Spitfire Mk.Vb RF*D EN951, Tamiya, 1/48

(1.02.2009-31.01.2010)

Re: Spitfire Mk.Vb RF*D EN951, Tamiya, 1/48

Postprzez Salva » niedziela, 11 października 2009, 14:57

Tak, to Tamiya tyle że 1/72.
Pozdrawiam, Krzysztof Salwiczek
------------------------------------------------------------------------------------------
Obrazek
Na warsztacie:
Hispano-Nieuport NiD-52 - Azur 1/72
Avatar użytkownika
Salva
 
Posty: 320
Dołączył(a): czwartek, 5 czerwca 2008, 16:51
Lokalizacja: Szamotuły

Reklama

Re: Spitfire Mk.Vb RF*D EN951, Tamiya, 1/48

Postprzez Salva » poniedziałek, 19 października 2009, 20:01

Podjąłem drugą w życiu próbę wykonania preshadingu, wyszedł raczej okropnie. Mam problemy z opanowaniem aero na tyle by swobodnie malować cienką kreską, dodatkowo chyba za bardzo rozcieńczyłem farbę. Ale tak już zostanie, zobaczymy jak będzie się to prezentować po nałożeniu kolorów:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przed chwilą trysnąłem na to Medium Sea Grey, jak podeschnie to postaram się wrzucić lepszą fotkę.
Pozdrawiam, Krzysztof Salwiczek
------------------------------------------------------------------------------------------
Obrazek
Na warsztacie:
Hispano-Nieuport NiD-52 - Azur 1/72
Avatar użytkownika
Salva
 
Posty: 320
Dołączył(a): czwartek, 5 czerwca 2008, 16:51
Lokalizacja: Szamotuły

Re: Spitfire Mk.Vb RF*D EN951, Tamiya, 1/48

Postprzez Aleksander » poniedziałek, 19 października 2009, 20:39

Wyglądem "preszejdingu" się nie przejmuj, może być taki niechlujny, ważne jak na to położysz farbę. Trzymam kciuki !
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7972
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Spitfire Mk.Vb RF*D EN951, Tamiya, 1/48

Postprzez Salva » poniedziałek, 19 października 2009, 20:57

Aleksander napisał(a):Wyglądem "preszejdingu" się nie przejmuj, może być taki niechlujny, ważne jak na to położysz farbę. Trzymam kciuki !


Dzięki serdeczne za doping :) .

Właśnie położyłem pierwszy kolor. Medium Sea Grey - Gunze C 363.

Obrazek

Powiem tak: był to mój pierwszy kontakt z serią C Gunze i jestem nawet zadowolony z tego jak to wygląda na modelu. Przy odrobinie wprawy można z nich pewnie wyciągnać więcej. Miejscami preshading zaniknął, ale jako że planują ubrudzić jeszcze cały spód więc zostawię to już tak jak jest.

I jeszcze pytanie: czy 24h to wystarczający czas schnięcia Gunze C przed nałożeniem na to masek z taśmy Tamiyi czy też odczekać więcej?
Pozdrawiam, Krzysztof Salwiczek
------------------------------------------------------------------------------------------
Obrazek
Na warsztacie:
Hispano-Nieuport NiD-52 - Azur 1/72
Avatar użytkownika
Salva
 
Posty: 320
Dołączył(a): czwartek, 5 czerwca 2008, 16:51
Lokalizacja: Szamotuły

Re: Spitfire Mk.Vb RF*D EN951, Tamiya, 1/48

Postprzez Krystian Ciechowicz » poniedziałek, 19 października 2009, 21:13

Salva napisał(a):I jeszcze pytanie: czy 24h to wystarczający czas schnięcia Gunze C przed nałożeniem na to masek z taśmy Tamiyi czy też odczekać więcej?


Mnie w godzinę udało się pomalować cały kanciasty kamuflaż na Fi156 farbami serii C, łącznie z użyciem taśmy Tamiya .

Pozdrawiam
K.
Avatar użytkownika
Krystian Ciechowicz

BoB 2 miejsce
 
Posty: 1477
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Spitfire Mk.Vb RF*D EN951, Tamiya, 1/48

Postprzez Dominik » poniedziałek, 19 października 2009, 21:30

Potwierdzam opinię Krystiana. Farbami z serii C pomalujesz cały kamuflaż w jeden dzień, wraz z maskowaniem. Farby z tej serii schną bardzo szybko. Z serii H trochę wolniej, szczególnie błyszczące.
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Re: Spitfire Mk.Vb RF*D EN951, Tamiya, 1/48

Postprzez Salva » poniedziałek, 19 października 2009, 21:43

Dzięki serdeczne za szybkie i konkretne odpowiedzi. Spytałem właśnie dlatego, że jak testowałem IJA Green serii H to następnego dnia odciskałem na niej jeszcze swoje linie papilarne. Trzeba chyba pomyśleć o całkowitym przejściu na Gunze z nastawieniem na serię C.
Pozdrawiam, Krzysztof Salwiczek
------------------------------------------------------------------------------------------
Obrazek
Na warsztacie:
Hispano-Nieuport NiD-52 - Azur 1/72
Avatar użytkownika
Salva
 
Posty: 320
Dołączył(a): czwartek, 5 czerwca 2008, 16:51
Lokalizacja: Szamotuły

Re: Spitfire Mk.Vb RF*D EN951, Tamiya, 1/48

Postprzez Dominik » poniedziałek, 19 października 2009, 21:49

Salva napisał(a):że jak testowałem IJA Green serii H


Niedawno miałem ten sam problem z IJN Green malując polskiego Jaka-3. Nie wiem od czego to zależy.
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Re: Spitfire Mk.Vb RF*D EN951, Tamiya, 1/48

Postprzez Salva » wtorek, 20 października 2009, 21:28

Dzisiaj udało mi się zamaskować spód i nałożyć Ocean Gray, preshading mocno wychodzi na wierzch. Malowałem dosyć mocno rozrzedzoną farbą, w innym wypadku tworzyła mi się wstrętna pajęczyna na wszystkich krawędziach. Farby serii C są świetne, czas schnięcia to rzeczywiście rewelacja. Ale trzeba sporo poćwiczyć żeby wyczuć proporcje ich prawidłowego rozcienczania.
Tak to wygląda:

Obrazek

Obrazek

Tak to na tym etapie zostawię. Po nałożeniu Dark Green być może spróbuję wycieniować model jeszcze innymi metodami, chodzi mi po głowie wykorzystanie mocno rozrzedzonej białej lub jasnoszarej farby. Z pancerki mam nawyk stosowania filtrów więc też pewnie spróbuję. Ale to już zobaczymy po malowaniu.

Na forum PWM w komentarzu do tej samej relacji Jarek Gurgul wrzucił zdjęcie oryginalnych wydechów i zasugerował poprawienie żywic Quickboosta.
Jarek, mam nadzieję, że się nie pogniewasz jeżeli wrzucę tę fotkę także i tutaj?

Obrazek

I jeszcze raz Quickboost:

Obrazek

Przyznam, że mam mieszane uczucia. I nie chodzi o celowość poprawki bo to jest dobrze widoczne lecz o to czy sobie z tym poradzę. Żywiczny odlew wygląda tak delikatnie że boję się czy mi to nie pęknie w trakcie obróbki.
Jeszcze się z tym prześpię, jak zawsze liczę też na Wasze uwagi.
Pozdrawiam, Krzysztof Salwiczek
------------------------------------------------------------------------------------------
Obrazek
Na warsztacie:
Hispano-Nieuport NiD-52 - Azur 1/72
Avatar użytkownika
Salva
 
Posty: 320
Dołączył(a): czwartek, 5 czerwca 2008, 16:51
Lokalizacja: Szamotuły

Re: Spitfire Mk.Vb RF*D EN951, Tamiya, 1/48

Postprzez Timi » wtorek, 20 października 2009, 22:44

Ja bym jeszcze raz wymalował OG, bo preshading jednak za bardzo widać moim zdaniem.
Nie bój się tych wydechów QB, nie jest taki delikatny jak Ci się wydaje, odcinasz piłką i obrabiasz polerkami do paznokci i nie ma problemu. Ja w swoim Spicie zostawiłem oryginalne Tamiye i trochę żałuje :?
pozdrawiam
Tomasz Modłasiak
(a) Bułki (i tak) nie pikają!!

http://timimodelfactory.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Timi
 
Posty: 1614
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 15:49
Lokalizacja: Częstochowa[K.M. Rozbitek:]

Re: Spitfire Mk.Vb RF*D EN951, Tamiya, 1/48

Postprzez Jacek Bzunek » wtorek, 20 października 2009, 22:53

Salva napisał(a):Żywiczny odlew wygląda tak delikatnie że boję się czy mi to nie pęknie w trakcie obróbki.

Spokojnie, nie trzeba nic wycinać. Mam ten sam zestaw i wystarczyło lekkie naciśniecię i wydechy same się obrobiły.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Spitfire Mk.Vb RF*D EN951, Tamiya, 1/48

Postprzez Salva » wtorek, 20 października 2009, 23:01

Z tymi wydechami to chodzi mi o usunięcie zaznaczonych na zielono wewnętrznych ścianek i pozostawienie tylko zewnętrznych. Moja wina, od razu trzeba było zaznaczyć na zdjęciu:

Obrazek

Co do malowania to rzeczywiście dam chyba jeszcze jutro jedną warstwę OG w niektóre miejsca.
Pozdrawiam, Krzysztof Salwiczek
------------------------------------------------------------------------------------------
Obrazek
Na warsztacie:
Hispano-Nieuport NiD-52 - Azur 1/72
Avatar użytkownika
Salva
 
Posty: 320
Dołączył(a): czwartek, 5 czerwca 2008, 16:51
Lokalizacja: Szamotuły

Re: Spitfire Mk.Vb RF*D EN951, Tamiya, 1/48

Postprzez Jaho63 » środa, 21 października 2009, 00:11

Salva napisał(a):chodzi mi o usunięcie zaznaczonych na zielono

Czy w/g Ciebie na zdjęciu oryginału tych "wewnętrznych zaznaczonych na zielono" ścianek wydechów nie widzisz? Owszem są bardzo blisko tworząc szczelinę dla spalin, ale nie usuwałbym ich, co najwyżej te "wewnętrzne" docisnął trochę, żeby to jakoś przypominało bardziej te z foty. (P.S. Ale macie problemy w tej 48-ce :) :D :mrgreen: )
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: Spitfire Mk.Vb RF*D EN951, Tamiya, 1/48

Postprzez Dominik » środa, 21 października 2009, 11:57

Rzuć okiem na rury CMK. Może będą lepsze.
Obrazek
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Re: Spitfire Mk.Vb RF*D EN951, Tamiya, 1/48

Postprzez Salva » środa, 21 października 2009, 22:15

Jaho63 napisał(a):Ale macie problemy w tej 48-ce :) :D :mrgreen:


:D A jak nie mamy, to sami sobie nowe wymyślamy :mrgreen:

Dominik :arrow: Dzięki, być może dokupię ale już raczej do następnego Spita. Ten samolot uzależnia więc że będzie kolejny tego jestem pewien :) .

Już zostawię te wydechy tak jak je Quickboost odlał. Dociskać - strach, wycinać - rzeczywiście trochę nienaturalnie może to wyjść. Skala skalą, ale szczelina powinna być zaznaczona, nawet w przesadzie. Tak będę to sobie tłumaczył ;o) .

I przy okazji kolejna prośba. Czy mógłby podać ktoś numery farb Gunze C których można by użyć do malowania kokard z użyciem masek? W przyszłym tygodniu będę robił zamówienie to bym kupił.
Pozdrawiam, Krzysztof Salwiczek
------------------------------------------------------------------------------------------
Obrazek
Na warsztacie:
Hispano-Nieuport NiD-52 - Azur 1/72
Avatar użytkownika
Salva
 
Posty: 320
Dołączył(a): czwartek, 5 czerwca 2008, 16:51
Lokalizacja: Szamotuły

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Merlin Spitfire

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości