M 16 Halftrack Revell 1:76

Budujesz modele w 'małej' skali, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

M 16 Halftrack Revell 1:76

Postprzez Michal » niedziela, 1 listopada 2009, 20:04

Zacząłem prace nad przeciwlotniczą wersją halftracka.
Obrazek
Model to przepak Matchboxa. Tragiczne gumowe gąsienice - pękające i łamiące się. Farba złazi z nich pod byle dotknięciem. Jeszcze powalczę z nimi małym pędzlem, a i brudzenie pozwoli to i owo zamaskować. Spasowanie pozostałych części - dobre. Zasadniczy kolor to akrylowy Model Master 4728 Olive Drab. Planowane malowanie - pudełkowe, amerykańska 5 DPanc, Francja 1944, pojazd o nazwie własnej "Calamity Jane". Chyba że uda się skombinować kalki do polskiego M 16 z 1 DPanc (jak na fotce poniżej) - ale w zestawach z kalkami do pojazdów 1 DPanc nic pasującego nie znalazłem.
Kwitologia - Kagerowy "Topshots" o M 16 i kilka fotek które odrestaurowanemu pojazdowi zrobiłem na tegorocznej "Operacji Południe" w Bielsku
Obrazek

A poniżej fotki tego co zrobiłem, jak zwykle wyłażą niedoróbki malarskie do poprawienia w następnym etapie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Reklama

modele polskich samolotów

Re: M 16 Halftrack Revell 1:76

Postprzez Slash » niedziela, 1 listopada 2009, 20:41

Czytając wstęp już chciałem zaoferować się z moim zapasem części do M 16. Ale widzę uporałeś się z gąskami. :lol:
Avatar użytkownika
Slash
 
Posty: 3046
Dołączył(a): środa, 28 maja 2008, 17:50

Re: M 16 Halftrack Revell 1:76

Postprzez bartek piękoś » wtorek, 3 listopada 2009, 21:47

Fajny pojazd, zawsze mi się podobał. Będę kibicował!
Jedna uwaga: mam wrażenie, że w porównaniu do zdjęcia, proporcje szerokości do wysokości grilla chłodnicy w modelu są trochę nie teges... :P
Jedno pytanie: będziesz coś robił z tymi cudnymi gąsienicami?
Powodzenia!
..."a gdzie będziesz trzymał ten embrion, w pudełku?!"...
Avatar użytkownika
bartek piękoś
 
Posty: 800
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2008, 21:20
Lokalizacja: Radom

Re: M 16 Halftrack Revell 1:76

Postprzez Michal » wtorek, 3 listopada 2009, 21:52

Nad gąsienicami popracuję jeszcze małym pędzlem z ciut gęściejszą farbą, może tak na pograniczu suchego pędzla. Dorzucę trochę błota i mam nadzieję że ujdą. To chyba najgorzej wykonane części tego modelu...
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: M 16 Halftrack Revell 1:76

Postprzez bartek piękoś » wtorek, 3 listopada 2009, 22:03

Michal napisał(a): może tak na pograniczu suchego pędzla

...i ławkowca moczonego w olejnej. Inaczej wciąż je będzie widać :lol:
Sorki ;o) Powodzenia tak czy siak :)

Będziesz go wzbogacał o jakiś scratch?
..."a gdzie będziesz trzymał ten embrion, w pudełku?!"...
Avatar użytkownika
bartek piękoś
 
Posty: 800
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2008, 21:20
Lokalizacja: Radom

Re: M 16 Halftrack Revell 1:76

Postprzez Michal » niedziela, 8 listopada 2009, 18:27

Gąsienice trochę podmalowane, ale będę z nimi jeszcze walczył. Zasadnicze elementy kadłuba już sklejone, jeszcze miejscami poprawki malarskie będą. Powoli zabieram się za uzbrojenie. I tu pytanie - siedzenie celowniczego km-ów było stalowe czy z jakąś wykładziną? W jakim kolorze powinno być?
Fotki dzisiaj trochę słabsze, trudno o przyzwoite światło naturalne ostatnio.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: M 16 Halftrack Revell 1:76

Postprzez Michal » sobota, 21 listopada 2009, 13:41

Doszło uzbrojenie i parę drobiazgów. Narzędzia pomalowane. Wszelakie zakamarki "zapuszczone" na czarno. Naniesiona odrobina błota (to dopiero wstęp do brudzenia). Do poprawy jest połączenie połówek zestawu uzbrojenia od tyłu - w górnej części widać szparę.

W następnym etapie dojdą kalki. I tu mam prośbę o radę. Na masce pojazdu ma być naklejona biała gwiazda. Będzie ona przechodzić przez krawędzie pomiędzy poszczególnym blachami osłony silnika. Czyli w samej gwieździe na tych krawędziach powinna być szczelina. Jak to zrobić - nakleić kalkę i po wyschnięciu przeciąć wzdłuż krawędzi cienkim ostrzem i wcisnąć w szczeliny pomiędzy blachami? Jakoś inaczej?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: M 16 Halftrack Revell 1:76

Postprzez spiton » sobota, 21 listopada 2009, 14:32

Co do kalki, to radziłbym użyć jakiś płynów zmiękczających. Z ich pomocą można kalkę "wepchnąć" w szczeliny, a silniejszy wash w tym miejscu załatwi sprawę.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: M 16 Halftrack Revell 1:76

Postprzez Michal » sobota, 21 listopada 2009, 20:10

Kalki Revella z natury są dość miękkie więc i bez płynów wepchnięcie powinno się udać. Czyli kalki zaraz po nałożeniu (zanim dobrze przyschną) najlepiej będzie próbować wepchnąć w szczelinę, np. tępą stroną wąskiego noża?
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: M 16 Halftrack Revell 1:76

Postprzez Akahoshi » niedziela, 22 listopada 2009, 16:58

Przydało by się usunąć ślady połączeniu form na magazynkach od Browning'ów....
Pozdrawiam
Artur
Avatar użytkownika
Akahoshi
 
Posty: 1645
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:47
Lokalizacja: Kraków

Re: M 16 Halftrack Revell 1:76

Postprzez spiton » niedziela, 22 listopada 2009, 22:10

Michal napisał(a):Kalki Revella z natury są dość miękkie więc i bez płynów wepchnięcie powinno się udać. Czyli kalki zaraz po nałożeniu (zanim dobrze przyschną) najlepiej będzie próbować wepchnąć w szczelinę, np. tępą stroną wąskiego noża?

Lepiej weź trochę papieru toaletowego, zrób z nich "poduszeczkę", i po nałożeniu kalki mocno przyciśnij. Tylko nie przesuwaj.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: M 16 Halftrack Revell 1:76

Postprzez Michal » piątek, 11 grudnia 2009, 19:33

Doszły kalki, drobne poprawki i brudek. Błoto to zgrudziały Humbrol 110 oraz brązowe i żółte suche pastele, kurz to szara sucha pastela. Obicia - ołówek. Fotki poszły do galerii http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=170&t=9504
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków


Powrót do Pojazdy wojskowe w skali 1:72 i mniejsze - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości