OT M-60PB czyli jugosłowiańska myśl techniczna 1:35

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

Re: OT M-60PB czyli jugosłowiańska myśl techniczna 1:35

Postprzez Kamil K. » poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 17:34


Witajcie, 

Aktualizacja zbiorcza z ostatnich nastu dni - po trochu siedziałem nad tym i owym. 

Na początek poręcze dla załogi i desantu. Otwory, które przygotował Triglav były, a jakże, w złych miejscach. Więc najpierw musiałem zaślepić, zaszpachlować, równać, sprawdzić surfacerem czy gra i zrobić nowe, w odpowiedniejszych miejscach. Drut dość gruby, ale i oryginały nie grzeszyły finezją. 

 

Obrazek 

 

Potem zrobiłem sobie część detali na błotnikach. Brakuje jeszcze paru śrub i innych głupot, ale już jakoś to wygląda. 

 

Obrazek

 

Zamiast jednak męczyć się z drobnicą postanowiłem wziąć się za falochron, który pojazd ma z przodu. OT M-60 miały (co najmniej) dwa rodzaje falochronów - wysoki i niski. Mój ma tą niższą wersję. Nie jest to lity kawał żelaza, a raczej blacha nałożona na stelaż, przez co zdarza się, że czasem się odgina i deformuje. Fajnie to widać na poniższych dwóch zdjęciach: 

 

Obrazek

 

Obrazek

 

Mojego M-60 prawie nie widać od przodu, szczególnie na nagraniach z 1995 roku, dlatego postanowiłem, że swój falochron też trochę zmęczę. Trochę to ciekawsze niż lity kawał polistyrenu. Na razie część przyłożona tylko na sucho do zdjęć. Kusi trochę, żeby go jeszcze przestrzelić tu i ówdzie... ;o)

 

Obrazek

 

Obrazek

 

Na koniec doszła też podstawa anteny i sama antena. W oryginale odgina się od podstawy, u mnie z racji na materiał, z którego jest wykonana musiałem pójść na drobny kompromis. 

 

Obrazek

 

Pozdrowienia! 

Avatar użytkownika
Kamil K.
 
Posty: 508
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 15:52
Lokalizacja: Kielce

Reklama

Re: OT M-60PB czyli jugosłowiańska myśl techniczna 1:35

Postprzez Kamil K. » sobota, 2 maja 2020, 09:09

Powoli do przodu przepycham się z drobnicą. Zrobiłem mechanizmy opuszczania/podnoszenia falochronu/pyłochronu, zasobniki na błotnikach i dodatkowe skrzynki, które oryginał ewidentnie posiadał i trochę innych pierdółek. 



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Powoli zastanawiam się też, co zrobić z dwoma działami bezodrzutowymi, które było nie było są jednym z najważniejszych elementów modelu, a części są jakie są... Czy jest ktoś, kto byłby w stanie wytoczyć dwie takie same lufy na podmiankę? Ktoś z Was kojarzy czy gdzieś można taką usługę komuś zlecić? 
Avatar użytkownika
Kamil K.
 
Posty: 508
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 15:52
Lokalizacja: Kielce

Re: OT M-60PB czyli jugosłowiańska myśl techniczna 1:35

Postprzez piotrkur » sobota, 2 maja 2020, 12:39

A z zestawu AFV się nie nada??
Avatar użytkownika
piotrkur
 
Posty: 925
Dołączył(a): sobota, 29 maja 2010, 20:46

Re: OT M-60PB czyli jugosłowiańska myśl techniczna 1:35

Postprzez Kamil K. » sobota, 2 maja 2020, 14:10

O który konkretnie zestaw chodzi?

Kiedyś coś przeglądałem pod tym kątem, ale kalibry i wymiary chyba mi się nie zgadzały.
Avatar użytkownika
Kamil K.
 
Posty: 508
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 15:52
Lokalizacja: Kielce

Re: OT M-60PB czyli jugosłowiańska myśl techniczna 1:35

Postprzez piotrkur » sobota, 2 maja 2020, 19:30

Avatar użytkownika
piotrkur
 
Posty: 925
Dołączył(a): sobota, 29 maja 2010, 20:46

Re: OT M-60PB czyli jugosłowiańska myśl techniczna 1:35

Postprzez Albatros » sobota, 2 maja 2020, 22:35

Przy tym co zrobiłeś zdecydowanie wytoczone lufy nadałyby jeszcze więcej blasku modelowi. Pamiętam, że @Andrzej Godlewski w swoim Holt 75 toczył lufy do dział, może pomoże?
Albatros
 
Posty: 70
Dołączył(a): piątek, 31 marca 2017, 09:42

Re: OT M-60PB czyli jugosłowiańska myśl techniczna 1:35

Postprzez Kamil K. » piątek, 8 maja 2020, 12:11

Witajcie, 

Postęp może nie za duży, ale czasowo strasznie długo mordowałem się ze światłami i ich osłonami. Wszystko musiałem zrobić na nowo, a reflektory na środku kadłuba zostawiłem z zestawu tylko dlatego, że już nic dobrego na podmiankę nie znalazłem. Jeszcze brakuje kabelków 

Obrazek 



Obrazek



Zamierzam teraz podoklejać resztę drobnicy na kadłubie i pozostanie tylko zrobić te nieszczęsne działa M60. 



Pozdrowienia! 
Avatar użytkownika
Kamil K.
 
Posty: 508
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 15:52
Lokalizacja: Kielce

Re: OT M-60PB czyli jugosłowiańska myśl techniczna 1:35

Postprzez Kamil K. » czwartek, 14 maja 2020, 14:53

Witajcie, 

Powoli zbliżam się do końca budowy... i nawet nie wiecie jak mnie to cieszy. Model zyskał kolejne detale, m.in. uchwyty na zapasowe gąsienice, nowe lampy na przedzie kadłuba, detale zawieszenia. Zrobiłem też sobie liny holownicze z kabelka z fajnym splotem ze starych słuchawek. Myślę, że taka grubość, biorąc pod uwagę niewielką wagę wozu jest odpowiednia. 

Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek

Poza tym złożyłem gąsienice. No właśnie i tu kolejny ultra babol na pograniczu oszukajstwa ze strony producenta. Model reklamowany jest jako posiadający metalowe gąsienice, szkoda tylko, że są to gąsienice od... Pz. 38(t), które z gąsienicami od OT M-60 mają tyle wspólnego, że... służą do tego samego. Nic więcej. Dlatego pozbyłem się ich i kupiłem gąsienice od PT-76/BTR-50 z Friula, które są już całkiem podobne do tych z M-60, a po dodaniu odrobiny błota na ich środkowe części będą zupełnie akceptowalne. 



Obrazek



Pozdrowienia! 
Avatar użytkownika
Kamil K.
 
Posty: 508
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 15:52
Lokalizacja: Kielce

Re: OT M-60PB czyli jugosłowiańska myśl techniczna 1:35

Postprzez Kamil K. » poniedziałek, 18 maja 2020, 19:28

Witajcie, 

Układ jezdny testowo złożony. Koło napędowe przerobiłem z PT-76. Jest parę niedociągnięć, będzie trzeba m.in. zmienić położenie koła napinającego i sprawdzić kilka innych rzeczy. 

Obrazek



Obrazek

W międzyczasie dorobiłem się też cyrkla olfy więc wyciąłem sobie poza uzupełnieniem koła napędowego właz i podstawę dział bezodrzutowych i chyba wymienię też ten okrągły właz pośrodku kadłuba. 



Obrazek

Obrazek



Pozdrowienia! 
Avatar użytkownika
Kamil K.
 
Posty: 508
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 15:52
Lokalizacja: Kielce

Re: OT M-60PB czyli jugosłowiańska myśl techniczna 1:35

Postprzez kojot69 » poniedziałek, 18 maja 2020, 20:32

W paru ogniwach nawierć otwory i nie maskuj ich błotem. Oczywiście napisz , że wszystkie 320 otwory nawierciłeś ;o)
Obrazek

Nikt nie komentuje, więc musiałem coś głupiego napisać :mrgreen:
Avatar użytkownika
kojot69
 
Posty: 830
Dołączył(a): niedziela, 8 września 2019, 18:33

Re: OT M-60PB czyli jugosłowiańska myśl techniczna 1:35

Postprzez Kamil K. » poniedziałek, 18 maja 2020, 20:59

kojot69 napisał(a):W paru ogniwach nawierć otwory i nie maskuj ich błotem. Oczywiście napisz , że wszystkie 320 otwory nawierciłeś ;o)
Obrazek

Nikt nie komentuje, więc musiałem coś głupiego napisać :mrgreen:


Ale to wcale nie jest głupie... to jest genialne :!: 8-) :mrgreen:
Avatar użytkownika
Kamil K.
 
Posty: 508
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 15:52
Lokalizacja: Kielce

Re: OT M-60PB czyli jugosłowiańska myśl techniczna 1:35

Postprzez Łukasz_K » wtorek, 19 maja 2020, 07:49

kojot69 napisał(a):W paru ogniwach nawierć otwory i nie maskuj ich błotem. Oczywiście napisz , że wszystkie 320 otwory nawierciłeś


takie modelarstwo się dla mnie podoba :mrgreen: ;)
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: OT M-60PB czyli jugosłowiańska myśl techniczna 1:35

Postprzez Kamil K. » wtorek, 26 maja 2020, 14:12

Cześć, 



Wciąż jeszcze toczę nierówną walkę z materią. Ostatni tydzień-dwa to było mozolne rzeźbienie armat bezodrzutowych M-60. Postanowiłem, że spróbuję problem rozwikłać samodzielnie. Udało mi się znaleźć na warsztacie jakieś pociski od nowoczesnych armat, chyba z zestawu Italerii. Akurat miały podobny kształt do końcowej części armaty M-60. Wystarczyło dociąć do odpowiedniego wymiaru, pogrubić paskami polistyrenu 0,2mm i podrzeźbić Magic Sculptem tą rozszerzającą się część... brzmi prosto? W istocie nie było to trudne, tylko zajęło cholernie dużo czasu. Potem wystarczyło zrobić pogrubienie w miejscu połączenia działa z mocowaniem i w powstały w ten sposób otwór wpasować armatę F-34 od T-34/76 - nieco skróconą oczywiście. Dyszę wylotową przeszczepiłem z żywicy, bo taki kształt nicholery nie wychodził mi ładnie z żadnego materiału i już po prostu nie chciało mi się kombinować chałupniczymi sposobami jak to odpowiednio rozrysować, wyciąć i złożyć... 

Obrazek 



Obrazek



Obrazek

Umówmy się - efekt nie jest powalający, ale cały ten model powalający nie będzie... Na moje potrzeby i własne "widzimisie" jest okej. Ale jak już jakoś wyszły te działa i stanowisko pod nie, to z rozpędu zrobiłem też nowe mocowania. A potem brakującą poręcz na stropie pojazdu i dodatkowe podpórki pod armaty. 



Obrazek



Obrazek



Tak naprawdę została już tylko drobnica - mechanizmy spustowe i celownik dział, może jeszcze kilka zapomnianych detali tu i tam... i model będzie gotowy do malowania. 



Pozdrowienia! 
Avatar użytkownika
Kamil K.
 
Posty: 508
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 15:52
Lokalizacja: Kielce

Re: OT M-60PB czyli jugosłowiańska myśl techniczna 1:35

Postprzez kojot69 » wtorek, 26 maja 2020, 15:00

Kamil K. napisał(a):
... i model będzie gotowy do malowania. 

 


Zgodnie z tym co zapowiada Szumowski to malowanie raczej już po ślubie :mrgreen:
Avatar użytkownika
kojot69
 
Posty: 830
Dołączył(a): niedziela, 8 września 2019, 18:33

Re: OT M-60PB czyli jugosłowiańska myśl techniczna 1:35

Postprzez Kamil K. » wtorek, 26 maja 2020, 15:11

Powalczę, żeby się jednak udało przed. 8-)
Avatar użytkownika
Kamil K.
 
Posty: 508
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 15:52
Lokalizacja: Kielce

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pojazdy wojskowe - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości