T-54 (afgański) Trumpeter 1:72

Budujesz modele w 'małej' skali, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

T-54 (afgański) Trumpeter 1:72

Postprzez Archelaos » piątek, 11 maja 2012, 00:20

Jakiś czas temu nabyłem model Type 59 (chiński T-54) z Trumpetera. Teraz, zachęcony zbliżającymi się zawodami w Toruniu, spróbuję coś z tego zestawu złożyć. Mam nadzieję, że wyrobię się do czerwca, ale biorąc pod uwagę, że mam kilka innych projektów na tapecie, może być z tym krucho. Zobaczymy.

Szukałem egzemplarza z ciekawym kamuflażem i ostatecznie zdecydowałem się na afgański/radziecki czołg w wielokolorowym (4-5) kamuflażu, z "gałązkami" na przodzie kadłuba i wieży.

Dzięki uprzejmości kolegi Modelarza (dzięki Marek!) mam dwie fotki "mojego" czołgu, niestety pole widzenia jest ograniczone, co więcej kadłub z wrakowiska pod Kabulem ma inną (jednokolorową) wieżę. No cóż, trzeba będzie trochę zgadywać.

Obrazek Obrazek

Będę budował generalnie z pudełka, z własnymi dodatkami, dokupiłem tylko lufę D-10S z RB Model
Archelaos
 
Posty: 157
Dołączył(a): niedziela, 17 maja 2009, 23:54

Reklama

Re: T-54 (afgański) Trumpeter 1:72

Postprzez Michal » piątek, 11 maja 2012, 09:25

Kibicuję!
Robiłem swego czasu T-55 z Trumpetera w tej samej skali. Jedno z czym możesz mieć problem to ułożenie gumowych gąsienic w charakterystyczny dla T-5x układ ze zwisem. Dopasowanie lufy od RB do Trumpkowego jarzma wymaga podpiłowania i lufy i jarzma (jarzmo jest trochę za ciasne).
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: T-54 (afgański) Trumpeter 1:72

Postprzez Modelarz » piątek, 11 maja 2012, 13:13

Świetnie ! :D Będę kibicował.
"Przeklęte części, czyż nigdy nie wyzwolę się z was, o, co za bogactwo części i co za bogactwo mąk!" W.Gombrowicz, "Ferdydurke"
Avatar użytkownika
Modelarz
 
Posty: 991
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 22:20
Lokalizacja: Toruń

Re: T-54 (afgański) Trumpeter 1:72

Postprzez Archelaos » niedziela, 13 maja 2012, 16:03

Efekty pierwszych prac.
Na razie zajmowałem się błotnikami - odciąłem przednie elementy i wyciąłem odpowiadające im elementy zawiasów. Poza tym pocieniłem blachy mocujące.

Obrazek
Obrazek
Archelaos
 
Posty: 157
Dołączył(a): niedziela, 17 maja 2009, 23:54

Re: T-54 (afgański) Trumpeter 1:72

Postprzez Modelarz » niedziela, 13 maja 2012, 18:34

No i to jest właśnie uroda trumpeterowych siedem-dwójek, te wielkie dziury w miejscach gdzie mają być wklejone malutkie elementy. Tylną część błotników też odejmij. Hej !
"Przeklęte części, czyż nigdy nie wyzwolę się z was, o, co za bogactwo części i co za bogactwo mąk!" W.Gombrowicz, "Ferdydurke"
Avatar użytkownika
Modelarz
 
Posty: 991
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 22:20
Lokalizacja: Toruń

Re: T-54 (afgański) Trumpeter 1:72

Postprzez Archelaos » sobota, 26 maja 2012, 11:22

Prace powoli posuwają się naprzód.

Zlikwidowałem "bieżnik" z bandaży kół. Dziubałem je skalpelem i papierem ściernym i wyszło jak wyszło, na szczęście powinny wyglądać na zużyte :)

Poprawiłem pokrywę z tyłu kadłuba - w oryginale obie siatki były podobne z tym, że jedna nakryta dodatkową klapą. Trumpek zrobił tą pokrywę niższą niż ta bez klapy... Ale od czego jest polistyren w arkuszach (dałem płytkę 0,5 i na to 0,25)? uchwyt ściąłem z naddatkiem i zeszlifowałem nadmiar.

Dorobiłem też wzmocnienia i linie spawów na przedzie. Na dolej płycie spaw dorobię po zamknięciu kadłuba. Zastanawiam się też jak zrobić łby śrub/nitów na wzmocnieniach.

Pocieniłem też ścianki wydechu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Archelaos
 
Posty: 157
Dołączył(a): niedziela, 17 maja 2009, 23:54

Re: T-54 (afgański) Trumpeter 1:72

Postprzez Archelaos » czwartek, 31 stycznia 2013, 19:43

No, trochę to trwało, zanim wróciłem do T54, ale wreszcie jakiś postęp.

Dorobiłem brakujący osprzęt przedniej płyty - wszystkie te mocowania, zaczepy. lampki itp.
Zaszpachlowałem miejsca na uchwyty na wieży - będę dorabiał nowe z drucika.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Archelaos
 
Posty: 157
Dołączył(a): niedziela, 17 maja 2009, 23:54

Re: T-54 (afgański) Trumpeter 1:72

Postprzez mnak24 » piątek, 1 lutego 2013, 13:06

Fajnie, że leci.
"Nie ten jest mądry, kto nie popełnia błędów. Takich ludzi nie ma i być nie może. Mądry jest ten, kto popełnia błędy nie bardzo istotne i kto potrafi je łatwo i szybko naprawiać."

KW-1 zimowy HOBBYBOSS 1:48 Galeria
Tarpon mk. 1 Italeri + Eduard 1:48 Galeria
Avatar użytkownika
mnak24
 
Posty: 1918
Dołączył(a): środa, 28 grudnia 2011, 22:30
Lokalizacja: Прип'ять/ Brodnica k. Torunia

Re: T-54 (afgański) Trumpeter 1:72

Postprzez Modelarz » poniedziałek, 4 lutego 2013, 21:01

Napiszę Ci jeszcze żebyś nie zapomniał albo nie mówił, że ja nie mówiłem:
wywal Green Stuffa z jarzma i wprowadź do środka rurkę :->
"Przeklęte części, czyż nigdy nie wyzwolę się z was, o, co za bogactwo części i co za bogactwo mąk!" W.Gombrowicz, "Ferdydurke"
Avatar użytkownika
Modelarz
 
Posty: 991
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 22:20
Lokalizacja: Toruń

Re: T-54 (afgański) Trumpeter 1:72

Postprzez Michal » wtorek, 5 lutego 2013, 10:30

Modelarz napisał(a):Napiszę Ci jeszcze żebyś nie zapomniał albo nie mówił, że ja nie mówiłem:
wywal Green Stuffa z jarzma i wprowadź do środka rurkę :->

I przy okazji przypilnuj osiowości jarzma i lufy - jak narazie lufa zwisa w dół w stosunku do jarzma.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: T-54 (afgański) Trumpeter 1:72

Postprzez Modelarz » wtorek, 5 lutego 2013, 10:35

No i właśnie o to chodzi Michale, jak będzie tam wstawiona odpowiednio dobrana rurka to lufa nie będzie opadać, masa się nie sprawdziła w roli stabilizatora armaty.
"Przeklęte części, czyż nigdy nie wyzwolę się z was, o, co za bogactwo części i co za bogactwo mąk!" W.Gombrowicz, "Ferdydurke"
Avatar użytkownika
Modelarz
 
Posty: 991
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 22:20
Lokalizacja: Toruń

Re: T-54 (afgański) Trumpeter 1:72

Postprzez Archelaos » sobota, 23 lutego 2013, 16:37

Tak więc prace posuwają się do przodu. Podorabiałem masę drobnych elementów i mam nadzieję, że zbliżam się do końca części konstrukcyjnej. Może jeszcze zrobię spawy? Teraz pozostaje nie skopać malowania...
Jeśli coś jeszcze wymaga dodania albo poprawek proszę dajcie znać.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Archelaos
 
Posty: 157
Dołączył(a): niedziela, 17 maja 2009, 23:54

Re: T-54 (afgański) Trumpeter 1:72

Postprzez Tomek Hejmo » sobota, 23 lutego 2013, 16:52

Fajnie idzie. Mnie by się przydała sama wieża na iracki szrot.
Avatar użytkownika
Tomek Hejmo
 
Posty: 2063
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:00

Re: T-54 (afgański) Trumpeter 1:72

Postprzez Modelarz » poniedziałek, 4 marca 2013, 20:50

Gdzieś mi się o oczy obiło, że czołg już gotowy... :->
"Przeklęte części, czyż nigdy nie wyzwolę się z was, o, co za bogactwo części i co za bogactwo mąk!" W.Gombrowicz, "Ferdydurke"
Avatar użytkownika
Modelarz
 
Posty: 991
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 22:20
Lokalizacja: Toruń


Powrót do Pojazdy wojskowe w skali 1:72 i mniejsze - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości