Spitfire Mk Vb, Tamiya 1/48

(1.02.2009-31.01.2010)

Spitfire Mk Vb, Tamiya 1/48

Postprzez quake » wtorek, 17 lutego 2009, 22:31

Witam.
Jest to mój modelarski debiut na forum, a model nr 2. Planuję wykonac go w oznakowaniu ZF-H AB968 Tadeusza Schiele .Waloryzacja: płytka Parta , rury wydechowe Quickboost, +.....inwencja własna, czyli co będzie trzeba uzupełnić. Zapraszam do śledzenia tego tematu i proszę o pomoc bardziej doświadczonych modelarzy oraz miłośników Spitfira .Dzięki temu chciałbym podnieść swoje umiejętności warsztatowe oraz zbudować prawidłowy model tego samolotu. Na początek czekam na uwagi , na jakie elementy zwrócic uwagę przed rozpoczęciem budowy i sugestie dotyczące samolotu Schielego. Jeśli ktoś ma ochotę zobaczyć jak wygląda mój debiut modelarski to zapraszam: http://s563.photobucket.com/albums/ss78 ... 20Mk%20VI/ . Da to pewną wiedzę jak sobie radzę. Galeria napewno się pojawi, jak tylko będą fotki na odpowiednim poziomie.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
quake
 

Reklama

Re: Spitfire Mk Vb, Tamiya 1/48

Postprzez Dominik » wtorek, 17 lutego 2009, 22:58

Jedna uwaga...Do Projektów z Nią...Tam jest miejsce na relację z budowy modelu tej zacnej konstrukcji.
Już chciałem się przyczepić, że to Trop, ale widzę, że chyba da się z tego zrobić zwykłego Spita.

Powodzenia!!!
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Re: Spitfire Mk Vb, Tamiya 1/48

Postprzez Jarek Gurgul » środa, 18 lutego 2009, 00:28

Na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim na to, by klej nie wpadł Ci do pudełka, bo model sam się sklei i nie będziesz miał 'frajdy' :).

A tak poważnie, mając Tamiyę, Parta i Quickboosta nie potrzebujesz wiele więcej.
Szczególnie blaszka Parta jest bardzo cennym nabytkiem, bo zawiera to, co rzeczywiście przydaje się w modelu Tamiyi.
Jedyne, co zaproponowałbym, to pozostawienie plastikowej tablicy przyrządów, bo zegary z blaszki, zwłaszcza te po bokach, są zbyt płaskie.

Relację śledzić z pewnością będę. Czekam na ciąg dalszy, życząc Ci udanego Spita.

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6041
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Spitfire Mk Vb, Tamiya 1/48

Postprzez gzt » środa, 18 lutego 2009, 16:40

Jarek Gurgul napisał(a):Na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim na to, by klej nie wpadł Ci do pudełka, bo model sam się sklei i nie będziesz miał 'frajdy' :).

A tak poważnie, mając Tamiyę, Parta i Quickboosta nie potrzebujesz wiele więcej.
Szczególnie blaszka Parta jest bardzo cennym nabytkiem, bo zawiera to, co rzeczywiście przydaje się w modelu Tamiyi.
Jedyne, co zaproponowałbym, to pozostawienie plastikowej tablicy przyrządów, bo zegary z blaszki, zwłaszcza te po bokach, są zbyt płaskie.

Relację śledzić z pewnością będę. Czekam na ciąg dalszy, życząc Ci udanego Spita.

Jarek


Jarku,
bardzo cenna uwaga. Za kazdym razem kiedy uzywam blaszek do kokpitu to miotam sie z myslami czy to robic czy nie. Do tej pory w 90% przypadkow ... uzywam zestawu oryginalnego do tablicy przyrzadow. Wlasnie to 2-D blaszek powoduje ze w przyupadku Tamiya i Hasegawa lepiej chyba uzyc oryginalnych czesci. Wlasnie tak zrobilem w moim Hase IXc (pewnie zdjecia wkleje jeszcze dzisiaj)

Czy samolot Tadeusza Shiele mial bable na kola oraz wzmocnienia na gornym poszyciu ??
Grzegorz
Avatar użytkownika
gzt
 
Posty: 992
Dołączył(a): niedziela, 25 listopada 2007, 16:57
Lokalizacja: Massachusetts

Re: Spitfire Mk Vb, Tamiya 1/48

Postprzez Gregg_72 » piątek, 20 lutego 2009, 16:16

Prawdopodobnie rury Quickboosta nie przydadzą się.....


Obrazek
W.Matusiak Supermarine Spitfire cz.4
Gregg_72
 
Posty: 12
Dołączył(a): środa, 12 marca 2008, 21:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Spitfire Mk Vb, Tamiya 1/48

Postprzez gzt » piątek, 20 lutego 2009, 16:31

Czemu nie ? ....

EDIT 1:
OOOPSA.... chyba musze cofnac co powiedzialem ... to zdjecie jest dosc nieczytelne .... ale wydaje mi sie ze to jest ten sam rodzaj wydechu. Sprawdze co ja mam do tego V-ki

EDIT2:
Po dluzszym spojrzeniu na zdjecie dla mnie wyglada ze wydech quickboosta pokazany wyzej ... jest OK
Grzegorz
Avatar użytkownika
gzt
 
Posty: 992
Dołączył(a): niedziela, 25 listopada 2007, 16:57
Lokalizacja: Massachusetts

Re: Spitfire Mk Vb, Tamiya 1/48

Postprzez Aleksander » piątek, 20 lutego 2009, 19:46

Na zdjęciu to raczej wygląda na "wczesny" wydech - nie wydaje mi się, żeby ten pokazany quickbost przedstawiał ten wczesny typ - to raczej chyba "fish-tail"
Obrazek
ObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7968
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Spitfire Mk Vb, Tamiya 1/48

Postprzez gzt » piątek, 20 lutego 2009, 19:54

Chyba masz racje, to ten wydech
Obrazek
Grzegorz
Avatar użytkownika
gzt
 
Posty: 992
Dołączył(a): niedziela, 25 listopada 2007, 16:57
Lokalizacja: Massachusetts

Re: Spitfire Mk Vb, Tamiya 1/48

Postprzez quake » piątek, 20 lutego 2009, 23:16

Z kolektorem wydechowym nie ma problemu, będzie jak zanlazł do innego modelu.Najgorsze jest to że pudełkowe kolektory sa takie same.Quickboost niestety nie ma w ofercie takich jakie są potrzebne.
Tak po przemysleniach mam kilka pytań: skad wiemy że na tym zdjęciu jest Spitfire Mk V ? Nie widać liter kodowych-czy Schiele miał do dyspozycji tylko jeden samolot?
Przeglądając dostepne mi materiały wynika że Mk V miały kolektory spłaszczone(rybi ogon).Nie widziałem żadnego z kolektorami widocznymi na fotce, natomiast na jednej z plansz widziałem spitfira Mk II który posiadał takie same kolektory jak Mk V.
Wybaczcie banalne wywody, na chwilę obecną moja wiedza nie jest zbyt szeroka :oops: :mrgreen:
quake
 

Re: Spitfire Mk Vb, Tamiya 1/48

Postprzez gzt » sobota, 21 lutego 2009, 00:13

Ultracast ma te kolektory. Uzywam ich do I oraz II (jak na zjdeciu powyzej Mk IIA)

http://www.ultracast.ca/products/48/040/default.htm
oraz inne elementy do Spitkow
http://www.ultracast.ca/aircraft.htm#Spitfire
Grzegorz
Avatar użytkownika
gzt
 
Posty: 992
Dołączył(a): niedziela, 25 listopada 2007, 16:57
Lokalizacja: Massachusetts

Re: Spitfire Mk Vb, Tamiya 1/48

Postprzez quake » sobota, 21 lutego 2009, 00:46

Ultracast :mrgreen: .Wiem wiem.....Tylko problem z zakupem.Potrzebowałbym kilka klamotów do Spita Mk IX, do Mustanga Mk III......i jeszcze pewnie by sie coś znalazło do kupienia :mrgreen: .Chętnie bym sie dołączył do zakupów.................
quake
 

Re: Spitfire Mk Vb, Tamiya 1/48

Postprzez Aleksander » niedziela, 22 lutego 2009, 00:18

Kolektory wczesnego typu są w zestawie Airfixa 1/48 Supermarine Spitfire Mk. I/IIa - mam je, ale niestety będę ich potrzebował i do wersji Mk I i Mk IIa :?
Niestety, nie potrafię też ich skopiować
Obrazek
ObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7968
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Spitfire Mk Vb, Tamiya 1/48

Postprzez Aleksander » niedziela, 22 lutego 2009, 00:21

quake napisał(a):Tak po przemysleniach mam kilka pytań: skad wiemy że na tym zdjęciu jest Spitfire Mk V ?


Sądząc po śmigle i działkach w skrzydłach, nie może to być raczej nic innego, niż Spitfire Mk V - nie umiem tylko powiedzieć czy "b", czy "c"
Obrazek
ObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7968
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Spitfire Mk Vb, Tamiya 1/48

Postprzez robert.xii » poniedziałek, 23 lutego 2009, 22:55

jesli moge pomoc to:
spitfire o ktorym mowa to Vb AB968.
rury wydechowe wczesnego typu.
te drugie, "fishtail" byly montowane pozniej, zarowno w Vb jak i Vc.

pozdrawiam

robert
Avatar użytkownika
robert.xii
 
Posty: 124
Dołączył(a): niedziela, 28 października 2007, 15:53

Re: Spitfire Mk Vb, Tamiya 1/48

Postprzez Darek Trzeciak » wtorek, 24 lutego 2009, 02:08

Jeśli lubisz podłubać, to wczesne wydechy zrobisz samodzielnie - nie jest to pracochłonne :mrgreen:
Wystarczy z pudełkowej wersji odciąć rybie ogonki, wydrążyć otworki i wkleić w nie rurki (choćby z igły lekarskiej).

Obrazek

Powodzenia przy budowie "Złośnicy"
Pozdrawiam Darek
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość, nie zmniejsza jednak naszej głupoty." - Josh Billings
***** ***
Avatar użytkownika
Darek Trzeciak
 
Posty: 2216
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 23:23
Lokalizacja: EPWA

Następna strona

Powrót do Merlin Spitfire

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości