co widać w tej galerii, ale znacznie później niż ramy czasowe określone regulaminem.
Moje zmagania z tym zestawem można przejrzeć w krótkim wątku warsztatowym => viewtopic.php?f=900&t=92900
Efekt końcowy mnie zadowala. Bo go skończyłem :P i mi się podoba. Z poważniejszych wpadek (UWAGA! PRZESTROGA) należy wskazać brak kreski/myślnika/łącznika w rejestracji widocznej na górnej powierzchni skrzydła. Kalki takiego elementu nie zawierają ale gdyby nawet chcieć to zrobić to i tak byłby problem aby go wcisnąć miedzy litery. Trzeba by chyba samemu zrobić nowe kalki. Tu już nic nie będę zmieniał, zostaje jak jest.
Zapraszam do oglądania i komentowania.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Model pokazałem szerszej publiczności na VI Włocławskim Festiwalu Modelarskim gdzie przypadł do gustu sędziom i dostał wyróżnienie w kategorii samolotów cywilnych.
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam,
Woit
Avatar użytkownika
Woit

Animal Planet
 
Posty: 212
Dołączył(a): środa, 16 lutego 2011, 14:54

Reklama

Re: Tu-154M PLL LOT / Zvezda 1:144

Postprzez Pashal » niedziela, 31 grudnia 2023, 09:37

Bardzo ładny model, te cywile też mają swój urok.
Kalki można było w odpowiednim miejscu rozciąć i wstawić między nie myślnik wykonany z jakiejś czarnej kalkomanii pozostałej na przykład z innego modelu, czy zestawu kalkomanii.
Pashal
 
Posty: 1650
Dołączył(a): piątek, 4 czerwca 2021, 14:10

Re: Tu-154M PLL LOT / Zvezda 1:144

Postprzez Woit » niedziela, 31 grudnia 2023, 10:19

Dziękuję za komentarz. Miło mi, że Ci się podoba.
Też tak kombinowałem z wstawieniem tej kreski bo sporo literek zostało w zestawie. Ale tam najzwyczajniej nie ma nią miejsca. Musiałbym wyjechać z literami rejestracji poza grzebienie pomiędzy którymi je wpasowano.
Tak sobie myślę, że może było kilka wariantów malowania tych znaków? Nieważne. Te rozterki zostawiam kolejnej osobie, która będzie robiła model tej pięknej maszyny - niech się martwi :P
P.S.
Zobaczyłem, że niechcący, tą galerią uświetniłem swój 200 setny post na forum :mrgreen:
Pozdrawiam,
Woit
Avatar użytkownika
Woit

Animal Planet
 
Posty: 212
Dołączył(a): środa, 16 lutego 2011, 14:54

Re: Tu-154M PLL LOT / Zvezda 1:144

Postprzez Pashal » niedziela, 31 grudnia 2023, 11:07

No jest przy takim zestawie liter ciasno, aby je wpasować z myślnikiem między grzebienie, ale bez zdjęcia trudno powiedzieć jak było to namalowane w rzeczywistości ?
Pashal
 
Posty: 1650
Dołączył(a): piątek, 4 czerwca 2021, 14:10

Re: Tu-154M PLL LOT / Zvezda 1:144

Postprzez Aleksander » niedziela, 31 grudnia 2023, 21:00

Podoba mi się, zwłaszcza zdjęcie nr 6 - widać, że utrzymałeś symetrie, choć nie jest to łatwe.
Myślnikiem na skrzydle bym się nie przejmował, dla tych co się nie do końca orientują, to detal niezauważalny.
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Tu-154M PLL LOT / Zvezda 1:144

Postprzez Grzegorz H. » poniedziałek, 1 stycznia 2024, 16:01

Widzę, że niekończących w terminach konkursowych jest więcej, cieszę się... ;o)
co do modelu, to latadła, tym bardziej cywilne, to coś, o czym pojęcia nie mam, ale ten mi się podoba
i następnym razem we Włocławku będę musiał poświęcić więcej czasu na "niepancerną" część sali :)
Avatar użytkownika
Grzegorz H.
 
Posty: 494
Dołączył(a): niedziela, 25 listopada 2007, 13:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Tu-154M PLL LOT / Zvezda 1:144

Postprzez Pashal » poniedziałek, 1 stycznia 2024, 18:44

Zdjęcie pokazujące, że myślnik był jest w wątku warsztatowym.
Takie uwagi autora dotyczące zgodności lub nie w klejonym modele są bardzo cenne, bo mogą być wykorzystane przez innych modelarzy takich, którzy starają się mieć w miarę dostępnych materiałów źródłowych sklejony model.
Tym, którym to LOTtto się nie przejmujemy :mrgreen:
Pashal
 
Posty: 1650
Dołączył(a): piątek, 4 czerwca 2021, 14:10

Re: Tu-154M PLL LOT / Zvezda 1:144

Postprzez skusz » poniedziałek, 1 stycznia 2024, 19:23

Elegancki podoba mi się. Super, że udało Ci się go skończyć nawet poza terminem. Będę musiał wziąść z Ciebie przykład.
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=20734
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3154
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 17:27
Lokalizacja: Roztocze

Re: Tu-154M PLL LOT / Zvezda 1:144

Postprzez Woit » wtorek, 2 stycznia 2024, 02:12

Jeszcze raz dziękuję za wszystkie komentarze.
Pamiętajcie, kończcie swoje modele, ktoś na nie czeka ;o) :mrgreen:
Pozdrawiam,
Woit
Avatar użytkownika
Woit

Animal Planet
 
Posty: 212
Dołączył(a): środa, 16 lutego 2011, 14:54

Re: Tu-154M PLL LOT / Zvezda 1:144

Postprzez Łukasz_K » wtorek, 2 stycznia 2024, 13:05

Świetny! Tak sobie właśnie wyobrażam modele cywilnych pasażerów.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4819
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Tu-154M PLL LOT / Zvezda 1:144

Postprzez donalyah00 » środa, 3 stycznia 2024, 20:43

Ło, panie, ale pięknota! Jak nie lubię Tu-154, to tego mogę oglądać i oglądać!
Bardzo podoba mi się wykończenie powierzchni - model jest prawilnie błyszczący - nie zalany lakierem ale wypolerowany. Swietnie się na tym tle odcinają matowe okopcenia. Super też, że udało się zachować wzajemną symetrię głównych podzespołów - w tej skali odchyłka 0,2 mm potrafi już zakłuć w oko. Smaczkiem Lot-owskich maszyn są jasne felgi kół podwozia, ZTCP jedynie Tarom miał coś podobnego, na reszcie była klasyczna, sowiecką zieleń.
Gratulacje!
Pozdrawiam, Marek
--
La tête américaine.
Avatar użytkownika
donalyah00
 
Posty: 898
Dołączył(a): środa, 11 lutego 2009, 14:54
Lokalizacja: WRO

Re: Tu-154M PLL LOT / Zvezda 1:144

Postprzez lejgo_inc » czwartek, 4 stycznia 2024, 00:00

Hej, właśnie miałem pisać o dobrze wycelowanym stopniu połysku poszczególnych obszarów aeroplanu. Zdjęcia dobrze to pokazują. W obszarze podwozia zwracają uwagę kremowe/żółte golenie - również coś co urozmaica kolorystykę pracy. Myślę że ten model dobrze pokazuje jak wiele detalu da się wyciągnąć z pozornie "gładkiego" tematu jakim jest cywilna rura w 144.

Na szczęście te wszystkie superlatywy bledną wobec braku myślnika :)
pozdrawiam, Leszek
http://www.shelfoddity.com
[Mankind has a perfect record in aviation; we never left one up there]
Avatar użytkownika
lejgo_inc
 
Posty: 1238
Dołączył(a): wtorek, 16 grudnia 2008, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tu-154M PLL LOT / Zvezda 1:144

Postprzez Pashal » czwartek, 4 stycznia 2024, 10:10

Temat myślnika poruszył sam autor modelu, a nawet jakby to zrobił ktoś inny to co w tym złego - galeria modelu to nie tylko miejsce na pełne zachwytu wpisy, ale również na rzeczowe uwagi, które mogą być wykorzystane przez innych modelarzy przy okazji sklejania takiego samego modelu... także ten :mrgreen:
Pashal
 
Posty: 1650
Dołączył(a): piątek, 4 czerwca 2021, 14:10

Re: Tu-154M PLL LOT / Zvezda 1:144

Postprzez manas » czwartek, 4 stycznia 2024, 13:56

Świetny!
soczewica koło miele młyn
manas
 
Posty: 352
Dołączył(a): niedziela, 1 stycznia 2012, 12:29

Re: Tu-154M PLL LOT / Zvezda 1:144

Postprzez Woit » czwartek, 4 stycznia 2024, 23:32

Łukasz_K, manas, Marek&Leszek team ;) - dzięki za miłe słowa, zwłaszcza od takich fachowców od mikrej skali.
Tutaj w ruch poszły pasty polerskie Tamki i naprawdę zrobiło to robotę. Świeciło się to jak ... sami wiecie co :P
Ze skuch może wymienię jeszcze zestaw blach Extratechu. Największą wartość mają tu w zasadzie tylko płyty odwracacza ciągu. Mechanizm tegoż odwracacza, wloty silnika (BTW - to samo po dodaniu dopałki napędzało MiGi-31) to już trochę fantazja. Bardziej ambitni niż ja powinni trochę poscratchować te elementy w oparciu o dostępne zdjęcia. Są warsztaty gdzie ludziska wychylali jeszcze klapy, sloty ale po chwili zastanowienia odpuściłem sobie ten pomysł.
Kto zajrzał do warsztatu to widział, że dorobiłem kokpit. Z zewnątrz jest on praktycznie niewidoczny.
Mam jeszcze małą Tutkę (Tu-134), myślałem o jej sprzedaży ale chyba jednak zostawię na jakieś kolejne tematyczne wyzwanie 8-)

P.S. Pashal, komentarz Leszka odebrałem bardzo przyjacielsko, także luz - to tylko zabawa, lubię taką subtelną szyderę, hi, hi, hi :D
Pozdrawiam,
Woit
Avatar użytkownika
Woit

Animal Planet
 
Posty: 212
Dołączył(a): środa, 16 lutego 2011, 14:54

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 44 gości