Spitfire Mk Vb, Tamiya 1/48

(1.02.2009-31.01.2010)

Re: Spitfire Mk Vb, Tamiya 1/48

Postprzez Jarek Gurgul » wtorek, 24 lutego 2009, 13:17

Darek Trzeciak napisał(a):Wystarczy z pudełkowej wersji odciąć rybie ogonki, wydrążyć otworki i wkleić w nie rurki (choćby z igły lekarskiej).

Dokładniej - w ostatni otworek z każdej trójki, bo pierwszy i drugi wylot nie był okrągły, lecz w kształcie 'półksiężyca' - taki bardziej pękaty 'fishtail' z wąskim ogonkiem :).

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6029
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Reklama

Re: Spitfire Mk Vb, Tamiya 1/48

Postprzez Darek Trzeciak » środa, 25 lutego 2009, 21:42

Jarku - szacunek - punkt dla Ciebie. Faktycznie zamiast igły twardej w obróbce lepsza będzie odpowiednio ukształtowana folia aluminiowa... z kwiaciarni :mrgreen:
Pozdrawiam Darek
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość, nie zmniejsza jednak naszej głupoty." - Josh Billings
***** ***
Avatar użytkownika
Darek Trzeciak
 
Posty: 2216
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 22:23
Lokalizacja: EPWA

Re: Spitfire Mk Vb, Tamiya 1/48

Postprzez Jarek Gurgul » środa, 25 lutego 2009, 22:00

No, folia z kwiaciarni (ta taka trochę grubsza), wzmocniona CA to naprawdę świetna rzecz, materiał niedoprzecenienia :).
A tak przy okazji i trochę off-topic - jak się ma Twój Spit I? Ten ładny, którego nie wiadomo dlaczego zniszczyłeś po drodze :).
Jak długo jeszcze każesz czekać na finał?

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6029
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Spitfire Mk Vb, Tamiya 1/48

Postprzez Darek Trzeciak » środa, 25 lutego 2009, 22:35

Jarek Gurgul napisał(a):A tak przy okazji i trochę off-topic - jak się ma Twój Spit I? Ten ładny, którego nie wiadomo dlaczego zniszczyłeś po drodze :).
Jak długo jeszcze każesz czekać na finał?

Jarek

W stanie agonalnym, niestety. Próbowałem go reanimować ale przy okazji zatarłem część nitowania :evil: i zapał do niego zdechł. Jakoś brak mi serca do niego. Może go ukończę w tym roku z pozostałymi rozgrzebanymi Spitami ale "kruca bomba mało casu"
Pozdrawiam Darek
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość, nie zmniejsza jednak naszej głupoty." - Josh Billings
***** ***
Avatar użytkownika
Darek Trzeciak
 
Posty: 2216
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 22:23
Lokalizacja: EPWA

Re: Spitfire Mk Vb, Tamiya 1/48

Postprzez quake » niedziela, 1 marca 2009, 17:36

Czas na pierwsze przymiarki.Geometria skrzydeł wg. Tamiy:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Może to ja mam pecha? Cosik muszę z tym zrobić. Może podgrzać lekko i naciągnąć ? Jak sobie z takimi "cudami" radzicie. Jarku, jedno jest pewne, sam się nie sklei :mrgreen: . Wnioski po oględzinach: troszkę szpachli jednak się przyda.
quake
 

Re: Spitfire Mk Vb, Tamiya 1/48

Postprzez Darek Trzeciak » niedziela, 1 marca 2009, 21:48

Miałem to samo ze Spitem Mk.I (o którym wyżej Jarek mi przypominał) zgniecionym w transporcie :( Na szczęście paluchami w gorącej wodzie udało się to naprostować :mrgreen:
Pozdrawiam Darek
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość, nie zmniejsza jednak naszej głupoty." - Josh Billings
***** ***
Avatar użytkownika
Darek Trzeciak
 
Posty: 2216
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 22:23
Lokalizacja: EPWA

Re: Spitfire Mk Vb, Tamiya 1/48

Postprzez Jarek Gurgul » niedziela, 1 marca 2009, 22:22

Darek Trzeciak napisał(a):...paluchami w gorącej wodzie udało się to naprostować :mrgreen:

I to jest bardzo dobra metoda na tego typu korekty. Nawet można bez wody, byle ostrożnie - zdecydowanie i mocno, ale asekurując cały czas drugą - w tym wypadku zewnętrzną - stronę palcami. Trzeba wyczuć moment, kiedy tworzywo zacznie delikatnie 'pękać'.

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6029
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Spitfire Mk Vb, Tamiya 1/48

Postprzez MIRO » poniedziałek, 2 marca 2009, 09:25

quake napisał(a): Obrazek

Może to ja mam pecha? Cosik muszę z tym zrobić. Może podgrzać lekko i naciągnąć ? Jak sobie z takimi "cudami" radzicie. Jarku, jedno jest pewne, sam się nie sklei :mrgreen:


Idź do żony, matki czy kochanki i weź od niej suszarkę do włosów. Przymocuj krzywy element klamerkami do stołu i podgrzewaj. Potem zostaw do wystygnięcia i powinno być ok.
Pozdrawiam
Mirek
Путiн хуйло!
Avatar użytkownika
MIRO
 
Posty: 1742
Dołączył(a): piątek, 21 listopada 2008, 09:36
Lokalizacja: Opole

Re: Spitfire Mk Vb, Tamiya 1/48

Postprzez Arkady72 » poniedziałek, 2 marca 2009, 10:08

A nie prosciej i bezpieczniej naprostowac skrzydlo w trakcie sklejania jego polowek ? Zaczynasz tam gdzie geometria jest OK czyli od strony kadluba. Potem stopniowo sklejasz dalej, czekajac az klej dobrze zlapie i masz idealnie rowny profil. Odpada zupelnie ryzyko "przedobrzenia" jak w przypadku naginania palcami lub termicznie.
Tworzona dziś przyszłość będzie naszą teraźniejszością!
Avatar użytkownika
Arkady72

WM2
 
Posty: 1910
Dołączył(a): sobota, 19 stycznia 2008, 09:27

Re: Spitfire Mk Vb, Tamiya 1/48

Postprzez quake » niedziela, 28 czerwca 2009, 18:19

Witam.
Niestety w moim przypadku lato nie sprzyja modelowaniu, masa zajęć i brak czasu wolnego.Ale żeby projekt nie upadł postaram się iść małymi kroczkami do przodu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Deska rozdzielcza będzie z blachy parta, może i jest płaska ale ta orginalna w tamce jest przesadzona.Rury wydechowe przerabiam z tamki, jeśli uda się nabyć inne to wymienię.Jeśli są jakieś uwagi to poproszę...........kokpit jest poskładany na sucho, demonstracyjnie.
pozdrawiam
quake
 

Re: Spitfire Mk Vb, Tamiya 1/48

Postprzez Dominik » niedziela, 28 czerwca 2009, 20:57

quake napisał(a):Rury wydechowe przerabiam z tamki, jeśli uda się nabyć inne to wymienię.Jeśli są jakieś uwagi to poproszę...........kokpit jest poskładany na sucho, demonstracyjnie.


Zamów zestaw CMK Q48059. NIedawno kupiłem w sklepie Eduarda we Wrocku za nieduże pieniądze - teraz nie pamiętam dokładnie ile, ale za trzy zestawy rur dałem niecałe 50 PLNów.
http://www.cmkkits.com/index.php?cmd=show&imageID=35329&title=

Pozdrawiam
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 16:16

Re: Spitfire Mk Vb, Tamiya 1/48

Postprzez quake » wtorek, 30 czerwca 2009, 21:47

Dzięki.Jakoś nie wpadłem na pomysł szukania w CMK, a tu proszę, niespodzianka......Mam zmówione kilka rzeczy u "Edka" to i wydechy dodam.
quake
 

Re: Spitfire Mk Vb, Tamiya 1/48

Postprzez quake » środa, 7 października 2009, 19:14

Witam po przerwie.
Czy ktoś pomoże rozwiać wątpliwości co do koloru wnęk podwozia i wewnętrznych stron pokryw? Materiały które posiadam są sprzeczne.Raz jest to interior raz kolor spodu.............. :?:
quake
 

Re: Spitfire Mk Vb, Tamiya 1/48

Postprzez Aleksander » środa, 7 października 2009, 19:44

Z tym rozwianiem wątpliwości będzie trochę problem - mam tą samą zagwozdkę z kolorem dla Mk II. Sądzę, że w wersji Mk V powinny być w kolorze spodu, ale to niestety zależy od konkretnego samolotu. Zawsze możesz zapytać na Forum www.spitfiresite.com - kopalnia wiadomości !
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Spitfire Mk Vb, Tamiya 1/48

Postprzez quake » piątek, 16 października 2009, 12:28

Witam.
Czas coś pokazać.Mam nadzieję że warto....Ostatni etap zakończony, zaraz zamykamy kadłub.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
quake
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Merlin Spitfire

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość