Polski T-72 Revell 1:72

Budujesz modele w 'małej' skali, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

Polski T-72 Revell 1:72

Postprzez Michal » niedziela, 23 września 2007, 18:29

Jest to kontynuacja wątku warsztatowego ze "starego" PWM-u
http://www.modelarstwo.org.pl/forum/vie ... p?t=33136&
Na warsztacie T-72 Revella w 1:72, będzie w polskim malowaniu, bazującym na fotkach ze strony http://www.primeportal.net/tanks/clemen ... photos.htm
oraz zdjęciu które do starego wątku wrzucił Kolega Grim
Zasadniczy kolor oliwkowy Pactra A114, brązowy Pactra A103 czarny Pactra A46
Na obecnym etapie sklejona jest dolna część kadłuba z kołami i gąsienicami, górna część narazie tylko położona na dolnej.
Spasowanie części dobre (jak to u Revella), narazie szpachla nie była potrzebna. Gąsienice ogniwkowe sklejają się bezproblemowo, ale jak dla mnie są minimalnie za krótkie (co wymusiło lekkie ich naciąganie, odrobinę widać miejscami minimalne szczeliny między ogniwami - do zamaskowania na etapie brudzenia). Gdyby do każdej gąsienicy było po jednym ogniwie więcej można by się pokusić o ukształtowanie zwisów. Ale i tak nie będzie widać - fartuchy zasłonią. W kolejnym etapie najpierw poprawki małym pędzlem (miejscami widać na kołach drobne niedomalowania) i sklejenie górnej części kadłuba z dolną. Potem fartuchy i wyposażenie kadłuba.
Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio edytowano piątek, 22 maja 2009, 09:31 przez Michal, łącznie edytowano 3 razy
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Reklama

Re: Polski T-72

Postprzez Michal » poniedziałek, 24 września 2007, 17:49

Doszły ekrany, zasadnicze elementy wieży zmontowane i wstępnie pomalowane. Niby już robiłem poprawki małym pędzlem a na fotkach podwozia jeszcze miejscami widać co trzeba "domalować". W następnym etapie dojdą skrzynki na wieży i włazy, cześć drobiazgów na kadłubie a potem nadejdzie pora na kamuflaż (przed przyklejaniem wyrzutni granatów dymnych i tego typu drobiazgów).
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
Ostatnio edytowano piątek, 22 maja 2009, 09:08 przez Michal, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Polski T-72

Postprzez FAHRENHEIT » środa, 26 września 2007, 14:42

Nie wiem czy nie za późno zwracam na to uwagę ale...użyłeś złych kół, w naszym wojsku stosuje się koła wcześniejsze, z ośmioma śrubami.
lubię dobre...
FAHRENHEIT
 
Posty: 18
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 14:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Polski T-72

Postprzez Michal » środa, 26 września 2007, 14:57

FAHRENHEIT napisał(a):Nie wiem czy nie za późno zwracam na to uwagę ale...użyłeś złych kół, w naszym wojsku stosuje się koła wcześniejsze, z ośmioma śrubami.
Jasny gwizd... Popatrzyłem na fotki - i masz rację. Niestety już za późno... A w zestawie są i koła z 8 śrubami, według instrukcji niepotrzebne. Trudno... Pośrednio skutek prędkości działania starego PWM gdzie wisiały fotki z wcześniejszego etapu, kiedy to jeszcze było do poprawienia... Jak by działało szybciej to byś tam zauważył pewnie.
Nawiasem mówiąc fotki twojego modelu T-72 pozwoliły mi wykombinować najbardziej sensowne umieszczenie kalkomanii (szachownicy i numerów taktycznych) na T-72M1
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Polski T-72

Postprzez FAHRENHEIT » środa, 26 września 2007, 20:38

Jaki numer przewidujesz?
lubię dobre...
FAHRENHEIT
 
Posty: 18
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 14:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Polski T-72

Postprzez Michal » środa, 26 września 2007, 20:46

Jednak z kołami sprawa jest bardziej skomplikowana niż by sie wydawało. Na http://data.primeportal.net/tanks/cleme ... _of_14.jpg polski T-72M1 ma pierwsze koło jezdne z 6 śrubami, pozostałe z ośmioma. Na 4 stronie Kagerowego Topshots-a o T-72M1 jest nasz czołg z wszystkimi kołami z 6 śrubami.
Czyli bywało różnie. Robocza hipoteza - późniejsze serie produkcyjne naszych T-72M1 dostały nowsze koła z 6 śrubami, w starszych wozach takie koła mogą się pojawić w ramach remontów.
Ufff, to chyba jednak dużego błędu nie zrobiłem montując koła z 6 śrubami.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Polski T-72

Postprzez Michal » środa, 26 września 2007, 20:49

FAHRENHEIT napisał(a):Jaki numer przewidujesz?
Wykorzystam coś z Eastern Cocktaili, 5423, 5426 albo 5497. Chyba będą dobre, są bliskie numerom wozów na fotkach z linka którego podałem w pierwszym poście tego wątku.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Polski T-72

Postprzez FAHRENHEIT » środa, 26 września 2007, 21:17

Wykorzystam coś z Eastern Cocktaili, 5423, 5426 albo 5497. Chyba będą dobre, są bliskie numerom wozów na fotkach z linka którego podałem w pierwszym poście tego wątku.

12 Dywizja Zmechanizowana
lubię dobre...
FAHRENHEIT
 
Posty: 18
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 14:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Polski T-72

Postprzez Michal » środa, 26 września 2007, 22:01

FAHRENHEIT napisał(a):
Wykorzystam coś z Eastern Cocktaili, 5423, 5426 albo 5497. Chyba będą dobre, są bliskie numerom wozów na fotkach z linka którego podałem w pierwszym poście tego wątku.

12 Dywizja Zmechanizowana
Zgadza się - ulubiona dywizja gen. Jaruzelskiego. W Eastern Cocktailu te numery są opisane jako przeznaczone dla Szyłek (5426 i 5497) i BWP (5423) "nieznanych jednostek WP". Ogólnie numery pasują do 12 DZ, ale czy do pododdziałów pancernych? Nie chciał bym na T-72 nakleić numeru który musiał należeć do BWP albo Szyłki. Orientujesz się na tyle w numerach taktycznych poniżej szczebla dywizji żeby powiedzieć czy takie numery mogły mieć czołgi 12 DZ?
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Polski T-72

Postprzez FAHRENHEIT » czwartek, 27 września 2007, 02:17

Orientujesz się na tyle w numerach taktycznych poniżej szczebla dywizji żeby powiedzieć czy takie numery mogły mieć czołgi 12 DZ?

Nie, mam tylko rozpisane dwie pierwsze cyfry ogólnie dla związków na szczeblu dywizji tudzież szkół itp.
Dlatego postaraj się bazować na zdjęciach konkretnego wozu. Ja przy budowie moich wozów zawsze naklejam numer taktyczny konkretnego wozu z konkretnego zdjęcia, zwłaszcza, że krój cyfr też jest ważny.
lubię dobre...
FAHRENHEIT
 
Posty: 18
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 14:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Polski T-72

Postprzez Michal » czwartek, 27 września 2007, 09:22

No niestety z konkretnym wozem będzie ciężko. Zresztą kamuflaż też będzie trochę na wyczucie, kolory na bazie zdjęć wozów z 12 DZ z linka z pierwszego posta (oliwka, brąz, czarny) a rozmieszczenie plam jak na czołgu z 1 BPanc z fotki poniżej (który ma z kolei inny kolor bazowy)
Obrazek
Niestety na zdjęciach z 12 DZ słabo widać układ plam, poza tym to wozy z innym układem wyrzutni granatów dymnych. Revell ma taki układ jak zrobiłeś w swoim modelu.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Polski T-72

Postprzez Michal » poniedziałek, 1 października 2007, 16:38

Doszły skrzynki na wieży (wiem, tylna jest krzywooooo, zauważyłem przy robieniu fotek, poprawię), uchwyty do beczek z paliwem (samych beczek chyba nie będę przyklejał, jakoś tak bez nich wóz bardziej "bojowo" wygląda) i włazy. Osłona lufy w miejscu przejście w wieżę pomalowana mieszanką Pactry A30 (Olive Drab) i A76 (Feldgrau). To co na fotce od tyłu wygląda jak paprochy to odrobina kurzu która siadła na modelu po malowaniu a przed robieniem fotek - już zdmuchnięta pędzlem.
Kolejność następnych etapów: kamuflaż (plamy brązowe Pactra A 103 (Rotbraun) i czarne A 46 według fotki z poprzedniego posta), potem kalki, mat i dopiero pozostałe drobiazgi (głównie wyposażenie wieży).
Obrazek
Obrazek Obrazek
Ostatnio edytowano piątek, 22 maja 2009, 09:11 przez Michal, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Polski T-72

Postprzez FAHRENHEIT » poniedziałek, 1 października 2007, 22:43

Witaj
samych beczek chyba nie będę przyklejał, jakoś tak bez nich wóz bardziej "bojowo" wygląda

Też tak uważam, tylko w takim razie powalcz jeszcze z tymi uchwytami pod beczki, żeby nie było widać tych "karbów" i "szwu". Łączenie połówek kadłuba z tyłu też do poprawy.
lubię dobre...
FAHRENHEIT
 
Posty: 18
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 14:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Polski T-72

Postprzez Michal » sobota, 13 października 2007, 17:22

Doszedł kamuflaż i kalki. Drobna zmiana w stosunku do planów - na brązowe plamy zamiast Pactry A103 wykorzystałem Vallejo Shokoladenbraun czyli odpowiednik Pactry A105. Model jest po malowaniu matowym bezbarwnym Vallejo, ale jeszcze jedna warstwa chyba mu się przyda.
Patrząc nieco w przyszłość - jaki odcień washa Koledzy radzą przy takim kamuflażu oliwkowo - brązowo - czarnym? Czarny i brązowy będą o tyle niezbyt dobre że już są plamy kamuflażu w takim kolorze. W takiej sytuacji zapuszczenie wgłębienia nie będzie widoczne na plamie o zbliżonym kolorze a w miejscu przejścia w inny kolor będzie wyglądało jak by się farba z sąsiedniej plamy kamuflażu rozlała...
Kwestia grilli - są dwa. Większy to pokrywa przedziału transmisyjnego, mniejszy to wylot z chłodzenie silnika. Mniejszy raczej na pewno do zapuszczenia na czarno, a większy?
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano piątek, 22 maja 2009, 09:14 przez Michal, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Polski T-72

Postprzez Michal » sobota, 3 listopada 2007, 16:36

Doszły wyrzutnie granatów dymnych, elementy noktowizorów, rura do forsowania po dnie i parę innych drobiazgów. Model wymaga sporo kombinowania z kolejnością montażu - jak się przekombinuje to potem trudno się dostać w niektóre miejsca. Grile zapuszczone na czarno, różnej maści wgłębienia też (słabo to na fotkach widoczne). Tym razem fotki przy sztucznym świetle, więc gorszej jakości niż zwykle. Do zrobienia został km na wieży, reflektory, liny holownicze i belka do wyciągania.
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
Ostatnio edytowano piątek, 22 maja 2009, 09:15 przez Michal, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Następna strona

Powrót do Pojazdy wojskowe w skali 1:72 i mniejsze - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości