OT M-60PB czyli jugosłowiańska myśl techniczna 1:35

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

OT M-60PB czyli jugosłowiańska myśl techniczna 1:35

Postprzez Kamil K. » niedziela, 15 marca 2020, 12:57


Witajcie,

 

Narodowa kwarantanna trwa, więc żal nie wykorzystać tego czasu. Ten model czekał na mnie bodaj od września, ale nie było kiedy się zabrać, a i patrząc na niego z każdą chwilą entuzjazm topniał… no ale nic. Przedstawiam Wam cud jugosłowiańskiej techniki wojennej – transporter opancerzony OT M-60PB.

 

Obrazek

 

Pojazd naprawdę ciekawy, bo faktycznie w całości (no, prawie, nie licząc Browninga i paru detali) opracowany w Jugosławii. Prace nad projektem rozpoczęto w 1956 roku, a produkcja seryjna rozpoczęła się w 1962 roku. Był to pierwszy seryjnie produkowany pojazd wojskowy własnej konstrukcji w państwie Josipa Broz Tity.

 

OT-M60 był konstrukcją średnio udaną. Słaby silnik, słaby pancerz, słabe osiągi, ale jednak odegrał kluczową rolę w mechanizacji JNA, czyli Jugosłowiańskiej Armii Ludowej. Wyprodukowano 790 egzemplarzy, z których 190 trafiło do Iraku. Wojna iracko-irańska była jego pierwszym bojowym testem i potwierdziła wszystkie wady wytykane przez JNA. Część z nich doczekało nawet pierwszej, a być może i drugiej wojny w Zatoce Perskiej.

 

Obrazek 

 

Obrazek

 

 

OT M-60 były wykorzystywane także w wojnach po upadku Jugosławii przez wszystkie strony. Do tej pory są one na stanie armii Bośni i Hercegowiny oraz Chorwacji.

 

Niektóre z M-60 miały też okazje odgrywać niemieckie tanki w jugosłowiańskich filmach wojennych.

 

Obrazek

 

 

MODEL

 

Wybrałem OT M-60 w wersji PB, czyli nieco zmodernizowanej i z dwoma bezodrzutowymi działami M-60 kalibru 82mm. Wszystkie wersje tego transportera produkuje słoweńska firemka Triglav Model. O samym modelu może następnym razem, żeby się zanadto nie rozpisywać, na pewno roboty będzie moc.

 

PIERWOWZÓR

 

Pojazd, który tym razem wybrałem wydawał się po prostu ciekawy, ale nie wiedziałem o nim nic. Fajne malowanie z dodatkowymi kolorami i opancerzona obrotnica Browninga – super. Obawiałem się, że tym razem żadnej historii nie będzie, ale jednak nie… będzie i to znowu dość mroczna.

 

Obrazek

 

Pojazd nagrany został w marcu 1993 kiedy siły VRS prowadziły operację Cerska 93. Była to pierwsza próba likwidacji bośniackich enklaw w Srebrenicy i Zepie. Z komentarzy pod filmem wiemy, że powstał on gdzieś między wsiami Glogova i Kravica, a to oznacza, że musiało to być koło 15 marca, bo wtedy te miejscowości wpadły w ręce Serbów.

 

Obrazek 

 

Mam też kilka ujęć z innej pory roku i innego miejsca, ale tutaj bez konkretnej identyfikacji. Być może nagrano je we wcześniejszej fazie operacji Cerska 93, jeszcze zimą, a może parę miesięcy później.

 

Obrazek

 

Z map i opisów dotyczących tej operacji wynikało, że w tym rejonie walczyła 1. Bratunacka Brygada Lekkiej Piechoty. Poszukiwania w tym kierunku zaprowadziły mnie przypadkiem aż do 1995 roku i do upadku enklawy Srebrenica.

 

Obrazek

 

W materiałach ze śledztwa Międzynarodowego Trybunału Karnego ds. Byłej Jugosławii pojawia się dokładnie ten wóz, podpisany jako pojazd z tej właśnie brygady. Co więcej zidentyfikowani zostali nawet żołnierze, którzy się nim poruszali. Nie będę się rozpisywał o masakrze w Srebrenicy – odsyłam do naprawdę niezłego filmu Piotra Ryczka, który parę lat temu nagrał na ten temat solidną serię:

https://www.youtube.com/watch?v=8ZruY6eEPG8&t=2s


Zaś co do samej brygady z Bratunaca, to jej historia jest podobna do wszystkich innych, które do tej pory opisywałem w swoich warsztatach. Tu poglądowo mapka, co gdzie i jak:

 

Obrazek 

 

Co do samej załogi i wozu to przed haskim trybunałem dowódca pojazdu upierał się, że w okolicy Potocari, czyli tam gdzie oddzielano kobiety i dzieci od mężczyzn, którzy mieli być rozstrzeliwani, byli tylko „przejazdem”, a wóz „od sierpnia 1993 nie brał udział w walkach, a jeśli było z niego strzelane to tylko na wiwat, w czasie prawosławnych świąt.”   

 

Obrazek

 

Obrazek

 

Zaś co do udziału żołnierzy 1. Bratunackiej w wydarzeniach z lipca 1995 roku, to dość powiedzieć, że dowódca brygady Vidoje Blagojevic usłyszał wyrok 15 lat więzienia. Wyszedł po odbyciu 2/3 kary w 2012 roku. Nigdy się nie przyznał i nie wziął na siebie żadnej odpowiedzialności, nie mówiąc o czymkolwiek więcej.

 

Takie to te zawiłe i smutne bałkańskie historie. No nic, biorę się do roboty!  

Pozdrowienia
Avatar użytkownika
Kamil K.
 
Posty: 467
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 15:52
Lokalizacja: Kielce

Reklama

Re: OT M-60PB czyli jugosłowiańska myśl techniczna 1:35

Postprzez astarott » niedziela, 15 marca 2020, 15:55

Masz we mnie wiernego obserwatora, twoje warsztaty to świetna lekcjia historii i nietuzinkowych rozwiązań modelarskich.
Jeśli brat twój zawini, upomnij go; i jeśli żałuje, przebacz mu.
Avatar użytkownika
astarott

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1844
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: OT M-60PB czyli jugosłowiańska myśl techniczna 1:35

Postprzez Kamil K. » poniedziałek, 16 marca 2020, 13:44

Dzięki!


Na początek może mały inbox, bo ten model raczej po raz pierwszy pojawia się w polskich internetach modelarskich.
To co zwraca uwagę na pierwszy rzut oka to niezwykle starannie przygotowane pudełko i zapakowane części. Wszystko w foliach, woreczkach i z numerkami. Obrazek Kolejne, co zwraca uwagę, to fakt, że Triglav Model poszedł na współpracę z (prawdopodobnie) MasterClubem i naszym RB Model - i dobrze, bo dzięki temu dostajemy świetnej jakości gąsienice metalowe w zestawie i metalową lufę do browninga. Mamy też bardzo ładną instrukcję i dwa arkusze blaszek fototrawionych, tyle tylko, że grubości pancernej. Jest też solidny arkusz numerów taktycznych typowych dla JNA - ja jak widać część już zużyłem na Hellcatcie. Obrazek ObrazekObrazekObrazekNa żywicach się znam tyle co nic, ale po rozpakowaniu części entuzjazm znacząco spada. Największy problem to wszędobylska wręcz faktura pomarańczowej skórki - raz mniejsza, raz większa, ale jest. Najbardziej dramatycznie jest pod tym względem na działach bezodrzutowych. Choć kadłub też nie wygląda najlepiej - do tego ma jakąś skazę na dachu do łatania. ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Zaś najbardziej uroczym elementem modelu jest figurka Jugola wyglądająca jak ociosana w mydle  : 


ObrazekCóż, wstępne oględziny mówią mi, że z oryginalnego modelu zostaną tylko największe i najtrudniejsze do dorobienia części. Praktycznie wszystkie detale, których na szczęście nie ma wiele, zamierzam zrobić sam. W zgodność historyczną jeszcze nie wnikałem za mocno, ale raczej jest nieźle. Jestem tez zaopatrzony w trochę barachła po amerykańskich wozach, które może się przydać przy tym pojeździe: ObrazekModel mocno subiektywnie oceniłbym na jakieś 6/10 - nie jest to na pewno totalny żywiczny gniot za miliony monet, ale daleko mu do niektórych żywicznych produkcji, które miałem w rękach. Pozdrowienia! 
Avatar użytkownika
Kamil K.
 
Posty: 467
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 15:52
Lokalizacja: Kielce

Re: OT M-60PB czyli jugosłowiańska myśl techniczna 1:35

Postprzez Kamil K. » środa, 18 marca 2020, 19:00

Po przeglądnięciu zdjęć okazuje się, że prawie całe zawieszenie to kopia rozwiązań z SU-76. Do tego dochodzą haki holownicze i (prawdopodobnie) kilka innych detali. W ogóle mnóstwo rzeczy w M-60 to kopie zagranicznych rozwiązań - np. tylne światła wyglądają jak żywcem wzięte z amerykańskich pojazdów, np. M18. Mechanizmy podnoszenia włazów załogi, peryskopy i ich osłony to samo. 

 

To wszystko się dobrze składa, bo zdarzyło mi się już skleić 2x T-70 z Miniartu i SU-76 tejże firmy, toteż nie było problemu z kołami i wahaczami. Część to nieużyte, nadprogramowe części z zestawów, a część rozszabrowałem z jednego z modelarskich wraków. ;o)  Dla porównania kółko i wahacz z modelu. Jak widać (lub nie) koło to w prostej linii odlew kółka z Miniartu - nawet wypychacz na tylnej stronie się odlał. :D 

 

Obrazek

 

Poza tym trwa powolna orka na ugorze... Na początek trzeba wyrównać wszystkie niedoskonałości. Uznałem, że lepiej będzie mi odciąć dwa tylne włazy ze stropu i zrobić je od podstaw, niż szlifować, szpachlować i równać wszystko na nich i dookoła nich. Po nałożeniu szpachli dobrze widać jak porowata była struktura kadłuba. Ma to nawet swoje plusy, bo na niektórych zdjęciach M-60 widać podobne skazy na płytach kadłuba, ale bez przesady.... 

Obrazek

 

Obrazek

 

Obrazek

 

Teraz zamierzam poprawić parę widocznych niedoskonałości i pokryć wszystko podkładem, a potem druga runda poprawek.... w planach jest też przerycie linii podziału i wklejenie w nie spawów, co powinno znacząco podnieść atrakcyjność bryły. 

Obrazek

 

Na koniec takie pytanie do Was - będę robił zamówienie w którymś modelarskim i zamierzam się zaopatrzyć w jakieś fajne specyfiki do szpachlowania/równania/wykrywania niedoskonałości. Poza szpachlą Tamki praktycznie nic nie mam bo do tej pory nie było mi to potrzebne. Co polecacie do takich prac? Osobiście myślę o Surfacerze w buteleczce (tylko który wybrać - 500, 1000 czy 1200?). Przydałby mi się specyfik, który ułatwiłby wyrównywanie powierzchni, drobnych rysek, ubytków itd. 

 

Pozdrowienia! 

Avatar użytkownika
Kamil K.
 
Posty: 467
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 15:52
Lokalizacja: Kielce

Re: OT M-60PB czyli jugosłowiańska myśl techniczna 1:35

Postprzez djack » środa, 18 marca 2020, 22:22

Faktycznie orka na ugorze. Skoro i tak wszystkie powierzchnie musisz równać, to nie myślałeś, żeby zrobić ten kadłub od podstaw z płytek plastikowych? A tego żywicznego użyć tylko jako wzór. Tak na oko to on się składa z płaskich powierzchni.
djack
 
Posty: 286
Dołączył(a): wtorek, 9 września 2008, 21:52

Re: OT M-60PB czyli jugosłowiańska myśl techniczna 1:35

Postprzez Michal J Swiniarski » środa, 18 marca 2020, 23:32

Deluxe Materials Perfect Plastic Putty

wodozmywalna, poki nie zaschnie. Nakladam, czekam ok 10min i podchodze z wacikiem kosmetycznym zwilzonym woda. To na duze powierzchnie. Zakamarki, wiadomo, waciki do uszu.

Czuwaj!
Avatar użytkownika
Michal J Swiniarski
 
Posty: 117
Dołączył(a): niedziela, 29 czerwca 2014, 16:08

Re: OT M-60PB czyli jugosłowiańska myśl techniczna 1:35

Postprzez Patryk » czwartek, 19 marca 2020, 19:15

Nie rozumiem po co takie modele są wypuszczane na rynek. Żywiczne modele są podobno lepsze od plastiku :lol:
Wydałeś trochę kasy na takiego gniota a teraz kombinacje żeby to doprowadzić do ładu plastikowymi elementami z innych modeli lub robieniem większości rzeczy od podstaw.
Co do szpachli zapytaj o coś płynnego w sklepach typowo lakierniczych. Powinni pomóc w temacie.
Obrazek
KLIKNIJ
Patryk Krupiński
Avatar użytkownika
Patryk
 
Posty: 1046
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 18:19
Lokalizacja: Lublin

Re: OT M-60PB czyli jugosłowiańska myśl techniczna 1:35

Postprzez Michał Janik » czwartek, 19 marca 2020, 19:44

Patryk napisał(a):Nie rozumiem po co takie modele są wypuszczane na rynek.

Zapewniam Cię, że to najlepszy model M-60PB na świecie! Właśnie po to powstają takie modele...
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 774
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: OT M-60PB czyli jugosłowiańska myśl techniczna 1:35

Postprzez Kamil K. » czwartek, 19 marca 2020, 23:16

Patryk napisał(a):Nie rozumiem po co takie modele są wypuszczane na rynek. Żywiczne modele są podobno lepsze od plastiku :lol:


Ja akurat nigdy tak nie pisałem, więc daruj sobie. Chociaż muszę przyznać, że taki Dozor M z Alex Miniatures w 1:72, którego miałem okazję zrobić pobił na łeb wszystkie 72 i sporo 35, z którymi miałem do tej pory do czynienia. Także reguły nie ma.
Wydałeś trochę kasy na takiego gniota a teraz kombinacje żeby to doprowadzić do ładu plastikowymi elementami z innych modeli lub robieniem większości rzeczy od podstaw.

Umówmy się - zrobienie całego od podstaw nie wchodziłoby w grę w żadnym wypadku. Doskonale wiedziałem na co się piszę jeśli idzie o jakość detali, a to że miałem je czym zastąpić tylko ułatwiło podjęcie decyzji o kupnie. A że formy już zjechane i mi trafią się takie felery na dachu, tego się przewidzieć nie dało. ;o)


Michał Janik napisał(a):
Patryk napisał(a):Nie rozumiem po co takie modele są wypuszczane na rynek.

Zapewniam Cię, że to najlepszy model M-60PB na świecie! Właśnie po to powstają takie modele...

Znane prawidło głosi, że rozgrzebanie gniota, który jest jedynym modelem danego pojazdu skutkuje zaanonsowaniem przez wielką firmę modelarską nowego produktu... :lol: także czekam na wesołe wieści :lol:
Avatar użytkownika
Kamil K.
 
Posty: 467
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 15:52
Lokalizacja: Kielce

Re: OT M-60PB czyli jugosłowiańska myśl techniczna 1:35

Postprzez Patryk » piątek, 20 marca 2020, 18:30

Kamil K. napisał(a):
Patryk napisał(a):Nie rozumiem po co takie modele są wypuszczane na rynek. Żywiczne modele są podobno lepsze od plastiku :lol:


Kamil K. napisał(a):Ja akurat nigdy tak nie pisałem, więc daruj sobie. Chociaż muszę przyznać, że taki Dozor M z Alex Miniatures w 1:72, którego miałem okazję zrobić pobił na łeb wszystkie 72 i sporo 35, z którymi miałem do tej pory do czynienia. Także reguły nie ma.
Kamil nie było to do Ciebie tylko ogólnie :lol: .W gronie modelarskim panuje taka opinia iż żywiczne modele powinny być lepsze od plastiku. Niestety w dużym procencie tak nie jest. Na rynku jest cała masa gniotów zaczynając od figurek po dodatki a kończąc na całych modelach.
Obrazek
KLIKNIJ
Patryk Krupiński
Avatar użytkownika
Patryk
 
Posty: 1046
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 18:19
Lokalizacja: Lublin

Re: OT M-60PB czyli jugosłowiańska myśl techniczna 1:35

Postprzez Kamil K. » czwartek, 26 marca 2020, 14:18


Powoli do przodu... ;)  

 

Model po wstępnych poprawkach szpachlami i surfacerem pokryłem podkładem Ammo, żeby dobrze widzieć, gdzie jeszcze są babole. Przeryłem tez linie pod spawy, których na modelu brak. Tego co poniżej linii błotników praktycznie nie ruszałem - szkoda na to czasu i mojej pracy, ale teraz nieźle widać jaka kaszana była z fakturą części. 

Obrazek 

Potem pozostało dokonać prawie-ostatecznych-poprawek i psiknąć jeszcze raz surfacer. Niektóre drobne nierówności już zostawiłem jako fakturę stali walcowanej, w paru miejscach sam taką fakturę na surfacerze zrobiłem. 

Obrazek 

 

Mogłoby się wydawać, że na płytach, które miały w rzeczywistości max 15mm grubości to bez sensu symulować fakturę, ale jak widać poniżej - faktycznie czasem była ona widoczna tu i tam. 

 

Obrazek 

 

W międzyczasie wymieniłem też wahacze na te z Miniartu. Trzeba było w tym celu - a jakże - przerobić (czyt. połatać) kadłub, nawiercić nowe otwory i wstawić wahaczena drucikach. 

Wszystko następnie zostało sklejone na amen z użyciem linijek i polistyrenowych profili. Zdecydowałem się na minimalnie większe ugięcie przednich wahaczy (ok 2mm w stosunku do tyłu), żeby zasymulować drobne zmęczenie zawieszenia. Wahacze w poziomie są równe, natomiast jeśli chodzi o trzymanie jednej osi to odstępstwa są, z tym, że ich materiał jest tak plastyczny, że można je podgiąć o ten mm czy pół w palcach. 

 

Ogólnie jest grubo, ale powolutku widzę jakieś światełko w tunelu dla tego modelu. Tylko jeszcze nie jestem pewny, czy to nie nadjeżdża pociąg.   :lol:

Avatar użytkownika
Kamil K.
 
Posty: 467
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 15:52
Lokalizacja: Kielce


Powrót do Pojazdy wojskowe - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości