SU-76M UM+RB+ja 1/72

Budujesz modele w 'małej' skali, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

SU-76M UM+RB+ja 1/72

Postprzez temir2 » czwartek, 15 listopada 2012, 23:00

Witam!
Ofiarą kolejnej edycji zabawy pt. „Zróbmy sobie czołg” padnie tytułowy wyrób UM’a czyli popularna „suczka” zwana też bardziej adekwatnie „bratnią mogiłą dla czterech”.

Obrazek

Niezbędnym dodatkiem do modelu jest toczona lufa produkcji rodzimego RB:

Obrazek

Z innych ulepszaczy na rynku dostępne są zestawy fototrawionych gąsienic produkcji krajowego PART’a lub można też wesprzeć finansowo naszych wschodnich sąsiadów wybierając droższy wyrób ARMORY. Osobiście odpuściłem sobie te ulepszacze ze względów o których wspomnę niżej.

Parę słów o modelu tytułem wprowadzenia:
Jest to pierwszy i jak na razie jedyny model wtryskowy tego pojazdu. Dostępny jest także jeszcze leciwy już model żywiczny firmy Modelkrak, ale wysoka cena zestawu ok. 85 PLN która w połączeniu z koniecznością dodatkowego nabycia ww. ulepszaczy czyni go wielce kosztownym i wątpliwie opłacalną inwestycją. W tym przypadku niewątpliwą zaletą zestawu UM’a jest jego cena i powszechna dostępność.
Ponieważ swój model rozgrzebałem jeszcze w czasach tak zamierzchłych że ludzie żegnali się na widok dyliżansu :lol: to zamiast „inboxa” przedstawię pokrótce swoje dotychczasowe spostrzeżenia nt. modelu:
W skład zestawu wchodzi osiem ramek z ciemnozielonego plastiku zawierających części modelu, mikro blaszka oraz arkusz kalkomanii umożliwiających wykonanie pojazdu w jednym z czterech wariantów oznakowania sowieckiego z okresu II WŚ (wszystkie malowania wg. sugestii producenta w kolorze „Light Olive” Humbrol 86) - tutaj można posłużyć się zamiennikiem w postaci zestawu kalkomanii produkcji ARMO który zawiera kilka oznakowań pojazdów używanych przez LWP.
Plusy:
- jest :)
- tani :D
- przyjemny w obróbce plastik
- przejrzysta instrukcja, spasowanie elementów
- ładnie odwzorowane niektóre detale, koła oraz sumiennie oddana rzeźba gąsienic co moim zdaniem czyni zbędnym wymianę na te z zestawu fototrawionego :D
- możliwość wykonania otwartego włazu kierowcy
Minusy:
- duże jamy skurczowe i ślady po wypychaczach :cry:
- zbyt grube ścianki przedziału bojowego
- nieprawidłowe odwzorowanie zabudowy armaty i jej połączenia z przedziałem bojowym
- zupełnie fantastyczny przebieg rur biegnących z silnika do tłumików :evil:
- wykonanie razem z jedną ze ścianek przedziału bojowego plastikowej „narośli” mającej zapewne imitować zwiniętą plandekę :twisted:
Resztę uwag przedłożę w miarę postępu prac, a tak prezentuje się ich wynik na chwilę obecną :arrow: :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak widać korekty miejscami były znaczące, głównie w okolicy jarzma armaty – oryginalnie jest za krótkie i ma daleko obiegający od rzeczywistego kształt. To samo dotyczy osłony armaty – jest wąska, brak też było charakterystycznego luku inspekcyjnego. Pozostałe zmiany dotyczyły uzupełnienia lub pocienienia detali. Zdecydowałem się również na otwarcie drzwiczek przedziału bojowego by ukazać wnętrze nad którym się poznęcałem bo zestawowe jest nieco zbyt ubogie:

Obrazek
Dokonując powyższych przeróbek korzystałem z różnych źródeł dokumentacji i jest to raczej kompilacja niż odzwierciedlenie konkretnego pojazdu. W założeniu model ma przedstawiać któryś z pojazdów LWP.

Na koniec małe spostrzeżenie: trochę mnie poniosło i niepotrzebnie „wdałem się w detal”, szczególnie ten wewnętrzny bo wziąwszy pod uwagę rozmiary modelu po prostu wysiłek ten będzie mało widoczny lub nawet wcale :-/ ...W ostateczności jednak najbardziej liczy się frajda z modelowania więc w sumie to nie ma o co beczeć :lol: ...

C.d.n.

Pozdrawiam!
Piękna wieś Bulowice
Avatar użytkownika
temir2
 
Posty: 217
Dołączył(a): niedziela, 20 stycznia 2008, 23:17

Reklama

Re: SU-76M UM+RB+ja 1/72

Postprzez Sherman » czwartek, 15 listopada 2012, 23:02

Troche się nadorabiałeś. Poziom as usual.
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: SU-76M UM+RB+ja 1/72

Postprzez Cichociemny » piątek, 16 listopada 2012, 01:05

temir2 napisał(a):W skład zestawu wchodzi osiem ramek z ciemnozielonego plastiku zawierających części modelu, mikro blaszka oraz arkusz kalkomanii umożliwiających wykonanie pojazdu w jednym z czterech wariantów oznakowania sowieckiego z okresu II WŚ (wszystkie malowania wg. sugestii producenta w kolorze „Light Olive” Humbrol 86) - tutaj można posłużyć się zamiennikiem w postaci zestawu kalkomanii produkcji ARMO który zawiera kilka oznakowań pojazdów używanych przez LWP.

Tak tylko gwoli uzupełnienia.

Nowsze edycje tego modelu mają większy arkusz kalkomanii dający parę dodatkowych malowań. W tym wóz nr 515 z orzełkiem. Dodatkowo, kalkomanie na polskie SU-76 można znaleźć w zestawie ToRo Model "Wojsko Polskie 1943-45 cz.1" i w publikacji Kagero "Eastern Front Part I" z serii Topcolors.
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:33

Re: SU-76M UM+RB+ja 1/72

Postprzez Panzer » piątek, 16 listopada 2012, 09:59

Piękny opis. Dyliżans... he, he, he :)
Co do oznaczeń LWP to możesz zdradzić, które będziesz robił? "Tadeusz Kościuszko", czy coś innego?
Pozdrawiam, Radek
Obrazek
Avatar użytkownika
Panzer

Animal Planet
 
Posty: 2410
Dołączył(a): poniedziałek, 31 marca 2008, 16:50
Lokalizacja: Tychy

Re: SU-76M UM+RB+ja 1/72

Postprzez mnak24 » piątek, 16 listopada 2012, 23:02

Ładnie! lubie to ;o)
"Nie ten jest mądry, kto nie popełnia błędów. Takich ludzi nie ma i być nie może. Mądry jest ten, kto popełnia błędy nie bardzo istotne i kto potrafi je łatwo i szybko naprawiać."

KW-1 zimowy HOBBYBOSS 1:48 Galeria
Tarpon mk. 1 Italeri + Eduard 1:48 Galeria
Avatar użytkownika
mnak24
 
Posty: 1918
Dołączył(a): środa, 28 grudnia 2011, 22:30
Lokalizacja: Прип'ять/ Brodnica k. Torunia

Re: SU-76M UM+RB+ja 1/72

Postprzez Korowiow » piątek, 16 listopada 2012, 23:31

Piękny model zapowiada się. Jest na co popatrzeć.
Obrazek
Tomek Rojek
Avatar użytkownika
Korowiow
 
Posty: 2633
Dołączył(a): niedziela, 20 marca 2011, 10:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: SU-76M UM+RB+ja 1/72

Postprzez viking » sobota, 17 listopada 2012, 12:38

Szacun kolego. Ja nie mam odwagi do tej skali... moooże kiedyś.
Avatar użytkownika
viking
 
Posty: 174
Dołączył(a): sobota, 19 lutego 2011, 16:37

Re: SU-76M UM+RB+ja 1/72

Postprzez temir2 » poniedziałek, 19 listopada 2012, 21:47

Witam!
Na początek mała skrzynka odpowiedzi:

Sherman napisał(a):Troche się nadorabiałeś.


I właśnie z tego powodu dręczy mnie obawa że gdzieś to potem poznika :( ...

Sherman napisał(a):Poziom as usual.


:lol: :lol: :lol:

Cichociemny napisał(a):Nowsze edycje tego modelu mają większy arkusz kalkomanii dający parę dodatkowych malowań. W tym wóz nr 515 z orzełkiem.


Oo! To ciekawe, choć o ile się nie mylę to 515 akurat nie posiadał orzełka...

Cichociemny napisał(a):Dodatkowo, kalkomanie na polskie SU-76 można znaleźć w zestawie ToRo Model "Wojsko Polskie 1943-45 cz.1" i w publikacji Kagero "Eastern Front Part I" z serii Topcolors.


W zestawie ToRo jeśli chodzi o oznakowania dla Su-76 to są one identyczne jak w zestawie ARMO, drugiej z wymienionych pozycji nie znam :oops: .

Panzer napisał(a):Piękny opis. Dyliżans... he, he, he :)
Co do oznaczeń LWP to możesz zdradzić, które będziesz robił? "Tadeusz Kościuszko", czy coś innego?


Ten Kościuszko pisany cyrilicą mnie odstręcza :evil: , natomiast skłaniam się ku któremuś z pojazdów z „kuricą” – może nr 207 lub 504.

viking napisał(a):Ja nie mam odwagi do tej skali...


A co w niej takiego strasznego? :?: :?: :?:

viking napisał(a):moooże kiedyś.


Nie ma na co czekać, czas ucieka – siadać i robić. 8-)

A teraz kolej na drobną aktualizację wątku – model coraz bliżej postaci końcowej:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

C.d.n.

Pozdrawiam!
Piękna wieś Bulowice
Avatar użytkownika
temir2
 
Posty: 217
Dołączył(a): niedziela, 20 stycznia 2008, 23:17

Re: SU-76M UM+RB+ja 1/72

Postprzez Paweł Leszczyński » poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:11

Świetnie! Cudnie wygląda, bardzo lubię ten pojazd i jestem zadowolony że Ty się za niego zabrałeś. "Siakieś" figurki planujesz?
Avatar użytkownika
Paweł Leszczyński
 
Posty: 1935
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 22:12
Lokalizacja: Olesno

Re: SU-76M UM+RB+ja 1/72

Postprzez rollingstones » poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:52

+1
płotka
Avatar użytkownika
rollingstones
 
Posty: 4136
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 10:29
Lokalizacja: KIelce

Re: SU-76M UM+RB+ja 1/72

Postprzez MarJa » piątek, 23 listopada 2012, 15:32

Cudowny! DALEJ! DALEJ!
Avatar użytkownika
MarJa
 
Posty: 237
Dołączył(a): wtorek, 21 lutego 2012, 14:07

Re: SU-76M UM+RB+ja 1/72

Postprzez Adam » piątek, 23 listopada 2012, 15:40

Piękny maluszek.

Adam.
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 2929
Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 11:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: SU-76M UM+RB+ja 1/72

Postprzez temir2 » piątek, 23 listopada 2012, 20:57

Witam!
Na początek mała skrzynka odpowiedzi:

Paweł Leszczyński napisał(a):"Siakieś" figurki planujesz?


Tak – w swoim czasie pojawi się jakiś „czynnik ludzki”.

rollingstones napisał(a):+1


Ooo :!: Aż tak źle :?: Jedynie jedynka z plusem :?: Czuję się zdruzgotany :cry: ...
;o) :lol:

Paweł Leszczyński napisał(a):Świetnie! Cudnie wygląda, bardzo lubię ten pojazd i jestem zadowolony że Ty się za niego zabrałeś.


MarJa napisał(a):Cudowny! DALEJ! DALEJ!


Adam napisał(a):Piękny maluszek.


Ale za to to podniosło mnie trochę na duchu! :D

Tymczasem prace nad modelem powoli dobiegają końca :arrow: :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

C.d.n.

Pozdrawiam!
Piękna wieś Bulowice
Avatar użytkownika
temir2
 
Posty: 217
Dołączył(a): niedziela, 20 stycznia 2008, 23:17

Re: SU-76M UM+RB+ja 1/72

Postprzez temir2 » środa, 12 grudnia 2012, 22:37

Witam!
Drobna aktualizacja wątku:
Surfejser Gunze 1000 „in action”:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

C.d.n.

Pozdrawiam!
Piękna wieś Bulowice
Avatar użytkownika
temir2
 
Posty: 217
Dołączył(a): niedziela, 20 stycznia 2008, 23:17

Re: SU-76M UM+RB+ja 1/72

Postprzez MarJa » środa, 12 grudnia 2012, 22:56

Mnie już podoba się bardzo, bardzo!
Avatar użytkownika
MarJa
 
Posty: 237
Dołączył(a): wtorek, 21 lutego 2012, 14:07

Następna strona

Powrót do Pojazdy wojskowe w skali 1:72 i mniejsze - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości