Avia CS-199, Eduard, 1:72

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Avia CS-199, Eduard, 1:72

Postprzez Kermit » sobota, 6 kwietnia 2024, 21:00

Przedstawiam Wam czeską Avię CS-199 czyli powojennego Bf 109G-12 z silnikiem od bombowca. Model prosto z pudła, dodałem jedynie amerykańskich pilotów z PJ Production oraz moje standardowe zmiany własne - magnesy neodymowe oraz łożysko do śmigiełka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tutaj w towarzystwie wersji E-1 oraz F-4:

Obrazek

Obrazek
Kermit
 
Posty: 40
Dołączył(a): sobota, 14 listopada 2020, 23:01

Reklama

Re: Avia CS-199, Eduard, 1:72

Postprzez Łukasz_K » sobota, 6 kwietnia 2024, 21:29

Jak nie lubię bf109 to avie uwielbiam, wyszła pięknie, gratki, mnie się podoba bardzo.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4824
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Avia CS-199, Eduard, 1:72

Postprzez tommyk » sobota, 6 kwietnia 2024, 22:34

Tak rzeczywiście z całej trójki wygląda najciekawiej. Bardzo mi się podoba, choć ja byłem zawsze fanem wersji jednomiejscowej.
ObrazekObrazek ObrazekObrazekObrazek
tommyk

Zimna Wojna 3
 
Posty: 469
Dołączył(a): niedziela, 1 kwietnia 2012, 20:42

Re: Avia CS-199, Eduard, 1:72

Postprzez Murek » sobota, 6 kwietnia 2024, 22:52

Wygląda fajnie ale... ja sobie poczekam na 1-48 ;o)
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 3008
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 23:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Avia CS-199, Eduard, 1:72

Postprzez Mac Eyka » niedziela, 7 kwietnia 2024, 11:28

Nie no normalnie fajny ci on jest.
Tak tylko przy okazji CS-199 nie był przeróbką Bf-109G-12 tylko inwencją własną.
śmigiełko się kręci i to jest bardzo duży pozytyw.
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3031
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: Avia CS-199, Eduard, 1:72

Postprzez Aleksander » niedziela, 7 kwietnia 2024, 11:42

Widzę fajną konsekwencję w budowie samolotów w locie - chyba rzeczywiście tak najlepiej można ocenić urodę sylwetki takiej konstrukcji.
Świetna Avia, w locie wygląda bardzo naturalnie - warto by "wyciąć" w jakimś programie graficznym te podpórki, by zdjęcia wyglądały "jak prawdziwe".
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7975
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Avia CS-199, Eduard, 1:72

Postprzez Kermit » poniedziałek, 8 kwietnia 2024, 00:19

Dzięki za wszystkie komentarze! Cieszę się, że model się Wam podoba :)

Mac Eyka napisał(a):Tak tylko przy okazji CS-199 nie był przeróbką Bf-109G-12 tylko inwencją własną.


W tym zakresie opieram się na instrukcji producenta. Może nie jest to najlepsze źródło, ale wydaje mi się jednak wiarygodne. Nie bez znaczenia jest też, że oba samoloty są (wizualnie) prawie identyczne, więc pole do własnej inwencji wydaje się być mocno ograniczone ;o)

Obrazek

Aleksander napisał(a):Widzę fajną konsekwencję w budowie samolotów w locie - chyba rzeczywiście tak najlepiej można ocenić urodę sylwetki takiej konstrukcji.
Świetna Avia, w locie wygląda bardzo naturalnie - warto by "wyciąć" w jakimś programie graficznym te podpórki, by zdjęcia wyglądały "jak prawdziwe".


Próbuję zostać modelarskim trendsetterem ;o) A tak na poważniej, to choćby na boxartach samoloty pokazywane są niemal tylko w locie. A jak potem chciałbyś sobie takiego zbudować, to: brakuje pilota, podwozie do przerobienia, brak podstawki itd. Trudno się potem dziwić, że 99% modeli buduje się na kołach, mimo że w locie mają na pewno nie mniej uroku.

Co do podpórki - przy ostatnim modelu bawiłem się w jej wycinanie w lightroomie, ale doszedłem do wniosku, że tak jak jest, jest dobrze. To jest tylko plastikowy model i nie będę udawać, że jest inaczej :D Natomiast nie mógłbym zaakceptować sztywnego połączenia modelu z podstawką, wiercenia jakichś otworów w modelu itp., stąd obowiązkowe magnesy i metalowa podpórka.
Kermit
 
Posty: 40
Dołączył(a): sobota, 14 listopada 2020, 23:01

Re: Avia CS-199, Eduard, 1:72

Postprzez HubertKendziorek » poniedziałek, 8 kwietnia 2024, 12:21

Super model(e) i zdjęcia, ależ przyjemnie się to ogląda.
W dobie cyfrowej fotografii czasem śmigiełka nie "kręcą się" na zdjęciach, ale z kręcącymi się wyglądają świetnie :mrgreen:
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2125
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 09:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Avia CS-199, Eduard, 1:72

Postprzez Mac Eyka » poniedziałek, 8 kwietnia 2024, 18:16

Kermit napisał(a):W tym zakresie opieram się na instrukcji producenta. Może nie jest to najlepsze źródło, ale wydaje mi się jednak wiarygodne. Nie bez znaczenia jest też, że oba samoloty są (wizualnie) prawie identyczne, więc pole do własnej inwencji wydaje się być mocno ograniczone ;o)


Dziwne, że Czesi nie do końca piszą prawdę o własnych samolotach

Maszyn dwumiejscowych zbudowali w sumie 82 szt.
W 1946 r. 2 szt to "oryginalne" G-12 powstałe z wykorzystaniem odnalezionych kadłubów tej wersji.
W 1947 r. 27 szt zbudowanych na bazie G-6 (CS-99). Była to Czeska przebudowa "Gustawa" nie oparta na G-12.
Później zbudowali jeszcze 58 maszyn powstałych z przebudowy "oryginalnych" Avii S-199 napędzanych silnikami Junkersa-211.
I właśnie taką maszynę zbudowałeś.
Poniżej masz porównanie Bf-109G-12 i Avii CS-199.
Widać różnicę na pierwszy rzut oka.

Obrazek
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3031
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: Avia CS-199, Eduard, 1:72

Postprzez abtb » poniedziałek, 8 kwietnia 2024, 21:32

Żeby trochę sprawę rozjaśnić to tchnę trochę życia w te bezduszne grafiki :P
G-12:
Obrazek

Avia CS-199
Obrazek
abtb

Zimna Wojna 1
 
Posty: 1263
Dołączył(a): poniedziałek, 3 grudnia 2018, 09:43
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

Re: Avia CS-199, Eduard, 1:72

Postprzez Kermit » środa, 10 kwietnia 2024, 16:30

Mac Eyka napisał(a):Maszyn dwumiejscowych zbudowali w sumie 82 szt.
W 1946 r. 2 szt to "oryginalne" G-12 powstałe z wykorzystaniem odnalezionych kadłubów tej wersji.
W 1947 r. 27 szt zbudowanych na bazie G-6 (CS-99). Była to Czeska przebudowa "Gustawa" nie oparta na G-12.
Później zbudowali jeszcze 58 maszyn powstałych z przebudowy "oryginalnych" Avii S-199 napędzanych silnikami Junkersa-211.
I właśnie taką maszynę zbudowałeś.
Poniżej masz porównanie Bf-109G-12 i Avii CS-199.
Widać różnicę na pierwszy rzut oka.


Super informacje, dzięki!

abtb napisał(a):Żeby trochę sprawę rozjaśnić to tchnę trochę życia w te bezduszne grafiki :P
G-12:


Świetne pokraki! W Twoim G-12 statecznik pionowy jest taki sam jak w Avii. Na schematach @Mac Eyka statecznik jest taki jak w G-6. Wygląda to na błąd producenta, choć może były też jakieś różnice w ramach samej wersji G-12?

HubertKendziorek napisał(a):Super model(e) i zdjęcia, ależ przyjemnie się to ogląda.
W dobie cyfrowej fotografii czasem śmigiełka nie "kręcą się" na zdjęciach, ale z kręcącymi się wyglądają świetnie :mrgreen:


Dzięki! :mrgreen:
Kermit
 
Posty: 40
Dołączył(a): sobota, 14 listopada 2020, 23:01

Re: Avia CS-199, Eduard, 1:72

Postprzez Mac Eyka » piątek, 12 kwietnia 2024, 22:34

Kermit napisał(a): W Twoim G-12 statecznik pionowy jest taki sam jak w Avii. Na schematach @Mac Eyka statecznik jest taki jak w G-6. Wygląda to na błąd producenta, choć może były też jakieś różnice w ramach samej wersji G-12?


Generalnie G-12 powstawały poprzez przeróbkę wczesnych wersji "Gustawów". Najwyżej do G-6. Pod koniec roku 1944 przerobiono kilka maszyn z silnikami DB605AS/D.
Możliwe, że były tam maszyny z późnym statecznikiem
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3031
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 69 gości