"Smoke trails" czyli F-4D Phantom 1/48 Hasegawa (W.K.W.G.)

(...-08.04.2009)

Re: "Smoke trails" czyli F-4D Phantom 1/48 Hasegawa (W.K.W.G.)

Postprzez Frosty » poniedziałek, 17 sierpnia 2009, 00:07

Hmm od ostatniej aktualizacji minęły już 2 miesiące.. Ale to nie tak, że nic się nie działo... Tempo prac wpradzie spadło, na co wpływ miały ciągłe problemy z doprowadzeniem powierzchni do oczekiwanego wyglądu... Czasem korciło mnie, żeby już "zostawić jak jest" ale zawsze jakiś wewnętrzny głos mi podpowiadał: "jak tak zostawisz, bedziesz tego żałował"...
No więc najpierw zmyłem cały podkład (bo w niektórych miejscach od poprawek jego warstwa zrobiła się stanowczo za gruba). musiałem też rozwiązać problem nadal leciutko ruszających się wlotów - ich dolna krawędź cały czas lekko "pracowała" powodując pękanie farby, i nawet szpachlowanie tego miejsc super glutem niewiele dawało - w końcu w desperacji nalałem do środka kadłuba trochę wikolu, który po stwardnieniu wreszcie załatwił sprawę. Dokończyłem też kokpit wklejając celownik (żywiczna podstawa uległa uszkodzdeniu przy ciągłym operowaniu modelem, więc musiałem ją zrobić na nowo z cieniutkich kawałeczków plastiku), lusterka (przykleiłem je na... "Liquitape'a" - nie ryzykowałem w ten sposób zmatowienia szkła od oparów CA, a ponieważ i tak kabina będzie zamknięta, to mocna spoina nie jest szczególnie potrzebna...) Niestety na tym etapie postanowiłem znów gruntownie odtłuścić powierzchnię przed malowaniem, ale nieostrożnie obchodziłem się z wodą i dostała sie ona do kokpitu, pod już przyklejoną owiewkę... Nie chcąc ryzykować powstania brzydkich zacieków musiałem owiewkę odkleić, powtórnie wypolerować, poprzyklejać jeszcze raz lusterka i ponownie przykleić ją do kadłuba... Wczoraj wreszcie psiknąłem pre-shadeing a dziś pomalowałem dolna powierzchnie farbą Extracolor FS16622 - USAF Vietnam Light Grey, rozcieńconą Leveling thinerem. Kolor jest na moje oko świetnie dobrany ale kryje wyjątkowo słabo... choć ma to tę zaletę, ze nie trzeba się tak obawiać utraty czarnego cieniowania. W paru miejscach konieczne będą lekkie poprawki, ale generalnie jestem zadowolony... Biorąc pod uwagę, że to pierwsze malowanie z pre-shadeing'iem... ok może nie pierwsze, ale poprzednie było na tym samym modelu więc się nie liczy :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Jeżeli dobrze pójdzie, to w środę zacznę malować brązowym (Tan)... nie mogę sie już doczekać :D

P.S. zdjęcia nie są najlepsze, bo zaczynało się powoli ściemniać, a moje sztuczne oświetlenie ich robienia się raczej nie nadaje...

P.P.S

A tu zdjęcie zrobione w świetle dnia. Tuż po jego wykonaniu psiknąłem jeszcze parę poprawek, ale generalnie tak zostaje...

Obrazek
"Deliberty planned fighter sweep went just as we hoped. The Mig's came up. The Mig's were aggressive. We tangled. They lost"
- Col. Robin Olds, shortly after operation "Bolo", Ubon, Thailand
Avatar użytkownika
Frosty
 
Posty: 578
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 23:11
Lokalizacja: Kraków

Reklama

Re: "Smoke trails" czyli F-4D Phantom 1/48 Hasegawa (W.K.W.G.)

Postprzez Frosty » czwartek, 29 października 2009, 22:41

Boję się nawet sprawdzać, kiedy ostatnio aktualizowałem ten wątek... Od tamego czasu po raz kolejny (sic!) zaszły zmiany w koncepcji malowania - Xtracolor coprawda wyglądał nieźle, ale słabe krycie spowodało, że musiałem położyć dosyć grubą warstwę. Samo w sobie to nie było tragedią, ale kiedy doszło do kilkukrotnego zadrapania powierzchni (dla mnie rzecz niemal nieunikniona w czasie oprerowania modelem) odchodził razem z podkładem, pozostawiając wyraźną nierówność powierzchni. Zamalować tego nie było jak, bo przeszlifować się tej farby nie dało (pomimo całkowitego wyschnięcia zachowywała się pod papierem ściernym jak guma). Same Model Mastery też mi jakoś średnio przypadły mi do gustu. Na płaskich powierzchniach było ok, ale przy przejściu kadłub - skrzydło pojawiał się paskudny odkurz - i to pomimo mocnego rozcieńczenia i dość niskiego ciśnienia. W końcu znów poszedł w ruch zmywacz Wamodu i proces malowania rozpoczałem od nowa (a wcześniej lekkiego szpachlowania i szlifowania - surfacer w końcu też się zmył...). Tym razem postanowiłem się przełamać, i zainwestowałem w słynne farbki Gunze. Co za zmiana! Nagle okazało się, że malowanie też może sprawiać wielką frajdę! Powierzchnia przepiękna, satynowa, farba schnie momentalnie, zero odkurzu. Nawet problem jakieś paprochów (kurzu?) który wcześniej spędzął mi sen z powiek nagle zniknął - magia jak nic... Muszę tu podziękować Arturowi, bo to jego modele, które można oglądać w galeri, przekonały mnie do tych farb. Wczoraj udało mi się położyć jasny-szary na spód, oraz "tan" i jasną zieleń na górę (3 kolory na dzień - kiedyś rzecz nie do pomyślenia!). Dziś doszła ciemna zieleń wieńcząc dzieło :D
Oczywiście nie było całkowicie bezproblemowo - "Blue Tack" odchodząc zabrał ze sobą troszkę "tan'a" i szarego z żywicznych wlotów, zielonego z blaszek pod światła do lotów w formacjach (zapomniałem o tym napisać - przy dopasowywaniu wlotów itp nie udało mi się uniknąć ich uszkodzenia, dlatego zeszłifowałem je na płasko i zastąpiłem blaszkami Edka dedykowanymi do F-4E) a przy operowniu modelem urwałem jedną z klap, ale z tym poradziłem sobie w parę chwil. Więcej fotek rzucę, jak będzie lepsze oświetlenie (w dzień :D ) ale tak jedna dla urozmaicenia tekstu się znajdzie. Teraz czekają mnie jeszcze drobniutki poprawki, oraz trzeba pomyślec o bezbarwnym pod kalki. Zastanawiam się, czy użyc lakieru Microscale, MM, czy może akrylowego XtraColor?

Obrazek

Nie ma to jak F-4 w klasycznym SEA Camo (South-East Asia) :D

Acha, i jeszcze jedno. Zanim kupiłem farby Gunze miałem pewne wątpliwości (zrodzone przy czytaniu innych wątków warsztatowych), związane z wierności oddania kolorów przez te farby. Jak widać, przynajmniej w tym przypadku, wydają się niemal idealne!
"Deliberty planned fighter sweep went just as we hoped. The Mig's came up. The Mig's were aggressive. We tangled. They lost"
- Col. Robin Olds, shortly after operation "Bolo", Ubon, Thailand
Avatar użytkownika
Frosty
 
Posty: 578
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 23:11
Lokalizacja: Kraków

Re: "Smoke trails" czyli F-4D Phantom 1/48 Hasegawa (W.K.W.G.)

Postprzez Arkady72 » piątek, 30 października 2009, 12:19

Pod kalki polecam lakier MM, kiedys go uzywalem i bylo OK. Microscale mnie lekko zawiodl ale moze to byl moj blad - dalem za cienka warstwe i kalki mi sie "swiecily" potem. XtraColor niestety nie znam. Obecnie uzywam Gunze.
Milo widziec progres w budowie modelu tego pieknego samolotu. SEA rzadzi.
Tworzona dziś przyszłość będzie naszą teraźniejszością!
Avatar użytkownika
Arkady72

WM2
 
Posty: 1910
Dołączył(a): sobota, 19 stycznia 2008, 10:27

Re: "Smoke trails" czyli F-4D Phantom 1/48 Hasegawa (W.K.W.G.)

Postprzez Frosty » piątek, 6 listopada 2009, 23:33

Jak zwykle Arkady miał rację... Model Master kładzie się świetnie...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na razie poszła góra. Dół zaliczy jeszcze "tyci-tyci" poprawki szarą, zanim dostanie swoją wartwę "gloss'a".
Udało mi się też (w miarę :) ) pomalować osłonę radaru i czarny podkład pod Alclady w rejonie silników.
Muszę się też wreszcie wziąć za podwozie i pylony podskrzydłowe. Podwieszenia będą raczej standardowe. 4x AIM-9D , 4xAIM-7E i zasobnik SUU-23 z działkiem "Vulcan" 20mm. Ten ostatni, to żywica True Details - kupiłem dwa egzemplarze i oba są niestety odlane nieszczególnie (spróbuje je trochę poprawić - m.in lufy z igieł... itp). Daruję sobie chyba zbiorniki pod skrzydłami - jakoś mi linię szpecą... :D A tak swoją drogą, to zarówno Sidewinder'y, jak i Sparrow'y z zestawu są raczej nieszczególne - zastanawim się, czy jakaś firma robi jakieś ładne żywice, lub czy ew. warto inwestować w zestaw uzbrojenia Hasegawy. No, chyba, że ktoś ma jakieś do odsprzedania...

P.S. A tak wogóle, to zapomniałem wcześniej napisać, że kamuflaż malowany był z pomocą Blue-tack'a i... foli aluminiowej - takie połączenie sprawdza się znakomicie i gorąco je wszystkim polecam.
"Deliberty planned fighter sweep went just as we hoped. The Mig's came up. The Mig's were aggressive. We tangled. They lost"
- Col. Robin Olds, shortly after operation "Bolo", Ubon, Thailand
Avatar użytkownika
Frosty
 
Posty: 578
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 23:11
Lokalizacja: Kraków

Re: "Smoke trails" czyli F-4D Phantom 1/48 Hasegawa (W.K.W.G.)

Postprzez Frosty » wtorek, 15 grudnia 2009, 01:18

Typowo dla mnie - dwa kroki do przodu, jeden w tył... Co człowiek jedną rzecz poprawi, to spapra następną... Ale mimo wszystko prace idą do przodu. Dół dostał gloss'a (i schnie - dlatego fotki na razie brak). Góra, po poprawkach, też czeka na następną warstwę lakieru. Pomalowałem też ogon w rejonie silników. Mieszanka różnych Alcladów. Może nie jest idealnie, ale tak naprawdę na każdej maszynie wyglądało to inaczej. Goleni podwozia użyję jednak plastikowych. Biały metal "Aeroclub'u" to nic innego jak kopia części z zestawu... tylko gorsza... Na pewno od siebie dodam przewody hamulcowe itp. Ludzie się dziwnie patrzyli, jak w Duxford leżałem na plecach pod samolotem i cykałem fotki wnęk i goleni, ale przynajmniej mam dobry materiał :D Amortyzatory to BMF - podchwycone w F-18 Wojtka Fajgi - wyglądają (na moje oko) naprawdę fajnie. Fotki robiona na szybkiego. Jak skończę z kładzeniem "błysku" zrobię lepsze... Acha - ten zielony nalot wewnątrz wlotu powietrza jeszcze zlikwiduję...
.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Edit: Przepraszam za literówki - Tak to jest, jak się pisze o późnych porach...
"Deliberty planned fighter sweep went just as we hoped. The Mig's came up. The Mig's were aggressive. We tangled. They lost"
- Col. Robin Olds, shortly after operation "Bolo", Ubon, Thailand
Avatar użytkownika
Frosty
 
Posty: 578
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 23:11
Lokalizacja: Kraków

Re: "Smoke trails" czyli F-4D Phantom 1/48 Hasegawa (W.K.W.G.)

Postprzez Frosty » czwartek, 17 grudnia 2009, 21:24

Miałem wrzucić parę fotek w lepszym świetle, ale akurat halogen mi padł... Jak model podeschnie to jakieś w dziennym świetle zrobię...

Kolejna warstwa "błysku" - tym razem już pod kalki... Wcześniej jeszcze pozbyłem się paru "niedoskonałości powierzchni" na lewej burcie, w rejonie owiewki. Zobaczymy teraz ile to będzie schło... Będzie czas pobawić się przy pylonach, siłownikach hamulców aerodynamicznych, pokrywach podwozia i uzbrojeniu. Jedyne co mnie martwi, to to, że Aeromaster (czy "Errormaster" jak ktoś go ostatnio nazwał) zapomniał o kalce na pokrywę przedniego koła - tą z reflektorami. Powinien się tam znajdować numer 463. Zastanawiam się teraz skąd go wytrzasnąć... Prędzej czy później wezmę się za własnoręczne durkowanie takich brakujących kalek, ale tym razem chodzi jedynie o trzy cyferki, więc może któryś z kolegów, drukując coś dla siebie, byłby przy okazji w stanie pomóc i mnie... Głupio by było marnować cały arkusik na taką rzecz...

A tak już na marginiesie, to zauważyłem, że temat na ponad 2k odwiedzin, a komentrzy brak... Ale to może i dobrze. To, że nie jestem Wojtkiem czy Arkadym, to wiem, więc na fale zachwytów nie liczę. Ale przynajmniej nikt jeszcze mnie nie zbeształ, a to już dla mnie naprawdę duże osiągnięcie... :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"Deliberty planned fighter sweep went just as we hoped. The Mig's came up. The Mig's were aggressive. We tangled. They lost"
- Col. Robin Olds, shortly after operation "Bolo", Ubon, Thailand
Avatar użytkownika
Frosty
 
Posty: 578
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 23:11
Lokalizacja: Kraków

Re: "Smoke trails" czyli F-4D Phantom 1/48 Hasegawa (W.K.W.G.)

Postprzez Michał U. » piątek, 18 grudnia 2009, 16:25

Wygląda bardzo ładnie. Czekam na kalki i brudzenie.
Z kalkami "463" to spróbuj może w dziale "Giełda", bo tu nie wszyscy zaglądają.
Pozdrawiam

M.
Avatar użytkownika
Michał U.
 
Posty: 162
Dołączył(a): czwartek, 23 października 2008, 16:07

Re: "Smoke trails" czyli F-4D Phantom 1/48 Hasegawa (W.K.W.G.)

Postprzez Frosty » środa, 13 stycznia 2010, 19:55

Kolejny mały kroczek do przodu. Zostawilem na razie maski na wiatrochronie (ciężko by było wyciąć nowe, a przyjdzie przecież jeszcze kilka warstw lakieru). Golenie podwozia, dysze silników i stateczniki zamontowana na razie na sucho.

Obrazek
"Deliberty planned fighter sweep went just as we hoped. The Mig's came up. The Mig's were aggressive. We tangled. They lost"
- Col. Robin Olds, shortly after operation "Bolo", Ubon, Thailand
Avatar użytkownika
Frosty
 
Posty: 578
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 23:11
Lokalizacja: Kraków

Re: "Smoke trails" czyli F-4D Phantom 1/48 Hasegawa (W.K.W.G.)

Postprzez Arkady72 » czwartek, 14 stycznia 2010, 00:40

Ladnie wyszlo zroznicowanie kolorow na rufie. Mam na mysli te rozne odcienie metaliczne. Fotki troche kiepskie...
Tworzona dziś przyszłość będzie naszą teraźniejszością!
Avatar użytkownika
Arkady72

WM2
 
Posty: 1910
Dołączył(a): sobota, 19 stycznia 2008, 10:27

Re: "Smoke trails" czyli F-4D Phantom 1/48 Hasegawa (W.K.W.G.)

Postprzez Frosty » czwartek, 14 stycznia 2010, 01:46

Ano fotki fotkami - ciemno za oknem, słabe oświetlenie w pokoju. Jak już skończę, to z pewnością postaram się o lepsze... i w świetle dziennym. A apropos kolorów... Dziękuję za dobre słowo. Malowane Alclad'ami - "duralluminum" i "dark alluminium" do których dodwałem różne ilości "jet exhaust"
"Deliberty planned fighter sweep went just as we hoped. The Mig's came up. The Mig's were aggressive. We tangled. They lost"
- Col. Robin Olds, shortly after operation "Bolo", Ubon, Thailand
Avatar użytkownika
Frosty
 
Posty: 578
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 23:11
Lokalizacja: Kraków

Re: "Smoke trails" czyli F-4D Phantom 1/48 Hasegawa (W.K.W.G.)

Postprzez Adam » piątek, 15 stycznia 2010, 12:41

Ten samolot też bardzo mi się podoba i buduję modele z wojny wietnamskiej, ale w skali 1/72. Podziwim twoją wakę z przeciwnościami, sam niewiem czy z taką desperacją potrafiłbym tak walczyć. Pewnie nie raz tu wdanę. Pozdrawaiam :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 2929
Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 11:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: "Smoke trails" czyli F-4D Phantom 1/48 Hasegawa (W.K.W.G.)

Postprzez Frosty » poniedziałek, 15 lutego 2010, 21:01

Powoli zbliżam się chyba do końca!

Wash oraz "smoke" Tamiyi na linie podziału...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trzeba jeszcze na nowo pomalować lewe światło do lotów w formacjach... Zastanawiam się tylko, czy lekko nie przesadziłem ze "smoke'iem" na wlotach, ale tak już raczej zostanie...
"Deliberty planned fighter sweep went just as we hoped. The Mig's came up. The Mig's were aggressive. We tangled. They lost"
- Col. Robin Olds, shortly after operation "Bolo", Ubon, Thailand
Avatar użytkownika
Frosty
 
Posty: 578
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 23:11
Lokalizacja: Kraków

Re: "Smoke trails" czyli F-4D Phantom 1/48 Hasegawa (W.K.W.G.)

Postprzez Maxek » wtorek, 16 lutego 2010, 00:33

Bardzo ładny.
Kończ już go!!!
Piotr Maksiak "Maxek"
Avatar użytkownika
Maxek
 
Posty: 471
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

Poprzednia strona

Powrót do Wielki ;) Konkurs Wielkiego Gonza

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron