T-34-85 UM 1:72

Budujesz modele w 'małej' skali, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

T-34-85 UM 1:72

Postprzez Michal » piątek, 11 stycznia 2013, 19:55

W najbliższych dniach zaczynam prace nad modelem z zestawu
Obrazek
(fotka ze strony sklepu Exito)
Będzie to pojazd z 1BPanc z numerem taktycznym 217, Gdynia 1945
Obrazek
Z tego co widzę na odcinku zgodności modelu z oryginałem:
- wieża właściwa (tzw. spłaszczona"), kopułka dowódcy z pojedynczym włazem
- koła do wymiany (w zestawie są pełne, oryginał miał żebrowane) - mam od innego modelu UM
- orła podbiorę z Topshots-a poświęconego T-34-76
- numer taktyczny albo też z Topshots-a (jest 217 dla wozu z armatą 76 mm) albo sklecę z pozostałości kalkowych - zależy co będzie lepiej pasowało krojem cyfr i ich wielkością. Czy 2 batalion 1 BPanc malował trzeci numer taktyczny z tyłu wieży?
- przednie błotniki- na zdjęciu jest bez (typowa sytuacja frontowa) i pewnie tak zrobię. W związku z tym bardzo by się przydała fotka jakiegoś T-34 bez błotników, żeby dopatrzeć gdzie dokładnie odciąć.
Czy są znane inne zdjęcia 217-ki poza tym które wkleiłem (pochodzi ono z pogrzebu poległych czołgistów)?

Jako podstawowy kolor zastosuję Pactrę A-112 Russian Armour Green.

Fotki pojawią się w miarę postępu prac.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Reklama

modele polskich samolotów

Re: T-34-85 UM 1:72

Postprzez mnak24 » sobota, 12 stycznia 2013, 12:51

Oglądam. Jakaś podstawka, deska, czy nic?
"Nie ten jest mądry, kto nie popełnia błędów. Takich ludzi nie ma i być nie może. Mądry jest ten, kto popełnia błędy nie bardzo istotne i kto potrafi je łatwo i szybko naprawiać."

KW-1 zimowy HOBBYBOSS 1:48 Galeria
Tarpon mk. 1 Italeri + Eduard 1:48 Galeria
Avatar użytkownika
mnak24
 
Posty: 1918
Dołączył(a): środa, 28 grudnia 2011, 22:30
Lokalizacja: Прип'ять/ Brodnica k. Torunia

Re: T-34-85 UM 1:72

Postprzez paco » niedziela, 13 stycznia 2013, 18:52

w tym modelu cięcie błotników wiąże się z podcięciem boków wanny- tych na których montowane są koła. Problematyczne raczej może to być w wykonaniu i średnie w wyglądzie. Lepiej było by pomęczyć zakończenia błotników.
paco
 
Posty: 108
Dołączył(a): niedziela, 2 września 2012, 09:58

Re: T-34-85 UM 1:72

Postprzez Michal » poniedziałek, 14 stycznia 2013, 11:19

Boki wanny dam radę podciąć - "na sucho" przyłożę górną część kadłuba do sklejonej wanny i ołówkiem zaznaczę linię przejścia przedniej płyty pancernej w wannę. Potem skalpelem wzdłuż narysowanej linii odetnę i pilnikiem wyrównam, finalna obróbka oczywiście po sklejeniu kadłuba w całość. Nie bardzo widzę z czym tu może byc potencjalny problem z wykonaniem i efektem końcowym. Ale może na coś nie wpadłem?
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: T-34-85 UM 1:72

Postprzez paco » poniedziałek, 14 stycznia 2013, 22:21

Samo mocowanie koła jest zrobione dość lipnie w tej skali i właśnie zdejmując błotnik to dokładnie pokażesz, a dwa, nie wiem czy czasami część elementu mocującego nie nachodzi na część błotnika w tym modelu- wydaje mi się że delikatnie tak- być może różnica w wersjach.
paco
 
Posty: 108
Dołączył(a): niedziela, 2 września 2012, 09:58

Re: T-34-85 UM 1:72

Postprzez Michal » wtorek, 15 stycznia 2013, 10:52

paco dziękuję za ostrzeżenie, ostateczną decyzję podejmę po przymiarce. W najgorszym wypadku zrobię wóz w stanie nieco wcześniejszym, zanim stracił błotniki. W takim razie zaczyna się problem - jakie błotniki miała 217, proste (łamane) czy zaokrąglone? UM dał w zestawie proste, zaokrąglone chyba gdzieś znajdę w zbiorach części (da się je zastosować przy odrobinie wysiłku do wanny przystosowanej do prostych, robiłem tak w SU-85M też od UM).
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: T-34-85 UM 1:72

Postprzez Michal » piątek, 18 stycznia 2013, 17:35

Prace ruszyły. Wanna sklejona, wstępnie pomalowana. Błotniki przycięte do stanu ze zdjęcia oryginału. Górna część kadłuba przyłożona w celu przymiarki, jeszcze nie malowana i nie przyklejona do wanny - wolę wcześniej skleić koła i gąsienice, błotniki utrudniały by do nich dostęp.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: T-34-85 UM 1:72

Postprzez paco » sobota, 19 stycznia 2013, 13:00

Pamiętaj o nawierceniu otworu na KM z przodu:) przy moim modelu zapomniałem tego zrobić i później na sklejonym się męczyłem:/
paco
 
Posty: 108
Dołączył(a): niedziela, 2 września 2012, 09:58

Re: T-34-85 UM 1:72

Postprzez Michal » wtorek, 12 lutego 2013, 16:21

Koła zamontowane. Gąsienice pomalowane mieszanką czarnego i gun metalu, schną w ramkach. Fotki zrobię po założeniu gąsienic. Wash i wytarcia na gąsienicach zrobię przed ich sklejeniem - będzie lepszy dostęp. Jaki kolor radzicie na washa gąsienic - brąz van Dycka będzie dobry?
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: T-34-85 UM 1:72

Postprzez paco » czwartek, 14 lutego 2013, 11:11

Z washem nie podpowiem- u siebie jechałem pactrą rust na suchym pędzlu. Ale jestem ciekaw fotek i efektów:)
paco
 
Posty: 108
Dołączył(a): niedziela, 2 września 2012, 09:58

Re: T-34-85 UM 1:72

Postprzez Michal » sobota, 9 marca 2013, 12:34

Podwozie zmontowane. Wytarcia na gąsienicach - szara kredka i ołówek. Górna część pancerza nie przyklejona, tylko poglądowo położona do zdjęć. Blaszka robiąca za grill wygięta by pasowała do kształtu pancerze i również na razie nie przyklejona. Pytania przed kolejnym etapem:
1) gniazdo anteny radiostacji na prawej burcie do zaszpachlowania - 85-ki miały radiostację w wieży a UM poszedł "na skróty" i daje ten sam element co do 76-ek?
2) gril - blaszkę pomaluję od zewnątrz przed przyklejeniem. Jakim kolorem radzicie pomalować plastik pod nią żeby uzyskać dobry efekt - czarnym, brązowym, szarym?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: T-34-85 UM 1:72

Postprzez Michal » piątek, 15 marca 2013, 19:13

Dłubię przy górnej części kadłuba i wieży. W wieży wyszła koszmarna szpara z tyłu między połówkami - tak jak by dach był trochę za duży i rozpychał wieżę. Zaszpachlowane. Zastanawiam się nad wymienieniem płaskiego elementu nad jarzmem armaty na blaszany - uważacie że warto? Właz mechanika - kierowcy zostawić otwarty tak jak jest w tej chwili (trzeba by wtedy dorobić uchwyt do zamykania włazu z drutu - żaden problem) i otworzyć właz ładowniczego (włazu dowódcy w kopułce otworzyć się nie da) czy dać zamknięte włazy? Z jednej strony nie robię wnętrza to włazy powinny być zamknięte. Ale z drugiej strony przez otwarte i tak praktycznie nie widać że w środku pusto... Jeżeli otwarte to wnętrze na biało warto by pomalować? Poradźcie... Pytanie o kolor "podkładu" pod blaszkę grilla nadal aktualne.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: T-34-85 UM 1:72

Postprzez Modelarz » piątek, 15 marca 2013, 19:58

O kurczę, ale te UM-y są słabe :-/ jedyny wartościowy element to gąsienice.
Włazy bym zostawił pozamykane a blaszkę pierw przyklej a potem pomaluj - czarny wash i gotowe.
"Przeklęte części, czyż nigdy nie wyzwolę się z was, o, co za bogactwo części i co za bogactwo mąk!" W.Gombrowicz, "Ferdydurke"
Avatar użytkownika
Modelarz
 
Posty: 991
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 22:20
Lokalizacja: Toruń

Re: T-34-85 UM 1:72

Postprzez mnak24 » piątek, 15 marca 2013, 20:01

Sory, dawno niczemu się nie przyglądałem, no ale czy nie lepiej byłoby zastąpić jakąś inną siatką ten grill, bo jest paskudny :-/
"Nie ten jest mądry, kto nie popełnia błędów. Takich ludzi nie ma i być nie może. Mądry jest ten, kto popełnia błędy nie bardzo istotne i kto potrafi je łatwo i szybko naprawiać."

KW-1 zimowy HOBBYBOSS 1:48 Galeria
Tarpon mk. 1 Italeri + Eduard 1:48 Galeria
Avatar użytkownika
mnak24
 
Posty: 1918
Dołączył(a): środa, 28 grudnia 2011, 22:30
Lokalizacja: Прип'ять/ Brodnica k. Torunia

Re: T-34-85 UM 1:72

Postprzez Michal » piątek, 15 marca 2013, 20:43

A co takiego słabego w T-34 od UM-ów jest? Poważnie pytam, może coś dam radę poprawić, dorobić? Brak wnętrza owszem, ale co jeszcze? W sprawie malowania blaszki z uwagi na malowanie pędzlem jednak na wszelki wypadek pomaluję plastik pod nią wcześniej - żeby nie ryzykować że po malowaniu "przez blachę" niedomalowania zostaną. Czarny wash to też jedna z opcji którą rozważałem, pewnie tak zrobię. Z włazami jeszcze się zastanowię, ale skłaniam się również ku zamkniętym. Blacha na grila zostanie jaka jest, w sumie w SU-85 wyszła mi nie najgorzej a tym razem czarny wash mam nadzieję da jeszcze lepszy efekt.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Następna strona

Powrót do Pojazdy wojskowe w skali 1:72 i mniejsze - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości