FT-17 [RPM 1/35]

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

Re: FT-17 [RPM 1/35]

Postprzez Akahoshi » sobota, 16 lutego 2008, 16:53

Dzięki Kamil, pomogło :mrgreen: Mógłbym Cię teraz prosić o wytłumaczenie, jak wykonujesz kurzenie pojazdów?
I jeszcze jedna sprawa. Czy rdzawe zacieki wykonać pod każdym nitem?
Zdjęcie poniżej, to właśnie nałożony (jeszcze mokry)mój pierwszy w życiu wash (z olejnej z umbry naturalnej). Źle chyba nie jest :-|
Obrazek
Ostatnio edytowano piątek, 22 maja 2009, 19:23 przez Akahoshi, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam
Artur
Avatar użytkownika
Akahoshi
 
Posty: 1645
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:47
Lokalizacja: Kraków

Reklama

Re: FT-17 [RPM 1/35]

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » sobota, 16 lutego 2008, 17:50

Akahoshi napisał(a): jak wykonujesz kurzenie pojazdów?


mieszam pigment ze mytwaczem do paznokci TKZ, nakładam na model, jak wyschnie róznej twardości pedzlami zdejmuję nadmiar, wedle uznania i potrzeb, a potem to werniksuje
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: FT-17 [RPM 1/35]

Postprzez Akahoshi » sobota, 16 lutego 2008, 17:57

Kamil Feliks Sztarbała napisał(a):ze mytwaczem do paznokci TKZ

Co to jest to TKZ?
Pozdrawiam
Artur
Avatar użytkownika
Akahoshi
 
Posty: 1645
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:47
Lokalizacja: Kraków

Re: FT-17 [RPM 1/35]

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » sobota, 16 lutego 2008, 18:04

tesco korzystny zakup
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: FT-17 [RPM 1/35]

Postprzez Modelarz » sobota, 16 lutego 2008, 19:40

Akahoshi napisał(a):Czy rdzawe zacieki wykonać pod każdym nitem?

Lepiej nie, bo to wygląda nienaturalnie. Wybieraj nity spontanicznie i niesymetrycznie. I możesz jeszcze zróżnicować rdzę, zrobić starszą i świeżą. Potem każdy nit suchym pędzlem potraktować tak, żeby tylko rdzawa otoczka dookoła została.

Ten zmywacz do paznokci to ciekawe rozwiązanie. Będę musiał na jakimś gruchocie spróbować kiedyś. Ja trenując brudzenie wklepywałem pigment na sucho sztywnym pędzlem albo utrwalałem go na mokro (najczęściej wodą). Pigmenty to w ogóle super rzecz bo można fajnie dobierać intensywność koloru.

Żeby nadmiar washa usunąć najskuteczniej, powierzchnia musi być gładka, mi czasem nawet smugi po pędzlu trochę przeszkadzały...

A Renault wyszedł fajnie. Kibicuje przy następnych modelach :D
"Przeklęte części, czyż nigdy nie wyzwolę się z was, o, co za bogactwo części i co za bogactwo mąk!" W.Gombrowicz, "Ferdydurke"
Avatar użytkownika
Modelarz
 
Posty: 991
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 22:20
Lokalizacja: Toruń

Re: FT-17 [RPM 1/35]

Postprzez Krzysztofoslaw » poniedziałek, 18 lutego 2008, 03:38

Pędzel to najlepiej używać gąbkowy. Pigmenty utrwalać też można białym spirytem. Lakier (ktoś napisał kiedyś) wypławia kolory...
Krzysztofoslaw
 

Re: FT-17 [RPM 1/35]

Postprzez Akahoshi » czwartek, 21 lutego 2008, 07:15

A za pomocą wódki też można? Gdzieś mi się taka informacja o uszy obiła. Jeszcze jedno pytanie odnośnie nakładania pigmentów. W jakich proporcjach (mniej-więcej) rozrabiać pigment?

Pytanie z trochę innej beczki.
Jakim kolorem najlepiej zrobić obicia: rust'em, czy gun metal'em? Zacząłem robić tym drugim na Elefancie i efekt jest taki:
Obrazek
Pozdrawiam
Artur
Avatar użytkownika
Akahoshi
 
Posty: 1645
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:47
Lokalizacja: Kraków

Re: FT-17 [RPM 1/35]

Postprzez Krzysztofoslaw » czwartek, 21 lutego 2008, 12:47

Nie wiem jak wyjdzie rustem wyjdzie, ale to jest dla mnie OK :)
Wódeczką to się humor utrwala;) Nigdy nie próbowałem z pigmentami. Ja używam tak jak wspomniałem powyżej białego. Tytlko nie wiem, czy to wina mojego białego (nie mam Talena), ale zostawia lekko tłustawe ślady...
Z rdzami na nitach ja zrobiłem tak - dałem kapkę olejnej i przeciągnąłem w dół zwilzonym pędzlem... wychodzi jak dla mnie kapitalnie.
Aha - po co rozrabiać pigment ? Nakładaj go na sucho a potem delikatnie pipetą skroplij go, by był wilgotny....
Krzysztofoslaw
 

Re: FT-17 [RPM 1/35]

Postprzez Akahoshi » czwartek, 21 lutego 2008, 21:11

Właśnie dlatego zapytałem o opinię, aby się dowiedzieć od pozostałych, bardziej doświadczonych użytkowników forum o zdanie odnośnie kolorów obić.

Ja używam takiego white spirit'a:
Obrazek
Odnośnie rdzawych zacieków przy nitach, to taki właśnie miałem plan. Kropelka sienny palonej i przeciągnięcie zwilżonym terpentyną pędzlem po tej kropli.

Czemu rozrabiać pigment? Bo myślę, że to łatwiejszy i szybszy sposób nakładania go na model.
Ostatnio edytowano piątek, 22 maja 2009, 19:24 przez Akahoshi, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam
Artur
Avatar użytkownika
Akahoshi
 
Posty: 1645
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:47
Lokalizacja: Kraków

Re: FT-17 [RPM 1/35]

Postprzez Modelarz » czwartek, 21 lutego 2008, 22:06

Akahoshi napisał(a):Czemu rozrabiać pigment? Bo myślę, że to łatwiejszy i szybszy sposób nakładania go na model.

Nie, to zupełnie coś innego. Pigment rozrobiony z wódce/spiricie/wodzie zachowuje się jak farba. Można tak wykonać rdzawe zacieki.
Ale żeby wykonać przykurzenie/przybrudzenie, najlepiej jest wklepać proszek w powierzchnię, "poukładać" pigment jak się chce dobierając jego intensywność i potem zwilżyć go lekko wilgotnym miękkim pędzlem. Czym innym jest utrwalanie wtartego w model proszku a czym innym malowanie rozrobionym pigmentem jak farbą.
Można rozrabiać pigment mieszając go jeszcze z jakąś masą i paproszkami w celu uzyskania konsystencji błota, ale to inna historia.
A obdrapania najlepiej ołówkiem, bo moim zdaniem łatwiej jest uzyskać niepowtarzalne kształty odprysków ołówkiem niż pędzlem.
"Przeklęte części, czyż nigdy nie wyzwolę się z was, o, co za bogactwo części i co za bogactwo mąk!" W.Gombrowicz, "Ferdydurke"
Avatar użytkownika
Modelarz
 
Posty: 991
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 22:20
Lokalizacja: Toruń

Re: FT-17 [RPM 1/35]

Postprzez Akahoshi » czwartek, 21 lutego 2008, 22:46

Modelarz napisał(a):Pigment rozrobiony z wódce/spiricie/wodzie zachowuje się jak farba. Można tak wykonać rdzawe zacieki.

Nie za bardzo rozumiem... Znaczy się pigment się rozpuści w medium? :? Kamil robi kurzenie za pomocą aero i bardzo fajnie mu to wychodzi...
(...)i potem zwilżyć go lekko wilgotnym miękkim pędzlem

A czym nawilżony pędzel? I czy nie pozbiera on pigmentu z modelu?
A obdrapania najlepiej ołówkiem, bo moim zdaniem łatwiej jest uzyskać niepowtarzalne kształty odprysków ołówkiem niż pędzlem.

W tym wypadku każdy ma swój styl. Mi akurat ołówek nie podszedł...
Pozdrawiam
Artur
Avatar użytkownika
Akahoshi
 
Posty: 1645
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:47
Lokalizacja: Kraków

Re: FT-17 [RPM 1/35]

Postprzez ewpiga » czwartek, 21 lutego 2008, 23:30

Akahoshi napisał(a):...Jakim kolorem najlepiej zrobić obicia: rust'em, czy gun metal'em? Zacząłem robić tym drugim na Elefancie i efekt jest taki:...

Krzyknę jak to u mnie leci. Mam już model wymalowany na podstawowy kolor jako, że waszowania raczej na modelach nie wykonuję wole malowanie laserunkiem ( transparentne ) czasochłonne w efekcie ciekawie ono na modelu wygląda. Więc cały ten syf w szczelinach brudne plamy na modelu, zacieki wykonuję mocno rozcieńczoną farbą zazwyczaj mieszając-czarną, białą, ciemno brązową w dowolnych proporcjach. Cienkim pędzlem zalewam specyfik w szczelinach bacząc przy tym by nie musiały być one w takich samych odcieniach wszędzie. Na przedzie modelu mogą być czarne złamane brązem, gdzieś tak w połowie ku tyłowi czarne z bielą coś w odcieniu ciemnej szarości (nie wiem czemu ludzie zalewają cały model jednym kolorem np. umbrą czy tam brązem Van Dyck powiem, że rewelacyjnie to aż tak nie wygląda zbyt jednolicie raczej) Kolej przychodzi na filtry, te wykonuję sobie sam i w wielu odcieniach jak rozpoznasz na fotce jest tam: poza ciemnym brązem, podam w humbrolach bo nimi akurat malował-94, 100, 121, 24, a lubię też odrobinę zapuścić 109 z czarnym mieszając. Plamy brązowe to tylko poprawki bo je transparentnie malowałem zaraz na początku> tu zostały tylko poprawione. Co by złudzenie było, że farba „odskakuje” to na samych końcach poprawiłem delikatnie muskając 121. Tak „odrapuję” cały model można powiedzieć jestem w połowie malowania teraz mogę pokusić się o obicia i wszelakie zadrapania- rustem właśnie lub gun metalem, poprawiając tylko kanty grafitem miękkiego ołówka. Tobie bym radził podobnie z tymi obiciami polecieć> modelu i tak nie skopiesz to końcowe malowanie zawsze z tego wybrniesz. Wykonując tylko obicia zalewając je potem waszem model nie będzie atrakcyjniejszy od poprzednich ustawionych już na półkach. Co zaś do wyboru pigmentów: czym je rozrabiać lub utrwalać czy zaś transparentnie filtrami malować> pozostawiam Tobie pod wypróbowanie.
Obrazek
Akahoshi napisał(a):...Kamil robi kurzenie za pomocą aero i bardzo fajnie mu to wychodzi...

Racja przyznać muszę, że i mnie ten sposób oraz wykonanie przypadło do gustu, a nigdy nie robiłem może facet się wypowie jak to po kolei leci?
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:12
Lokalizacja: Słubice

Re: FT-17 [RPM 1/35]

Postprzez Modelarz » czwartek, 21 lutego 2008, 23:53

Akahoshi napisał(a):Nie za bardzo rozumiem... Znaczy się pigment się rozpuści w medium?

Raczej się rozpłynni :D Sam spróbuj.

Akahoshi napisał(a):A czym nawilżony pędzel? I czy nie pozbiera on pigmentu z modelu?

Ja nawilżałem wodą (czyli medium). Pędzel miękki musi być, lekko zwilżony, nie szorujesz nim po modelu tylko lekko dotykasz powierzchnie na których jest pigment do utrwalenia - takie delikatne "nakładanie" wody (czy czego tam innego - ja preferuję środki proste i skuteczne). Mi wyszło to tak: (błotnik)
Obrazek

A nakładanie pigmentu by aero to nakładanie pigmentu upłynnionego raczej, niektórzy robią to po prostu mocniej rozcieńczoną farbą... ale to już nie moja kompetencja bo aerografu nie mam, poczekajmy na Kamila.

Ewpigo, laserunek czyli malowanie transparentnym kolorem (ledwie kryjącym i mniej lub bardziej przeźroczystym) to filtrowanie, nie?
"Przeklęte części, czyż nigdy nie wyzwolę się z was, o, co za bogactwo części i co za bogactwo mąk!" W.Gombrowicz, "Ferdydurke"
Avatar użytkownika
Modelarz
 
Posty: 991
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 22:20
Lokalizacja: Toruń

Re: FT-17 [RPM 1/35]

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » piątek, 22 lutego 2008, 01:18

jak się panom nie pali, to jutro przygotuje, a po weekendzie wrzucę małego pigmentowego sbs-a
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: FT-17 [RPM 1/35]

Postprzez ewpiga » piątek, 22 lutego 2008, 10:43

Modelarz napisał(a):...Ewpigo, laserunek czyli malowanie transparentnym kolorem (ledwie kryjącym i mniej lub bardziej przeźroczystym) to filtrowanie, nie?

Można to tak ująć> poszukaj coś o efekcie Kimera będzie nieco jaśniej niźli ja bym to objaśnił.
Kamil Feliks Sztarbała napisał(a):jak się panom nie pali...

No czekam po łykendzie choć mam zainteresowanego z "drugiej" strony to każę poczekać opcykam technikę, poprawki wprowadzę.
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:12
Lokalizacja: Słubice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pojazdy wojskowe - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 17 gości