eDay 2016 - streszczenie i info o nowościach Eduard

Nabyłeś nowy model, chcesz pokazać zawartość pudełka lub o nią zapytać, słyszałeś o fajnych nowościach - podziel się tym z innymi.

eDay 2016 - streszczenie i info o nowościach Eduard

Postprzez Atlis » czwartek, 6 października 2016, 11:07

Dla tych, którzy uważnie śledzą wątki o nowościach, inne fora (w tym czeskie), lub byli na eDay nie napiszę nic nowego, ale reszcie może się przydać.

Na ostatnim eDay odbył się tzw Kotel (kocioł), podczas którego szef firmy Eduard, Vladimír Šulc odpowiadał na pytania i zapowiadał nowości szykowane przez firmę przez najbliższe miesiące i lata.

Jeżeli ktoś ma dużo czasu (~2 godziny) i radzi sobie z językiem czeskim, polecam nagranie z Kotle, opublikowane na YT przez Eduard:

https://www.youtube.com/watch?v=zP8unW7p_mw

Najpierw w skrócie, czego możemy się spodziewać:

Skala 1/72

B.534 I i II serii,
Fokker D7,
MiG-21 - model w opracowaniu, premiera Q4/2017, sprzedaż Q1/2018,
Następnymi modelami po MiG-21 będą Me-109.

Oprócz tego będzie kilka repacków Hasegawa, w tym Liberator GR.3/5 (premiera na eDay 2017), póżniej GR.6/8 (eDay 2018). Rozważane są też jety i śmigłowce, ale jeszcze nie wiadomo które. Na pewno by chcieli Mosquito.

Skala 1/48

Fw-190A3,A4...A8 itd - Q4/2017,
S.E.5 - wiosna 2017,
Bf-109F2, F3, F4 - marzec/kwiecień 2017,
Bf-109K - w długoterminowych planach,
S/CS-199 - pojawi się razem z Bf-109G10, samolot zeskanowany, będzie, termin nie ustalono, ale wcześniej niż 109K,
Tempest - styczeń/luty 2018,
Mustang - Q4/2018, obecnie jest zbierana dokumentacja - wersje B/C/D/K i angielskie,
P-40 i Hurricane - w długoterminowych planach, repacku P-40M Hasegawy nie ma co się spodziewać - model był bardzo popularny, ale formy zostały zniszczone podczas trzęsienia ziemi,
MiG-21F i UM - F będzie, bez terminu. UM - “zrobimy go dla was, ale nie jest to model, który musimy mieć”.

Inne omówione:

MiG-19 - nie ma zainteresowania, może w przyszłości,
MiG-23 - repack Trumpeter - warunek - napisana książka o MiG-23 w Czechosłowacji - prace trwają,
Mustang będzie miał nity na skrzydłach - według Eduard na wszystkich samolotach, które badali nity są widoczne. Nawet jeżeli słabo, to są. Go figure.

Skala 1/32

Przedstawiony został P-47D-25 EduArt - repack Hasegawa, 2 markingi, z dodatków - koła Brassin, cztery śmigła, blachy. Ponieważ model jest dość drogi, reszta dodatków będzie sprzedawana osobno - bazooka, może baki (ogólnie dla 1/32). P-47D będzie 2000 sztuk,
P-40N od Hasegawy - w planach, na eDay została Eduard wręczona petycja o ten model,
Inne repacki Hasegawa - rozważane są F-16/F-18 może Mitchell

Inne poruszone tematy

Różna jakość wyprasek Spitfire 1/72 - Eduard zlecił część produkcji podwykonawcy. Ta seria jest gorsza niż wypraski, które są produkowane przez Eduard. Problem pojawił się już przy Fw-190. Eduard wiedział o problemie, mieli nadzieję, że im się uda dojść do stanu, kiedy wypraski będą identyczne, ale nie udało się. Nie będą dalej zlecane,
Srebrzenie/pajęczyny na wypraskach - problem znany, powodem jest wilgoć granulatu - Eduard zakupi/ł suszarkę granulatu i problem zostanie wyeliminowany,
Skurczanie się Brassinów/problem z ich rozmiarami - według Šulca problem polega głownie na tym, że części są projektowane dokładnie i nie ma potrzeby szlifować żywicę pod model (nie wiem o co konkretnie chodzi),
EduArt - następnym EduArtem będzie Fw-190A3/A4. Obiecana możliwość osobnego zamawiania rysunków EduArt jest nadal aktualna, tylko muszą rozwiązać problem logistyczny,
Eduard będzie sponsorował wydarzenie Model Brno 2017 - przygotują minimum jeden specjalny model. Termin 16.-17. czerwiec 2017,
Będzie druga seria modeli - Naši se vracejí,
Stalowe pasy - pierwotnie był materiał pod modele statków ze względu na grubość - 0,045mm. Eduard jest z nich bardzo zadowolony, są cienkie i łatwo się z nimi pracuje. Nie wykluczają wykorzystanie w innych projektach, obecnie na pewno będą ze stali robione flagi i RBF,
BFC - modelem będzie już zapowiedziany Bf-109G, do sprzedaży pójdzie pod koniec listopada 2016 - chcieliby zdążyć do 20.11. - rocznica BFC, ale nie wiadomo, czy się uda. Dla modelarzy nie budujących samoloty będzie modelem wstępu do BFC czołg Sherman i pojawi się na wiosnę 2017.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 14:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Reklama

Re: eDay 2016 - streszczenie i info o nowościach Eduard

Postprzez Krocionorzec » czwartek, 6 października 2016, 12:51

Ostatnie zdanie mnie zaciekawiło, ale jest napisane niezrozumiałym dla mnie dialektem. Rozumiem poszczególne słowa, ale sens mi umyka. Możesz troszkę przybliżyć? Co to BFC? Wiesz może o jakiego Shermana się rozchodzi (Eduard ma już w ofercie przepak M4A1 Taski)?
Pozdrawiam, Michał
Kingsajz dla każdego!!!

Obrazek
Avatar użytkownika
Krocionorzec
 
Posty: 340
Dołączył(a): wtorek, 4 marca 2014, 09:33

Re: eDay 2016 - streszczenie i info o nowościach Eduard

Postprzez karambolis8 » czwartek, 6 października 2016, 12:54

karambolis8
 
Posty: 2257
Dołączył(a): poniedziałek, 21 września 2009, 08:24

Re: eDay 2016 - streszczenie i info o nowościach Eduard

Postprzez Kuba P. » czwartek, 6 października 2016, 13:19

Czy w temacie 109 G-10 pojawiły się jakieś magiczne terminy jak WNF/Mtt/Erla?
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: eDay 2016 - streszczenie i info o nowościach Eduard

Postprzez Krocionorzec » czwartek, 6 października 2016, 14:54

karambolis8 napisał(a):http://lmgtfy.com/?q=eduard+bfc


Ok, już wiem co to BFC. Dalej jednak nie wiem co ma do tego Sherman.
Pozdrawiam, Michał
Kingsajz dla każdego!!!

Obrazek
Avatar użytkownika
Krocionorzec
 
Posty: 340
Dołączył(a): wtorek, 4 marca 2014, 09:33

Re: eDay 2016 - streszczenie i info o nowościach Eduard

Postprzez Atlis » czwartek, 6 października 2016, 14:58

Krocionorzec - BFC: Eduard Bunny Fighter Club https://www.eduard.com/bfc/ że by zostać członkiem, trzeba kupić model w specjalnej edycji BFC.

Kuba - nie, G10 była wspomniana podczas rozmowy o S-199, bez szczegółów.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 14:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: eDay 2016 - streszczenie i info o nowościach Eduard

Postprzez potez » czwartek, 6 października 2016, 17:27

Atlis napisał(a):Skurczanie się Brassinów/problem z ich rozmiarami - według Šulca problem polega głownie na tym, że części są projektowane dokładnie i nie ma potrzeby szlifować żywicę pod model (nie wiem o co konkretnie chodzi),

Pitu pitu Szulcowe.... ten sam problem co w airesie. Czasami żywica ma większy skurcz niż fabryka podaje i pozamiatane. potrzebna jest selekcja i sezonowanie. Jeden odlew ma dobry wymiar a inny jest 3 mm za krótki, było swego czasu na ten temat dosyć głośno. Inna wersja tego problemu to krzywe sidewindery nie dające sie wyprostowac - za szybko rozformowane.

Krocionorzec napisał(a): Dalej jednak nie wiem co ma do tego Sherman.

Do tej pory były dwa modele z króliczymi malowaniami które musiałems kupić w eduardosklepie, żeby zostać członkiem ich fan clubu i mieć zniżki na stoiskach edka pod warunkiem, ze przyszedłeś w króliczej koszuce:
1) Mig 21 MF z marchewką 1:48
2) Mig 15 z królikiem 1:72
na tym Edayu wprowadzili specjalne karty identyfikujące -rozesłali je mailem przed edayem. Z iinych benefotów poza dodatkowym rababtem w edkosklepie dostajesz wstep na e-day za darmo i modele na wstep za friko.
Wrzucaja shermana bo dla pancerniaków nic nie milei a w sumie tez można trochę z nich pieniążków pociągnąć 8-)
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: eDay 2016 - streszczenie i info o nowościach Eduard

Postprzez Dominik » czwartek, 6 października 2016, 19:16

Atlis napisał(a):Różna jakość wyprasek Spitfire 1/72 - Eduard zlecił część produkcji podwykonawcy. Ta seria jest gorsza niż wypraski, które są produkowane przez Eduard. Problem pojawił się już przy Fw-190. Eduard wiedział o problemie, mieli nadzieję, że im się uda dojść do stanu, kiedy wypraski będą identyczne, ale nie udało się. Nie będą dalej zlecane,


A na mnie naskoczono gdy napisałem, ze coś nie teges wyglądają wypraski. Gdy zobaczyłem FW 190A-8 już mi cuś nie pasowało (podobnie jeśli chodziło o Spity w 1/72). Ale co tam. Czepialski jestem, ne c'est pas.
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Re: eDay 2016 - streszczenie i info o nowościach Eduard

Postprzez marco2607 » czwartek, 6 października 2016, 21:42

Dominik napisał(a): Czepialski jestem, ne c'est pas.


Zawsze dobre może być lepsze, ale znajdź na rynku lepszą 190a. Mało tego stosunek ceny do jakości samych wyprasek jest super - nie ma konkurencji. :!: :!: :!:
Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
marco2607

Animal Planet
 
Posty: 3307
Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2009, 18:25
Lokalizacja: Białystok

Re: eDay 2016 - streszczenie i info o nowościach Eduard

Postprzez Dominik » czwartek, 6 października 2016, 22:14

ale ja nie twierdze, ze te modele są błe. Z tego co widziałem w internetach są the best. Chodzi mi tylko o jakość odlewów (o czem Vladimir Sulc wspomniał)

A i tak czekam na nowe Tempesty. Mam tez cichą nadzieję, że zrobią FW 190A-4 w wersji Trop.
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Re: eDay 2016 - streszczenie i info o nowościach Eduard

Postprzez Krocionorzec » piątek, 7 października 2016, 08:14

potez napisał(a):...


No i można po ludziowemu odpowiedzieć. Dziękuję ci, Potezu za wyjaśnienie.
Pozdrawiam, Michał
Kingsajz dla każdego!!!

Obrazek
Avatar użytkownika
Krocionorzec
 
Posty: 340
Dołączył(a): wtorek, 4 marca 2014, 09:33

Re: eDay 2016 - streszczenie i info o nowościach Eduard

Postprzez sq9ans » piątek, 7 października 2016, 08:38

Kuba P. napisał(a):Czy w temacie 109 G-10 pojawiły się jakieś magiczne terminy jak WNF/Mtt/Erla?


Wydaje mi się, że na jednym z monitorów były wyświetlane "obrazki" 3d z podpisami BF-109 G-10 WNF i Erla. Czy było Mtt nie pamiętam.
sq9ans
 
Posty: 399
Dołączył(a): poniedziałek, 18 lutego 2008, 11:16

Re: eDay 2016 - streszczenie i info o nowościach Eduard

Postprzez MarCo » piątek, 7 października 2016, 15:14

Atlis napisał(a):Różna jakość wyprasek Spitfire 1/72 - Eduard zlecił część produkcji podwykonawcy. Ta seria jest gorsza niż wypraski, które są produkowane przez Eduard. Problem pojawił się już przy Fw-190. Eduard wiedział o problemie, mieli nadzieję, że im się uda dojść do stanu, kiedy wypraski będą identyczne, ale nie udało się. Nie będą dalej zlecane,

A ktoś potrafi wytłumaczyć na czym polegają różnice ? Ew jak odróżnić "drugą serię" od "pierwszej" ? Redancz czeskiego Modelarza (moderator, znaczy) porównał jakość Eduardowych jako "topową" a podwykonawcy jako "średnią". Rozumiem z tego że różnice powinny być znaczące - ale jakie ? Szukałem w otchłani, ale internety milczą na ten temat.

Dominik napisał(a):A na mnie naskoczono gdy napisałem, ze coś nie teges wyglądają wypraski. Gdy zobaczyłem FW 190A-8 już mi cuś nie pasowało (podobnie jeśli chodziło o Spity w 1/72). Ale co tam. Czepialski jestem, ne c'est pas.

A dasz radę opisać różnice? Jakie są elementy oryginalnych wyprasek, a jakie tych od podwykonawcy. Najlepiej to pokazać na zdjęciach, o ile nie wymagam za dużo... Całkiem poważnie mnie to zainteresowało. Szukam konkretów bo fajnie by było wiedzieć co się ma w szafce. Fakty typu "coś nie teges" tudzież "cuś nie pasuje" nic mi nie mówią :(
Porównałem wypraski Spita IXc kupionego zaraz na premierze i te z RC - nie widzę różnicy. Ale: albo mam z tej samej wtryskarki (i nie mam pojęcia czy z tej "lepszej" czy "gorszej"), albo...nie wiem na co zwrócić uwagę.
Avatar użytkownika
MarCo
 
Posty: 311
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 11:56

Re: eDay 2016 - streszczenie i info o nowościach Eduard

Postprzez Bercik » piątek, 7 października 2016, 20:49

marco2607 napisał(a):
Dominik napisał(a): Czepialski jestem, ne c'est pas.


Zawsze dobre może być lepsze, ale znajdź na rynku lepszą 190a. Mało tego stosunek ceny do jakości samych wyprasek jest super - nie ma konkurencji. :!: :!: :!:


Te 190tki mimo, że pięknie wyglądają na ramkach, to niestety trochę parszywie się składają. Nic nie do przeskoczenia, ale w sytuacji, gdy części nie pasują, wszystkie te piękne detale powierzchni zaczynają być problematyczne. Robię aktualnie A-8 i A-5 i w obu to samo...
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Bercik
 
Posty: 878
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:03

Re: eDay 2016 - streszczenie i info o nowościach Eduard

Postprzez Atlis » piątek, 7 października 2016, 21:53

@MarCo - w filmiku jest o tym mowa od 13:35 do 16:35, możesz posłuchać. Nie jest powiedziane dokładnie jak wygląda problem, tylko że wypraski robione przez Eduard są świetne a wypraski robione podwykonawcą są tylko lekko ponadprzeciętne. Podwykonawca miał mieć formy samolotów Siemens Schuckert, Fw-190 i Spitfire. Obecnie ma Eduard robić wszystkie wypraski sam, chyba, że nie będą się wyrabiać, to znów komuś zlecą.

@Bercik - o tym, że Fw-190 nie jest najlepiej zaprojektowana wiadomo nie od dziś. Pewnie dlatego robi Eduard new tool. :)
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 14:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - in-boxy, nowości, opinie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości