Korekcja nosa czyli żywiczne smigła i kołpaki do Ił-2 1:48

Nabyłeś nowy model, chcesz pokazać zawartość pudełka lub o nią zapytać, słyszałeś o fajnych nowościach - podziel się tym z innymi.

Korekcja nosa czyli żywiczne smigła i kołpaki do Ił-2 1:48

Postprzez macias13_84 » wtorek, 9 lutego 2016, 16:32

Jako że wczoraj otrzymałem przesyłkę z HongKongu, z zestawem korekcyjnym do Szturmowika wyprodukowaną przez szerzej nieznaną w Polsce formę Komplekt Zip, postanowiłem nieco przybliżyć ten dość ciekawy moim zdaniem produkt.

Sam zestaw dedykowany jest dla calej rodziny modeli spod znaku Accurate Miniatures oraz ich klonów jakie zostały wprowadzone na rynek przez firmę Eduard oraz Italeri. Myślę iż z powodzeniem można by zastosować go również przy modelu Tamiji gdyż kołpak zestawowy wydaje się być zbyt szpiczasty, natomiast Komplekt zipowskie kolektory wydechowe to klasa sama w sobie.

Produkt porównam do oryginalnego zestawu zaproponowanego przez AcM oraz zestawu korekcyjnego od Vectora oraz rur wydechowych odlanych przez Airesa/Quickboosta.

Sam zestaw został zapakowany w niewielki woreczek strunowy, który to od razu wzbudził moje obawy jeżeli idzie o jakość zabezpieczenia delikatnych żywicznych elementów i niestety nie pomyliłem się, po wyjęciu okazało się że finezyjne w zamyśle producenta gniazdo rozrusznika zostało ułamane. Tutaj zdecydowanie góruje Vector którego poliestrowe pudełko dość dobrze zniosło swego czasu podróż z Anglii. Nad samym zestawem Vectora nie będę się rozwodzić gdyż można go nabyć w sklepach w Polsce i myślę iż jest znany.
ObrazekObrazek
Wracając zatem do meritum czyli zestawu z Komplekt Zip. Na komplet składają się:
kołpak osłony pasty śmigła wraz z rozrusznikiem
- łopaty śmigła
- żywiczne odlewy rur wydechowych
- krótka instrukcja.

Obrazek
Wszystkie odlewy wykonane są czysto i precyzyjnie bez większych nadlewek i pęcherzyków powietrza, jedyne co może razić w jakiś sposób, to nitowanie: jest nierówne widać, że kopyto dla formy wykonano odręcznie bez użycia nitowadła.

Kołpak osłony piasty śmigła oraz lopaty śmigła - Porównanie zestawów

Kolejno mamy Vectora, który ma na mój gust jest deczko zbyt szpiczasty(podobnie jak w modelu Tamiyii), ACeMowską zdradę o świcie, której kształtu nie warto nawet komentować, oraz rzeczonego Komplekt Zipa, który to wydaje się mieć zdecydowanie najpoprawniejszą formę. Przy montażu K-Z będziemy musieli skorzystać z kilku oryginalnych części z zestawu ACM/Edu/Ita tj. z samej piasty śmigła(od której aby zmieścić ją pod kołpak należy odciąć osłonę mechanizmu zmiany kąta położenia łopat) od samej piasty należy również odciąć niepoprawne łopaty śmigła, oraz tylna niezdejmowalną cześć kołpaka, która to po lekkim jej oraz wewnętrznej strony kołpaka przeszlifowaniu zaczyna dopiero pasować z zestawem K-Z.
Obrazek
Warto odnotować iż produkt K-Z posiada odwzorowanie metalowych kołnierzy na otworach w kołpaka.
Obrazek
Dokładnie takie można odnaleźć na fotografiach z epoki
Obrazek
Jak widać kołpak nie jest jedyną rzeczą na której popłynął AcM, zaproponowane łopaty mają zły kształt i są za wąskie,Obrazek

Spasowanie z modelem 1/48 Ił-2M – Eduard #8165

Propozycja pudełkowa
Obrazek

Vector VDS48026
Obrazek

Komplekt-Zip 48003
Obrazek

Kolektory wydechowe

Przejdźmy teraz do drugiej części zestawu wschodniego producenta, zatem żywicznych odlewów kolektorów wydechowych.
Porównywać będziemy w tym wypadku oryginalne części z zestawu Eduarda-AcM, Quickboostowe żywiczne oraz produkt K-Z

Zdecydowanie najlepiej odwzorowanym produktem jest ponownie K-Z, dobre wrażenie sprawiają cieniutkie ścianki oraz imitacja spawów, która z kolei jest zbyt mocno zaakcentowana na korpusie rur wydechowych, Komplekt Zip jest także pozbawiony dziwnego kołnierza na zakończeniu jaki zaproponował z kolei Quickboost.

Od góry mamy kolejno:
AcM/Eduard/italeri następnie Quickboost i na końcu K-Z
Obrazek
Porównanie z oryginałem zdaje się to potwierdzać
Obrazek


Spasowanie z modelem 1/48 Ił-2M – Eduard #8165

AcM/Eduard/Italeri
Obrazek
Obrazek

Quickboost QB48079
Obrazek
Obrazek

Komplekt Zip 48003
Obrazek
Obrazek


Jakie wyciągnąłem wnioski po porównaniu? Ano takie że Vector i Quickboost wylądował na allgero :mrgreen:
Avatar użytkownika
macias13_84
 
Posty: 1700
Dołączył(a): czwartek, 26 kwietnia 2012, 11:59
Lokalizacja: Zabrze

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Korekcja nosa czyli żywiczne smigła i kołpaki do Ił-2 1:

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » wtorek, 9 lutego 2016, 21:28

Nikt Ci nie podziękował za poświęcony czas to chociaż ja to uczynię bo wertuję często zasoby Hobbyeasy a te wyroby jakoś przegapiłem. Dzięki Tobie teraz wiem, że to pozycje godne uwagi. Zauważyłem, że zrobili również korekcje do Ił-4 -niestety aktualnie brak :-|
Avatar użytkownika
Mariusz Jarzyna ze Szczec

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3226
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:29

Re: Korekcja nosa czyli żywiczne smigła i kołpaki do Ił-2 1:

Postprzez macias13_84 » wtorek, 9 lutego 2016, 21:49

Polecam się :mrgreen: Jutro wrzucę żywice pod Zvezdowego Jaka-3 również z Komplektu
Avatar użytkownika
macias13_84
 
Posty: 1700
Dołączył(a): czwartek, 26 kwietnia 2012, 11:59
Lokalizacja: Zabrze

Re: Korekcja nosa czyli żywiczne smigła i kołpaki do Ił-2 1:

Postprzez FranekS » wtorek, 9 lutego 2016, 22:20

Tak przypomniałem sobie fotkę najlepiej moim zdaniem oddającą kształt kołpaka Iła :

http://i53.photobucket.com/albums/g64/PoorOldSpike/Photos%20Three/Il-2-Leningrad-Front.jpg

Faktycznie stożkowy jest tylko przedni segment, tylny powinien mieć lekko zakrzywiony obrys...od biedy można przyjąć że kołpak był zbudowany na bazie dwóch stożków. Niestety Vector słabiutko wypada ...AM tragiczny. Kompliekt Zip faktycznie najlepiej wygląda, tylko z nitami troszkę przesadzili ;o)

Pozdrawiam
FranekS
Avatar użytkownika
FranekS
 
Posty: 205
Dołączył(a): wtorek, 29 maja 2012, 17:07
Lokalizacja: Rzeszów


Powrót do Lotnictwo - in-boxy, nowości, opinie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości

cron