Strona 1 z 1

Spitfire Mk.IXc - Eduard 1:48

PostNapisane: poniedziałek, 29 września 2025, 21:07
przez barszczo
Przedstawiam galerię zbyt długo budowanego Spitfire'a Mk.IXc w barwach PFT. Maszyna o oznaczeniach ZX-1, rzadziej przedstawiana przez modelarzy, a szkoda bo dużo się na niej dzieje. Trochę podmalówek, ślady po szybkiej zmianie kamuflażu na pustynny, maszt anteny pozostawiony w kolorze OG, zdublowany numer seryjny na klapce wywarzającej ster kierunku. Ten ostatni szczegół w kalkach przedstawiono jako klasyczną czcionkę, a szkoda, bo na samolocie namalowany jest ręcznie w kolorze najprawdopodobniej niebieskim, takim jak litery kodowe. Jedyny element kalkomanii którego nie wykorzystałem, to biała cyfra 1 która miała być umieszczona na dolnej części okapotowania silnika. Przy dużym powiększeniu kolorowego zdjęcia, na leżącym na ziemi tym fragmencie kadłuba widać coś co przypomina jedynkę, ale taką jak na boku kadłuba, czyli niebieską z białą obwódką. Nie będąc do końca przekonany odpuściłem to oznaczenie. Na ZX-1 ostatni lot odbył Dziubek Horbaczewski 6 kwietnia 1943 roku. Przeceniwszy nieco swoje umiejętności wdał się nad Sfaxem w walkę z kilkoma Messerschmittami, po czym z palącym się silnikiem musiał ratować się ucieczką. Podczas nurkowania płomień zgasł, a Dziubek dociągnął do lotniska w Gabes, skąd na drugi dzień wrócił do reszty Zespołu, który zdążył go już opłakać. Właśnie z Gabes pochodzą zdjęcia tej maszyny podczas rozbiórki. Sam model to klasyczny Eduard ze swoimi wadami i zaletami. Całość malowana farbami MRP, Tamiya, Gunze i śladowo Vallejo pod pędzel. Brudy Miga i Ammo, pastele i kredki. Jedyny dodatek to kalki Techmodu. I tradycyjnie miłego odbioru życzę ;o):
Obrazek

Obrazek

Obrazek

[img]https://i.imgur.com/hGdMYi3.jpg[/img

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Re: Spitfire Mk.IXc - Eduard 1:48

PostNapisane: wtorek, 30 września 2025, 10:12
przez Aleksander
Świetnie wygląda, a odtworzenie "smaczków" dodaje uroku i autentyczności.
Gratuluje pięknego/pięknej Spitfire ;o)

Re: Spitfire Mk.IXc - Eduard 1:48

PostNapisane: wtorek, 30 września 2025, 16:53
przez Mac Eyka
EEEEEEEEEEEEEEE nie no fajny ci on jest normalnie.
Gratuluje

Re: Spitfire Mk.IXc - Eduard 1:48

PostNapisane: wtorek, 30 września 2025, 17:09
przez barszczo
Bardzo dziękuję za miłe słowo ;o) .

Re: Spitfire Mk.IXc - Eduard 1:48

PostNapisane: wtorek, 30 września 2025, 17:57
przez skusz
Śliczny Spitek, podoba się i to bardzo.

Re: Spitfire Mk.IXc - Eduard 1:48

PostNapisane: wtorek, 30 września 2025, 18:01
przez Krzysiek Kowalik
Super wyszedł. Szczególnie mi się podoba usyfiony spód! Fajnie oddany ten odkurz na stateczniku i kokardach na kadłubie. Inaczej trochę bym podszedł chyba do kapcia za rurami, wyglądają na sporo szerszy i przechodzący w popiele. Gratulacje, bardzo ładna praca!

Re: Spitfire Mk.IXc - Eduard 1:48

PostNapisane: środa, 1 października 2025, 07:33
przez Łukasz_K
Śliczna złośnica, bardzo fajnie wyszły te podmalówki.

Re: Spitfire Mk.IXc - Eduard 1:48

PostNapisane: środa, 1 października 2025, 10:36
przez Paweł84
Przyłączam się do powyższych zachwytów, a przy okazji nasunęło mi się pytanie do znawców tematu (mam nadzieje że autor galerii nie ma nic przeciwko): od kiedy przestano stosować "druciane" anteny IFF po bokach kadłuba? Jest jakaś prawidłowość w stylu "w wyprodukowanych przed dd-mm-rrrr" czy każdy egzemplarz trzeba sprawdzić osobno?