Pz.Kpfw. IV Ausf. H - Tamiya - 1:35

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

Re: Pz.Kpfw. IV Ausf. H - Tamiya - 1:35

Postprzez Domi » niedziela, 22 sierpnia 2010, 13:22

Boozy, zwróć uwagę na dach wieży. Jeżeli rzeczywiście ma to być ausf. H to płyta pod wieżyczką dowódcy powinna być takiej samej grubości jak przednia płyta dachu. Grubsza tylna płyta dachu wieży pojawia się dopiero w J-otkach. Tamiya poszła na skróty...

Dominik
Avatar użytkownika
Domi
 
Posty: 245
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 18:46
Lokalizacja: Rzeszów

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Pz.Kpfw. IV Ausf. H - Tamiya - 1:35

Postprzez Boozy » poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 11:37

Dzięki... za jeszcze więcej roboty. :mrgreen:
Jak to teraz zrobić? Szlifować? Czy tylko ten kant zjechać?
Obrazek
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Boozy
 
Posty: 500
Dołączył(a): środa, 26 marca 2008, 18:21

Re: Pz.Kpfw. IV Ausf. H - Tamiya - 1:35

Postprzez Domi » poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 14:10

Ja bym zrobił dach z jakiegoś plastiku - od podstaw. W sumie można zrobić tylko sam tył...moim zdaniem "zjechanie kantu" albo szlifowanie raczej nic nie da.

Dominik
Avatar użytkownika
Domi
 
Posty: 245
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 18:46
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pz.Kpfw. IV Ausf. H - Tamiya - 1:35

Postprzez Boozy » czwartek, 2 września 2010, 13:35

Witam

Dzięki uprzejmości Jarka (CCC) otrzymałem przednie błotniki. Jeszcze raz dzięki.
Niestety, jak zauważył kolega Dominik, trzeba poprawić dach wieży. Już miałem sobie to odpuścić, gdy przyszedł mi do głowy pewien pomysł. Usunąłem plastik trzymający dach i dodałem płytkę na przednią część dachu. Dzięki temu nie ma różnicy grubości.
Obrazek

Wnętrze wieży powolutku. Nie jest majstersztyk.
Obrazek
:roll:
Obrazek
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Boozy
 
Posty: 500
Dołączył(a): środa, 26 marca 2008, 18:21

Re: Pz.Kpfw. IV Ausf. H - Tamiya - 1:35

Postprzez Domi » czwartek, 2 września 2010, 20:58

No i wygląda to teraz ok :-) z pierścieniem osłaniającym wieżyczkę dowódcy coś będziesz robił? On był w rzeczywistości dość delikatny i przykręcony na fragmentach kątowników z delikatnym dystansem od dachu...

Dominik
Avatar użytkownika
Domi
 
Posty: 245
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 18:46
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pz.Kpfw. IV Ausf. H - Tamiya - 1:35

Postprzez Radek Pituch » czwartek, 2 września 2010, 22:23

Fajny patent z tym stropem, na pewno skorzystam z tego przy swoim modelu.
Avatar użytkownika
Radek Pituch
 
Posty: 2152
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pz.Kpfw. IV Ausf. H - Tamiya - 1:35

Postprzez Boozy » sobota, 4 września 2010, 22:11

Dzięki panowie.
Czy wizjer wewnątrz wieży posiada jakieś szkło?
Obrazek
Tutaj niestety nie widać.
Obrazek
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Boozy
 
Posty: 500
Dołączył(a): środa, 26 marca 2008, 18:21

Re: Pz.Kpfw. IV Ausf. H - Tamiya - 1:35

Postprzez Akahoshi » niedziela, 5 września 2010, 20:22

Raczej tak.
Obrazek
Pozdrawiam
Artur
Avatar użytkownika
Akahoshi
 
Posty: 1645
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Pz.Kpfw. IV Ausf. H - Tamiya - 1:35

Postprzez KrisFX » niedziela, 5 września 2010, 22:04

Witam,
Piękny model, bardzo podoba mi się ile pracy włożyłeś w jego udoskonalanie. Będę obserwował wątek do zakończenia budowy.
Chciałbym zwrócić Twoją uwagę na dwie kwestie.

Nie zgodziłbym się co do sugestii dotyczącej jednolitej grubości dachu wieży. Pogrubiona tylna płyta dachu była już nawet w późnych Ausf.G

Obrazek

Przykładowe zdjęcie późnego Ausf.G z dywizji HG Sycylia 1943 o ile dobrze pamiętam.

Wszystkie wersje Ausf.H od wczesnej do późnej posiadały pogrubiony dach. Tamiya nie poszła na skróty.

Druga sprawa to spawy na płycie nad przekładnią. Według mojej wiedzy nie powinno być tych czterech spawów na bokach płyty. Spawanie płyty nad przekładnią na tzw "zakładkę" z płytami bocznymi pojawiło się w raz z próżniejszą wanną kadłuba z płaskim zakończeniem. Ty masz wcześniejszy typ wanny taki sam jak w Ausf.G i tu powinien być jeden ciągły spaw od góry do dołu płyty. Tu Tamiya poszła na skróty.

Ja tak zrobiłem w swoim wczesnym Befehls Ausf.H

Obrazek

Obrazek

Tu masz link do wątku z budowy wczesnego Ausf.H z Planet Armor z taką samą płytą jak w moim modelu

http://www.planetarmor.com/forums/showthread.php?t=7075

Pozdrawiam

Krzysiek
Obrazek
Avatar użytkownika
KrisFX
 
Posty: 166
Dołączył(a): czwartek, 6 sierpnia 2009, 15:37
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pz.Kpfw. IV Ausf. H - Tamiya - 1:35

Postprzez Boozy » poniedziałek, 6 września 2010, 09:07

Co do pogrubionego dachu wieży jestem już troszke skołowany. :D
Zdjęcie, które podałeś mam podpisane jako ausf H z dywizji "Hermann Gorg", a rok to 1944. (J. Ledwoch).
Na stronie 124 jest zdjęcie zdobytych ausf. G i ausf. H. Widać tam chyba to pogrubienie.
Trójca też podaje, że w ausf. H pogrubiano tylną część wieży.

Dominiku skąd miałeś informacje o jednakowej grubości? Pytam, bo po Twoim wpisie nie sprawdziłem tego i uznałem to za pewnik. :mrgreen:

Czy macie ktoś jeszcze więcej zdjęć dokumentujących to "zjawisko"?
Obrazek
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Boozy
 
Posty: 500
Dołączył(a): środa, 26 marca 2008, 18:21

Re: Pz.Kpfw. IV Ausf. H - Tamiya - 1:35

Postprzez KrisFX » poniedziałek, 6 września 2010, 14:59

Uważam, że Dominik się myli. Ja nie spotkałem się w literaturze z Ausf.H bez pogrubionego dachu. Tak jak pisałem zmianę tą wprowadzono już w późnych Ausf.G. Sam jestem ciekaw skąd Dominik wziął taką informację.

Jedyną z rzeczą, jaka zmieniła się, w Ausf.J w stosunku do Ausf. H na dachu wieży to dodanie trzech „pilzen” czyli miejsc do montażu dźwigu.

Poszukam jeszcze zdjęć dachu, jeśli nie jesteś pewien, w co wierzyć.

Co do czołgu który jest wzorem dla Twojego modelu to jest więcej niewiadomych niż wiadomych na jego temat, patrząc na zdjęcie, które zamieściłeś. Nigdy nie zgłębiałem tematu tego konkretnego wozu. Może są jakieś inne jego zdjęcia lub informacje na jego temat. Daje to pole dla własnej inwencji.

Ze zdjęcia widać, jaki ma hamulec wylotowy, jakie są rolki podtrzymujące, koło napędowe oraz kołpaki na zapasowych kołach jezdnych. Na planszy barwnej są błędne kołpaki wczesne na zapasówkach. Bardzo możliwe że na pozostałych kołach miał mix wczesnych i późnych kołpaków. Na tym etapie wojny łatano czy się dało.

Trudno jest powiedzieć czy ten konkretny wóz miał wannę późną z prostym zakończeniem czy wczesną ze ściętym (taką jak zastosowałeś). Ja skłaniałbym się ku tej wczesnej, którą zastosowałeś w swoim modelu. O ile w wannie późnej przednie płyty były integralne o grubości 80mm to w wypadku wanny wczesnej było wiele kombinacji płyt przednich wanny i nadbudówki, integralnych i 50mm z dodatkowym dopancerzeniem. W wypadku tego wozu to domysły.

Tu przykładowe zdjęcia wczesnych Ausf.H z takim dopancerzeniem jak zastosowałeś:

http://commons.wikimedia.org/wiki/File: ... vision.jpg

http://commons.wikimedia.org/wiki/File: ... zer_IV.jpg

Jak widać jeden ma jeszcze boczne wizjery kierowcy i radiooperatora, natomiast w drugim ich brak. W twoim wozie to zgadywanka bo to miejsce zasłaniają ogniwa gąsienic.

To jest fajne we wczesnych Ausf.H można spotkać je w bardzo wielu konfiguracjach.

Nie wzorowałbym się na rysunkach lub planszach barwnych z książek J. Ledwocha. Są pełne błędów i nie raz poruszano ten temat na forach. Podobnie jest z podpisami pod zdjęciami, maja wiele błędów.

Zamieszczone przeze mnie zdjęcie jest jednym z, kilku, które zrobiono tym wozom z dywizji „Herman Goering” w 1943 na Sycylii. To są Ausf.G późne. Moje zdjęcie pochodzi z japońskiego wydawnictwa Ground Power SPECIAL ISSUE Grudzień 2007 - PzKpfw IV ausf.A-J Revised Edition.

Co do modelu, to jestem pod wrażeniem Twojego wykonania i nakładu pracy jaki w niego wkładasz.

Krzysiek
Obrazek
Avatar użytkownika
KrisFX
 
Posty: 166
Dołączył(a): czwartek, 6 sierpnia 2009, 15:37
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pz.Kpfw. IV Ausf. H - Tamiya - 1:35

Postprzez Boozy » poniedziałek, 6 września 2010, 15:21

Hej.
Jeszcze moge to zdjąć z dachu bez strat - przynajmniej spróbuje.
Poczekam jednak jeszcze na opinie Dominika, a i może kto inny dołączy do dyskusji.
Spawy zostaną tak jak są.

Dzięki Krzysiu za obszerne wyjaśnienie.

PS. Co do wanny to spotkałem się tylko w ausf. J z prostym zakończeniem tyłu. W literaturze też tak to opisują.
Obrazek
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Boozy
 
Posty: 500
Dołączył(a): środa, 26 marca 2008, 18:21

Re: Pz.Kpfw. IV Ausf. H - Tamiya - 1:35

Postprzez Domi » poniedziałek, 6 września 2010, 15:36

Hej,

Co do uskoku związanego z grubościami płyt, informacje pochodziły z japońskiego Achtung Panzer, być może źle zinterpretowałem zmiany związane z grubościami elementów dachu wieży w poszczególnych wersjach. Niestety chwilowo z braku dostępu do biblioteczki tematu nie mogę sprawdzić dokładniej w innych papierach, ale skoro na zdjęciu G od Krzysztofa ten uskok się pojawia to nie może być inaczej w H. Większa grubość tylnej płyty dachu w H nie ulega wątpliwości, tego nie kwestionowałem,tylko nie wiem skąd wziął mi się ten brak uskoku...
Damian, jeśli wprowadziłem Cię w błąd to przepraszam, mam nadzieję że kolejna zmiana nie sprawi wiele kłopotu :)
EDIT:
Jeśli chodzi o sposób łączenia płyt kadłuba to rzeczywiście w tej wersji powinno być bez zazębienia - proste, jak na zdjęciu Krzysztofa. Wydaje się że zazębienie w łączeniu tych płyt weszło w życie równolegle z montażem kadłubów już z jednolitą, grubą płytą czołową.

pozdrawiam

Dominik
Avatar użytkownika
Domi
 
Posty: 245
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 18:46
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pz.Kpfw. IV Ausf. H - Tamiya - 1:35

Postprzez KrisFX » poniedziałek, 6 września 2010, 16:02

Mam taki zbędny dach od tego samego modelu Tamyii, nowy nie śmigany. Jeśli chcesz mogę Ci go podesłać.

Krzysiek
Obrazek
Avatar użytkownika
KrisFX
 
Posty: 166
Dołączył(a): czwartek, 6 sierpnia 2009, 15:37
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pz.Kpfw. IV Ausf. H - Tamiya - 1:35

Postprzez Boozy » poniedziałek, 6 września 2010, 16:06

Krzysiek PW poszło.
Dominik - nie ma sprawy.
EDIT. Odnośnie pierścienia to zostawiam jak jest. Ewentualnie dodam śrubu na kątowniki bo one są w tym modelu już przy pierścieniu.
Obrazek
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Boozy
 
Posty: 500
Dołączył(a): środa, 26 marca 2008, 18:21

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pojazdy wojskowe - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości