Spitfire Vc/Trop, Revell/Pavla, 1/72

(1.02.2009-31.01.2010)

Re: Spitfire Vc/Trop, Revell/Pavla, 1/72

Postprzez Jaho63 » poniedziałek, 10 sierpnia 2009, 07:28

RAV napisał(a):A tak to wychodzi - moim zdaniem fajnie

No taki miałem, mniej więcej, zamiar zrobić, tylko czarny kołpak a MS/DE tylko na grzbiecie kadłuba (troszkę). Nr ser bez "podkładu" starego kamuflażu i ster też ów blue.
Powiedzcie mi czy można wykluczyć BR301 z "dostawy" z Wasp'a? - wtedy poszedłbym w szary (bardziej).
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Reklama

Re: Spitfire Vc/Trop, Revell/Pavla, 1/72

Postprzez Georg01 » poniedziałek, 10 sierpnia 2009, 09:18

W książkach google jest już skan dużej części książki z malowaniami. Wal z tego tak jak tam namalowali i koniec. Według mnie kolory były marynarki i jak piszą w książce malowanie odbywało się w Gibraltarze (baza marynarki). BR 301 to chyba operacja Bovery. Tu masz linka do tych skanów, nie wiem czy to zadziała. Szukałem w googlach według

http://books.google.pl/books?id=Pq9V4Y4 ... re&f=false
Avatar użytkownika
Georg01
 
Posty: 1034
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 13:03

Re: Spitfire Vc/Trop, Revell/Pavla, 1/72

Postprzez Jaho63 » poniedziałek, 10 sierpnia 2009, 14:51

Mam go już, ale dzięki. To mówisz robić jak w Osprey'u? To tylko mi powiedz czy masz jakieś "zdjątko" z widocznymi krawędziami kolorów od pędzla? Np. granice między wyżej omawianym WTFB a MS/EB? :)
(Po kilku dniach ;o) ):
Hm... Czyli mam rozumieć, że nie masz? OK. To "jadę" tak jak jest. Troszkę przysiadłem do szablonów, ale teraz wracam do "modelingu" :)
Obrazek
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: Spitfire Vc/Trop, Revell/Pavla, 1/72

Postprzez Jarek Gurgul » wtorek, 18 sierpnia 2009, 18:40

To ja dorzucę kolejną rzecz do przetrawienia.

Na kanale Discovery pojawiła się nowa seria 'Tajemnice wielkich bitew' i pierwszy (?) odcinek wyemitowany 9 sierpnia w niedzielę o 16:00 'Oblężenie Malty'. Akurat wtedy wyjeżdżałem na urlop i żeby móc to obejrzeć nagrałem film - większą jego część, od momentu pojawienia się na Malcie Spitfire'ów - na kasetę, więc mogę sobie to przeglądać w te i we wte.

Jest tu kilka interesujących scenek, między innymi ze startem Spitfire'a Mk.V X-P, a także ze startem pary UF-H, UF-A z rondlami A1 na kadłubie. Ta druga migawka jest nawet kolorowa (jak i kilka innych fragmentów filmu), ale wydaje się to być raczej współczesną kolorówką.

W każdym bądź razie na tych króciutkich fragmentach widać, że przemalowane na Malcie Spitfire'y były bardzo ciemne, dość błyszczące i raczej jednolite, bez widocznych dwóch barw kamuflażu - coś takiego mniej więcej, jak na okładce Osprey'a.

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6045
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Spitfire Vc/Trop, Revell/Pavla, 1/72

Postprzez Jaho63 » wtorek, 18 sierpnia 2009, 22:21

Jarku, czy jest jakaś szansa na przerzucenie tego na kompa? Byłbym bardzo wdzięczny nawet za jakiekolwiek skreeny z takimi ciemnymi Spitami. A szczególnie te UFy.
Jarek Gurgul napisał(a):ze startem pary UF-H, UF-A

Widać na tym ujęciu "obmalowane" kody?
Na okładce Osprey'a faktycznie nie widać odcieni tego "blue-grey-skay'a" ale też nie wygląda na szczególnie ciemny.
U mnie mały przestój przed malowaniem: :oops:
Obrazek
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: Spitfire Vc/Trop, Revell/Pavla, 1/72

Postprzez Jarek Gurgul » wtorek, 18 sierpnia 2009, 23:18

Jaho63 napisał(a):
RAV napisał(a):Powiedzcie mi czy można wykluczyć BR301 z "dostawy" z Wasp'a? - wtedy poszedłbym w szary (bardziej).

Nie zauważyłem wcześniej Twojego pytania, a sam na to nie wpadłem, by je sobie 'zadać', a szkoda, bo niektóre ewentualności dzięki odpowiedzi na nie można chyba wyeliminować.

Twój BR301 został dostarczony na Maltę 8.06.1942, kiedy Waspa nie było już na Morzu Śródziemnym, więc to raczej nie będzie 'niebieska' farba, którą malowano okręty US Navy.

Tu zresztą na przykład możesz poczytać więcej (po angielsku) na ten temat - sporo ciekawych informacji:
http://www.britmodeller.com/forums/inde ... opic=33112
http://hsfeatures.com/maltabluesse_1.htm

Co do 'obrazków' z filmu - nie mam niestety innej możliwości, jak ordynarne zdjęcie aparatem z ekranu telewizora. Jutro spróbuję, zobaczymy co z tego wyjdzie.

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6045
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Spitfire Vc/Trop, Revell/Pavla, 1/72

Postprzez Jaho63 » środa, 19 sierpnia 2009, 00:21

Jarku! Manipulujesz cytatami ;o)
Jarek Gurgul napisał(a):Jaho63 napisał(a):
RAV napisał(a):
Powiedzcie mi czy można wykluczyć BR301 z "dostawy" z Wasp'a? - wtedy poszedłbym w szary (bardziej).

No i odpadają wariacje na temat Navy Blue:
Jarek Gurgul napisał(a):Twój BR301 został dostarczony na Maltę 8.06.1942, kiedy Waspa nie było już na Morzu Śródziemnym


Zakładając ostatecznie, że to będzie jakiś ciemny szary (z nutką niebieską) nie przekonuje mnie jednak jednolite malowanie, jakie prezentują na forum britmodeller. Chociażby z powodu "plam" widocznych na zdjęciu BR301 (z resztą na zdjęciu tego U-2 też nie widać jednolitej barwy). A skoro nie dwa odcienie "Malta Blue", skoro nie przebijający kamuflaż pustynny, to, co? Olej, benzyna itp.?
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: Spitfire Vc/Trop, Revell/Pavla, 1/72

Postprzez Jarek Gurgul » środa, 19 sierpnia 2009, 14:49

Jaho63 napisał(a):Jarku! Manipulujesz cytatami ;o)

Przepraszam, to przez ten pośpiech, wskazany tylko przy łapaniu insektów.

A wracając do meritum - cudu nie było. Fotki z ekranu są słabiutkie, choć i na ekranie nie widać tego dużo lepiej, ale przynajmniej jest ruch i wynikająca z tego jakaś dodatkowa 'informacja'.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ty masz problem z 'ciemnym' Spitem, ja szukam zdjęć maltańskich Spitów Vb z pierwszej marcowej (lub jakiejkolwiek poźniejszej) dostawy, pozostawionych w Desert Scheme. W ostatnich Militariach XX wieku, w czwartej części artykułu 'Obrońcy Malty' jest ciekawa fotka takiego Spita, ale odrobinę niewyraźna w ogonie maszyny i serial nie do końca jest pewny - jak na moje oko BP845. Jeśli masz jakieś zdjęcia 'jasnych' Spitów z Malty - daj znać.

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6045
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Spitfire Vc/Trop, Revell/Pavla, 1/72

Postprzez Jaho63 » środa, 19 sierpnia 2009, 23:23

Jarku przeglądałem "swoje" Spitfiry i nie mam zdjęcia jasnego (w Osprey'u jest malowanie AB451, z pierwszych dostaw, zostawiony w Desert, ale zdjęcia nie widziałem). Jeżeli jednak chodzi Ci o tego:
Obrazek
Jest on opisany jako BP845, na Maltę trafił na pokładzie Eagle'a w marcu 1942, ale przemalowany na "Malta Blue" :)
Ten UF-H z Twojego filmu wygląda jakby miał podobnie do "SU-Fa" nie domalowany grzbiet. Ciekawe.
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: Spitfire Vc/Trop, Revell/Pavla, 1/72

Postprzez dewertus » czwartek, 20 sierpnia 2009, 10:48

W nawiązaniu do pierwszych Spitów dostarczonych na Malte przez USS Wasp... Z pierwszej dostawy mam takie fotografie (Monografia Spita wydawnictwa MILITARIA - 2 i 3 tom).

3 pierwsze zdjęcia to Spity jeszcze w kamuflażu...
Obrazek

Obrazek

Obrazek


a tu już w "Malta Blue" po przemalowaniu na USS Wasp... jak widać użyty kolor był jasny (tonacją bardzo zbliżony do Azure Blue)

Obrazek


Co do szaro-niebieskiego Spita z Wasp'a to dajcie mi trochę czasu - zeskanuję kolorową fotografię, którą mam i Wam podeśle via post na forum.

pzdr.
Hubert
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Spitfire Vc/Trop, Revell/Pavla, 1/72

Postprzez Jaho63 » czwartek, 20 sierpnia 2009, 17:44

dewertus napisał(a):a tu już w "Malta Blue" po przemalowaniu na USS Wasp... jak widać użyty kolor był jasny (tonacją bardzo zbliżony do Azure Blue)

Jeśli idzie o "mojego" Beurlinga to już odrzuciliśmy ten odcień (prywatnie wierzę, że to mógł być "Wildcatowy" blue, gdyż różnice w odcieniu stojących na Wasp'ie Spitów i Wildcatów mogły raczej wynikać z odmiennej "świeżości" kamuflażu). Dla mnie ciekawe, że też nie ma znaków na dole!
2009.08.22:
tzw. "prekamuflaging" ;o)
Obrazek
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: Spitfire Vc/Trop, Revell/Pavla, 1/72

Postprzez spiton » sobota, 22 sierpnia 2009, 23:15

Strasznie mi się podoba to Twoje sklejanie z części ;-))
Ale teraz etap od którego w sensie estetycznym najwięcej zależy!!
Trzymam kciuki!!
PS. Ostatnio był u mnie kumpel "od modeli" i wyciągnął z półki stary model Blocha 152, malowany pędzlem, i stwierdziłem z niepokojem, że jest lepiej pomalowany od moich ostatnich tworów malowanych sprayem. Zwłaszcza dotyczy to samolotów z trudnym kamuflażem. Tak sobie pomyślałem, że warto wrócić do pędzla. Przynajmniej czasem. A 72 to skala, w której często maskowanie jest dużym problemem.Sorry za ta "refleksje" pozornie nie na temat, ale jak sobie pomyślałem ile trudu kosztowało mnie maskowanie Buccaneera, i jaki w sumie marny był efekt, to nie wiem czy nie prościej było zrobić to pędzlem :-))Przynajmniej plamki ;-)).
tak wyglądał:
......fotosik wysiadł. zdjęcie dodam potem.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Spitfire Vc/Trop, Revell/Pavla, 1/72

Postprzez Jacek Bzunek » niedziela, 23 sierpnia 2009, 01:03

dewertus napisał(a):3 pierwsze zdjęcia to Spity jeszcze w kamuflażu...

Temperate Scheme?
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Spitfire Vc/Trop, Revell/Pavla, 1/72

Postprzez Jaho63 » niedziela, 23 sierpnia 2009, 13:08

spiton napisał(a):Ale teraz etap od którego w sensie estetycznym najwięcej zależy

No właśnie, a że nie da się dłużej zwlekać to:
Obrazek
Tyle, że to zaraz po zdjęciu masek, jeszcze będą poprawki koloru i spróbuję pocieniować, no i te washe itp :->
Koloru już nie maglujmy. Wasp odpłynął, została tylko farba Royal Navy (której 9,5 tony załatwił szef obrony powietrznej Malty w zamian za wcześniejsze wylatywanie na osłonę okrętów ;o) ) Very Dark Grey - służyła do malowania poręczy na dolnych pokładach okrętów JKM, dlatego ten odcień jest tak mało znany. :)

A to zaleta roboty taśmowej, można "przekładać" maskowanie na następny model: :)
Obrazek
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: Spitfire Vc/Trop, Revell/Pavla, 1/72

Postprzez spiton » niedziela, 23 sierpnia 2009, 22:27

Przejedź ciemnym-prawie czarnym washem po kabince, to zgubi ci te białe plamki na krawędzi maskowania.
Takim washem na ślinie ;-)) oczywiście
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Merlin Spitfire

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości