Spitfire Mk.Ib Heller 1/72

(1.02.2009-31.01.2010)

Spitfire Mk.Ib Heller 1/72

Postprzez Mac Eyka » niedziela, 27 czerwca 2010, 01:11

Skoro walka z najpiękniejszym drapieżnikiem IIWŚ cały czas trwa to warto zbudować jeszcze jednego Spitka.
Mój wybór padł na starszawy już zestaw Mk.Vb Hellera który bardzo łatwo przerobić na wcześniejsze wersje.
Po zeszlifowaniu na kadłubie zbędnych elementów wszystkie linie w zestawie odzwierciedlone jako wypukłe przeryłem na wklęsłe przy pomocy noża z Trumpetera.

Obrazek

Kabinę pilota wzbogaciłem o fotel bardziej odpowiadający rzeczywistości wyposażony w pasy wykonane z tamijowskiej taśmy, przekonstruowałem wolant i nieco poprawiłem tablicę.
Później zamknąłem kadłub który obecnie czeka na porządne szlifowanie.
Obrazek
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3031
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Reklama

Re: Spitfire Mk.Ib Heller 1/72

Postprzez dewertus » czwartek, 1 lipca 2010, 12:25

A molowanie już wybrałeś? Może Bader?
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Spitfire Mk.Ib Heller 1/72

Postprzez greatgonzo » czwartek, 1 lipca 2010, 14:06

Bader z działkami?
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Spitfire Mk.Ib Heller 1/72

Postprzez Mac Eyka » czwartek, 1 lipca 2010, 16:47

Właściwie wyboru malowań za dużo nie ma, bo i Mk.Ib było raptem chyba tylko kilkadziesiąt sztuk.
Wspieram się kalkami z techmodu wiec będzie "R6908, QJ-F, 92 „East India” dywizjon RAF, Manston, Anglia, grudzień 1940"

Obrazek

To ten środkowy.


A przy okazji to Bader do końca swojej wojennej służby latał na maszynach uzbrojonych w kmy. Hurricane'ach i Spitfire.
Zestrzelili go zresztą na Spicie Mk.Va, wersji którą produkowano chyba tylko dla takich jak on.
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3031
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: Spitfire Mk.Ib Heller 1/72

Postprzez greatgonzo » czwartek, 1 lipca 2010, 17:30

O, Kingcome! Ja się cieszę :).
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Spitfire Mk.Ib Heller 1/72

Postprzez Jaho63 » czwartek, 1 lipca 2010, 22:58

greatgonzo napisał(a):O, Kingcome! Ja się cieszę :).

Racja! W "powodzi" Spitów, zawsze to ciekawy, egzotyczny pilot.
Jednak "najlepszy" na działkowych I-kach był Grześ Unwin. ;o) Pilot 19 dywizjonu. Na "jedynce b" zestrzelił dwie "110-ki", ogółem miał 13+2v. Samolot R6776, QV-H - malowanka jest w Ospreyu "Samoloty Asów nr.12".
Wiem, wiem, jak już masz kalki to nie będziesz teraz McE zmieniał, no, ale na wszelki wypadek...
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: Spitfire Mk.Ib Heller 1/72

Postprzez Mac Eyka » piątek, 2 lipca 2010, 10:26

Sporym bodźcem skłaniającym mnie ku malowanku QJ-F jest pierwsza część monografii AJ-Pressu
Obrazek (strasznie małą fotkę udało mi się znaleźć) gdzie maszynka ta jest na stronie tytułowej i w barwnej części publikacji.
Wczoraj przeszlifowałem połączenia połówek kadłuba, poprawiłem linie tam gdzie uległy zatarciu i zaszpachlowałem spodnią część kadłuba pod silnikiem gdzie pojawiły się spore szpary.
Przymierzyłem też wydechy z Airfixa, gdyż te pudełkowe to rybie ogony bardziej pasujące pod późniejsze Spitfiry.
Będzie trzeba nieco popracować bo gniazda w kadłubie są ciutek dłuższe i elementy z "mieszanegopowietrza" nie zakrywają całych otworów.
Model chciałem wykonać z otwartą, lub lekko uchyloną kabiną. Ale Hellerowska osłona, choć dzielona jest za gruba i nie zachodzi na kadłub.
Albo dorobię coś z osłonek vacu, najlepiej z zestawu Pavli, albo całość zamknę.
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3031
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: Spitfire Mk.Ib Heller 1/72

Postprzez Mac Eyka » sobota, 10 lipca 2010, 22:11

Kadłub został już zamknięty i połączony z płatem oraz statecznikami. Było sporo szlifowania i poprawiania linii podziałowych. Ale się udało. Spitfire którego buduje miał dwubarwny kamuflaż spodniej części. Psiknąłem go już na Sky oraz na kolor czarny. Aby nieco podkreślić lotki pomalowałem ją kolorem o nieco innym odcieniu czerni.

Obrazek

No teraz przyszła pora na maskowanie i malowanie góry.
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3031
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: Spitfire Mk.Ib Heller 1/72

Postprzez spiton » sobota, 10 lipca 2010, 22:25

W miarę elegancko przeryłeś linie podziału.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Spitfire Mk.Ib Heller 1/72

Postprzez Mac Eyka » niedziela, 18 lipca 2010, 13:12

Na tym etapie prac nastąpiły spore problemy z malowaniem.
Obecnie model wygląda tak:
Obrazek
i nieco zastanawiam się nad dalszym ich kontynuowaniem.
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3031
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: Spitfire Mk.Ib Heller 1/72

Postprzez Slash » niedziela, 18 lipca 2010, 15:26

Kiedyś miałem coś podobnego, po pomalowaniu Bf 1o9 matem humbrola rozcieńczanym wamodem. Trochę pozmywałem pędzelkiem lekko nasączonym rozcieńczalnikiem, resztę papierem 2ooo jak tylko wszystko wyschło. Czemu Tobie wyszło coś takiego... nie mam pojęcia. Niemniej jestem przeciwko zakończeniu prac, zaś zdecydowanie za wersją do paradowania :!:
Avatar użytkownika
Slash
 
Posty: 3046
Dołączył(a): środa, 28 maja 2008, 17:50


Powrót do Merlin Spitfire

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości