Polski M4 (105) HVSS - CAIRO ?

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

Polski M4 (105) HVSS - CAIRO ?

Postprzez martinello » sobota, 15 grudnia 2012, 18:27

Witam
Naszło mnie na rozpoczęcie nowego wątku warsztatowego. Tym razem polska haubica 105 mm na podwoziu M4 HVSS. Z tego co wiem, mieliśmy w naszych siłach zbrojnych 4 takie wozy w Pułku Ułanów Karpackich:
- CAIRO z gąsienicami T66
- MARSA MATRUH
- MEX
- EL-ADEM - trzy ostatnie z gąsienicami T80
Ja mam w planie zrobić CAIRO, choć nie wiem skąd wezmę oznaczenia...
Obrazek
(zdjęcie z 2 albumu "Od Acromy do Zwycięzcy")

Podstawą do budowy modelu jest zestaw DRAGON'a nr 6354 - "Sherman M4A3 (105) HVSS"
http://www.perthmilitarymodelling.com/r ... 05hvss.htm

W modelu przerobię wannę - spód i tył (na taki jak w M4), kadłub przerobię z modelu M4A2 (inny kąt tylnej płyty niż M4A3). Zastosuję gąsienice friula T66.
________________
Pozdrawiam Marcin

> No i chyba nie jestem modelarzem...
Jeśli musisz mnie klasyfikować - traktuj mnie jako wypraskowicza <
Avatar użytkownika
martinello
 
Posty: 435
Dołączył(a): niedziela, 25 stycznia 2009, 12:06
Lokalizacja: Wrocław

Reklama

Re: Polski M4 (105) HVSS - CAIRO ?

Postprzez Vis13 » sobota, 15 grudnia 2012, 19:19

Miło popatrzeć Marcin :)
Jeśli chodzi o napis mam trochę wolnych kalek w stylu Tobruk itp. wygląda na ten sam krój i wielkość liter, można coś powycinać i podpasować.
Natomiast z T66 zastanowiłbym się nad Trumeterem, robi "pracujące" gąsienice tego typu. Wyjdzie pewnie taniej i przyjemniej w malowaniu.
http://www.hlj.com/product/trp02041
Vis13
 
Posty: 705
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 21:49
Lokalizacja: 3miasto/Tczew

Re: Polski M4 (105) HVSS - CAIRO ?

Postprzez Soris000 » sobota, 15 grudnia 2012, 19:32

martinello napisał(a):Witam
...
Ja mam w planie zrobić CAIRO, choć nie wiem skąd wezmę oznaczenia...


Na kiedy te kalkomanie byłby Tobie potrzebne ?

Pozdrawiam- Marek
Avatar użytkownika
Soris000
 
Posty: 1405
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 14:18
Lokalizacja: Sopot

Re: Polski M4 (105) HVSS - CAIRO ?

Postprzez martinello » sobota, 15 grudnia 2012, 20:27

T66 friula już mam, więc nie będę kupował nic innego. Pobrudzę je sobie w occie z domestosem i będzie OK :roll:

Soris000 napisał(a):Na kiedy te kalkomanie byłby Tobie potrzebne ?


Na już ?
A masz takie - skąd ? W zasadzie to potrzebuję tylko nazwę - szwadronowy trójkąt na wieży jakoś dobiorę z zapasów.
Bo mnie się kojarzy, że INTECH lub coś w tym stylu kiedyś, dawno temu wypuścił zestaw z kalkami do CAIRO. Jakby co - mogę oddać kalki do MEX'a.
________________
Pozdrawiam Marcin

> No i chyba nie jestem modelarzem...
Jeśli musisz mnie klasyfikować - traktuj mnie jako wypraskowicza <
Avatar użytkownika
martinello
 
Posty: 435
Dołączył(a): niedziela, 25 stycznia 2009, 12:06
Lokalizacja: Wrocław

Re: Polski M4 (105) HVSS - CAIRO ?

Postprzez micmal » sobota, 15 grudnia 2012, 23:56

Oj jak fajnie Marcin widzieć Twój kolejny projekt. Pamiętam jak na śp. fmr uwielbiałem czytać Twoje zmagania z przeróbkami Shermanów.
Pozdrawiam Michał M.
Obrazek
Avatar użytkownika
micmal
 
Posty: 701
Dołączył(a): wtorek, 7 grudnia 2010, 13:31

Re: Polski M4 (105) HVSS - CAIRO ?

Postprzez Soris000 » niedziela, 16 grudnia 2012, 00:08

martinello napisał(a):
Na już ?
A masz takie - skąd ? W zasadzie to potrzebuję tylko nazwę - szwadronowy trójkąt na wieży jakoś dobiorę z zapasów...

Co znaczy "na już" ? Bo jeżeli to co myślę, to może być problem. Projekty do drukowania muszą nabrać mocy urzędowej. :mrgreen:
Podeślij jakiś rysunek/ skan żebym miał podkładkę do narysowania liter. Najlepiej rzut boczny.
Avatar użytkownika
Soris000
 
Posty: 1405
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 14:18
Lokalizacja: Sopot

Re: Polski M4 (105) HVSS - CAIRO ?

Postprzez martinello » niedziela, 16 grudnia 2012, 08:36

micmal napisał(a):...Twoje zmagania z przeróbkami Shermanów.

Tu będzie nie inaczej, front robót jest bardzo szeroki. O wannie i kadłubie pisałem, trzeba przerobić wieżę i dorobić błotniki. W zasadzie jedyny element który pozostawię bez większych ingerencji - to podwozie :)
W zasadzie może się zdarzyć, że po "wyciągnięciu" modelu a przed malowaniem poddam się i sprzedam go komuś :mrgreen:
Soris000 napisał(a):Co znaczy "na już" ? Bo jeżeli to co myślę, to może być problem. Projekty do drukowania muszą nabrać mocy urzędowej. :mrgreen:
Podeślij jakiś rysunek/ skan żebym miał podkładkę do narysowania liter. Najlepiej rzut boczny.

Poszukam jakiegoś rzutu bocznego, a jak nie - to namaluję coś moimi koślawymi palcami.
Piszesz o drukowaniu kalkomani - możesz coś bliżej; bo miałbym też inne wielkie marzenia natury kalkomaniowej - oznaczenie do Churchilla Mk.II i Valentynki Mk.I w barwach PZS...

EDIT :arrow: Urobek z dzisiejszej nocy - przeróbka spodu wanny na typową dla M4. Użyłem elementu z zestawu Formations do waloryzacji modelu M4 Tamiya.
Obrazek

Plan na dziś - przeszczepić elementy typowe dla M4 (drzwi podwójne) na tylną ściankę M4A3
Obrazek
M4A3 - na górze, M4 - na dole.

Pod tym adresem : http://the.shadock.free.fr/sherman_minu ... 105mm.html
jest pięknie opisana budowa czołbów M4(105) i M4A3(105)
________________
Pozdrawiam Marcin

> No i chyba nie jestem modelarzem...
Jeśli musisz mnie klasyfikować - traktuj mnie jako wypraskowicza <
Avatar użytkownika
martinello
 
Posty: 435
Dołączył(a): niedziela, 25 stycznia 2009, 12:06
Lokalizacja: Wrocław

Re: Polski M4 (105) HVSS - CAIRO ?

Postprzez Soris000 » niedziela, 16 grudnia 2012, 23:01

martinello napisał(a):...
Poszukam jakiegoś rzutu bocznego, a jak nie - to namaluję coś moimi koślawymi palcami.
Piszesz o drukowaniu kalkomani - możesz coś bliżej; bo miałbym też inne wielkie marzenia natury kalkomaniowej - oznaczenie do Churchilla Mk.II i Valentynki Mk.I w barwach PZS...


Z tym drukowaniem to jest tak, że firma ALPS, której drukarkę posiadam, jakiś czas temu przestała produkować tego typu sprzęt a wraz z tym i materiały eksploatacyjne. Niedawno jeszcze kasety i papier sprowadzałem z Niemiec, teraz natomiast praktycznie zostały tylko Stany- Ebay albo jakieś sklepy internetowe. Niestety bardzo często nie chcą wysyłać do Polski albo trwa to nie wiadomo ile. Właśnie kończą mi się papiery z cienkim podkładem i białe kartridże, więc stąd moje pytanie o termin.
"CAIRO" jestem jeszcze w stanie wydrukować w niedługim czasie, cała reszta jest do przedyskutowania.
Avatar użytkownika
Soris000
 
Posty: 1405
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 14:18
Lokalizacja: Sopot

Re: Polski M4 (105) HVSS - CAIRO ?

Postprzez martinello » poniedziałek, 17 grudnia 2012, 16:44

W sprawie drukowania kalek - poszło pw do Tomka.
Jak się nie uda - dramatu nie ma, znalazłem kalki do czołgu ACROMA i po lekkiej podmianie liter da się zrobić CAIRO. Tyle, że litery są ciut inne w kroju, bardziej okrągłe...

W sprawie budowy modelu - nie dodałem, że jak ktoś chce się podjąć przeróbki M4A3(105)HVSS Dragona na naszego M4 (a nie posiada zbyt wiele części zapasowych jak ja :mrgreen: ) - to powinien dokupić model M4A1 Italeri na części.
________________
Pozdrawiam Marcin

> No i chyba nie jestem modelarzem...
Jeśli musisz mnie klasyfikować - traktuj mnie jako wypraskowicza <
Avatar użytkownika
martinello
 
Posty: 435
Dołączył(a): niedziela, 25 stycznia 2009, 12:06
Lokalizacja: Wrocław

Re: Polski M4 (105) HVSS - CAIRO ?

Postprzez martinello » wtorek, 18 grudnia 2012, 22:52

Sprawa kalek - na ostatniej prostej; teraz tylko czekać.
Obrazek

Postęp prac niewielki, ale wannę mam już praktycznie gotową, na tylnej ścianie trzeba dorobić trochę drobiazgów - odbojniki drzwi dostepowych do silnika, dolne mocowania deflektora no i oczywiście filtry powietrza i boczne ścianki nawisu.
Obrazek

Teraz czas na moją "ulubioną" :twisted: część w modelach dragona - transmisja i korekta położenia kadłuba i wanny...

Przy okazji - polecam odkryty przeze mnie uniwersalny szary podkład, do kupienia w każdym markecie budowlanym. Jest co najmniej dwa razy tańszy od "Surface Primer'a" Tamiyi, a równie dobry :idea: Idealnie przylega do plastiku (do żywicy ciut gorzej) i fantastycznie daje się szlifować. Powłoka w odróżnieniu od matowej Tamiyi jest lekko półmatowa.
Obrazek
________________
Pozdrawiam Marcin

> No i chyba nie jestem modelarzem...
Jeśli musisz mnie klasyfikować - traktuj mnie jako wypraskowicza <
Avatar użytkownika
martinello
 
Posty: 435
Dołączył(a): niedziela, 25 stycznia 2009, 12:06
Lokalizacja: Wrocław

Re: Polski M4 (105) HVSS - CAIRO ?

Postprzez krzysiekf » sobota, 22 grudnia 2012, 15:23

Dostępny jest zestaw Armo z malowaniami do Cairo i Mex-a. Czemu z nich nie korzystasz?
krzysiekf
 
Posty: 63
Dołączył(a): sobota, 8 października 2011, 21:20

Re: Polski M4 (105) HVSS - CAIRO ?

Postprzez Tomasz Mańkowski » sobota, 22 grudnia 2012, 20:18

krzysiekf napisał(a):Dostępny jest zestaw Armo z malowaniami do Cairo i Mex-a. Czemu z nich nie korzystasz?

Może dlatego że te kalki z ARMO to 72-ka (72419), a Marcin składa model w 35-tce?
Pozdrawiam TM
Obrazek
Avatar użytkownika
Tomasz Mańkowski
 
Posty: 1246
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 00:27
Lokalizacja: z lasu... na południe od W-wy

Re: Polski M4 (105) HVSS - CAIRO ?

Postprzez krzysiekf » sobota, 22 grudnia 2012, 20:55

krzysiekf
 
Posty: 63
Dołączył(a): sobota, 8 października 2011, 21:20

Re: Polski M4 (105) HVSS - CAIRO ?

Postprzez martinello » sobota, 22 grudnia 2012, 21:01

A można gdzieś kupić ten zestaw ? - bo mnie się wydaje, że nie...
________________
Pozdrawiam Marcin

> No i chyba nie jestem modelarzem...
Jeśli musisz mnie klasyfikować - traktuj mnie jako wypraskowicza <
Avatar użytkownika
martinello
 
Posty: 435
Dołączył(a): niedziela, 25 stycznia 2009, 12:06
Lokalizacja: Wrocław

Re: Polski M4 (105) HVSS - CAIRO ?

Postprzez Vis13 » niedziela, 23 grudnia 2012, 01:06

O ile się się nie mylę, to jest tylko projekt, który z fazy malunku nigdy nie wyszedł.
Ostatnio edytowano niedziela, 23 grudnia 2012, 12:49 przez Vis13, łącznie edytowano 1 raz
Vis13
 
Posty: 705
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 21:49
Lokalizacja: 3miasto/Tczew

Następna strona

Powrót do Pojazdy wojskowe - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości