BMD-2, Panda Hobby, Voyager, Masterclub 1/35

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

BMD-2, Panda Hobby, Voyager, Masterclub 1/35

Postprzez Kamil K. » poniedziałek, 2 maja 2016, 14:27

Cześć,

Zaczynam nowy warsztat, tym razem taką pchełkę z aluminium zamierzam złożyć i wymalować:
Obrazek

13 kwietnia 2014 oficjalnie rozpoczyna się Operacja Antyterrorystyczna w Donbasie(ATO). Jednak nie wszyscy ukraińscy żołnierze są skorzy do siłowej rozprawy z prorosyjskimi rodakami i zielonymi ludzikami, którzy od kilkunastu dni pojawiają się w kolejnych miejscowościach Donbasu. 16 kwietnia do Kramatorska wkraczają wozy z 25. Brygady Aeromobilnej, ale… z rosyjskimi flagami na antenach. Część jednostki przechodzi po prostu na stronę separatystów – w tym bohater niniejszej relacji, wóz o numerze bocznym 842. Pojazdy zostają przekazane separatystom, część żołnierzy rozbrojona wraca do swoich baz, część przyłącza się do rebelii na wschodzie.
Obrazek
Tu jeszcze w służbie ukraińskiej, poniżej już w Kramatorsku, w rękach separatystów:
Obrazek

Obrazek

https://www.youtube.com/watch?v=cjYk62BN6RY
2:37, polecam, jeśli ktoś chce zobaczyć driftującego BMD-2.
Początkowo ex-ukraińskie wozy mają tylko zamalowane numery i znaki taktyczne. Wchodzą w skład formowanej Ludowej Milicji Donbasu. Tak mija im miesiąc, może półtora niezbyt intensywnych walk o Noworosję.
Obrazek

Obrazek

Po pewnym czasie część wozów – m.in. BMD ex-numer 842 zostają przemalowane w szalone kamo.
Obrazek
Obrazek
Historia większości wozów 25. Brygady kończy się z początkiem lipca i przejściem sił ukraińskich do ofensywy. 5 lipca 2014 r. BMD-2 zostaje zniszczony w czasie ataku na ukraiński blokpost „Stella” pod Słowiańskiem.
Obrazek

Szczątki doczesne maszyny przewieziono następnie na teren macierzystej jednostki w Dniepropietrowsku, dalszy jej los pozostaje nieznany, choć pewnie nie należy do ciekawych. ;)
Obrazek
A teraz kilka słów o modelu:
Obrazek
Zestaw Pandy wygląda całkiem ładnie, choć rażą niektóre uproszczenia jak np. brak spawów tu i tam. Ponieważ nie chciałem bawić się w wycinanie i składanie zestawowych gąsek z osobnym grzebieniem kupiłem metalowe Mastercluby, ale patrząc na mikroskopijne żywiczne piny do ich łączenia – chyba wpadłem z deszczu pod rynnę.
Model wzbogacę także o blaszki Voyagera – niezbyt duży, ale całkiem fajny zestaw zawierający chyba wszystko, co niezbędne.

I tak największym wyzwaniem będzie wymalowanie tego kamuflażu i stworzenie z modelu ciekawie wyglądającej miniatury.

Pozdrowienia!
Avatar użytkownika
Kamil K.
 
Posty: 508
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:52
Lokalizacja: Kielce

Reklama

Re: BMD-2, Panda Hobby, Voyager, Masterclub 1/35

Postprzez BCI Batou » poniedziałek, 2 maja 2016, 18:34

Znając Twoje wcześniejsze prace, o efekt finalny jestem spokojny. Podglądam, bo chociaż nie moja bajka, to bardzo podoba mi się i to, co robisz, i sposób w jaki prowadzisz relacje.
BCI Batou
 
Posty: 80
Dołączył(a): wtorek, 20 listopada 2012, 16:23

Re: BMD-2, Panda Hobby, Voyager, Masterclub 1/35

Postprzez Kamil K. » czwartek, 5 maja 2016, 21:36

Dzięki!

W takim razie zaczynamy.

Postanowiłem zacząć od gąsienic Masterclub i układu jezdnego. Ogólnie wszystko to, co czytałem w warsztatach kolegów, którzy już ten pojazd kleili się potwierdziło - uczucia również mam mieszane.
Obrazek
Wahacze podwozia bez żadnych blokad - latają jak chcą. Ustawić je wszystkie w jednej pozycji to dość kłopotliwa robota.
Wszystkie bolce do umocowania kół za duże, trzeba oszlifować żeby w ogóle je zamontować. Kilka założyłem na wcisk i teraz nie wiem czy uda mi się je zdjąć. ;o)
Obrazek
Metalowe gąsienice w sumie też bez wielkiej rewelacji, ale uważam, że i tak lepiej męczyć się z nimi niż z zestawowymi plastikami.

Tak naprawdę właściwe prace nad modelem dopiero się zaczynają. Niby nawet z blachami nie ma tu dużo części, ale czuję, że nie będzie to taka prosta i przyjemna robota. ;o)

Pozdrowienia!
Avatar użytkownika
Kamil K.
 
Posty: 508
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:52
Lokalizacja: Kielce

Re: BMD-2, Panda Hobby, Voyager, Masterclub 1/35

Postprzez Kamil K. » niedziela, 8 maja 2016, 21:11

Tymczasem powolutku sobie blaszkuję model. Zacząłem od dupy strony - jeszcze nie wiem, co upchnę do drugiego zasobnika, ale na pewno pustką ział nie będzie. Patrząc na zdjęcie chyba jeszcze pocienię nieco ściankę zasobnika - na żywo nie rzuca się aż tak w oczy. Ogólnie, zielony plastik nie jest zbyt fotogeniczny - kolejny minus dla Pandy. ;o)
Obrazek
Poza tym poodcinałem już większość plastikowych detali, które zastąpię blaszkami.
Avatar użytkownika
Kamil K.
 
Posty: 508
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:52
Lokalizacja: Kielce

Re: BMD-2, Panda Hobby, Voyager, Masterclub 1/35

Postprzez Kamil K. » sobota, 14 maja 2016, 16:05

Cześć,
Model powolutku się składa. Wypełniłem sobie drugi zasobnik jakimś barachłem, dołożyłem nieco detali. W zasadzie nie zostało wiele do klejenia - parę detali przy przednich błotnikach, lampy, a przede wszystkim włazy i fototrawione do nich zawiasy.
Obrazek
Ponieważ to co dała Panda było do niczego niepodobne wykonałem od nowa pokrowiec na jarzmie armaty. Pierwszy raz "rzeźbiłem" coś z taką ilością fałd, zapewne u bardziej zaawansowanych kolegów wywoła to tylko uśmiech politowania, ale na tą chwilę raczej lepiej mi to nie wyjdzie.
Obrazek

Pozdrowienia!
Avatar użytkownika
Kamil K.
 
Posty: 508
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:52
Lokalizacja: Kielce

Re: BMD-2, Panda Hobby, Voyager, Masterclub 1/35

Postprzez Kamil K. » poniedziałek, 16 maja 2016, 21:40

I kolejne detale wydłubane:
Obrazek
Obrazek

Pozdrowienia!
Avatar użytkownika
Kamil K.
 
Posty: 508
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:52
Lokalizacja: Kielce

Re: BMD-2, Panda Hobby, Voyager, Masterclub 1/35

Postprzez Kamil K. » poniedziałek, 6 czerwca 2016, 14:54

Witajcie,

Na nadmiar czasu ostatnio nie narzekam - gorący okres w pracy. ;o) Motywacji też nie ma - ciepło, dni długie, nie chce się siedzieć w czterech ścianach. Coś jednak podłubałem i żeby pokazać, że temat nie umarł - skromne jedno zdjęcie.
Obrazek
Naprawdę model jest do wyprowadzenia na prostą w ciągu jednego wieczora... Wystarczyłoby tylko przysiąść porządnie, ale tak mi się nie chce... :mrgreen:

Pozdrowienia!
Avatar użytkownika
Kamil K.
 
Posty: 508
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:52
Lokalizacja: Kielce

Re: BMD-2, Panda Hobby, Voyager, Masterclub 1/35

Postprzez BCI Batou » poniedziałek, 6 czerwca 2016, 21:21

Nie ma, że boli. Siadaj i działaj dalej! :D
BCI Batou
 
Posty: 80
Dołączył(a): wtorek, 20 listopada 2012, 16:23

Re: BMD-2, Panda Hobby, Voyager, Masterclub 1/35

Postprzez modelarz_2002 » czwartek, 9 czerwca 2016, 16:35

Tylko to zdanie mi przyszło do głowy słysząc o aluminiowym czołgu 8-) to je amelinium tego nie pomalujesz :mrgreen:
Pozdrawiam modelarz_2002
Avatar użytkownika
modelarz_2002
 
Posty: 23
Dołączył(a): czwartek, 31 grudnia 2015, 18:09
Lokalizacja: Zamość

Re: BMD-2, Panda Hobby, Voyager, Masterclub 1/35

Postprzez Kamil K. » środa, 6 lipca 2016, 22:39

Cześć!

Wreszcie nadszedł ten czas, że prace nad BMD nabrały tempa. Model przedwczoraj został przygotowany do malowania:
Obrazek
Następnie pokryłem całość podkładem w sprayu + poprawki z aerografu.
Obrazek
Ponieważ pojazd jest z aluminium, a ja uznałem, że chcę nieco podrapać, to na podkład położyłem kolor aluminium Tamki.
Obrazek
Zaś na to powędrował lakier do włosów i zielona mieszanka farby Tamiya. Na zdjęciach wyszła znacznie jaśniejsza niż w rzeczywistości.
Obrazek
A tak całość wyglądała po drapaniu.
Obrazek
Obrazek
Aktualnie model czeka na lakier i kalki.

Pozdrowienia!
Avatar użytkownika
Kamil K.
 
Posty: 508
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:52
Lokalizacja: Kielce

Re: BMD-2, Panda Hobby, Voyager, Masterclub 1/35

Postprzez Kamil K. » czwartek, 7 lipca 2016, 20:39

Uff... 3 godziny malowania, ale oto jest - szlaczki, kleksy, słowem letnie kamo z Donbasu gotowe. Straszliwie ciężko było coś takiego wymalować, ale myślę, że efekt końcowy jest całkiem niezły. Teraz trzeba zająć się detalami i powolutku zacząć męczyć powłokę lakierniczą. :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Kamil K.
 
Posty: 508
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:52
Lokalizacja: Kielce

Re: BMD-2, Panda Hobby, Voyager, Masterclub 1/35

Postprzez BCI Batou » sobota, 9 lipca 2016, 17:10

Nie znam się na pancerce, ale efekt mi się podoba. Działaj dalej, bo jest na co popatrzeć.
BCI Batou
 
Posty: 80
Dołączył(a): wtorek, 20 listopada 2012, 16:23

Re: BMD-2, Panda Hobby, Voyager, Masterclub 1/35

Postprzez Kamil K. » poniedziałek, 11 lipca 2016, 22:12

Witajcie,

Powoli zaczynam gasić kolorki. Model potraktowałem kilkoma filtrami - żółte/kremowe, brązowe i białe. Pomalowałem detale, a na wannie kadłuba psiknąłem odrobinę Buff Tamki, jako bazę pod przyszłe brudzenie. Zająłem się też nieco gąsienicami i obecnie wyglądają one tak jak na obrazku poniżej.
Zobaczyłem też na zdjęciach oryginału, że BMD ma przypięte do zaczepów na wieży zapasowe ogniwa gąsienic - więc pojawiły się również na moim modelu.
Teraz w zasadzie rozpocznie się najciekawsza faza męczenia ;o)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrowienia!
Avatar użytkownika
Kamil K.
 
Posty: 508
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:52
Lokalizacja: Kielce

Re: BMD-2, Panda Hobby, Voyager, Masterclub 1/35

Postprzez Kamil K. » czwartek, 14 lipca 2016, 14:48

Witajcie,

Model wycieniowałem przy pomocy farb olejnych. Początkowo detale wyciągnąłem pin washem. Natomiast później uznałem, że mało mi kontrastów i niektóre powierzchnie uwypukliłem bielą, zaś zakamarki, łączenia itp. pociągnąłem gęstszą mieszanką farb użytych do washa.
Jak widać doszedłem też do wniosku, że niebieski kocyk w białe grochy doda +10 do bojowości. :mrgreen:
To oczywiście jeszcze nie koniec zabawy.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrowienia!
Avatar użytkownika
Kamil K.
 
Posty: 508
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:52
Lokalizacja: Kielce

Re: BMD-2, Panda Hobby, Voyager, Masterclub 1/35

Postprzez Kamil K. » piątek, 15 lipca 2016, 20:49

Zastanawiałem się ostatnio nad tym na jakiej podstawce umieścić BMD. Poniżej kilka zdjęć takiej wstępnej koncepcji - fragment prostego blokpostu, troszkę bambetli i figura, jeśli uda mi się ją rozsądnie wymalować do końca. Tam gdzie zieje pustką będzie nieduży trawniczek i jakaś zielenina. Może być?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrowienia!
Avatar użytkownika
Kamil K.
 
Posty: 508
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:52
Lokalizacja: Kielce

Następna strona

Powrót do Pojazdy wojskowe - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości