Końcówki skrzydeł Jaka 1 Arma Hobby 1/72...

Nabyłeś nowy model, chcesz pokazać zawartość pudełka lub o nią zapytać, słyszałeś o fajnych nowościach - podziel się tym z innymi.

Re: Końcówki skrzydeł Jaka 1 Arma Hobby 1/72...

Postprzez Rafal » wtorek, 31 grudnia 2019, 19:08

ochli napisał(a):
Rafal napisał(a):
ochli napisał(a):Skrzydło też będziecie ciąć żeby sprawdzić czy profil jest prawidłowy?Nie zapomnijcie sprawdzić głębości bierznika w oponach czy sie zgadza.


Możesz się zająć swoimi sprawami?

Bo co?Temat tylko dla miszczów?


Bo zaczynasz awanturę. Kolegom i mi rzuciła się w oczy jedna rzecz warta sprawdzenia a Ty jak klasyczny troll robisz wrzutkę z innego wątku (który powinien być nauczką). Ile razy i tu i na innych forach ludzie się zastanawiali czy modele mają błędy, od małych aż po grube. Pamiętasz jak Trumpeter po zjechaniu przez modelarzy jeden z modeli po pól roku zrobił od nowa? Albo 109 od Edka który doczekał się poprawki?

ps. jeśli Twoje sugestia i cięciu i mierzeniu nie była czystą złośliwością to chyba jakiś emotikonów zabrakło.

ps2. więcej na tą zaczepkę nie będę odpowiadał
Google nie zwalnia z samodzielnego myślenia.
Rafal
 
Posty: 1276
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:09

Reklama

Re: Końcówki skrzydeł Jaka 1 Arma Hobby 1/72...

Postprzez xmen » wtorek, 31 grudnia 2019, 19:54

Rafal napisał(a):Kolegom i mi rzuciła się w oczy jedna rzecz warta sprawdzenia


Tak faktycznie odkryliście "wielki" błąd.To ile tam brakuje tych dziesiątych mm brakuje?

Rafal napisał(a):Pamiętasz jak Trumpeter po zjechaniu przez modelarzy jeden z modeli po pól roku zrobił od nowa? Albo 109 od Edka który doczekał się poprawki?


Nie pamiętam.Nie zajmuję się pierdołami.
Czy poprzedni post był złośliwością?Poprostu staram się dostosować do poziomu dyskusji na tym forum.Szukajcie dziury w całym dalej.Miłej zabawy.
Avatar użytkownika
xmen

Animal Planet
 
Posty: 1161
Dołączył(a): sobota, 2 grudnia 2017, 11:02

Re: Końcówki skrzydeł Jaka 1 Arma Hobby 1/72...

Postprzez Maciej Noszczak » wtorek, 31 grudnia 2019, 20:09

Rafal napisał(a):
Wojciech Perkowski napisał(a):Dzięki - wyjaśnia dużo - nasuwa się pytanie jak sie ma Kużniecow do "realu" ?


Ten wątek powinien wyjaśnić: http://scalemodels.ru/modules/forum/vie ... 14205.html

Są tam skany pomiarów Jak-1 zrobionych przez Niemców. Końcówka nie jest taka ostra. Pierwszy wpis w wątku.


Wg mnie ta dokumentacja nie wyjaśnia zbyt wiele, są to skrzydła Jaka 1 w wersji I-szej, bez kroplowej osłony kabiny. Proszę zwrócić uwagę na kompletnie inne obrysy wnęki podwozia. (Zresztą w niemieckim źródle mamy I26 sugerujące pierwszą serię)

Scan na Brittmodeller dotyczy wersji 7, więc raczej szukałbym źródeł dla wersji 1M.
Z poważaniem:
arch. Maciej Noszczak

http://www.facebook.com/MNoszczak
Maciej Noszczak
 
Posty: 39
Dołączył(a): niedziela, 2 grudnia 2018, 08:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Końcówki skrzydeł Jaka 1 Arma Hobby 1/72...

Postprzez Maciej Noszczak » wtorek, 31 grudnia 2019, 20:17

... cd: Przeglądam dalej wątek i widzę coś takiego na 3 stronie:
http://scalemodels.ru/modules/forum/viewtopic.php?t=14205&postdays=0&postorder=asc&start=40
Obrazek
Tutaj autor postu zwraca uwagę na spiczaste zakończenie skrzydła.

Co o tym myślicie? Zapraszam do dalszej dyskusji.
Z poważaniem:
arch. Maciej Noszczak

http://www.facebook.com/MNoszczak
Maciej Noszczak
 
Posty: 39
Dołączył(a): niedziela, 2 grudnia 2018, 08:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Końcówki skrzydeł Jaka 1 Arma Hobby 1/72...

Postprzez Artur Rzepka » wtorek, 31 grudnia 2019, 20:35

ochli napisał(a):Skrzydło też będziecie ciąć żeby sprawdzić czy profil jest prawidłowy?Nie zapomnijcie sprawdzić głębości bierznika w oponach czy sie zgadza.


Ja tam lubię merytoryczne, pozbawione osobistych wycieczek spory (czyli powyższy "incydent profilowy" się w to nie wpisuje, mym skromnym zdaniem) - ale zazwyczaj nie po to, by coś później poprawiać, tylko by poznać dobre/złe strony stojącego pana półkownika. Taki tam głód wiedzy. 8-)
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 15:02
Lokalizacja: W-wa

Re: Końcówki skrzydeł Jaka 1 Arma Hobby 1/72...

Postprzez Wojciech Perkowski » wtorek, 31 grudnia 2019, 20:42

Maciej Noszczak napisał(a):
Rafal napisał(a):
Wojciech Perkowski napisał(a):Dzięki - wyjaśnia dużo - nasuwa się pytanie jak sie ma Kużniecow do "realu" ?


Ten wątek powinien wyjaśnić: http://scalemodels.ru/modules/forum/vie ... 14205.html

Są tam skany pomiarów Jak-1 zrobionych przez Niemców. Końcówka nie jest taka ostra. Pierwszy wpis w wątku.


Wg mnie ta dokumentacja nie wyjaśnia zbyt wiele, są to skrzydła Jaka 1 w wersji I-szej, bez kroplowej osłony kabiny. Proszę zwrócić uwagę na kompletnie inne obrysy wnęki podwozia. (Zresztą w niemieckim źródle mamy I26 sugerujące pierwszą serię)

....


Jest jeszcze kwestia jakigo krzywika Herr Zeichner przyłożył wykreślając końcówke. W każdym bądź razie dla odczuwających potrzebę poprawki zadanie dosc proste.
Wojtek
Wojciech Perkowski
 
Posty: 705
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 14:07
Lokalizacja: okolice Białegostoku

Re: Końcówki skrzydeł Jaka 1 Arma Hobby 1/72...

Postprzez potez » wtorek, 31 grudnia 2019, 22:09

O tym już byl kiedyś gadka w losioznawczym temacie.
To są zawsze kształty w rzucie rozwijalne geometrycznie: koła, elipsy...
Tutaj klasyka: dwie elipsy, widać na rysunku :mrgreen:
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Końcówki skrzydeł Jaka 1 Arma Hobby 1/72...

Postprzez Puskal » wtorek, 31 grudnia 2019, 22:30

Witam wszystkich. Model robiłem wg planów z książki Yakovlev. Yak 1 vol. I i II
Sergei Kouznetsov, Alexander Rusetski Kagero
tam są takie rysunki (fotki nie skany)
Obrazek
Obrazek

wymiary skrzydła nałożone na plany modelu

Obrazek

oraz model 3D nałożony na plany
Obrazek

Model jest zgodny z tymi planami, nie wiem na ile te plany są zgodne z oryginałem, materiały z tej książki jednak przekonały mnie na tyle, że model 3D robiłem na ich podstawie.
Avatar użytkownika
Puskal
 
Posty: 642
Dołączył(a): piątek, 1 marca 2013, 22:53

Re: Końcówki skrzydeł Jaka 1 Arma Hobby 1/72...

Postprzez cris » wtorek, 31 grudnia 2019, 23:36

Puskal napisał(a): Model robiłem wg planów z książki Yakovlev. Yak 1 vol. I i II
Sergei Kouznetsov, Alexander Rusetski Kagero

A zdjęciom prawdziwych samolotów też się przyglądałeś Marcinie ?
To chyba bardzo ważne przy projektowaniu takiego modelu. Tylko żebyś mnie źle nie zrozumiał ,nić nie insynuuje-po prostu pytam :P
A tak wogóle, to fajnie z Twojej strony że się odezwałeś w tej sprawie 8-)
Teraz dobrze by było ,aby ktoś kto ma tą publikację i model Jaczka ,po prostu przyłożył skrzydełko do planów i zrobił fotkę -ot tak ,po staremu ,jak to się w dawnych modelarskich czasach robiło ,bo na ,,moje oko'' to obrys w modelu i te plany też się ździebko różnią -ale ja to uprzedzony jestem :mrgreen:
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 848
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 20:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Końcówki skrzydeł Jaka 1 Arma Hobby 1/72...

Postprzez Jostein » środa, 1 stycznia 2020, 00:17

cris napisał(a):
Puskal napisał(a): Model robiłem wg planów z książki Yakovlev. Yak 1 vol. I i II
Sergei Kouznetsov, Alexander Rusetski Kagero

A zdjęciom prawdziwych samolotów też się przyglądałeś Marcinie ?
To chyba bardzo ważne przy projektowaniu takiego modelu. (...)

Bardzo ważne pytanie. Zwłaszcza w kontekście tego, co napisano na blogu Army w temacie podsumowania Huragana IIC. Cytuję:
"Wykorzystaliśmy w końcu malowanie w Day Fighter Scheme wprowadzonym na krótko po rozpoczęciu produkcji wersji IIc. Profil barwny i zdjęcie zaleźliśmy w książce Tonego O’Toole Hurricane and Sea Hurricane”. Tu popełniliśmy jeden błąd, przegapiliśmy fakt, że samolot na zdjęciu miał kółko ogonowe z wersji Mk I. Na profilu barwnym w książce było ono w wersji późnej (...)".
Avatar użytkownika
Jostein
 
Posty: 1309
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Końcówki skrzydeł Jaka 1 Arma Hobby 1/72...

Postprzez wasilewskiadam » środa, 1 stycznia 2020, 00:34

Ładny Jak:) końcówki jak końcówki są różne:) " każdy ma swoją". Jak Army mi się podoba..Jak BrenGuna też)
Adam Wasilewski
KMMR 08/15 Białystok
Avatar użytkownika
wasilewskiadam
 
Posty: 362
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 18:20
Lokalizacja: KMMR 08/15 Białystok

Re: Końcówki skrzydeł Jaka 1 Arma Hobby 1/72...

Postprzez Wojciech Perkowski » środa, 1 stycznia 2020, 16:15

Puskal napisał(a):...

Model jest zgodny z tymi planami, nie wiem na ile te plany są zgodne z oryginałem, materiały z tej książki jednak przekonały mnie na tyle, że model 3D robiłem na ich podstawie.


Fair enough. Wiadomo jak nieraz trudno jest poruszać się w gąszczu sprzecznej ze sobą dokumentacji, ....a zadania nie można ciągnąć w nieskończoność.
cris napisał(a):....
A tak wogóle, to fajnie z Twojej strony że się odezwałeś w tej sprawie ...

...otóż to.



Ciekawe, czy są możliwości techniczne (uzasadnione finansowo :) ) delikatnego dodrążenia formy - coś poniekąd podbnego wykonano w przypadku skrzydeł Iskry (nie chodziło o niuanse obrysu) - jęśli wykonalne, może warto rozważyć. Mniej fatygi dla sklejacza coś podszlifować niż
1. kroić,
2. rozsuwać,
3.sztukować,
4.lepić,
5.szpachlować,
6. szlifować,
7.poprawiać szpachlowanie,
8. szlifować ostatecznie,
9. zmierzyć sie z brakiem zadowolenia z efektu całej operacji :) .
Wojtek
Wojciech Perkowski
 
Posty: 705
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 14:07
Lokalizacja: okolice Białegostoku

Re: Końcówki skrzydeł Jaka 1 Arma Hobby 1/72...

Postprzez cris » środa, 1 stycznia 2020, 20:27

Wojciech Perkowski napisał(a):Ciekawe, czy są możliwości techniczne (uzasadnione finansowo :) ) delikatnego dodrążenia formy - coś poniekąd podbnego wykonano w przypadku skrzydeł Iskry (nie chodziło o niuanse obrysu) - jeśli wykonalne, może warto rozważyć. Mniej fatygi dla sklejacza coś podszlifować niż

Wojtku nie zakładajmy najgorszego. :P
Może,ten obrys jest ok ,albo np. rozpiętość jest odrobinę za duża ,to można wtedy ,,stępic'' bez straty te szpice i zaokrąglić delikatnie końcówki (3min roboty) -zakładając że w ogóle będzie to potrzebne .
Problemem będą te utracone ,,bąbelki " lampek ,ale można je odtworzyć jakimś gęstym cyjanoakrylem ,czy inną modelarską miksturą ;o)
Dlatego ja bardzo ,chciałbym zobaczyć fotki wypraski skrzydeł przyłożonej do ,,planów Kuzniecowa'' w 1/72 jak to tam leży, skoro było na podstawie nich robione.
Osobiście mam bardzo stare (ale jare :mrgreen: ) plany z ,,Klubu 1:72 Skrzydlatej Polski" i Monografie Aj-Pressu ,które pewnie są ,,Passe",ale tam aż tak zwężających się końcówek też nie widzę. ;o)
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 848
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 20:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Końcówki skrzydeł Jaka 1 Arma Hobby 1/72...

Postprzez piotr dmitruk » środa, 1 stycznia 2020, 20:30

Jeszcze plany z 'Modelista-Konstruktora"
Obrazek
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9941
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Końcówki skrzydeł Jaka 1 Arma Hobby 1/72...

Postprzez cris » środa, 1 stycznia 2020, 20:33

Piotrze to jest Jak 7 trochę jednak inny profil skrzydła ;o)
Więc czort wie jak tam z ,,tymi nieszczęsnymi'' końcówkami było .W Jak 1 i Jak1b też (tak na oko ) jest według planów Aj-pressu minimalna ,ledwo dostrzegalna różnica. W 1b smuklej jakby na końcach.
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 848
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 20:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - in-boxy, nowości, opinie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości