[1:72] Lotnicze nowości i zapowiedzi rynkowe

Nabyłeś nowy model, chcesz pokazać zawartość pudełka lub o nią zapytać, słyszałeś o fajnych nowościach - podziel się tym z innymi.

Re: [1:72] Lotnicze nowości i zapowiedzi rynkowe

Postprzez MarCo » piątek, 14 grudnia 2018, 21:39

luckyLUKE napisał(a):Recenzenci przemilczeli kilka zapadlisk [...]

Ojtam. Zaszpachluj. No wiem ze niemal każdą część, ale to są drobiazgi. Cały model sprawia bardzo pozytywne wrażenie. No dobra, statecznik poziomy będzie wredny do poprawy. Zostaw jako zmęczone ugięcie ugiętego płótna i będzie git.

luckyLUKE napisał(a):Recenzenci przemilczeli kilka zapadlisk [...]
Niestety jest to ostatnio jakaś niepokojąca tendencja wśród polskich producentów.

Chyba jednak kwestia zastosowanego tworzywa - te najlepszej jakośći to pilnie strzeżona tajemnica i producenci niechętnie zdradzają co sypią do wtryskarki.

luckyLUKE napisał(a):Recenzenci przemilczeli kilka zapadlisk [...]
To co mi się również nie spodobało, to wrzucenie luzem przeźroczystej ramki razem z całą resztą do jednej folii. Poza tymi "szczegółami" jest całkiem przyjemnie.

No właśnie z tym szkłem nie jest najlepiej więc jak się porysuje to dużej straty nie będzie :) Vacu było by lepsze.
Avatar użytkownika
MarCo
 
Posty: 311
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 11:56

Reklama

Re: [1:72] Lotnicze nowości i zapowiedzi rynkowe

Postprzez KR77 » piątek, 14 grudnia 2018, 21:54

Dawno, dawno temu - modele się sklejało. Teraz się tylko dyskutuje o ''kaczanach'' na wypraskach. Ciekawe co będzie się działo za lat 20. :mrgreen:
Avatar użytkownika
KR77
 
Posty: 1377
Dołączył(a): czwartek, 31 marca 2016, 15:07

Re: [1:72] Lotnicze nowości i zapowiedzi rynkowe

Postprzez HK » sobota, 15 grudnia 2018, 09:49

MarCo napisał(a):
luckyLUKE napisał(a):Recenzenci przemilczeli kilka zapadlisk [...]
luckyLUKE napisał(a):Recenzenci przemilczeli kilka zapadlisk [...]
Niestety jest to ostatnio jakaś niepokojąca tendencja wśród polskich producentów.

Chyba jednak kwestia zastosowanego tworzywa - te najlepszej jakośći to pilnie strzeżona tajemnica i producenci niechętnie zdradzają co sypią do wtryskarki.

Nie sądzę, aby producent modeli (!) miał coś wspólnego z produkcją tworzywa do wtryskarki, skoro zwykle nawet nie tłoczy ramek. Jestem dziwnie przekonany, że jako producent mogę sobie zażyczyć wtrysk z dowolnego super-hiper tworzywa, o ile będę za to chciał zapłacić.
Więc owszem, jakość tworzywa jest istotna, ale dla producenta modeli kwestią będzie cena plastiku a nie jego dostępność.
A my możemy sobie psioczyć na jamki skurczowe, czy łatwość obróbki, ale z dwóch dobrze opracowanych modeli lepiej sprzeda się tańszy, choć z gorszego materiału. Okazjonalny "sklejacz" pewnie nie zwróci na to uwagi, a modelarz sobie poradzi. Najwyżej ponarzeka na forum :)
Hendryk
HK
 
Posty: 514
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 11:07

Re: [1:72] Lotnicze nowości i zapowiedzi rynkowe

Postprzez Łukasz_K » sobota, 15 grudnia 2018, 10:55

HK napisał(a):o ile będę za to chciał zapłacić.


Po pierwsze jeżeli klient zarzyczy sobie z pierwotnego tworzywa to po przeliczeniu na ramki różnica w cenie między różnymi producentami nie będzie specjalnie znacząca, problem w tym że trzeba wiedzieć jaki się materiał chce, wtryskownia ma swoich dostawców i kupuje określone materiały w rozsądnych cenach bo kupuje zazwyczaj duże ilości na swoje potrzeby, a jakiś wynalazek w ilości 100kg to fakt cena poszybuje o kilka pln/kg w górę (ale nadal koszt w ramkach będzie wyższy na poziomie kilkudziesięciu groszy max).
Taki Plastyk np robi z przemiału tańszego od oryginału o jakieś 50% ale tworzywo jest jakie jest. Zdrowym jest natomiast dodanie kilku, kilkunastu % przemiału do oryginału, w dobrych proporcjach nie pogarsza to jakości plastiku - ale robi się tak przy masowej produkcji żeby oszczędzić te kilkanaście groszy na sztuce. Moim zdaniem przy takich szort runach cena tworzywa nie ma znaczenia, najwyżej my za to zapłacimy tą złotówkę więcej.

Po 2 jakość i rodzaj tworzywa co prawda ma znaczenie na jamki skurzczowe, ale nawet hiper ekstra deluxe nie pomoże jeżeli w projekcie formy elementy grubościenne nie zostaną dobrze zaprojektowane, a przepływ tworzywa przez formę nie będzie równomierny (dlatego zazwyczaj nie miesza się dużych elementów w ramce z małymi, tylko robi się je oddzielnie - np taki Trumpeter daje kilkanaście ramek - tylko że trzeba drążyć nową formę za kilkadziesiąt tysięcy, co przy tej skali projektu -short run- jest nieopłacalne.) W czasie produkcji jeżeli forma nie jest skopana dobry technolog jest w stanie tak ustawić maszynę żeby zredukować to zjawisko do minimum.

Reasumując, moim zdaniem to nie wina rodzaju tworzywa, ale wpływ bardzo wielu czynników zmiennych z wilgotnością powietrza włącznie :lol:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4868
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Re: [1:72] Lotnicze nowości i zapowiedzi rynkowe

Postprzez MarCo » sobota, 15 grudnia 2018, 12:23

astarott napisał(a):[...]różnica w cenie między różnymi producentami nie będzie specjalnie znacząca, problem w tym że trzeba wiedzieć jaki się materiał chce [...]

No ja właśnie o tym. Przy dużych seriach różnice w cenie plastiku nie mają aż takiego znaczenia, po prostu trudno się dowiedzieć co brać. A napisałem "producenci" celowo - wtryskarni jest obojętne co zasypią, wedle życzenia zleceniodawcy. Ale będą lojalni (duży producent ma to uregulowane umową) i nie powiedzą ci, co sypie konkurencja.
Oczywizmem jest kwestia umiejętnego zaprojektowania formy z rozdzieleniem elementów dużych i małych, ale tu AH nie ma wyboru bo konsekwentnie idą w "modele jednoramkowe"'. Taki mają "model biznesowy robienia modeli" i to utrudnia życie warsztatowi.
A na marginesie, nikt jeszcze nie zauważył że na lewej połówce Hurricane brakuje linii - został po niej tylko ślad, coś się chyba uszkodziło w formie.
Avatar użytkownika
MarCo
 
Posty: 311
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 11:56

Re: [1:72] Lotnicze nowości i zapowiedzi rynkowe

Postprzez Arcturus » sobota, 15 grudnia 2018, 12:33

Atlis napisał(a):Co ja paczę?

Obrazek

Jest, to prawda. W widocznej części usunąłem to w pięć sekund, gąbką ścierną :)
Avatar użytkownika
Arcturus

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 2079
Dołączył(a): wtorek, 28 września 2010, 20:07
Lokalizacja: Chrobacya

Re: [1:72] Lotnicze nowości i zapowiedzi rynkowe

Postprzez pepociufakers » sobota, 15 grudnia 2018, 14:36

Babole to normalna rzecz, a przed nami modele z jeszcze większymi babolami, ale za to jakie tematy.

Wznowienie P-47N,
Obrazek
I kolejna świetna wiadomość:
Obrazek
Obrazek

Kto ma tyle odwagi żeby w tej skali wydać Demona? Sword.

Pzdr.
Jaro
pepociufakers

Animal Planet
 
Posty: 588
Dołączył(a): piątek, 21 stycznia 2011, 15:01
Lokalizacja: 3Miasto

Re: [1:72] Lotnicze nowości i zapowiedzi rynkowe

Postprzez net_sailor » sobota, 15 grudnia 2018, 14:43

Cieszy mnie nowy Demon, bo nawet ostatnio zacząłem żałować, że pogoniłem swojego z Emhara.
Żeby jeszcze tak nowy F-11 Tiger się pojawił...
Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:01
Lokalizacja: Elbląg

Re: [1:72] Lotnicze nowości i zapowiedzi rynkowe

Postprzez pepociufakers » sobota, 15 grudnia 2018, 14:54

net_sailor napisał(a):Cieszy mnie nowy Demon, bo nawet ostatnio zacząłem żałować, że pogoniłem swojego z Emhara.
Żeby jeszcze tak nowy F-11 Tiger się pojawił...


Myślę, że prędzej czy później Sword wyda i Tigera. W sumie to widzę jeszcze dwa główne tematy: rzeczony F-11 Tiger i FJ-4.

Jaro
pepociufakers

Animal Planet
 
Posty: 588
Dołączył(a): piątek, 21 stycznia 2011, 15:01
Lokalizacja: 3Miasto

Re: [1:72] Lotnicze nowości i zapowiedzi rynkowe

Postprzez portalus » sobota, 15 grudnia 2018, 15:40

Gdzieś są już warsztaty z budową Hurriego z AH?
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:52
Lokalizacja: Swarzędz

Re: [1:72] Lotnicze nowości i zapowiedzi rynkowe

Postprzez potez » sobota, 15 grudnia 2018, 17:44

tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4711
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: [1:72] Lotnicze nowości i zapowiedzi rynkowe

Postprzez Rafal » sobota, 15 grudnia 2018, 22:40

potez napisał(a):https://www.modelforum.cz/viewtopic.php?f=57&t=124728


"Polacy zgłaszają widoczne ślady frezowania na kilku częściach i wiele przeciągów. Jak to wygląda z tobą? "

8-)
Google nie zwalnia z samodzielnego myślenia.
Rafal
 
Posty: 1276
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:09

Re: [1:72] Lotnicze nowości i zapowiedzi rynkowe

Postprzez Atlis » sobota, 15 grudnia 2018, 23:02

*prepadlín - jamek skurczowych, nie przeciągów
*u Teba - u Ciebie, nie z Tobą.

:-) ach ten Google.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 14:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: [1:72] Lotnicze nowości i zapowiedzi rynkowe

Postprzez GrzeM » sobota, 15 grudnia 2018, 23:55

potez napisał(a):https://www.modelforum.cz/viewtopic.php?f=57&t=124728


Jestem bardzo zbudowany merytoryczną atmosferą na czeskim forum!
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3108
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: [1:72] Lotnicze nowości i zapowiedzi rynkowe

Postprzez Atlis » niedziela, 16 grudnia 2018, 00:47

To jest temat wycięty przez administratora z dyskusji o nowościach w skali 1/72, nie merytoryczne pojednanie na temat Hurricanów.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 14:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - in-boxy, nowości, opinie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 32 gości