Nieuport 16, Eduard 1/48 Weekend Edition (W.K.W.G.)

(...-08.04.2009)

Nieuport 16, Eduard 1/48 Weekend Edition (W.K.W.G.)

Postprzez KoValus » czwartek, 25 grudnia 2008, 18:14

Witam:)

Jako, że są Święta, szukałem sposobu na świąteczne lenistwo i postanowiłem się zabrać za w/w modelik:) Model przeleżał już jakiś czas na mojej półce i stwierdziłem, że na niego już pora (muszę tu nadmienić, że dodatkową motywacją dla mnie była relacja w ostatnim numerze Super Modelu).
Model jest już na pewno dobrze znany, niestety jest to golas, bez żadnych dodatków i tylko z jednym malowaniem (chociaż akurat bardzo atrakcyjnym Adiutanta Maxime Lenoir z escadrille N23), więc będzie trzeba co nieco pokombinować, żeby choć trochę go wzbogacić.
Moje największe wątpliwości budzi malowanie, przede wszystkim wnętrza kabiny (sklejka czy płótno?) i kratownicy (z czego była wykonana?), oraz dolnych powierzchni (Eduard podaje, że były malowane na aluminium, tak samo jak osłona silnika, jednak mnie się wydaje to trochę mało prawdopodobne).
Jeżeli ktoś by miał jakieś informacje to bardzo proszę o pomoc.

Tak na szybko zdjęcie wyprasek:
Obrazek

No i przede wszystkim chciałem życzyć wszystkim Wesołych Świąt:)

Pozdrawiam
Kamil
Pozdrawiam
Kamil
KoValus
 
Posty: 97
Dołączył(a): niedziela, 23 września 2007, 19:55
Lokalizacja: Kraków

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Nieuport 16, Eduard 1/48 Weekend Edition (W.K.W.G.)

Postprzez wasilewskiadam » piątek, 26 grudnia 2008, 21:09

Hmm...drugi dzień Świąt :P a mi sie zebrało na odpisywanie/
Malowanie wnętrza -raczej sklejka (boki) do linia zaznaczoa na modelu, góra kadłuba przed "kabiną" chyba też. Co do dolych powierzchni to.....na pewno nie takie aluminium jak osłona śilnika raczej lakier bezbarwny z dodatkiem proszku aluminiowego + inne dodatki np. czarny wyjdzie cos szaro srebrnego.
To moja opinia, ale w związku z ostrym świętowaniem radze poczekać na inne dobre :lol: rady.

a jeszcze dwa dni wolnego :idea:
Adam Wasilewski
KMMR 08/15 Białystok
Avatar użytkownika
wasilewskiadam
 
Posty: 362
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 18:20
Lokalizacja: KMMR 08/15 Białystok

Re: Nieuport 16, Eduard 1/48 Weekend Edition (W.K.W.G.)

Postprzez KoValus » piątek, 9 stycznia 2009, 18:18

Praca ruszyła odrobinę do przodu. Z niedługo powinienem skleić kadłub do kupy.Z efektów jestem średnio zadowolony, na szczęście nie wiele z tego będzie widać:P
Kolejny etap to silnik, tu będzie trochę problemów. Po pierwsze przesunięcia form, które są bardzo ciężkie do usunięcia:/ Zeszlifowałem je, ale teraz obawiam sie, ze moje odtwarzanie wyglądu cylindrów nie będzie najlepsze. Drugi problem to kolektory wydechowe. Nie jestem pewny, czy powinny być z przodu (tak jak w Nieuporcie 11), czy z tyłu (tak jak w Nieuporcie 17). Dodatkowym problemem jest to, ze w przypadku, gdy są z przodu, wszystko pasuje, jednak gdy są z tyłu, będzie trzeba przerabiać, bo silnik za bardzo wystaje:/ W instrukcji nie jest to wystarczająco wyjaśnione:/

Oto fotki tego co już zrobiłem (pył z drążka sterowego już usunąłem), przepraszam za jakość, uczę się dopiero:)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam
Kamil
KoValus
 
Posty: 97
Dołączył(a): niedziela, 23 września 2007, 19:55
Lokalizacja: Kraków

Re: Nieuport 16, Eduard 1/48 Weekend Edition (W.K.W.G.)

Postprzez potez » piątek, 9 stycznia 2009, 22:21

Kilka uwag:
Sklejka tylko z przodu tam gdzie pokrywka, dalej do tyłu płótno.
Silnik wyrzuć do smieci i kup sobie z Vectora, ew. kopię, można kupić na wystawach - w Bytomiu w lutym na 100% będzie można go dostać - kosztuje grosze a efekt to w ogóle inna liga.
Kratownica z drewna!
Dół kadłuba francuski wynalazek - kup farbę z Mister Kita - dostaniesz w Karayi, francuskie aluminium do płótna było szarawe, jest od nich genialna farba do tego. A farbka kosztuje 8-10 PLN więc nie zbankrutujesz :mrgreen: .
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4682
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Nieuport 16, Eduard 1/48 Weekend Edition (W.K.W.G.)

Postprzez wojtek_fajga » piątek, 9 stycznia 2009, 23:01

KoValus napisał(a):Drugi problem to kolektory wydechowe. Nie jestem pewny, czy powinny być z przodu (tak jak w Nieuporcie 11), czy z tyłu (tak jak w Nieuporcie 17).


Powinny być z tyłu. Choć z drugiej strony w Windsock Datafile Special - Nieuport Fighters jest zdjecie Nieuporta 16 z zainstalowanym silnikiem Le Rhone 110 koni, który ma te rury dolotowe z tyłu. To nie były kolektory wydechowe, tylko kanały doprowadzajace mieszankę do cylindrów. Kolektorów wydechowych nie było - silniki rzygały spalinami bezpośrednio z cylindrów.


Wnętrze kolory powinno mieć tak jak napisał potez z tym, że te krzyże w kratownicy to naciągi i powinny być szarosrebrne.
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: Nieuport 16, Eduard 1/48 Weekend Edition (W.K.W.G.)

Postprzez KoValus » sobota, 10 stycznia 2009, 19:23

Dziękuję za uwagi:) Wnętrze przemaluję jakoś w przyszłym tygodniu, bo muszę wpierw farbę kupić do płótna, naciągi w ramie pomalowałem gun metalem i je zostawię, ramę spróbuję pomalować trochę jaśniejszymi brązami. Z silnikiem może być trochę problem, ten z Vectora wygląda bardzo fajnie, jednak kosztuje tyle co model. Nieuport jest moim pierwszym szmatopłatem, traktuję go jako pole do nauki i szczerze mówiąc trochę żal byłoby mi wydawać pieniądze na silnik, szczególnie, ze nie zastosowałem żadnych blaszek. Wolę zainwestować w kolejny model i dodatki do niego.
Pozdrawiam
Kamil
KoValus
 
Posty: 97
Dołączył(a): niedziela, 23 września 2007, 19:55
Lokalizacja: Kraków

Re: Nieuport 16, Eduard 1/48 Weekend Edition (W.K.W.G.)

Postprzez potez » sobota, 10 stycznia 2009, 19:33

Te rury tak dokładnie to ssały powietrze do gaźnika ;o)
Kopia Vectora kosztuje cię max 25PLN, efekt naprawdę widać - bardziej niż ewentualnie użyte blaszki- w tym samolocie z przodu to po prostu tylko silnik widać.
Tu masz zdjęcia Nieuporta XXIII - chodzi o kolorystykę wnętrza, nieuporty były robione na jedno kopyto:
http://users.skynet.be/fa233213/En/RealAircrafts/Nieuport/Nie23.html
http://users.skynet.be/fa233213/En/RealAircrafts/Nieuport/Nieuport23.html
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4682
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Nieuport 16, Eduard 1/48 Weekend Edition (W.K.W.G.)

Postprzez wojtek_fajga » sobota, 10 stycznia 2009, 19:43

potez napisał(a):Te rury tak dokładnie to ssały powietrze do gaźnika ;o)


Ale chyba mówimy o tych kilku rurach od korpusu silnka do poszczególnych głowic cylindrów, a nie o tych dwóch z obu boków kadłuba tuż za silnikiem...
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: Nieuport 16, Eduard 1/48 Weekend Edition (W.K.W.G.)

Postprzez potez » sobota, 10 stycznia 2009, 20:14

oppps sorry mea culpa :cry: te przy silniku to kolektory dolotowe
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4682
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Nieuport 16, Eduard 1/48 Weekend Edition (W.K.W.G.)

Postprzez KoValus » niedziela, 11 stycznia 2009, 00:22

Przekonałeś mnie:) spróbuję skądś dostać ten silnik (choć będzie ciężko, bo nie wiem skąd, a w Bytomiu może mnie nie być:/), postaram się tez kupić blaszkę Parta z fotelami, bo widzę, ze ten w zestawie jest nie za bardzo.
Pozdrawiam
Kamil
KoValus
 
Posty: 97
Dołączył(a): niedziela, 23 września 2007, 19:55
Lokalizacja: Kraków

Re: Nieuport 16, Eduard 1/48 Weekend Edition (W.K.W.G.)

Postprzez wojtek_fajga » niedziela, 11 stycznia 2009, 10:35

KoValus napisał(a):...spróbuję skądś dostać ten silnik (choć będzie ciężko, bo nie wiem skąd, a w Bytomiu może mnie nie być:/) ...



Skontaktuj się z użytkownikiem naszego forum: Łukaszem Laskowskim http://www.pwm.org.pl/memberlist.php?mode=viewprofile&u=504 on powinien mieć parę silniczków i pewnie odstąpi...
Nie jest to co prawda Le Rhone lecz Oberursel (tutaj możesz go obejrzeć: http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=12&t=4283&st=0&sk=t&sd=a&start=135 )
, ale moim zdaniem możesz spokojnie go zastosować - niewiele się różnią. Z pewnością będzie to znacznie lepiej wyglądało niz to co zaproponował producent modelu.
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: Nieuport 16, Eduard 1/48 Weekend Edition (W.K.W.G.)

Postprzez Timi » niedziela, 11 stycznia 2009, 12:30

Możesz też w KSmodel się zapytać
pozdrawiam
Tomasz Modłasiak
(a) Bułki (i tak) nie pikają!!

http://timimodelfactory.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Timi
 
Posty: 1614
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 15:49
Lokalizacja: Częstochowa[K.M. Rozbitek:]

Re: Nieuport 16, Eduard 1/48 Weekend Edition (W.K.W.G.)

Postprzez wasilewskiadam » niedziela, 11 stycznia 2009, 18:13

Witam
KoValus- chyba troszke Ci namieszałem z malowankiem.
Tak to jest jak sie myśl jedno a pisze drugie.Kadłub dorewienkowy do lini zaznaczonej na kadłubie :( tylko zapomniałem dopisac czy z przodu czy z tyłu.
Dobrze, że ktoś to wyprostował.
Sorki :oops:

Itak jak w przysłowiu: Dodrymi radami piekło wybrukowane :lol:
Adam Wasilewski
KMMR 08/15 Białystok
Avatar użytkownika
wasilewskiadam
 
Posty: 362
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 18:20
Lokalizacja: KMMR 08/15 Białystok

Re: Nieuport 16, Eduard 1/48 Weekend Edition (W.K.W.G.)

Postprzez KoValus » czwartek, 12 lutego 2009, 00:38

Wracam po dłuższej przerwie, prace się niestety trochę przeciągają:/ Wnętrze jest już prawie skończone (zastanawiam się tylko, co zrobić z fotelem i pasami). Mam już też silnik i potrzebne farby:) A oto fotki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Z całości jestem średnio zadowolony, najbardziej nie podobają mi się naciągi, wyszły mi za grube, a dodatkowo użyła za dużo kleju do ich przyklejenia, co zaowocowało drobnymi uszkodzeniami powierzchni:/ Element z manetką przepustnicy również nie bardzo mi się podoba(niestety nie miałem dostępu do blaszki, więc kombinowałem).

Pozdrawiam
Kamil
Pozdrawiam
Kamil
KoValus
 
Posty: 97
Dołączył(a): niedziela, 23 września 2007, 19:55
Lokalizacja: Kraków


Powrót do Wielki ;) Konkurs Wielkiego Gonza

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość