Renault FT - RPM 1/35 i waloryzacja przy pomocy drukarki 3D

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

Renault FT - RPM 1/35 i waloryzacja przy pomocy drukarki 3D

Postprzez kometes » czwartek, 11 lutego 2021, 22:13

Cześć, mam na imię Kamil, modelarstwem plastikowym zajmuję się od bardzo niedawna. Właściwie to jest mój 1. model, za który się wziąłem na poważnie. Zachorowałem na FTeka, bo to mój ulubiony czołg :)
Szukałem MENGA, ale w kraju był niedostępny w tej wersji (nitowana wieża).
Pojawił się na Allegro RPM i skorzystałem z okazji. Tak, wiem, że są dostępne "nowe" - ale już bez blaszki fototrawionej w zestawie...
Zaczynamy od podwozia no i załamały mnie gumowe gąsienice. Więc postanowiłem zrobić swoje. Zarwana nocka i powstał projekt ogniwa, potem uruchomiłem drukarkę 3D i powstała próbna gąska :D Wyszło fajnie, ale ogniwa były za długie i na stronę wchodziło 30 zamiast 32 ogniw. Pomimo tego że nie pasuje i w modelu się nie znajdzie, na szybko pomalowałem ją na czarno i przetarłem suchym pędzlem srebrnym.
Obrazek

Tak wygląda wydrukowane pojedyncze ogniwo i szpilki
Obrazek

Drukowałem kilka razy całą taśmę zanim złapałem wreszcie właściwy rozmiar. Pasuje!
Obrazek
Obrazek

Niestety nity na kadłubie też mnie załamały
Obrazek

Więc wymyśliłem swoje ;) 2 opcje :
-drukowane do góry nogami na cienkiej podpórce, wtedy powierzchnia kontaktu z modelem jest idealnie płaska - odłamujemy całość i podpórki używamy do złapania całości w pęsetę i przyklejenia do modelu. Potem podpórkę łamiemy. Wada taka, że góra nita nie jest ostra po odłamaniu...
-drukowane tak, że na czubku nita jest słupek 0,35mm który służy do manipulowania nitem, po jego odłamaniu ślad jest dużo mniejszy. Wada taka, że spód nita ma kontakt z podpórką i nie jest idealnie płaski, więc jakoś go trzeba obrabiać...
Obrazek

Obrazek
Nitów jeszcze nie przyklejałem. Nie zadecydowałem, które wybiorę. Mają one 1,2mm (wiem że chyba z 20% za duże, jeszcze tego nie udało mi się sprawdzić - tj, średnicy oryginalnego nita) i są po bokach ścięte pod klucz, jak w oryginale.

"Karabinek" też mnie nie zachwycił... no to musiałem zrobić swój ;) I Hotchkiss mle1914 w 1/35 powstał w bardziej zbliżonej formie:
Obrazek

W międzyczasie złapałem zajawkę na polskie konwersje, i tak w ramach "zajawki" wrzucam takie coś, ale o tym to już przy okazji kolejnego FT, ale tym razem z Menga ;) Już do mnie leci z Aliexpress.
Obrazek
Obrazek
CDN
Ostatnio edytowano czwartek, 18 lutego 2021, 23:57 przez kometes, łącznie edytowano 3 razy
kometes
 
Posty: 3
Dołączył(a): środa, 10 lutego 2021, 15:52

Reklama

Re: Renault FT - RPM 1/35

Postprzez kojot69 » piątek, 12 lutego 2021, 10:22

Jest moc ;o)
Avatar użytkownika
kojot69
 
Posty: 830
Dołączył(a): niedziela, 8 września 2019, 18:33

Re: Renault FT - RPM 1/35

Postprzez kometes » sobota, 13 lutego 2021, 18:34

Zmniejszyłem nity do 1mm, wydrukowałem 1. partię:

Obrazek

Przykleiłem pierwsze nity. Drucik 0,5mm do nakładania rzadkiego kleju CA, podpórka nita trzymana pęsetą... Zdarzyło się nie trafić :D na szczęście łatwo można je ściąć i przykleić nowy. Następnym razem lepiej będzie sięgnąć po % niż po kofeinę 8-)

Obrazek

Następnie bezceremonialnie, po chamsku i gruboskórnie odłamałem wystające słupki. Nity przeskrobałem pazurem żeby je ogratować. Wygląda o wiele lepiej - u góry część nie modyfikowana:

Obrazek

Trochę jest z tym zabawy, więc ograniczę się pewnie do minimum, czyli przykleję nity tylko tam, gdzie są w miarę widoczne. Reszta zostanie w oryginale.
CDN
Ostatnio edytowano czwartek, 18 lutego 2021, 23:56 przez kometes, łącznie edytowano 1 raz
kometes
 
Posty: 3
Dołączył(a): środa, 10 lutego 2021, 15:52

Re: Renault FT - RPM 1/35

Postprzez PiterATS » poniedziałek, 15 lutego 2021, 17:09

Ciekawy temat i mega podejście do waloryzacji i zmian, ale na litość, zrób coś z wielkością zdjęć. Takie małe zdjęcia były dobre jakieś 15 lat temu, ale nie w obecnych czasach. Rozdzielczość chociażby 1200 x .... zrobiłaby już dużo dobrego i na pewno dałoby to 100 punktów zaj....ści do Twojej relacji :)
Avatar użytkownika
PiterATS
 
Posty: 788
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 15:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Renault FT - RPM 1/35

Postprzez Pan_Cerny » czwartek, 18 lutego 2021, 13:15

O rany!
Czy ja tam widzę gąsienice do CWS-a?!?!?!
Tymcza!
Marek
Mam zmienne IP i się tego nie wstydzę.
Avatar użytkownika
Pan_Cerny
 
Posty: 563
Dołączył(a): niedziela, 27 stycznia 2008, 22:58
Lokalizacja: W-wa

Re: Renault FT - RPM 1/35

Postprzez kometes » czwartek, 18 lutego 2021, 23:55

Pan_Cerny napisał(a):O rany!
Czy ja tam widzę gąsienice do CWS-a?!?!?!

No nareszcie ktoś zwrócił uwagę ;) Tak, to drobnoogniwowe Kardaszewicza. Mam w planie zrobić polską renówkę CWSa z tymi gąskami i kulistym jarzmem k.m.-u

Żeby dokończyć podwozie, wziąłem się za gąsienice. Najpierw poszedł czarny podkład mat, a na to położyłem "korozję":
Obrazek
Obrazek

Jako że model wrakiem ani eksponatem nie będzie, trzeba było gąski nieco odświeżyć. Efekt mnie zadowala, chyba na tym poprzestanę (no jeszcze werniks pójdzie, całość powinien ładnie wygładzić:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
A Wy co o nich myślicie? Może coś poprawić?
Co do zdjęć, nareszcie ogarnąłem jak to zrobić, żeby fotosik pokazywał zdjęcia jak trzeba ;)
kometes
 
Posty: 3
Dołączył(a): środa, 10 lutego 2021, 15:52

Re: Renault FT - RPM 1/35 i waloryzacja przy pomocy drukarki

Postprzez Murek » piątek, 19 lutego 2021, 14:22

Dla mnie wyglądają jak stalowe... ale ja się mogę nie znać, robię modele bez gąsienic ;o)
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 2992
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 22:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza


Powrót do Pojazdy wojskowe - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości