Bf 109 V1 MPM 1:72

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Bf 109 V1 MPM 1:72

Postprzez SOPOL73 » poniedziałek, 11 stycznia 2010, 19:41

Kolejny meser 109 w początkowym kształcie czyli jeden z prototypowych.
Zestaw to typowy short run wymagający troszkę roboty. Model malowany pactrą RLM02 aerografem, zastosowałem preshading lecz wash kiepsko się utrwalił. Zastosowałem elementy fototrawione jakie były w zestawie firmy MPM. Zdecydowałem się na ten zestaw bo bardzo mało jest na rynku modeli tej wersji - tak myślę. Jako protoplasta znanych i wsławionych wersji 109 ek powinien znajdować się w kolekcji.
Czekam na opinię i cenne uwagi.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
SOPOL73
 

Reklama

Re: Bf 109 V MPM 1:72

Postprzez chincz » wtorek, 12 stycznia 2010, 10:07

Dzień dobry.
Przy tym samolocie nie mogłem przejść ani obojętnie, ani bez słowa.
Nie jest to jeden z pierwszych, ale właśnie TEN pierwszy - V-1.
Co do wykonania nie będę się wypowiadał, bo sam jestem pikuś, ale mam drobne uwagi merytoryczne. Przede wszystkim chłodnice u nasady skrzydeł powinny być po obu stronach. Poza tym śmigło jest ciut nie za bardzo (chociaż, jak widać na poniższych zdjęciach, są chyba różne... ), no i kształt całego przodu. Ale to już raczej wina zestawu, bo przeróbka (zwłaszcza w 1:72) byłaby raczej trudna. No i nieco grubsze opony powinny być zastosowane. Z łatwiejszych do poprawy rzeczy... Brak zewnętrznych wyważeń lotek. Nie powinno być również tego wcięcia w kadłubie za kółkiem ogonowym. Kształt osłon podwozia głównego również można by nieco przerobić. Moim zdaniem nie powinno być również oznaczeń na spodzie skrzydeł.
Natomiast jeśli chodzi o zabrudzenia pod silnikiem... to nie wydaje mi się, żeby ktoś sobie pozwolił na coś takiego w przypadku największego ówczesnego cudu techniki ;o)
Tyle mam tak na szybko. Narobiłeś mi smaka. Chyba mój następny, to będzie właśnie ten.
Pozdrawiam
Obrazek
Obrazek
Obrazek
(Żródło: Internet)
chincz
 
Posty: 190
Dołączył(a): środa, 21 stycznia 2009, 13:41

Re: Bf 109 V1 MPM 1:72

Postprzez SOPOL73 » wtorek, 12 stycznia 2010, 14:47

Dzięki za uznanie i podpowiedzi. Ze wszystkim się zgadzam fakt jest taki że trudno jest zweryfikować choć by to czy ten akurat nigdy nie miał znaków pod skrzydłami.Zestaw faktycznie w tej skali chyba tylko robi MPM i jeszcze jakaś firma wydaje mi się że CMR ale cena zaporowa. Model już raczej pozostanie w takiej formie. Starałem się co nie co zweryfikować z dostępnymi fotkami i planami, i jeśli chidzi o chłodnicę to raczej tylko po jednej stronie a przeciwwagi na lotkach dystalne to fakt nie dokleiłem a mogłem moje przewinienie.Śmigło to prosto z zestawu po weryfikacji z planami zaakceptowałem w takiej formie. Dzięki za merytorykę . ;o)
SOPOL73
 

Re: Bf 109 V1 MPM 1:72

Postprzez chincz » wtorek, 12 stycznia 2010, 15:25

Chłodnice jak wół po obu stronach - widać wyraźnie na zdjęciach. Co do oznaczeń, to myślę, że jednak ich na spodzie nie było. Choć może się akurat mylę, bynajmniej się nie upieram ;o)
chincz
 
Posty: 190
Dołączył(a): środa, 21 stycznia 2009, 13:41

Re: Bf 109 V1 MPM 1:72

Postprzez SOPOL73 » wtorek, 12 stycznia 2010, 16:47

Na zdjęciach faktycznie można się dopatrzeć, instrukcja MPM nie jest dobra a w necie natrafiłem na takie plany:
Obrazek

Co ciekawsze nie ma ni jednej chłodnicy na skrzydłach. :shock:
SOPOL73
 

Re: Bf 109 V1 MPM 1:72

Postprzez chincz » środa, 13 stycznia 2010, 03:11

Ciut pogrzebałem i zwracam honor odnośnie oznaczeń na spodzie skrzydeł
Obrazek
Obrazek
Obrazek
W sumie na tych zdjęciach widać retusz. Zdjęcia pochodzą więc z różnych okresów lub jest to kwestia cenzury czy też czyichś artystycznych ambicji ;o)
Plany chyba jednak lepsze są w 1 części monografii AJPress
Źródło: AJPress
chincz
 
Posty: 190
Dołączył(a): środa, 21 stycznia 2009, 13:41

Re: Bf 109 V1 MPM 1:72

Postprzez spiton » środa, 13 stycznia 2010, 14:42

Podoba mi się model. Zwłaszcza chłodnica pod śmigłem. Ale gdybyś zrobił obie skrzydłowe chłodnice jak Pan Bóg przykazał, to by był dopiero czad!!!!!
Gratuluje bardzo ciekawego tematu!!
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 15 gości