[W] Sherman III MARKIZA Piedimonte 1944 Dragon 1:72

Budujesz modele w 'małej' skali, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

[W] Sherman III MARKIZA Piedimonte 1944 Dragon 1:72

Postprzez skura82 » niedziela, 3 marca 2013, 12:51

Witam.

Jakiś czas temu postanowiłem coś skleić po kilku letniej przerwie...

...postanowiłem rozszerzyć moją koleckcję shermanów, po analizie zdjęć wybór padł na MARKIZĘ, czołg por. Bohdana Tymienieckiego, autora kultowej książki "Na imię było jej Lily"

Kilka zdjęć historycznych:


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zdjęcia pochodzą z "Na imię było jej Lily" Bohdana Tymenieckiego, Zbigniew Lalak - Pułk 6 Pancerny "Dzieci Lwowskich Piedimone, San Germano, Poligon, Żołnierz z Monte Cassino W.Ostrowskiego

Oraz mój potworek, baza to „TARAWA” Dragona w 1:72

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Model tuż przed malowaniem... większość bambetli położona na modelu do zdjęcia, brytyjska skrzynka do poprawy, trawi się kolejna, tą na razie dałem tylko do zdjęcia. Jeszcze brakuje Km w pokrowcu na wieży, ale to już niedługo.

To na razie tyle :)

Pozdrawiam, Adam Skurzyński
Ostatnio edytowano poniedziałek, 4 marca 2013, 19:33 przez skura82, łącznie edytowano 2 razy
Pozdrawiam, Adam Skurzyński

Obrazek
Avatar użytkownika
skura82
 
Posty: 51
Dołączył(a): środa, 2 września 2009, 21:38
Lokalizacja: Wrocław

Reklama

Re: [W] Sherman III MARKIZA Piedimonte 1944 Dragon 1:72

Postprzez spiton » niedziela, 3 marca 2013, 13:40

Będzie napis lily na lufie ?? ,-))
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: [W] Sherman III MARKIZA Piedimonte 1944 Dragon 1:72

Postprzez skura82 » niedziela, 3 marca 2013, 13:49

Nie... Lily była na Crusaderze, czołgu na którym Tymieniecki przechodził szkolenie artyleryjskie w Palestynie. Na Markizie niestety nie było takiego napisu, a szkoda...
Ostatnio edytowano poniedziałek, 4 marca 2013, 16:14 przez skura82, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam, Adam Skurzyński

Obrazek
Avatar użytkownika
skura82
 
Posty: 51
Dołączył(a): środa, 2 września 2009, 21:38
Lokalizacja: Wrocław

Re: [W] Sherman III MARKIZA Piedimonte 1944 Dragon 1:72

Postprzez spiton » niedziela, 3 marca 2013, 15:04

Pewnie wiesz lepiej, Ja po dwukrotnym przeczytaniu wspomnień naszego pancernego asa, miałem wrażenie, ze na szermanie tez ten napis był.
Tak czy inaczej bardzo podoba mi się Twój pomysł zrobienia modelu czołgu Tymienieckiego.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: [W] Sherman III MARKIZA Piedimonte 1944 Dragon 1:72

Postprzez Domi » niedziela, 3 marca 2013, 15:31

Koniec świata...a w zasadzie to Kraniec świata! Wrocławiaki modele lepią :-)))
Adam, dobra robota! Zążysz go pomalować? :-)

Dominik
Avatar użytkownika
Domi
 
Posty: 245
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 18:46
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [W] Sherman III MARKIZA Piedimonte 1944 Dragon 1:72

Postprzez skura82 » niedziela, 3 marca 2013, 15:39

Nie... Tymieniecki wspominał o Comecie czy innym Centurionie, który znalazł w jakimś muzeum po wojnie... O shermanie sobie nie przypominam, a całkiem niedawno przeczytałem jeszcze raz.

Cześć Domi!

Ha, znów zaczęli, nawet kraniec świata reanimowali... powinienem zdążyć, rozumem, że ty też będziesz za miesiąc we Wrocławiu.
Ostatnio edytowano niedziela, 3 marca 2013, 16:36 przez skura82, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam, Adam Skurzyński

Obrazek
Avatar użytkownika
skura82
 
Posty: 51
Dołączył(a): środa, 2 września 2009, 21:38
Lokalizacja: Wrocław

Re: [W] Sherman III MARKIZA Piedimonte 1944 Dragon 1:72

Postprzez Domi » niedziela, 3 marca 2013, 15:45

Jak reanimowali to znaczy że te żółwie co ten świat dźwigają jeszcze nie wyzdychali ;-)
Na Wrocław się szykuję i wszystko wskazuje na to że będę, tylko nie wiem czy zdążę skończyć jakiegoś ulepka.

Dominik
Avatar użytkownika
Domi
 
Posty: 245
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 18:46
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [W] Sherman III MARKIZA Piedimonte 1944 Dragon 1:72

Postprzez skura82 » niedziela, 3 marca 2013, 16:53

Domi napisał(a):Jak reanimowali to znaczy że te żółwie co ten świat dźwigają jeszcze nie wyzdychali ;-)


Nie wyzdychali... ma się dobrze... zresztą, Rabe jakiś czas temu coś napisał w stosownym wątku...
http://www.smallscaleafvforum.com/forum ... c&start=15
Pozdrawiam, Adam Skurzyński

Obrazek
Avatar użytkownika
skura82
 
Posty: 51
Dołączył(a): środa, 2 września 2009, 21:38
Lokalizacja: Wrocław

Re: [W] Sherman III MARKIZA Piedimonte 1944 Dragon 1:72

Postprzez Sherman » niedziela, 3 marca 2013, 21:14

No no, ładnie ładnie. Tylko jedna rzecz do poprawy - płyty dopancerzenia. Powinny się zaczynać nieco wyżej, między płytą a listwą mocowania osłon ppiaskowych powinna się jeszcze zmieścić listwa do mocowania pałąków na brezentową opończę (do maskowania czołgu by wyglądał na zdjęciach lotniczych jak ciężarówka. Płyty były zakładane raczej przez brytyjczyków podczas dostosowywania pojazdów do ichniego standardu, dlatego były niższe od amerykańskich, mocowanych fabrycznie. O tym że są niefabryczne może wskazywać to że nie widać "policzka" na wieży.

EDIT: Jeszcze są jakieś haki z płaskownika na lewej stronie wieży i pas ogniw gąsienic na prawym "policzku" wieży.
Ostatnio edytowano niedziela, 3 marca 2013, 21:26 przez Sherman, łącznie edytowano 1 raz
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: [W] Sherman III MARKIZA Piedimonte 1944 Dragon 1:72

Postprzez spiton » niedziela, 3 marca 2013, 21:17

Fajny ten pojemnik, z błotników ,-))
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: [W] Sherman III MARKIZA Piedimonte 1944 Dragon 1:72

Postprzez skura82 » poniedziałek, 4 marca 2013, 16:44

Sherman napisał(a):Tylko jedna rzecz do poprawy - płyty dopancerzenia. Powinny się zaczynać nieco wyżej, między płytą a listwą mocowania osłon ppiaskowych powinna się jeszcze zmieścić listwa do mocowania pałąków na brezentową opończę


Mogę prosić o jakieś zdjęcie lub rysunek... bo jak przyglądałem się zdjęciu Markizy w krzakach z książki Tymienieckiego, to za bardzo niczego takiego nie widzę.
Obrazek

Sherman napisał(a):Jeszcze są jakieś haki z płaskownika na lewej stronie wieży


O hakach wiem, ale zapomniałem o nich w ferworze walk... na pewno zamontuję :)

Sherman napisał(a): pas ogniw gąsienic na prawym "policzku" wieży.


Wielkie dzięki, dość długo wpatrywałem się w zdjęcie Markizy od przodu... ale za chiny ludowe nie umiałem wymyślić co to takiego wystaje w rogu zdjęcia... ogniwa trzymają się kupy, będzie super wyglądać ;) Nie ma to jak świeże spojrzenie :mrgreen:


spiton napisał(a):Fajny ten pojemnik, z błotników ,-))


Też mi się podoba... chłopaki mieli fantazję, jak zrobić coś z niczego... rewelacyjny pomysł na wykorzystanie kawałka zdemontowanego niepotrzebnego złomu na praktyczny pojemnik na łupy trofiejne :mrgreen:
Ostatnio edytowano poniedziałek, 4 marca 2013, 22:12 przez skura82, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam, Adam Skurzyński

Obrazek
Avatar użytkownika
skura82
 
Posty: 51
Dołączył(a): środa, 2 września 2009, 21:38
Lokalizacja: Wrocław

Re: [W] Sherman III MARKIZA Piedimonte 1944 Dragon 1:72

Postprzez Panzer » poniedziałek, 4 marca 2013, 18:20

skura82 - dowaliłeś do pieca. Piękne detale.
Pozdrawiam, Radek
Obrazek
Avatar użytkownika
Panzer

Animal Planet
 
Posty: 2410
Dołączył(a): poniedziałek, 31 marca 2008, 16:50
Lokalizacja: Tychy

Re: [W] Sherman III MARKIZA Piedimonte 1944 Dragon 1:72

Postprzez Sherman » wtorek, 5 marca 2013, 16:39

skura82 napisał(a):Mogę prosić o jakieś zdjęcie lub rysunek... bo jak przyglądałem się zdjęciu Markizy w krzakach z książki Tymienieckiego, to za bardzo niczego takiego nie widzę.

Na tym faktycznie nie widać, pytanie czy to na pewno Markiza? Bo na tym widać
Obrazek
Listwa o której mówię jest urwana i kończy się na wysokości końca skrzynki po amunicji do 25prd. Widać też że delikatnie zachodzi na płytę dopancerzenia (która co warto zwrócić uwagę jest w innym, ciemniejszym odcieniu zieleni od plam na kadłubie które są w OD - rzecz częsta na Shermanach IIKP).
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: [W] Sherman III MARKIZA Piedimonte 1944 Dragon 1:72

Postprzez skura82 » środa, 6 marca 2013, 07:57

Sherman napisał(a):Listwa o której mówię jest urwana i kończy się na wysokości końca skrzynki po amunicji do 25prd. Widać też że delikatnie zachodzi na płytę dopancerzenia (która co warto zwrócić uwagę jest w innym, ciemniejszym odcieniu zieleni od plam na kadłubie które są w OD - rzecz częsta na Shermanach IIKP).


Listwa ma sens... ale według mnie, nie ma sensu mniejsze dopancerzenie...

Sherman napisał(a):Płyty były zakładane raczej przez brytyjczyków podczas dostosowywania pojazdów do ichniego standardu, dlatego były niższe od amerykańskich, mocowanych fabrycznie.


Dopancerzenia były standardowe, swoją szosą w standardowym OD i takie dospawali, wątpię, że podcinali dopancerzenie tylko i wyłącznie, dlatego, że była tam jakaś listwa... albo mieli dwa rodzaje płyt... do czołgów z listwami i bez... logistycznie bez sensu...

Wczoraj pooglądałem sobie zdjęcia, które posiadam, aby zobaczyć, jak to było z tymi listwami... Niestety nie znalazłem żadnego, na którym byłoby widać dopancerzenie i listwę... Co nie znaczy, ze takakombinacja nie istniała... chętnie zobaczę, jak masz.

Podejrzewam, że chłopaki wcisnęli płytę pancerną za listwę, w ten sposób dostali swoisty punkt oparcia i potem objechali spawarka...

Ale jak było w rzeczywistości... brak danych niestety...


A co do malowania... właśnie bardzo mi się spodobało to, że czołg jest w kamuflażu, a na to dospawali płyty w OD... takie kombinacje kolorystyczne bardzo fajnie na modelach wyglądają, mam nadzieję, ze w tym przypadku również tak będzie ;)
Pozdrawiam, Adam Skurzyński

Obrazek
Avatar użytkownika
skura82
 
Posty: 51
Dołączył(a): środa, 2 września 2009, 21:38
Lokalizacja: Wrocław

Re: [W] Sherman III MARKIZA Piedimonte 1944 Dragon 1:72

Postprzez matejson » środa, 6 marca 2013, 14:02

Na shermanach się kompletnie nie znam, ale zdetalowany jest bardzo fajnie. Ciekawi mnie jak poradzisz sobie z malowaniem :)

Pozdrawiam,
M.
Mateusz Mathea
http://matejson.blogspot.com
"Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne.
Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe." A.E.
Avatar użytkownika
matejson
 
Posty: 2312
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:34
Lokalizacja: Gdynia

Następna strona

Powrót do Pojazdy wojskowe w skali 1:72 i mniejsze - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości