Merkava MK.IV 1:35 Academy

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

Re: Merkava MK.IV 1:35 Academy

Postprzez Stroju » sobota, 27 czerwca 2009, 19:20

No to dziś pomalowałem gąsienice na bazowy, i parę drobiazgów.
Fotki robione przy wieczornym świetle, więc kolory trochę przekłamane:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

no, to teraz czas na drobiazgi.
Avatar użytkownika
Stroju
 
Posty: 526
Dołączył(a): sobota, 17 stycznia 2009, 11:10

Reklama

Re: Merkava MK.IV 1:35 Academy

Postprzez Stroju » niedziela, 28 czerwca 2009, 11:51

Wczoraj intensywnie myślałem nad podstawką pod Merkavę, od początku miał to być kawałek drogi asfaltowej, (gdyż gąsienice z pasków plastikowych na terenie wyglądały by nienaturalnie płasko), jednak sam droga byłaby monotonna, wczoraj wymyśliłem żeby jezdnie umieścić na kawałku wiaduktu, a dokładniej część z przyczółkiem, pomysł ciekawy i nietypowy, dziś rano wziąłem ołówek i po 15 minutach powstał pierwszy szkic koncepcyjny:

Obrazek

inspiracją było zdjęcie węzła drogowego na na izraelskiej autostradzie nr6:

Obrazek
źródło: Wikipedia

zobaczymy co z tego będzie się dało zrealizować w praktyce... pewnie będzie trzeba to trochę okroić, ale pomysł ciekawy.
Avatar użytkownika
Stroju
 
Posty: 526
Dołączył(a): sobota, 17 stycznia 2009, 11:10

Re: Merkava MK.IV 1:35 Academy

Postprzez Stroju » niedziela, 28 czerwca 2009, 20:21

Jako że jam człowiek czynu od razu wziąłem się za podstawkę, znalazłem odpowiednią deskę na bazę, pociąłem i przykleiłem styropian jako wypełnienie, okleiłem go srajtaśmą nasączoną wikolem żeby się trzymało kupy z gipsem, wyznaczyłem miejsca na filary i je przykleiłem:

Obrazek

do fotki zrobiłem bardzo prowizoryczną konstrukcję aby pokazać rozkład przestrzenny.
Boki okleję cienką sklejką (z której powstanie też konstrukcja wiaduktu) i z gipsu wymodeluję powierzchnię terenu. Zapowiada się nieźle.
Avatar użytkownika
Stroju
 
Posty: 526
Dołączył(a): sobota, 17 stycznia 2009, 11:10

Re: Merkava MK.IV 1:35 Academy

Postprzez Maciek » niedziela, 28 czerwca 2009, 21:24

Zapowiada się co raz lepiej. Od początku śledzę i podziwiam. Oby tak dalej.
A czy pod wiaduktem coś się będzie działo? Bo tak trochę pusto tam. Szkoda takiej przestrzeni. Może jakieś figurki? jakiś pieszy patrol, jakiś drut kolczasty, cokolwiek?
Maciek
 

Re: Merkava MK.IV 1:35 Academy

Postprzez Stroju » niedziela, 28 czerwca 2009, 21:52

Maciek napisał(a):A czy pod wiaduktem coś się będzie działo? Bo tak trochę pusto tam.

to dopiero zaczątek podstawki... jeszcze nie wiem co tam zamieszczę na pustej przestrzeni... możecie podsuwać jakieś pomysły, jak pomaluję to zobaczę co jeszcze można zrobić...
PS kolega z modelworka chciał tam widzieć bojowników hezbollahu podkładających C4 na filarach.....
Avatar użytkownika
Stroju
 
Posty: 526
Dołączył(a): sobota, 17 stycznia 2009, 11:10

Re: Merkava MK.IV 1:35 Academy

Postprzez Ostach » niedziela, 28 czerwca 2009, 23:06

Stroju napisał(a):PS kolega z modelworka chciał tam widzieć bojowników hezbollahu podkładających C4 na filarach.....
Też bym optował za tą opcją! ;o)
A może całość powiększyć i na dole dać jakiś wrak albo jakiś pojazd kołowy - jakiś izraelski jeep czy coś... Jezdnie pod czołgiem bym zrobił szerszą - chyba nie jedzie po estakadzie zjazdowej a normalnie pasami ruchu na wprost.
"Mr. Spock, the women on your planet are logical. That's the only planet in the galaxy that can make that claim."
Avatar użytkownika
Ostach
 
Posty: 1161
Dołączył(a): poniedziałek, 8 grudnia 2008, 02:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Merkava MK.IV 1:35 Academy

Postprzez Stroju » poniedziałek, 29 czerwca 2009, 08:55

Ostach napisał(a): PS kolega z modelworka chciał tam widzieć bojowników hezbollahu podkładających C4 na filarach.....
Też bym optował za tą opcją! ;o)

eee.. na razie jestem za cienki w figurkach... bo wymagałyby mocnych przeróbek, w 72 widziałem zestaw "terrorystów" ale jakoś w trzypiątce nic ciekawego i po rozsądnej cenie nie widziałem...

Ostach napisał(a):Jezdnie pod czołgiem bym zrobił szerszą - chyba nie jedzie po estakadzie zjazdowej a normalnie pasami ruchu na wprost.

A to jasne, już to zauważyłem, po prostu na podstawce nie będzie widać drugiego brzegu wiaduktu...

Poranny apdejt:
w nocy jeszcze zrobiłem zwieńczenie podpory (płytki polistyrenowe):

Obrazek

jeszcze wymaga szlifowania...

może pokombinuję coś z tym pojazdem, może się nadać jako "wóz bojowy hezbollahu" porzucony po uderzeniu w filar czy coś takiego...
Obrazek
Ostatnio edytowano poniedziałek, 29 czerwca 2009, 09:00 przez Stroju, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Stroju
 
Posty: 526
Dołączył(a): sobota, 17 stycznia 2009, 11:10

Re: Merkava MK.IV 1:35 Academy

Postprzez subgrafik » poniedziałek, 29 czerwca 2009, 09:00

Nabiera praca rumiencow - ja natomiast zamiast terroristen wolalbym wrak wspolczesnej fury spalony
dla kontrastu pod tym wiaduktem ...

pawel
You need nothing to be happy. You need something to be sad.
~ Mooji.
Avatar użytkownika
subgrafik
 
Posty: 1788
Dołączył(a): środa, 12 grudnia 2007, 16:46
Lokalizacja: Wolne Miasto Wroclaw

Re: Merkava MK.IV 1:35 Academy

Postprzez Stroju » poniedziałek, 29 czerwca 2009, 20:34

Dziś wyprawiłem się po balsę i sklejkę.
Zrobiłem już brzegi z balsy, przyczółek mostu i wyszlifowałem i skleiłem filar:

Obrazek
Obrazek

ufff....... c.d.n.
Avatar użytkownika
Stroju
 
Posty: 526
Dołączył(a): sobota, 17 stycznia 2009, 11:10

Re: Merkava MK.IV 1:35 Academy

Postprzez Stroju » poniedziałek, 29 czerwca 2009, 23:38

Uffffff....
jeszcze zrobiłem kompletną jezdnie:

Obrazek
Avatar użytkownika
Stroju
 
Posty: 526
Dołączył(a): sobota, 17 stycznia 2009, 11:10

Re: Merkava MK.IV 1:35 Academy

Postprzez Stroju » wtorek, 30 czerwca 2009, 19:22

Już się uporałem z elementami (belkami) nośnymi, wykonałem je ze sklejki i balsy, wszystko klejone na CA w żelu, wyszło prawie idealnie, jedna tylko belka się skrzywiła...:

Obrazek
Obrazek

A tu jak pomost wygląda od spodu:

Obrazek

jeszcze drobiazgi i szlifowanie...
Avatar użytkownika
Stroju
 
Posty: 526
Dołączył(a): sobota, 17 stycznia 2009, 11:10

Re: Merkava MK.IV 1:35 Academy

Postprzez Ostach » wtorek, 30 czerwca 2009, 19:36

No i bardzo fajnie to wygląda. Nie widzę tego dokładnie na zdjęciach, ale wszelkie kanty na częściach betonowych bym zeszlifował na 45 stopni. Z czego będziesz robił bariery?

Rozbij coś na tym słupie....proooosze :D
"Mr. Spock, the women on your planet are logical. That's the only planet in the galaxy that can make that claim."
Avatar użytkownika
Ostach
 
Posty: 1161
Dołączył(a): poniedziałek, 8 grudnia 2008, 02:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Merkava MK.IV 1:35 Academy

Postprzez kelo83 » wtorek, 30 czerwca 2009, 20:46

Wiem wiem czepiam się, ale...
element który spoczywa na filarach (czyli poprzecznica) tworzy jedną całość z dźwigarami wiaduktu, oba elementy w rzeczywistości przenikają się i tworzą tzw. ruszt. Obiekt na którym się wzorujesz ma w przybliżeniu (dużym) taki przekrój:
Obrazek

Jeżeli zależy Ci na odtworzeniu rzeczywistego obiektu, sugerowałbym podniesienie poprzecznicy, podcięcie dźwigarów tak aby poprzecznica się w nie schowała, i wydłużenie filarów. A gdybyś chciał być super dokładny, to pomiędzy dźwigary a filary (półkę przyczółka) wsadź łożyska, dla tego obiektu wystarczające będą łożyska o średnicy 60cm i wysokości 12cm (wymiary oczywiście do przeskalowania)

Całość śledzę od początku i bardzo mi się podoba (poza nie realnym mostem ;o) )
Model pierwsza klasa

Jeżeli potrzebujesz, to służę przekrojami barier i barieroporęczy, daj tylko znać ;o) .
pozdrawiam Olek
Obrazek
Avatar użytkownika
kelo83
 
Posty: 276
Dołączył(a): piątek, 3 kwietnia 2009, 10:13
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Merkava MK.IV 1:35 Academy

Postprzez Stroju » wtorek, 30 czerwca 2009, 21:40

Nie nie czepiasz się, pewnie to twoja praca/wykształcenie i doskonale to rozumiem... jednak zmiana wysokości elementów teraz już jest trochę za późno... gdyż są puste w środku... z zasady ten most miał być uproszczony... bo to "tylko" podstawka... więc kilka drobiazgów darowałem z założenia (dla niektórych pewnie piszę herezję...), mnie przyszłego mechatronika-metrologa nic tu nie razi ;o) , jak zwykle pewnie nadrobię malowaniem i pojazdami. Wiesz o mostach mam mgliste pojęcie...
kelo83 napisał(a):Jeżeli potrzebujesz, to służę przekrojami barier i barieroporęczy, daj tylko znać ;o) .

hmm co do poręczy to może pokaż jak wyglądają te ze zdjęcia:
Obrazek
źródło Wikipedia
tu jeszcze nic nie postanowione więc można podgonić ;o)
Avatar użytkownika
Stroju
 
Posty: 526
Dołączył(a): sobota, 17 stycznia 2009, 11:10

Re: Merkava MK.IV 1:35 Academy

Postprzez kelo83 » wtorek, 30 czerwca 2009, 22:55

Prawdę mówiąc zabiłeś mi ćwieka :-/ Barieroporęcze tego typu nie są w Polsce stosowane, jak do tej pory widziałem tylko jeden obiekt z rurowymi barierami, z tym że tam są w sposób jawny ukształtowane prowadnice. Wygląda to tak:
Obrazek
Nowy most Szczytnicki we Wrocławiu.

W Polsce standardem jest coś takiego:
Obrazek
GDDKiA - Katalog Detali Mostowych

Sam słupek ma szerokość 160mm i zwęża się ku górze do około 120mm. U podstawy ma wzmocnienie co w sumie daje 280mm szerokości. W widoku od przodu (z tyłu z resztą też) słupek ma szerokość 100mm.
Czyli u podstawy mamy 100x280mm.
Myślę że jeżeli będziesz kierował się proporcjami naszych barieroporęczy zbliżysz się do oryginału.
Przyglądając się zdjęciu odniosłem wrażenie że barieroporęcz jest pochylona ku jezdni, z drugiej strony po prawej stronie zdjęcia widać jak bardzo nierówna jest konstrukcja. Myślę że bardziej prawidłowa będzie pionowa pozycja, wydaje mi się że pochylona może sprawiać zagrożenie dla samochodów osobowych, ale to już moje zdanie nie poparte żadną wiedzą książkową ani doświadczeniem.
pozdrawiam Olek
Obrazek
Avatar użytkownika
kelo83
 
Posty: 276
Dołączył(a): piątek, 3 kwietnia 2009, 10:13
Lokalizacja: Bydgoszcz

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pojazdy wojskowe - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości