Jak ukształtować plastikowe profile?

Budujesz modele w 'małej' skali, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

Jak ukształtować plastikowe profile?

Postprzez zinnat1918 » niedziela, 13 stycznia 2013, 13:19

Witam

Niedawno znalazłem czas i ochotę na dokończenie prostego modelu jakim jest Dingo bundeswery (skali 1:72). Na jakimś forum militranym znalazłem zdjęcie tzw PSY OPSY Dingo. Taki współczesny niemiecki pojazd "propagandowy". Modyfikacja jest prosta polega na zrobieniu głośników na metalowym pręcie (tak jest na zdjęciu) i zamontowaniu go w włazie na dachu. Chodzi mi o właz od strony pasażerów gdzie umieszczony jest w oryginalnym modelu karabin. Na zdjęciach pojazd ma zamontowane szyny nad włazem. Kupiłem plastikowy profil o średnicy 1mm. Jednak nie umiem ładnie wygiąć profil w kształcie kółka. Ktoś może poradzić jak to zrobić. Jak zginam ręką to wychodzi mi "krzywe koło"?
Ostatnio edytowano niedziela, 13 stycznia 2013, 22:27 przez zinnat1918, łącznie edytowano 1 raz
zinnat1918
 
Posty: 103
Dołączył(a): piątek, 18 maja 2012, 10:42

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Jak ukształtować plastikowe prolile?

Postprzez Grzegorz2107 » niedziela, 13 stycznia 2013, 13:33

zinnat1918 napisał(a):Witam

Nie dawno znalazłem czas i ochotę na dokończenie prostego modelu jakim jest Dingo bundeswery (skali 1:72). Na jakimś forum militranym znalazłem zdjęcie tzw PSY OPSY Dingo. Taki współczesny niemiecki pojazd "propagandowy". Modyfikacja jest prosta polega na zrobieniu głośników na metalowym pręcie (tak jest na zdjęciu) i zamontowaniu go w włazie na dachu. Chodzi mi o właz od strony pasażerów gdzie umieszczony jest w oryginalnym modelu karabin. Na zdjęciach pojazd ma zamontowane szyny nad włazem. Kupiłem plastikowy profil o średnicy 1mm. Jednak nie umiem ładnie wygiąć profil w kształcie kółka. Ktoś może poradzić jak to zrobić. Jak zginam ręką to wychodzi mi "krzywe koło"?


Nie widzę żadnego zdjęcia...

Nawiń ciasno na pręt o odpowiedniej średnicy kilka zwojów. Napnij obciążając końce. Oblej spiralę na pręcie wrzątkiem. Potem zimną wodą. Przetnij spiralę i dostaniesz kilka kółek, których końce będą lekko przesunięte, ale to się da skleić na styk i zmusić do pozostania w jednej płaszczyźnie dalszą obróbką termiczną.
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: Jak ukształtować plastikowe prolile?

Postprzez grzegorz75 » niedziela, 13 stycznia 2013, 14:07

Wyraź jaśniej o co Ci chodzi . Może wtedy będzie można "pokazać Ci " jak to zrobić , a nie "powiedzieć Ci " jak to zrobić .
Nie łatwiej z drutu ?
Obrazek
Avatar użytkownika
grzegorz75
 
Posty: 871
Dołączył(a): poniedziałek, 30 marca 2009, 19:37

Re: Jak ukształtować plastikowe prolile?

Postprzez tankmania » niedziela, 13 stycznia 2013, 17:29

zinnat1918 napisał(a):Jednak nie umiem ładnie wygiąć profil w kształcie kółka. Ktoś może poradzić jak to zrobić. Jak zginam ręką to wychodzi mi "krzywe koło"?


Nawiń na czymś okrągłym (np. wiertło) tak żeby było kilka zwojów. Sklej końcówki żeby się się nie rozwinęło, włóż do szklanki, zalej wrzątkiem i zostaw do ostygnięcia.
tankmania
 
Posty: 1074
Dołączył(a): czwartek, 22 października 2009, 04:53

Re: Jak ukształtować plastikowe profile?

Postprzez zinnat1918 » niedziela, 13 stycznia 2013, 23:21

Nawiń na czymś okrągłym (np. wiertło) tak żeby było kilka zwojów. Sklej końcówki żeby się się nie rozwinęło, włóż do szklanki, zalej wrzątkiem i zostaw do ostygnięcia.[/quote]

Nie widzę żadnego zdjęcia...

Nawiń ciasno na pręt o odpowiedniej średnicy kilka zwojów. Napnij obciążając końce. Oblej spiralę na pręcie wrzątkiem. Potem zimną wodą. Przetnij spiralę i dostaniesz kilka kółek, których końce będą lekko przesunięte, ale to się da skleić na styk i zmusić do pozostania w jednej płaszczyźnie dalszą obróbką termiczną.[/quote]

Dzięki za podpowiedź, postaram się tak zrobić

grzegorz75 napisał(a):Wyraź jaśniej o co Ci chodzi . Może wtedy będzie można "pokazać Ci " jak to zrobić , a nie "powiedzieć Ci " jak to zrobić .
Nie łatwiej z drutu


A co mam napisać. Nie znam fachowego słownictwa i napisałem najlepiej jak mogłem. To coś na wzór szyny, na której mocuje się kariabin. Drut odpada bo też nie umiałem zgiąć go w kształcie koła. Poradzono mi to zrobić z plastikowym profilem. zdjęć nie mam bo na forum, na którym go znalazłem też nie mogę znaleźć. Zdjęcia rozpoczętego modelu zrobię w tygodniu. Jednak dziękuję za radę.
zinnat1918
 
Posty: 103
Dołączył(a): piątek, 18 maja 2012, 10:42

Re: Jak ukształtować plastikowe profile?

Postprzez Grzegorz2107 » poniedziałek, 14 stycznia 2013, 00:14

zdjęć nie mam bo na forum, na którym go znalazłem też nie mogę znaleźć. Zdjęcia rozpoczętego modelu zrobię w tygodniu. Jednak dziękuję za radę.


http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=cBkjcLmwC_U#t=111s

Chodzi pewnie o to coś, co widać na drugim planie?

Moja rada dla Ciebie: Zapomnij o tym. :mrgreen:
Nie masz dokumentacji, nie masz oznaczeń, nie masz tzw. kwitów na ten pojazd. Jak będziesz miał, to wróć do problemu zrobienia kółeczka z drutu, albo profilu.
Moim zdaniem najpierw trzeba wiedzieć jakiej średnicy to kółko ma być. Jest tu wielu cierpliwych, którzy chętnie wytłumaczą jak z drutu, lub plastiku takie kółko wykonać, ale dokumentacji raczej nikt za Ciebie zbierać nie będzie...
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: Jak ukształtować plastikowe profile?

Postprzez zinnat1918 » niedziela, 27 stycznia 2013, 12:25

Jeszcze trochę się pobawię, zobaczymy.

ale dokumentacji raczej nikt za Ciebie zbierać nie będzie...

Czy ja kogoś zmuszam do szukania dokumentacji? Gdzie to napisałem.
zinnat1918
 
Posty: 103
Dołączył(a): piątek, 18 maja 2012, 10:42


Powrót do Pojazdy wojskowe w skali 1:72 i mniejsze - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości