P11/III Jerzego Kossowskiego

Tutaj wszyscy mogą dyskutować na temat konkursowych modeli, jak również samolotu rzeczywistego.

P11/III Jerzego Kossowskiego

Postprzez iras67 » czwartek, 5 lutego 2009, 12:29

P11/III Jerzego Kossowskiego -przymierzam się do tego tematu, zdjęć jest trochę ,gorzej jest z planami mam jedynie P11A ze starego Aerohobby i trochę "inne" z monografii A.J.Press.Samej maszyny Kossowskiego trzeciego prototypu tylko rysunek sylwetki bocznej...
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2705
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Reklama

Re: P11/III Jerzego Kossowskiego

Postprzez potez » czwartek, 5 lutego 2009, 12:59

To jest ten z gładkim pokryciem?
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4711
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: P11/III Jerzego Kossowskiego

Postprzez iras67 » czwartek, 5 lutego 2009, 17:40

Potez-niestety pokrycie żłobkowane chyba :?: , muszę jakiś patent na to znaleźć, ale więcej wyzwań z kadłubem bo zestawu P11a nie ma chyba :idea: Jakieś żywice albo waku z poprawnym kadłubem były czy się mylę.
Zestaw wyjściowy to nasz jedyny wtryskowy Mirage :) tylko niewiele z tego do modelu wykorzystam skrzydła i statecznik poziomy ale i to trzeba poprzerabiać, kadłub od podstaw waku ....
Malowanie od masek bo wszystko wielkie nawet znaczek PZL da się wyciąć
Nie wiem jak z kabiną ale będę się wzorować na P11A
Chcę ten egzemplarz bo to potęga była wtedy, najlepszy na świecie,jeszcze ...i basta no i z roku największych triumfów naszego lotnictwa.
Obrazek
Ostatnio edytowano czwartek, 5 lutego 2009, 18:39 przez iras67, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2705
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: P11/III Jerzego Kossowskiego

Postprzez CzarekB » czwartek, 5 lutego 2009, 17:51

Sorki panowie, ze wtrace takie male OT, ale ...
Ten hangar widoczny za samolotem stoi do dnia dzisiejszego, jest teraz czescia szkoly pilotow cywilnych.
Nawet sie zbytnio nie zmienil ;o)
Czarek.
Czarek.
Avatar użytkownika
CzarekB
 
Posty: 1205
Dołączył(a): niedziela, 14 października 2007, 23:30
Lokalizacja: Naples, FL.

Re: P11/III Jerzego Kossowskiego

Postprzez iras67 » czwartek, 5 lutego 2009, 18:11

Czarek ,super wiadomość. Możesz tym w Ameryce przypomnieć kto był najszybszy wtedy... :P
Obrazek
Obrazek
Obrazek
zdjecia A.J.Press
Ta jedynastka ma dużo zdjęć z ujęciami z różnych stron , aż się prosi o odtworzenie , Tym bardziej że modelu nie widziałem jeszcze.

tu widać słabiej kabinę,i małe sprostowanie literówka z datą "Skrzydlatej "się przytrafiła ;o)
Obrazek
zdjęcia "Skrzydlata Polska"
W ofercie Broplanu jest P11A , czy gdzieś można znależć inbox tego zestawu, ma ktoś te wypraski....opinie o mile widziane :)
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2705
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: P11/III Jerzego Kossowskiego

Postprzez potez » piątek, 6 lutego 2009, 00:34

Ja buduje też p 11a- zaczynam relację w ciągu dwóch najbliższych tygodni, skończę tylko fokkera na Bytom - niestety miałem z nim "mały" crash i skończyło sie na budowie z punktu wyjścia, ale za to jest dużo lepszy, bo w międzyczasie dużo materiałów znalazłem- wracając do tematu - kadłub robię od zera - broplan to SHIT!!! nic sensownego z niego nie wyciśniesz, nie trzyma kształtu, grubość ścianek wynosi 0,3 mm a linie i nity to niekształtne rowy. Służę ewentualnie skorupkami vacu własnej produkcji- powinny być dostepne do końca lutego :mrgreen:
Ostatnio edytowano piątek, 6 lutego 2009, 10:13 przez potez, łącznie edytowano 2 razy
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4711
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: P11/III Jerzego Kossowskiego

Postprzez Jarek Gurgul » piątek, 6 lutego 2009, 09:42

iras67 napisał(a):W ofercie Broplanu jest P11A , czy gdzieś można znależć inbox tego zestawu...

Niezupełnie in-box, ale można co nieco zobaczyć:
http://hsfeatures.com/pzlag_1.htm
i jeszcze kilka zdjęć tutaj:
http://s205409446.onlinehome.us/Gal3/2901-3000/Gal2973_PolishAircraft_Golebiewski/00.shtm

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6075
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: P11/III Jerzego Kossowskiego

Postprzez iras67 » piątek, 6 lutego 2009, 13:49

Wygląda na to że Broplan dał wielkie wklęsłe nity ,chyba samemu trzeba będzie zrobić kadłub
Tymczasem wertuję wszystkie Skrzdlatej Polski jakie mam i znalazłem jeszcze taką fotkę
ciekawa bo pokazuje budowę osłony i rury wydechowe, podwozie ,niestety sama fotografia bardzo mała jakość słaba
Obrazek
Szukam wyraźnej z osłoną i wydechem, nie mam pewności jak wyglądała owiewka kabiny
To zdjęcie zrobione w czasie gdy prototyp nie posiadał numerów na kadłubie,
chyba w tym samym czasie powstała ta fotografia:
Obrazek
zdjęcie A.J.Press
Wydaje mi się że owiewka była taka, zdjęcia z autografem Kossowskiego oraz to z płozą na wózku wskazują na taką
Obrazek
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2705
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: P11/III Jerzego Kossowskiego

Postprzez Paweł Wymysłowski » sobota, 7 lutego 2009, 16:04

iras67 napisał(a):Potez-niestety pokrycie żłobkowane chyba :?:

Wg Glassa prototypy P.11 od I do III były "gładkie".
Pozdrawiam
Paweł
Avatar użytkownika
Paweł Wymysłowski
 
Posty: 566
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 12:08
Lokalizacja: Z lasu

Re: P11/III Jerzego Kossowskiego

Postprzez iras67 » sobota, 7 lutego 2009, 16:37

Niestety "Polskie Konstrukcje Lotnicze" Tom 2 jeszcze nie mam :-> a z materiałów które posiadam pisze jedynie o P-11/I że miał skrzydła na gładko, jednak pierwsze zdjęcie trochę budzi niepokój, bo nie widać wzdłużnych grzebieni z nitami .....i dziwne matowe fragmenty niby charakterystyczne dla blachy żłobkowanej
na przemian z lśniącym wypolerowanym poszyciem
Obrazek
Nie ukrywam że znacznie by mi to ułatwiło wykonanie całości bo ta żłobkowana blacha będzie najtrudniejszym technologicznie problemem dla wszystkich uczestników konkursu... ;o)
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2705
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: P11/III Jerzego Kossowskiego

Postprzez wojtek_fajga » sobota, 7 lutego 2009, 16:55

Posiadam "Polskie Konstrukcje Lotnicze" Tom 2. Na stronie 216 pod poniższym zdjęciem jest następujący podpis: "Płk. J. Kossowski przy trzecim prototypie PZL P.11/III. Był to pierwszy egzemplarz P.11 z drobnożłobkowanym pokryciem skrzydeł i usterzenia. :mrgreen:

Obrazek
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: P11/III Jerzego Kossowskiego

Postprzez iras67 » sobota, 7 lutego 2009, 17:02

Wojtek!!!!! AAA już myślałem że się uda ominąć ten ... :mrgreen:
Niemniej jest taka możliwość że zastosowano na dolnej powierzchni sposób na zakładkę bez grzebieni ,tylko trudność tej technologi spowodowała że zrezygnowano z tego w seryjnych.
Ostatnio edytowano sobota, 7 lutego 2009, 17:11 przez iras67, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2705
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: P11/III Jerzego Kossowskiego

Postprzez net_sailor » sobota, 7 lutego 2009, 17:03

wojtek_fajga napisał(a):Posiadam "Polskie Konstrukcje Lotnicze" Tom 2. Na stronie 216 pod poniższym zdjęciem jest następujący podpis: "Płk. J. Kossowski przy trzecim prototypie PZL P.11/III. Był to pierwszy egzemplarz P.11 z drobnożłobkowanym pokryciem skrzydeł i usterzenia. :mrgreen:

Które wydanie, nowe czy stare?

Ja mam to samo zdjecie w ModelHobby (5)4/2000 w którym Glass podpisał je jako drugi prototyp z pokryciem gładkim (tak jak prototyp pierwszy i trzeci) :mrgreen:
Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:01
Lokalizacja: Elbląg

Re: P11/III Jerzego Kossowskiego

Postprzez wojtek_fajga » sobota, 7 lutego 2009, 17:17

net_sailor napisał(a): Które wydanie, nowe czy stare?


Najnowsze wydanie - Wydawnictwo stratus, Sandomierz 2007
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: P11/III Jerzego Kossowskiego

Postprzez iras67 » sobota, 7 lutego 2009, 19:43

Przeszukując materiały znalazłem ciekawe opracowanie, wynika z niego że trzeci prototyp mógł mieć blachę drobnożłobkowaną ale
łączenie bez wystających grzebieni, lub ...całkiem gładkie pokrycie....
http://www.smil.org.pl/ptl/wyklady/pulawski.pdf
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2705
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Następna strona

Powrót do Dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości