Tiger I 1:35 AFV Late (RC)

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

Tiger I 1:35 AFV Late (RC)

Postprzez marciu » wtorek, 15 stycznia 2008, 20:27

Witam
Wcześniej już pisałem iż mam chrapkę na jakiś czołg RC. Więc postanowiłem chęci przekuć w czyny.
Moj wybór padł na tego Tygrysa z AFV. A dla czego?
O wyborze zdecydowało kilka czynników:
Całkowicie ruchome zawieszenie kół (każdy wachacz wchodzi w wannę kadłuba wraz z ośą). Da się ładnie wykonać resorowanie tych osi - nad tym jeszcze pracuje jak to wykonać.
Drugi czynnik to gumowe gąski, gumowe ale dość ładne i miękkie.
Koło zapinające jest również resorowane co zapobiega nadmiernemu napięci gąsek i wboruszeniom, a mi pozwoli zmneiszyć opory przy obrotach gąsek.

Prace rozpoczołem do rozplanowania co ma być wykonane i jak to osiągnąć.
Na pierwszy plan poszły przekładnie kół napędowych.
Niestety nie dało się założyć bezpośrednio planowanych początkowo, przerbionych serw RC. Ścięta wanna z przodu to uniemozliwia, a przynajmniej mocno utrudnia.
A więc trzeba było zaplanować i wykonać przekłądnie zmnieszającą obroty silnika. W końcu to ma być czołg a nie wyścigówka :)
Znalazłem w graciarni dwa stare, jednakowe liczniki od wodomierzy i pożyczyłem sobie z nich trybiki. Na tej podstawie rozplanowałem przełożenia. Z obliczeń wyszło mi coś koło 1:40 czyli dość spora redukcja.
Następnie trzeba było tak je rozplanować aby dobrze się zazębiały i umożliwiały umocowanie obu silników obok siebie w wannie.
Zaprzęgłem Corela. pomieżyłem koła, narysowałem zębatki i roplanowałem ich układ.
Z jednej stony musiałem dać jeden tryb więcej ale przekłąda się od]n 1:1 wieć nie powiniec poza odwróceniem obrotów wprowadzać żadnych zmian.

A teraz kilka fotek jak to wygląda.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
dałem dwa łożyska jako stabilizacja osi kół, bedzie stabilniej.

Obrazek

Teraz muszę jeszcze rozplanować mechanizm obrotu wieży i podnoszenia i opuszcania lufy.
Na szczęście ma jesze zapas kół zębatych i małych silniczków :)
Łacznie sterowanie będzie odbywać się na 4 kanałach (4 silniki- 2 na koła i po jednym na lufę i wieże)

Pozdrawiam i to narazie tyle...
MarCiu
marciu
 

Reklama

Re: Tiger I 1:35 AFV Late (RC)

Postprzez Akahoshi » wtorek, 15 stycznia 2008, 20:51

Ambitny plan marciu. Baaraadzo...
Ale relacje oglądam z wypiekami na twarzy i trzymam kciuki.
Pozdrawiam
Artur
Avatar użytkownika
Akahoshi
 
Posty: 1645
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Tiger I 1:35 AFV Late (RC)

Postprzez michal.s » środa, 16 stycznia 2008, 00:44

Marciu, jak Ty już coś robisz, to musi być full wypas :)
Pooglądam z ciekawością i trzymam kciuki !
Pozdrawiam - Michał Słonczyński
Avatar użytkownika
michal.s

Ojciec założyciel
 
Posty: 4506
Dołączył(a): sobota, 15 września 2007, 10:10
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Tiger I 1:35 AFV Late (RC)

Postprzez Patterson » środa, 16 stycznia 2008, 01:57

Heheh, robiąc ten model też wpadłem na pomysł uruchomienia go własnie ze względu na zawieszenie. Ale projekt musi poczekać, będę sledził z przyjemnością.
Avatar użytkownika
Patterson

rpm2
 
Posty: 2230
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 17:21
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Pojazdy wojskowe - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 21 gości