Jagdpanzer IV/70 Matchbox 1:72-76?

Budujesz modele w 'małej' skali, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

Jagdpanzer IV/70 Matchbox 1:72-76?

Postprzez Archelaos » poniedziałek, 14 stycznia 2013, 23:41

W sobotni (późny) wieczór naszło mnie na pomalowanie czegoś w atrakcyjnym kamo. Przy okazji pomyślałem, że spróbuję zrobić wodę na podstawce. Najpierw chciałem coś skleić, ale potem wpadłem na pomysł, by pomalować coś gotowego... I tak trafiłem na mojego starego Jagdpanzera. Naprawdę starego. Skleiłem go co najmniej piętnaście lat temu :shock: z oryginalnych, kolorowych ramek Matchboxa i tak stał sobie w kącie niepomalowany od tamtego czasu :P

No więc usiadłem do roboty w niedzielny poranek. Przed malowaniem rozwierciłem rury wydechowe i lufę działa. Chciałem spróbować nowej techniki malowania płynnych przejść pędzlem. Wyszło jak wyszło (tak wiem, powinienem kupić aero :twisted:) pewnie jeszcze zrobię trochę korekt.

Malowany farbami Vallejo, ziemia z pasty Dark Earth.

Muszę go zmatowić, rury okopcić itd.
Jak zrobić zacieki na takim kamuflażu? Jak zrobić pył w taki sposób, żeby nie zlikwidować całkiem efektu washa?
Macie może linki do jakiś ciekawych tutoriali albo szczegółowych relacji?

Napiszcie co o nim myślicie!

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Archelaos
 
Posty: 157
Dołączył(a): niedziela, 17 maja 2009, 23:54

Reklama

Re: Jagdpanzer IV/70 Matchbox 1:72-76?

Postprzez mnak24 » wtorek, 15 stycznia 2013, 23:25

Fajny kamo, po co kupować aero, jak z pędzla takie cudo wychodzi :-/ Jeśli kurz nie ma zasłaniać łosza, to musi być dość delikatny. Zacieki to można zrobić albo specyfikami różnych firm, lub farbami olejnymi dlaplastyków i white spiritem.
"Nie ten jest mądry, kto nie popełnia błędów. Takich ludzi nie ma i być nie może. Mądry jest ten, kto popełnia błędy nie bardzo istotne i kto potrafi je łatwo i szybko naprawiać."

KW-1 zimowy HOBBYBOSS 1:48 Galeria
Tarpon mk. 1 Italeri + Eduard 1:48 Galeria
Avatar użytkownika
mnak24
 
Posty: 1918
Dołączył(a): środa, 28 grudnia 2011, 22:30
Lokalizacja: Прип'ять/ Brodnica k. Torunia

Re: Jagdpanzer IV/70 Matchbox 1:72-76?

Postprzez Panzer » środa, 16 stycznia 2013, 00:01

Rzeczy, które kładą ten model w mojej ocenie to:
1. Gąsienice niedopasowane do kół napędowych.
2. Odwrotnie włożona w uchwyt zapasowa gąsienica.
3. Podniesiona lufa w sytuacji, gdy jarzmo jest ustawione... poziomo.
4. Brak otworów w wizjerze kierowcy.
5. Błyszczący się lakier.
Pozdrawiam, Radek
Obrazek
Avatar użytkownika
Panzer

Animal Planet
 
Posty: 2410
Dołączył(a): poniedziałek, 31 marca 2008, 16:50
Lokalizacja: Tychy

Re: Jagdpanzer IV/70 Matchbox 1:72-76?

Postprzez Archelaos » środa, 16 stycznia 2013, 02:04

Dzięki za komentarze!

mnak24 napisał(a):Fajny kamo, po co kupować aero, jak z pędzla takie cudo wychodzi :-/


Dzięki, ale pistoletem na pewno byłoby i lepiej i co najważniejsze szybciej - to co robiłem przez większość dnia, dałoby się zrobić w pewnie w dwie godzinki (z myciem aero)

Panzer napisał(a):Rzeczy, które kładą ten model w mojej ocenie to:
1. Gąsienice niedopasowane do kół napędowych.
2. Odwrotnie włożona w uchwyt zapasowa gąsienica.
3. Podniesiona lufa w sytuacji, gdy jarzmo jest ustawione... poziomo.
4. Brak otworów w wizjerze kierowcy.
5. Błyszczący się lakier.


Ad.
1. No cóż, chcę spróbować to poprawić, ale nie wiem co dam radę zrobić z tymi gumiakami. Mam nadzieję, że podstawka trochę zamaskuje usterki.
2. Chyba wada zestawu, była odlana razem z uchwytem. Oglądałem instrukcję w necie i chyba wkleiłem ją tak jak kazali (co oczywiście nie znaczy, że dobrze :mrgreen: ) Druga strona, tam gdzie powinny być zęby jest całkowicie płaska.
3. Hmm powinna być bardziej pochylona w dół względem osi osłony? Da się zrobić, mam nadzieję.
4. Już są namalowane, uznałem, że tak jest wygodniej niż wiercić
5. To w końcu warsztat, mat będzie (właściwie już jest) nałożony
Archelaos
 
Posty: 157
Dołączył(a): niedziela, 17 maja 2009, 23:54

Re: Jagdpanzer IV/70 Matchbox 1:72-76?

Postprzez Panzer » środa, 16 stycznia 2013, 08:13

Jak Ci się uda większość tych błędów poprawić z pewnością będzie wyglądać o niebo lepiej. Jeżeli wtopa z gąsienicą zapasową to wina producenta to zwracam honor.
Pozdrawiam, Radek
Obrazek
Avatar użytkownika
Panzer

Animal Planet
 
Posty: 2410
Dołączył(a): poniedziałek, 31 marca 2008, 16:50
Lokalizacja: Tychy

Re: Jagdpanzer IV/70 Matchbox 1:72-76?

Postprzez Archelaos » piątek, 18 stycznia 2013, 00:41

Uwaga! Będzie dużo zdjęć : :mrgreen:

Wstawię je w dwóch postach, bo są to dwa różne etapy. Na początek pierwsza część pracy nad podstawką - zdjęcia z wtorku, więc działo nie ma poprawek które sugerował Panzer.
Podstawka na płycie pilśniowej, Brzeg to styropian pokryty pastą Dark Earth z Vallejo i posypany pigmentami tej samej firmy. Trzciny to stary pędzel po bejcy :D. Przygotowana podstawa pod wodę z Water Effects. Sama metodę przygotowania wody na podstawie tutorialu mojego znajomego Arbala opis tutaj

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Archelaos
 
Posty: 157
Dołączył(a): niedziela, 17 maja 2009, 23:54

Re: Jagdpanzer IV/70 Matchbox 1:72-76?

Postprzez Archelaos » piątek, 18 stycznia 2013, 00:54

Etap aktualny. Woda w dużej części gotowa, muszę jeszcze nałożyć cienką warstwę zewnętrzną. Błoto w wodzie to częściowo farba (pod warstwą Water Effects) a częściowo pigmenty (na niej).
Kolejnym etapem będzie zalanie WE gąsienic działa i i zrobienie wody spływającej spod błotnika (jeszcze nie jestem pewien jak to zrobię, ale chyba się uda :mrgreen: ) Poza tym muszę zrobić pianę na falach.

Jagdpanzer po poprawkach - naciągnąłem gąsienice na koła napędowe (na tyle na ile się dało), poprawiłem położenie lufy, oczywiście mat i brudzenie.
Kalki z zapasów - z SdKfz 222, być może odrobinę za duże, ale mniejszych nie miałem

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Archelaos
 
Posty: 157
Dołączył(a): niedziela, 17 maja 2009, 23:54

Re: Jagdpanzer IV/70 Matchbox 1:72-76?

Postprzez Grzegorz2107 » piątek, 18 stycznia 2013, 09:36

To wiekowy modelik, łapie się do vintage :mrgreen: i fajnie, że ktoś jeszcze go buduje i to w zupełnie dobrym stylu.
Poprawiłeś to co Panzer zauważył, ale...gdybyś może jeszcze usunął zęby z koła napędowego, tak gdzie ono się styka z gąsienicą i przykleił gąskę na styk, to usunąłbyś całkiem tę brzydką szczelinę.
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: Jagdpanzer IV/70 Matchbox 1:72-76?

Postprzez Pawel Burchard » piątek, 18 stycznia 2013, 10:25

Bardzo fajnie i dynamicznie to bagienko wyszło...
Pawel Burchard
 
Posty: 1037
Dołączył(a): wtorek, 7 lipca 2009, 10:06
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jagdpanzer IV/70 Matchbox 1:72-76?

Postprzez Modelarz » piątek, 18 stycznia 2013, 10:47

Archelaos napisał(a):(tak wiem, powinienem kupić aero :twisted:)

No ja Ci od dawna powtarzam, że modelarz Twojego pokroju powinien...

Odstające od kół gąsienice mógłbyś błotną breją zamaskować.
Figurki przybędą ? Już się nie mogę doczekać aż zobaczę na żywo.
"Przeklęte części, czyż nigdy nie wyzwolę się z was, o, co za bogactwo części i co za bogactwo mąk!" W.Gombrowicz, "Ferdydurke"
Avatar użytkownika
Modelarz
 
Posty: 991
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 22:20
Lokalizacja: Toruń

Re: Jagdpanzer IV/70 Matchbox 1:72-76?

Postprzez Thor » poniedziałek, 4 lutego 2013, 12:39

Ciekawe, bardzo mi się podoba "życie wody". Jednak wydaje mi się, że oprócz tego, co pisali koledzy, woda, tam gdzie jest brudna, jest też troszkę za bardzo matowa - ale to pewnie potem poprawisz. No i z przodu pod pojazdem trochę suchawo jest - szczególnie, że ten przód przed chwilą wyjechał z wody - z pędem takiego kolosa coś tej wody chyba by się rozlało w kierunku jego jazdy ;) Przynajmniej takie wrażenie odnoszę.
Avatar użytkownika
Thor
 
Posty: 116
Dołączył(a): środa, 16 stycznia 2013, 15:36
Lokalizacja: Kielce

Re: Jagdpanzer IV/70 Matchbox 1:72-76?

Postprzez spiton » poniedziałek, 4 lutego 2013, 13:21

Pomimo wielu drobnych niedoróbek, jest bardzo dobrze. Fajna kompozycja i fajne kolorki.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Jagdpanzer IV/70 Matchbox 1:72-76?

Postprzez pawelc » poniedziałek, 4 lutego 2013, 13:26

Ja jeszcze odnośnie kwestii malowania- jak szanowny Pan robi robi takie "miękkie" przejścia, za pomocą pędzla? :)
Avatar użytkownika
pawelc
 
Posty: 503
Dołączył(a): czwartek, 3 lutego 2011, 00:12

Re: Jagdpanzer IV/70 Matchbox 1:72-76?

Postprzez Panzer » wtorek, 5 lutego 2013, 23:27

Thor napisał(a):Ciekawe, bardzo mi się podoba "życie wody". Jednak wydaje mi się, że oprócz tego, co pisali koledzy, woda, tam gdzie jest brudna, jest też troszkę za bardzo matowa - ale to pewnie potem poprawisz. No i z przodu pod pojazdem trochę suchawo jest - szczególnie, że ten przód przed chwilą wyjechał z wody - z pędem takiego kolosa coś tej wody chyba by się rozlało w kierunku jego jazdy ;) Przynajmniej takie wrażenie odnoszę.


To, to, to... Tez mi się podoba ta woda i ta imitacja tego całego syfu wytarganego z dna. Dobre to jest.
Pozdrawiam, Radek
Obrazek
Avatar użytkownika
Panzer

Animal Planet
 
Posty: 2410
Dołączył(a): poniedziałek, 31 marca 2008, 16:50
Lokalizacja: Tychy

Re: Jagdpanzer IV/70 Matchbox 1:72-76?

Postprzez Tomek Hejmo » wtorek, 5 lutego 2013, 23:31

Wg mnie jeszcze lepszy efekt można by uzyskać wcierając pigmenty przed zalaniem Water Effects, ale i tak bardzo mi się podoba. Mam nadzieję, że do następnego projektu z Jagdpanzerem weźmiesz chociaż Italeri ;o)

Do spływających strug spróbuj żyłki wędkarskiej.
Avatar użytkownika
Tomek Hejmo
 
Posty: 2063
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:00

Następna strona

Powrót do Pojazdy wojskowe w skali 1:72 i mniejsze - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 22 gości