Pimp My YAK - czyli żywice do Zvezdowego Jaka-3

Nabyłeś nowy model, chcesz pokazać zawartość pudełka lub o nią zapytać, słyszałeś o fajnych nowościach - podziel się tym z innymi.

Pimp My YAK - czyli żywice do Zvezdowego Jaka-3

Postprzez macias13_84 » środa, 10 lutego 2016, 18:40

Ostatnio było o dodatkach do Iła-2, kontynuując wątek radziecki dziś będzie o aftermarketach do swoją drogą naprawdę udanego modelu jaki wypuściła rosyjska Zvezda, czyli Jak-3 w skali 1:48. Model skądinąd sam w sobie rewelacyjny, wygląda świetnie sklejony nawet prosto z pudła lecz i tu są pewne "momenty" od których co wrażliwszym mogą zacząć krwawić oczy.

Zatem w jaki sposób można odpicować takowego Jaka?
Ano można tak na ten przykład tak:mrgreen:
Obrazek

Lub zrobić taki tuning w sposób mniej spektakularny, czyli skorzystać z kilku gotowych dodatków...

Dziś zajmiemy się trzema produktami:
Vector VDS-48017
Kolplekt Zip 48016
Komplekt Zip 48018

Vector VDS-48077

Obrazek

Zaczniemy jak to się mówi z grubiej rury, czyli od najsłabszego elementu w modelu Zvezdy: zintegrowanych wlotów powietrza do gaźnika oraz chłodnic oleju, odlew z lekko szaro-kremowej żywicy, odlany czysto i precyzyjnie, bez pęcherzyków powietrza, zawiera również całkiem zgrabne wnęki podwozia, które to akurat w tym wypadku traktuję jedynie jako sympatyczny dodatek. Dlaczego tak? Ponieważ te zestawowe w cale nie są złe, po dodaniu kilku drucików jako imitacji przewodów będą prezentować się niewiele gorzej niż produkt Vectora. Sam produkt otrzymujemy w foliowym woreczku, całe szczęście brak w nim ażurowych elementów,które mogłyby się połamać

Obrazek
Cała zabawa z tym zestawem zaczyna się dopiero kiedy spojrzymy na wspomniane zintegrowane wloty powietrza, nie bez przyczyny zacząłem opis produktu od nich, tak naprawdę tylko dlatego warto zakupić ten zestaw korekcyjny gdyż zjadają te kaprawe zvezdowskie wlociki razem z butami. :lol:
Obrazek
Aby móc użyć tych odlewów w modelu Zvezdy, będziemy się musieli posłużyć czeską żyletką, na szczęście niemal całość operacji wykonuje się po istniejących liniach podziałowych, więc nie jest to czynność mocno skomplikowana.(rzeczone cięcia zaznaczyłem cienkimi czerwonymi liniami na zdjęciach)
Obrazek

I tradycyjnie fotogram oryginału
Obrazek

Komplekt Zip 48016

Obrazek

Drugim zestawem dodatków w jaki się zaopatrzyłem, a który jest niezbędnym moim zdaniem, jeżeli postawiliśmy sobie za cel sklejenie poprawnej merytorycznie miniatury radzieckiego myśliwca, jest zestaw K-Z 48016, na który składają się żywiczne kolektory spalin i korekcja kolejnej wtopy Rosjan: czyli śmigło wraz z jego kołpakiem.

Śmigło i kołpak

Obrazek

Podobnie jak w poprzednio omawianym zestawie Komplet Zipu do Iła-2, elementy zostały odlane z takiego samego ciemnoszarego tworzywa. Pozytywnie tym razem zaskoczyło mnie nitowanie, w przeciwieństwie do wcześniej prezentowanego zestawu, tutaj zastosowano już nitowadło, linie nitów są równe, odstępy pomiędzy nitami identyczne podobnie jak ich średnica i głębokość. Kołpak posiadał delikatne nadlewki, nie zauważyłem pęcherzyków powietrza. Tak samo jak w wypadku elementów do Iła producent jako opakowanie przewidział woreczek strunowy, troszkę obawiałem się o delikatne kolektory ale obyło się bez strat.

Owo śmigło jak i kołpak jest kolejnym "momentem" w modelu Jaka-3, w porównaniu do reszty zestawu sprawia wrażenie zrobionego za karę, gdyż odlano je z dwóch elementów a co gorsza dolną cześć wraz z łopatami śmigieł, sam kołpak zwęża się zbyt mocno ku wierzchołkowi i bardziej przypomina te widywane obecnie na warbirdach.
Obrazek

Łopaty śmigła są szersze i mniej szpiczaste niż te pudełkowe, i zdają się zdecydowanie lepiej przedstawiać formę oryginału
Obrazek

fotka
Obrazek

Spasowanie z modelem

Na początek oryginał Zvezdy, umieszczenie kołpaka na modelu jeszcze bardziej potęguje wrażenie odrobienia pańszczyzny

Obrazek


W celu osadzenia produktu Komplekt Zipu na modelu Zvezdy, należy ściąć 2-3mm trzpienia mocowania śmigła,
ObrazekObrazek

Kolektory wydechowe
Elementy dobrze odlane, z cieniutkimi ściankami bez większych nadlewek czy pęcherzyków powierza, z zaznaczonymi szwami spawów.
Obrazek

Spasowanie z modelem

Na pierwszy ogień oryginał z pudła
Obrazek

Żywice pasują idealnie, po odcięciu od kostki wlewowej są gotowe do zastosowania, nic nie musimy szlifować, wchodzą niczym dłoń w rękawiczkę, jedyne co należałoby poprawić to przedłużyć osłonę na pierwszej rurze wydechowej
Obrazek

I oryginał
Obrazek


Komplekt Zip 48018

Obrazek

Ostatnim dziś omawianym i zarówno największym objętościowo zestawem będzie 48018, podobnie jak poprzednie zapakowany został w woreczek strunowy. Na sam zestaw składają się posuwając się ku ogonowi:
- panel z wylotami z chłodnic oleju, z zasłonkami umożliwiającymi ustawienie w pozycji otwartej
- osłona chłodnicy cieszy wraz z zasłonką umożliwiającą wykonanie w pozycji otwartej
- komplet powierzchni sterowych wraz ze statecznikami poziomymi


Panel osłony chłodnic

Obrazek

Panel ładnie wykonany, czysto odlany bez pęcherzyków, zasłonki wymagają nieco pracy z papierem ściernym gdyż posiadają sporo delikatnych nadlewek ich kształt również nie jest idealny, pasują za to idealnie w kanały wylotowe powietrza. :mrgreen: Nitowanie ładnie wykonane, nity w niektórych obszarach lekko się rozjeżdżają, mają na szczęscie jednakową średnicę jak i głębokość.

Obrazek


Osłona chłodnicy cieczy

Obrazek

Póki co jedyny element na jakim znalazłem pęcherzyk powietrza, bardzo ładnie ponitowana, posiada imitację okuć na styku z płatowcem, czego niestety próżno szukać na wersji pudełkowej, daje nam możliwość wykonania zasłonki w pozycji uchylnej. Sama zasłonka, a właściwie jej zewnętrzne prowadnice mają lekki "daszek" doskonale trafiający w ścianki chłodnicy nad kanałem wylotowym powietrza.

Obrazek


Porównanie i pasowanie do modelu

Widać "eleganckie" przebiegi lini nitowania i okucia, niby szczegół, a jednak cieszy bardzo
Obrazek

Jeżeli idzie o różnice wymiarowe, to żywica jest nico wyższa przy wlocie, ma również lepiej wyprofilowaną krawędź wnętrza wlotu,która jest obła
Obrazek

Samo spasowanie do modelu będzie wymagać użycia papieru ściernego i możliwe że nieco również szpachli, żywica leży idealnie na punktach montażowych
Obrazek


Stateczniki i stery

Czysto odlane, wydają się być dodatkowo polerowane, gdyż pomimo zastosowania żywicy o identycznej barwie, mają zdecydowanie najgładszą, błyszczącą fakturę, bardzo ładnie wykonano imitację powierzchni krytej płótnem, odwzorowano nie tylko wypchnięcia materiału na żebrach, lecz również imitację bandaży wzmacniających. Niestety Zvezda nie pokusiła się nawet o próbę wykonania takowych
Obrazek

Stateczniki ze sterami wykonano jako oddzielny element, stateczniki mają wklęsłe gniazda do osadzenia sterów, które pasują jak ulał, samo połączenie z kadłubem modelu nie nastręcza problemów, wchodzą z delikatnym oporem, bez tendencji do wypadania z otworu
Obrazek
Obrazek

Ster kierunku

Obrazek
Powoli zbliżamy się do finału i niestety muszę teraz wlać łyżkę dziegciu, problem jest tej natury, iż ster kierunku jest delikatnie za szeroki, trzeba włożyć troszkę pracy by pocienić maksymalnie ścianki modelu oraz troszkę przeszlifować sam ster aby w miarę sensownie spasować oba elementy

Obrazek
Obrazek

Oraz oryginał
http://images78.fotosik.pl/316/783556a52c88763b.jpg


Lotki

Obrazek
Na sam koniec zostały do omówienia lotki i tu niestety jestem najmniej zadowolony z jakości produktu K-Z, elementy oczywiście prezentują równie wysoki poziom jak i pozostałe ale niestety są zbyt szerokie...

Obrazek
Mam nadzieję że jest to tylko kwestia wyszlifowania i pocienienia gniazd w modelu

Obrazek


To tyle na dziś, możliwe że niedługo wrzucę inbox kilku produktów z Alley-Cata i Freithoga jakie nabyłem dla Airfixowego Spita V
Ostatnio edytowano środa, 10 lutego 2016, 19:31 przez macias13_84, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
macias13_84
 
Posty: 1700
Dołączył(a): czwartek, 26 kwietnia 2012, 11:59
Lokalizacja: Zabrze

Reklama

Re: Pimp My YAK - czyli żywice do Zvezdowego Jaka-3

Postprzez xspace » środa, 10 lutego 2016, 19:18

Dzięki za przydatny opis dodatków !, z ajabym wydaje mi się że zvezda to rosyjska firma a nie ukraińska.
xspace
 
Posty: 415
Dołączył(a): wtorek, 22 stycznia 2013, 02:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Pimp My YAK - czyli żywice do Zvezdowego Jaka-3

Postprzez macias13_84 » środa, 10 lutego 2016, 19:27

Cholercia chyba faktycznie masz rację :oops: całe szczęście jeszcze dało się edytować
Avatar użytkownika
macias13_84
 
Posty: 1700
Dołączył(a): czwartek, 26 kwietnia 2012, 11:59
Lokalizacja: Zabrze


Powrót do Lotnictwo - in-boxy, nowości, opinie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości