P.11c - nr 8.70 - ppor. Hieronim Dudwał

Tutaj wszyscy mogą dyskutować na temat konkursowych modeli, jak również samolotu rzeczywistego.

Re: P.11c - nr 8.70 - ppor. Hieronim Dudwał

Postprzez wojtek_fajga » wtorek, 30 czerwca 2009, 01:11

Grzegorz2107 napisał(a):
Nie wiem co dalej planujesz z tymi kolektorami dolotowymi, ale wygląda , że przewidujesz jedynie jeden na cylinder?


Będą po dwa na cylinder. W tych otworach w stożkowym pierścieniu będą się łączyć.

Obrazek
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Reklama

modele polskich samolotów

Re: P.11c - nr 8.70 - ppor. Hieronim Dudwał

Postprzez shivadog » wtorek, 30 czerwca 2009, 09:31

Masz może więcej tych wizulizacji 3d, mógłbyś się podzielić?

J
Avatar użytkownika
shivadog
 
Posty: 3811
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 14:51
Lokalizacja: WRSW/3M

Re: P.11c - nr 8.70 - ppor. Hieronim Dudwał

Postprzez wojtek_fajga » wtorek, 30 czerwca 2009, 21:48

Są jeszcze dwie:

Obrazek


Obrazek


Wszystkie są autorstwa Marka Rysia i pochodzą z wątku: http://www.max3d.pl/forum/showthread.php?t=53335 na forum http://www.max3d.pl
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: P.11c - nr 8.70 - ppor. Hieronim Dudwał

Postprzez shivadog » wtorek, 30 czerwca 2009, 22:10

Bardzo ładne 3D.
Wielkie dzięki.
Avatar użytkownika
shivadog
 
Posty: 3811
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 14:51
Lokalizacja: WRSW/3M

Re: P.11c - nr 8.70 - ppor. Hieronim Dudwał

Postprzez spiton » wtorek, 28 lipca 2009, 23:15

Wojtek, to co wyprawiasz z tą P-11-nastką przechodzi ludzkie pojęcie. Nie znajduję okrzyku, który ukazał by co czuję , kiedy patrzą na Twoja robotę ;-)))
Tak czy inaczej obserwuje się to znakomicie ;-)) A pokrycie z blachy świetnie "imituje" pokrycie z blachy.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: P.11c - nr 8.70 - ppor. Hieronim Dudwał

Postprzez fragles » piątek, 14 sierpnia 2009, 22:49

Wojtku, jedno pytanie co do tego ogona, nad którym ślęczysz od tygodnia.
W oryginale u podstawy statecznika pionowego, na całej jego długości, występuje widoczna szczelina "na przestrzał", przez którą przechodzi statecznik poziomy. Będziesz ją odtwarzał, czy tylko zamarkujesz blachą osłony?

[Ta szczelina dobrze jest widoczna na zdjęciach na str. 27 i 28 drugiej części "PZL P.11c" z AJ-Press-u.]
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1562
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: P.11c - nr 8.70 - ppor. Hieronim Dudwał

Postprzez Grzegorz2107 » piątek, 14 sierpnia 2009, 23:28

fragles napisał(a):Wojtku, jedno pytanie co do tego ogona, nad którym ślęczysz od tygodnia.
W oryginale u podstawy statecznika pionowego, na całej jego długości, występuje widoczna szczelina "na przestrzał", przez którą przechodzi statecznik poziomy. Będziesz ją odtwarzał, czy tylko zamarkujesz blachą osłony?

[Ta szczelina dobrze jest widoczna na zdjęciach na str. 27 i 28 drugiej części "PZL P.11c" z AJ-Press-u.]


Szczelina była aby umożliwić przestawianie statecznika poziomego. Była większa przy krawędzi natarcia statecznika.
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: P.11c - nr 8.70 - ppor. Hieronim Dudwał

Postprzez GrzegorzS » sobota, 15 sierpnia 2009, 09:02

Wojtku jestem ciekawy ile już w tej chwili waży Twój model. Wygląda na to że docelowo to będzie masywna konstrukcja, więc podwozie musi być także "prawdziwą konstrukcją".
GrzegorzS
 
Posty: 306
Dołączył(a): sobota, 27 grudnia 2008, 17:36

Re: P.11c - nr 8.70 - ppor. Hieronim Dudwał

Postprzez wojtek_fajga » sobota, 15 sierpnia 2009, 11:54

fragles napisał(a): Będziesz ją odtwarzał, czy tylko zamarkujesz blachą osłony?


No cóż, skoro już zauważyłeś brak tego prześwitu, to będę musiał to zrobić :) Ale to już wtedy gdy wszystkie elementy usterzenia będą gotowe. To dosyć charakterystyczny detal P-11, często w modelach pomijany.

Grzegorz2107 napisał(a):Szczelina była aby umożliwić przestawianie statecznika poziomego. Była większa przy krawędzi natarcia statecznika.


Tak, to rzeczywiście szczelina, która umożliwia zmianę kąta zaklinowania statecznika poziomego. Co ciekawe na prawie wszystkich zdjęciach historycznych statecznik jest zaklinowany blisko dolnego położenia (szczelina jest nad statecznikiem), a w muzeum w Krakowie statecznik jest zaklinowany w górnym położeniu (szczelina jest pod statecznikiem). Czyżby kolejny błąd montażowy po remoncie?

GrzegorzS napisał(a):Wojtku jestem ciekawy ile już w tej chwili waży Twój model. Wygląda na to że docelowo to będzie masywna konstrukcja, więc podwozie musi być także "prawdziwą konstrukcją".


Rzeczywiście już samo jedno skrzydło waży tyle co niejeden cały model :) Ale nie ma obawy - podwozie będzie/jest wykonane z mosiężnych rurek owiniętych blachą. Podobnie jak zastrzały, których konstrujcja i sposób wykonania zostały pokazane w wątku warsztatowym.
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: P.11c - nr 8.70 - ppor. Hieronim Dudwał

Postprzez potez » niedziela, 16 sierpnia 2009, 13:02

To nie jest błąd montażowy, tylko ten statecznik był przestawiany. Z przodu była śruba.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4684
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: P.11c - nr 8.70 - ppor. Hieronim Dudwał

Postprzez wojtek_fajga » niedziela, 16 sierpnia 2009, 14:11

potez napisał(a):To nie jest błąd montażowy, tylko ten statecznik był przestawiany. Z przodu była śruba.


Jasne, że był przestawialny. Pisałem o skrajnych położeniach w poprzednim poście. Chodziło mi o to, że skoro na prawie wszystkich/większości zdjęć jest on w położeniu skrajnym dolnym, to jest to chyba jego prawidłowe położenie. W muzeum jest odwrotnie.
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: P.11c - nr 8.70 - ppor. Hieronim Dudwał

Postprzez Aleksander » sobota, 22 sierpnia 2009, 20:01

Jak patrzę, jak te całe misterne wnętrza skrzydeł zalewasz MS-em, to mi się robi okrutnie żal tej koronkowej roboty. Szkoda, że to znika i nie będzie w żaden sposób widoczne - twoje "wyroby" jeszcze bardziej podkreślają fakt, że to co widać w modelu na zewnątrz, to tylko wierzchołek góry lodowej modelarskiej pracy.
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7996
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: P.11c - nr 8.70 - ppor. Hieronim Dudwał

Postprzez wojtek_fajga » niedziela, 23 sierpnia 2009, 11:50

Dzięki Aleksandrze za miłe słowa.



Przy okazji budowy modelu P11 próbuję przy pomocy mojego kolegi z pracy, Mariusza (właściwie to Mariusz to robi, a ja od czasu do czasu podrzucam mu jakieś plany lub zdjęcia) odtworzyć wygląd samolotu w postaci modelu 3D.


Chciałbym się zwrócić w związku z tym do Szanownych Kolegów o konsultację. Na materiałach, do których mam dostęp niektóre elementy silnikai jego osprzętu są słabo widoczne. Czy na poniższych są jakieś błędy lub nieścisłości merytoryczne?

Obrazek


Obrazek
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: P.11c - nr 8.70 - ppor. Hieronim Dudwał

Postprzez potez » środa, 26 sierpnia 2009, 15:47

Wojtek,
wydaje mi się, że nie zrobiłeś asymetrycznych wykrojów na cylindry, popatrz na zdjęcia to jest bardzo mocno widoczne. Widzę też , że zdecydowałeś się użyć zapinek. Ja finalnie ich nie będę stosował, bo a) wiem, że mniejszych się nie da zrobić b) nawet tak małe, są mocno przeskalowane.
Jak zwykle metodą sępa przeczekam i zobacze jak wygląda w całości ;o) Kto wie, może jeszcze zmienię zdanie?
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4684
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: P.11c - nr 8.70 - ppor. Hieronim Dudwał

Postprzez wojtek_fajga » środa, 26 sierpnia 2009, 21:35

potez napisał(a): wydaje mi się, że nie zrobiłeś asymetrycznych wykrojów na cylindry, popatrz na zdjęcia to jest bardzo mocno widoczne.


Rzeczywiście na początku wytrawiłem sobie te otwory ze symetrycznym wycięciem. Robiłem to na podstawie planów z MiniRepliki.

Tak to wygląda:
Obrazek

Jednak później, oglądając Twoje zdjęcia robione w muzeum zauważyłem to i na ostatnim zdjęciu widać już poprawione osłony z prawidłowym wycięciem.

Obrazek


Przy okazji "odkryłem jeszcze jeden błąd w planach w MiniReplice. Miejsca łączenia poszczególnych blach okapotowania nie są zawsze symetryczne.

Obrazek

Niektóre z nich biegną centralnie, a niektóre przebiegają niesymetrycznie przy samych cylindrach.
Widać to na poniższych zdjęciach.

Obrazek


Obrazek



potez napisał(a): Widzę też , że zdecydowałeś się użyć zapinek. Ja finalnie ich nie będę stosował, bo a) wiem, że mniejszych się nie da zrobić b) nawet tak małe, są mocno przeskalowane.



Tak, rzeczywiście zapinki są większe od oryginału. Kwadratowe okucie powinno mieć wg skali 0,42mm, a ma 0,7mm. Same ucha zapinek są około 2 razy większe w stosunku do tego jakie powinny być w skali. Moim zdaniem udałoby się je wytrawić mniejsze (stosując cieńszą blaszkę), byłyby jednak już prawie niewidoczne. W tej chwili już mają tylko 0,5mm szerokości u podstawy i otworek 0,15 mm. a trzeba jeszcze pamiętać o pomalowaniu tego :)
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość