Spitfire Mk I (wczesny) Airfix 1/48

(1.02.2009-31.01.2010)

Re: Spitfire Mk I (wczesny) Airfix 1/48

Postprzez Aleksander » niedziela, 22 lutego 2009, 08:42

Odpowiadam po kolei :
- Arkady - położyłem dwie warstwy alu - Revella i Gunze, na to kilka cienkich warstw Metalizer Sealera. Wydawałoby się że powinno (teoretycznie) wystarczyć. Z doświadczenia przy Ki.100 wiem, że Sidolux też niewiele pomógł. Może rzeczywiście normalny lakier byłby lepszy - sprawdzę na następnym modelu :lol:

- RAV - te obwódki, to po Patafixie -mam nadzieję że znikną (jak zwykle ;o) ) po Sido

- Jacku - wypytałem się w różnych miejscach - przeważał pogląd, że fabrycznie były tak malowane, dopiero przy przemalowywaniu na Sky czy Duck Egg malowano razem z wnękami - nie wiem na ile to poprawne merytorycznie, ale wydaje się logiczne - tak też zrobiłem (zawsze fajniej wygląda jak jest więcej kolorów ;o) ). Natomiast preszejding był delikatny - na lotkach też robiłem, ale słabo widać.

Dzisiaj znowu jestem na dyżurze "we fabryce" :lol: , więć poprawki i Sido dopiero wieczorem (jak będę w stanie). Muszę jeszcze popracować nad szczegółami - m.in. zauważyłem na zdjęciu (czego nie ma w modelu), że odsuwana osłona kabiny ma to małe okienko po lewej stronie. Zastanawiałem się, czy wyrzeźbić (ale na przyklejonej trochę strach), w końcu wykombinowałem, że - korzystająć z masek Edka - namaluję delikatnie jasnoszarym. Zobczymy co z tego wyjdzie... No i ten pałąk na ogonie - ale na to mam już pomysł. Najpierw jednak położę kalki, żeby sobie potem konstrukcji nie popsuć.
Muszę jeszcze gdzieś zdobyć zdjęćia podwozia w Mk I - interesuje mnie przebieg linek hamulcowych. Powolutku do przodu - mam nadzieję, że już niedługo zacznę następny projekt :lol:
Ostatnio edytowano niedziela, 22 lutego 2009, 12:36 przez Aleksander, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7972
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Reklama

Re: Spitfire Mk I (wczesny) Airfix 1/48

Postprzez Jacek Bzunek » niedziela, 22 lutego 2009, 10:34

Do malowania spodu polecam Mr. Super Metalic Gunze.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Spitfire Mk I (wczesny) Airfix 1/48

Postprzez Aleksander » niedziela, 22 lutego 2009, 12:34

Dzięki - niestety, w zaprzyjaźnionym sklepie nie mają :(
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7972
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Spitfire Mk I (wczesny) Airfix 1/48

Postprzez Krystian Ciechowicz » niedziela, 22 lutego 2009, 13:41

Witam.

W tym zaprzyjaźnionym sklepie, na pewno będą mieli ... :arrow: www.m-zone.pl

POLECAM !!!!!

Pozdrawiam
K.
Avatar użytkownika
Krystian Ciechowicz

BoB 2 miejsce
 
Posty: 1477
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Spitfire Mk I (wczesny) Airfix 1/48

Postprzez greatgonzo » niedziela, 22 lutego 2009, 13:48

Też zastanawiałem się nad tym okienkiem. Co prawda u mnie jest na limuzynie ale i tak kombinowałem z uzyskaniem efektu zmiany przejrzystości nakładajacych się dwóch warstw. To okienko to kawałek pleksi (?) na zatrzaskach, bez ramek. Mnie wyszło, że najlepszym sposobem byłoby użycie lakieru bezbarwnego w macie. Może z bardzo delikatną domieszką, choćby tego szarego. Ale prób jeszcze nie robiłem. Teoretycznie kombinowałem.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Spitfire Mk I (wczesny) Airfix 1/48

Postprzez Aleksander » niedziela, 22 lutego 2009, 14:21

greatgonzo napisał(a):użycie lakieru bezbarwnego w macie. Może z bardzo delikatną domieszką, choćby tego szarego. Ale prób jeszcze nie robiłem. .


No właśnie - taki też miałem pomysł - chyba że znajdę jakąś przejrzystą folię
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7972
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Spitfire Mk I (wczesny) Airfix 1/48

Postprzez greatgonzo » niedziela, 22 lutego 2009, 14:32

Z tym, że rzecz dotyczy tylko ramki powstałej z nałożenia się dwóch warstw plexi.

Hmmm, jak na mnie już padnie to raczej najwyżej półmat. I chyba nawet zmieszany z klarem.
Albo ta folia...
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Spitfire Mk I (wczesny) Airfix 1/48

Postprzez Darek Trzeciak » wtorek, 24 lutego 2009, 02:16

Cześć Olku,
czy będziesz poprawiał obrys steru wysokości? Nie bardzo mi sie widzi kolor (IG) wnętrza klap :-/ czy nie słuszniej było zrobić je w naturalnej barwie metalu?
Pozdrawiam Darek
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość, nie zmniejsza jednak naszej głupoty." - Josh Billings
***** ***
Avatar użytkownika
Darek Trzeciak
 
Posty: 2216
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 23:23
Lokalizacja: EPWA

Re: Spitfire Mk I (wczesny) Airfix 1/48

Postprzez Aleksander » wtorek, 24 lutego 2009, 22:27

Darek Trzeciak napisał(a):czy będziesz poprawiał obrys steru wysokości? Nie bardzo mi sie widzi kolor (IG) wnętrza klap


Nie wiedziałem, że ster wysokości ma nieprawidłowy kształt - na ogół nie bardzo się planami przejmuję, ale tym razem spojrzę, czy da się jeszcze coś zrobić, czy już raczej 'po ptokach".
Co do malowania wnęk kół i klap - zastosowałem sie do instrukcji po dyskusji (już nie pamiętam gdzie) - że pierwsze samoloty były malowane IG, potem dopiero je przemalowywano w jednostkach już bojowych. Nie mam niestety na to żadnych "konkretów". Jak coś masz, to jeszcze zdążę przemalować :lol:
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7972
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Spitfire Mk I (wczesny) Airfix 1/48

Postprzez Darek Trzeciak » środa, 25 lutego 2009, 22:38

Aleksander napisał(a):Nie wiedziałem, że ster wysokości ma nieprawidłowy kształt - na ogół nie bardzo się planami przejmuję, ale tym razem spojrzę, czy da się jeszcze coś zrobić, czy już raczej 'po ptokach".


Dłuższy czas grzebię się przy airfixowym Spicie Mk.IIa i wpatrując się w niego z góry coś mi nie leżało w obrysie pow. sterowych. Jak na moje koślawe oko to stery wysokości są za szerokie przy swoich krańcach. Druga sprawa to stateczniki. Być może je źle wkleiłem ale wydaje się, że odchylone do tyłu tzn. linia podziału powierzchni sterowych do osi podłużnej s-tu nie tworzy kąta prostego lecz rozwarty (chyba namieszałem :oops: )

Aleksander napisał(a): Jak coś masz, to jeszcze zdążę przemalować :lol:

Nalal szukam ale czuję w kościach, że się znajdzie wtedy jak już będzie "po ptokach" :(
Pozdrawiam Darek
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość, nie zmniejsza jednak naszej głupoty." - Josh Billings
***** ***
Avatar użytkownika
Darek Trzeciak
 
Posty: 2216
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 23:23
Lokalizacja: EPWA

Re: Spitfire Mk I (wczesny) Airfix 1/48

Postprzez Aleksander » piątek, 6 marca 2009, 23:36

No to miałeś Darku rację - ze strony www.spitfiresite.com dowiedziałem się że wczesne Spity miały wewnętrzne części klap także w kolorze aluminium - ciekawe, czy wnęki też ?
W każdym razie biorę się za przemalowywanie. Na razie położyłem kalki na spodzie - muszę wyznać, że baaardzo słabo reagują na "solenie" - albo coś źle robię - ale to chyba trudno popsuć... :? Zostawiłem do jutra - będę się jutro martwił (dziś na noc jestem jak zwykle "we fabryce").
Fotki może jutro.
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7972
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Spitfire Mk I (wczesny) Airfix 1/48

Postprzez Krystian Ciechowicz » piątek, 6 marca 2009, 23:41

Witam.
Jak postęp w pracach nad modelem ... czekam/y czekam/y ...

:D

Pozdrawiam
K.
Avatar użytkownika
Krystian Ciechowicz

BoB 2 miejsce
 
Posty: 1477
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Spitfire Mk I (wczesny) Airfix 1/48

Postprzez Aleksander » piątek, 6 marca 2009, 23:55

Robi się Panie Prezesie ! Robi się ! :lol:
Póki co Niemcy się jeszcze nie zbroją, więc czas nie goni ;o)
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7972
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Spitfire Mk I (wczesny) Airfix 1/48

Postprzez greatgonzo » sobota, 7 marca 2009, 03:18

Oj, tylko nie przegap! Bez Spitfire będzie cienko w Battle of Britain!
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Spitfire Mk I (wczesny) Airfix 1/48

Postprzez Aleksander » sobota, 7 marca 2009, 21:14

No to obiecane fotki - położone kalki - teraz będzie Sido, "łoś", znowu Sido itd. Kalki położyły się tak sobie, nie uchroniłem się (mimo setów i solów) od pęcherzyków powietrza, na spodzie słabo to wygląda, będę poprawiał.
Pamiętam oczywicie o malowaniu klap na kolor spodu, ale to pewnie już w tygodniu - jutro znowu dyżur, potem impreza :lol: - więc nie wiem, czy zdążę (choć mam ochotę).
W każdym razie Złośnica przestała być anonimowa.

Widać, że linie u mnie też na skrzydłach nie są symetrycznie - więc chyba ten typ tak miał (pewnie do czasu). Po obu stronach modelu, płyny, którymi zmiękczałem kalki.

Obrazek

Mordka

Obrazek

Ogonek

Obrazek

"General view" (czyli widok ogólny)

Obrazek

"Spód Achillesowy" (w tym modelu - farba położona tak sobie, kalki położone tak sobie - dobrze, że niewiele widać, jak stoi)

Obrazek

PS. Widać, że pozazdrościłem Radkowi podstawki :mrgreen:
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7972
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Merlin Spitfire

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości